Dievča v plameňoch

Dievča v plameňoch https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406191/bmid_dievca-v-plamenoch-ZXO-406191.jpg 4 19 5

Svieži a pútavý portrét priateľstva dvoch žien, ktoré sa stretli v materskej škôlke a odvtedy si boli súdené. Julia Robinsonová a Cassie Burnesová sa poznajú od detstva a delia sa o všetko. Spoločnú majú aj túžbu uniknúť z dusivého zovretia svojho rodného mesta Roystonu v štáte Massachusetts. Ale dospievanie ich načas rozdelí. Julia je dievča zo strednej vrstvy, jej rodina je súdržná a šťastná. Cassie je v tomto iná: otec jej zomrel, keď bola maličká, a s matkou, ktorá ju vychováva sama, vychádza čoraz horšie. Keď do ich života vstúpi záhadný Anders Shute a zvedie jej matku, Cassie si pripadá nechcená a opustená. A tak sa pod vplyvom hnevu a zúfalej túžby nájsť odpovede na svoje otázky vyberie na cestu, ktorá zničí všetko – ešte aj jej najstaršie priateľstvo. Claire Messud napísala krásny aj nekonečne smutný príbeh o detstve, priateľstve a ľudských vzťahoch, ale aj neúprosné odhaľovanie poloprávd a lží, aké si nahovárame sami o sebe. Geniálne skombinovala folklórne motívy so žánrom Bildungsromana výsledok je strhujúci: dozviete sa, že naše výmysly mávajú až príliš reálne dôsledky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Inaque

The Burning Girl , 2017

Zuzulet15
20.12.2022 4 z 5

Dievčenský alebo psychologický román pre dospelých, ktorý by ma v skorých -nástich určite nebavil? Oboje. S kúskom pravdy, v ktorej sa nájde takmer každý z nás: "Mama ma presviedča, že sa to stane skôr či neskôr každému a z dôvodov, ktoré viac-menej dokážeme pomenovať; každý raz stratí najlepšieho priateľa. Nie v tom zmysle, že "sa presťahovala do Tusconu", ale v tom zmysle, že "sme sa odcudzili."

Sjuzz
09.01.2021 3 z 5

Tak krátka kniha a tak dlho som sa s ňou trápila.
Jednoduchý príbeh, nie moc napínavý.

zuzulique
06.11.2019 4 z 5

Rozlíšiť predstavy od skutočnosti môže byť v istom období života problematickejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať. Čo je realita a čo sme si iba vymysleli, prekrútili či vyfabulovali? Aj o tomto je táto útla kniha od výbornej rozprávačky Claire Messud.
"Všetci si obliekame kostýmy, masky a predstierame. Berieme rozsiahle, neúplné, neuchopiteľné hory udalostí a emócií a cedíme ich do zjednodušeného rozprávania, do prostého príbehu, ktorý predstavujeme ako pravdivý.(...) Lenže v skutočnosti vôbec nič nevieme, len to, ako by mal príbeh pokračovať, tvárime sa, že je to náš príbeh, a dúfame, že všetko dobre dopadne. Rozdiel je v tom, že na pódiu alebo vo filme priznávame podvod, prijímame, že sme vytvorili svet, ktorý odmieta to, čo ignorujeme. Ako bohovia vymýšľame svet, ktorý by mal logiku."

Dani25
26.08.2019 3 z 5

Spočiatku sa mi to zdalo zdĺhavé, ale v tretine knihy to začalo byť zaujímavé

wiix
25.08.2019 4 z 5

Nečakala som takúto tému a príbeh, ale veľmi sa mi páčilo, ako ma to vtiahlo, aj keď kniha nemala nejaké napätie či zápletku. Ideálne čítanie na leto.

americká literatura

Claire Messud
americká, 1966
2015  73%Žena z horního patra
2008  72%Císařovy děti nemají šaty
2019  78%Dievča v plameňoch

Kniha Dievča v plameňoch je v