ZůzaSomolka ZůzaSomolka komentáře u knih

Městečko Mamoko Městečko Mamoko Aleksandra Machowiak Mizielińska

Další dětská kniha, ke které jsem byla skeptická, ale předčila moje očekávání. Kniha čtenáře provází městečkem, kde žijí zvířata. Každé má nějaký svůj příběh, který lze sledovat na jednotlivých stránkách - některé překvapí či pobaví. Knížka se řadí mezi leporela bez textu, kde na dvojstraně je nějaký výjev z života postav a jednotlivé stránky na sebe navazují. U našeho tříleťáka velice oblábený typ knížek. Tím, že postavy jsou zvířata, jsou dobře rozlišitelná. Příběhy jsou zajímavé. Navíc každá dvoustrana je laděna do určité barvy.

12.12.2023 5 z 5

Aport, Fousku! Aport, Fousku! Ester Stará

Naprosto skvělé leporelo, které chytlo i mě. Příběh mě pobavil, líbí se mi práce s jazykem a použité výrazy. Pro tříleťáka jsou zas vtipná různá označení poplety. Je to rýmované, jednoduché, opakující se, takže snadno zapamatovatelné, a tak nemusíte "čtení" věnovat celou svou pozornost a zvládnete u toho třeba vařit.

08.11.2023 5 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Při čtení této knihy mi odumíraly mozkové buňky. Kdo má rád telenovely, asi si přijde na své, ale můj šálek čaje to není. Příběh ani nemá žádný větší zvrat. Jako jo, hlavní hrdinka zažije pár trapasů a nepříjemných situací, ale jinak to má pohádkový průběh, kdy se o ni stará pracháč, a i když mezi nimi vznikne neshoda, je to drama asi jen 1 stránku, a pak zas dobrý.

03.04.2023 odpad!

Dívka v přestrojení Dívka v přestrojení Greer Macallister

Kniha se mi celkem líbila, ale nedokázala si mě zaháčkovat. U některých případů jsem byla zvědavá, jak to dopadne, ale vesměs to bylo: něco si myslím, udělám to a a modlím se, aby to vyšlo ... a ono to vždycky vyjde a je přesně, jak hrdinka předpokládá. Jednotlivé případy neměly moc hloubku a zvraty - možná to je tím, že o ně zas tolik nejde, jen nám mají přiblížit charakter hlavní hrdinky a seznámit nás s dalšími postavami. Jak to tady někdo trefně zmínil: působí to trochu jako oddělené povídky. Pak se to v 3/4 knihy změní a zbytek jsem musela dočíst naráz, nemohla jsem se od toho odtrhnout. Nečekejte moc romantiky, ani tajemství a záhady, kterým člověk chce přijít na kloub. Spíš je to o ženské síle a boji s předsudky.

08.07.2022 4 z 5

Jak vést (zdánlivě) nemožné rozhovory Jak vést (zdánlivě) nemožné rozhovory Peter Gregory Boghossian

Za mě když si člověk přečte i jen 2. kapitolu (1. je naprosto zbytečný odůvodnění proč kniha byla napsána), tak to stojí za to a čím víc lidí si ji přečte a bude se jí řídit, bude komunikace mezi lidmi příjemnější. Jsou tam shrnuty pravidla, jak vést příjemný rozhovor s kýmkoli (respektovat, neurážet, naslouchat apod.). Je to tam i včetně konkrétních rad jak (jak naslouchat, jak začít rozhovor s neznámým) - to mi přijde hodně dobré a myslím, že to ocení především milovníci návodů a přesných postupů. Ale i lidem, co nemají problém se s kýmkoli bavit, dá kniha cenné podněty k zamyšlení, jak přistupovat k rozhovorům. Každá další kapitola rozvíjí dovednosti té předchozí, takže mi přijde přirozené a v pořádku, že většina lidí tuto knihu napoprvé nedočte - to ani nedává smysl, protože většina lidí má jen základní komunikační dovednosti, a je zbytečné číst o dalších technikách, když nemáte zvládnutý základ (ale zase je to plus a to se mi na knize také líbí, že i zkušeným komunikátorům kniha může něco dát). Souhlasím, že kniha je trochu těžší (zvláště s postupujícími kapitolami) a dost technická. Ale ruku na srdce, začíná základy. Když to shrnu: hlavně kapitolu 2 uvést do denodenního života.

19.05.2022 4 z 5

Lord John a důvěrná záležitost Lord John a důvěrná záležitost Diana Gabaldon

Autorka na začátku píše, že to napsala jako povídku, ale rozsahem to dalo na román. Myslím, že jako k povídce se k tomu musí přistupovat. I tak mě to začalo bavit až tak v půlce, kdy se detektivní vyšetřování pěkně zamotalo a já byla prostě zvědavá, jak to dopadne, jak se to teda všechno stalo. Souhlasím s ostatními názory: s Cizinkou se to nedá srovnat, není to tak dobré; s hlavní postavou se člověk tak nějak nemůže ztotožnit a je taková ... nepatřičná (možná jenom mi nesedí, že žena se snaží vyjádřit mužské myšlení a pocity, ale ženským způsobem, ale na druhou stranu neznám myšlení gayů); a je tam nějak hodně mužů se zálibou v jiných mužích - člověk má pocit, že snad každý druhý muž v příběhu má tyhle zvláštní sklony (ale to může vyplývat z prostředí, kde se hlavní postava pohybuhe - stejné přitahuje stejné). No, dočetla jsem to, chvíli to napínavé bylo, ale něco mi tam nesedělo a nepřesvědčilo mě to číst další příběhy Johna Greye. A teda vadily mi narážky na Jamieho Frasera, protože mi připadalo, že mi něco uniká (což klidně může, protože mám přečtenou jen Cizinku), ale rozhodně jsem se nechtěla dozvědět nějaký spoiler. Přišlo mi to jako laciný trik, jak tam dostat populární postavu.

20.12.2021 2 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Nemůžu říct, že by to bylo méně ponuré a zoufalé než předchozí díl. Když už člověk má pocit, že by to mohlo vyjít, že by se to mohlo k lepšímu obrátit, stane se něco nečekaného, něco, co hodí hlavní hrdinku na dno (stejně jako v šesti vranách) a to je jeden z důvodů, proč je to tak dobré, proč je to tak napínavé a čtivé - člověk nikdy neví, co se pokazí a kdy se to pokazí a doufá, že se to nepokazí, ale tak nějak po těch x knihách ví, že se to pokazí. A ono se to zas vyřeší, a pak zas pokazí. Dočetla jsem celou sérii, protože se to čte dobře a chtěla jsem to mít přečtené a asi jsem i byla zvědavá. A jsem moc ráda, že jsem vytrvala a jsem ráda za konec, jaký to mělo. Nakonec všechno zapadlo na své místo a poskládalo to tu skládanku, kterou mělo. Všechny tak skvěle vylíčené emoce beznaděje, naštvání, smutku vykonaly, co měly. A výsledkem je příběh, který stál za to si přečíst a který není emočně plochý. Váhala jsem mezi 4-5 hvězdičkami a nakonec dala 5 pro ten konec, jaký to mělo. A protože není fér to srovnávat s Šesti vranami, které si zaslouží 6 z 5 hvězd.

15.11.2021 5 z 5

Magyk Magyk Angie Sage

Moc pěkná kniha pro děti, i když trochu bichle. Je pravda, že autorka mohla některé pasáže více proškrtat (a proto ta hvězdička dolů), aby kniha dostala větší spád, ale i tak se to čte dobře. Je to psané naivním dětským stylem, ale i tak je to napínavé. Samozřejmě tomu odpovídá i zakončení - nejen happyend, ale i potřeba osvětlit, jak to bylo se všemi postavami, co se knihou mihly. Jen je teda potřeba se nenechat odradit 1. kapitolou, ta je dost drastická a mohla by tam být poznámka "A nebo to si alespoň mysleli" - zvýšilo by to napětí a děti úplně nevyděsilo.

19.05.2021 4 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Ačkoli jsem už vyrostla z dívčího čtení, tohle dívčí fantasy mě chytlo. Kniha vtáhne do děje a autorka suprově pracuje s emocemi. Člověk se ani chvíli nenudí, neboť kniha je plná nečekaných zvratů a tajemstvích, kterým chce přijít na kloub, a to ho žene dál. Jen se teda člověk musí oprostit od toho, že všichni jsou neskutečně přitažliví :D - ale je pravda, že v dospívání mi také přišel přitažlivý každý druhý.

19.05.2021 5 z 5

4 zákony finanční prosperity: Získejte kontrolu nad svými penězi hned teď! 4 zákony finanční prosperity: Získejte kontrolu nad svými penězi hned teď! Blaine Harris

Kniha jednoduchým příběhem vysvětluje základní principy nakládání s financemi, které by měl dodržovat každý, kdo chce mít dostatek peněz na všechno, co chce. Dobře a rychle se čte, zvládnou ji i nečtenáři. Za mě bomba :)

24.11.2020 5 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami - nakonec dávám 4, protože se mi líbí prostředí a rasy a postavy jsou propracované. Děj je takový milý (ono to je i zmíněno, že má jít o poklidné fantasy čtení), žádný drama, záhady a napětí. Prostě takový uvolňující čtení jako kafe, chvíle klidu a relaxu. Přečtení mě nijak neuchvátilo, ale ani neurazilo. Byl to příjemně strávený čas. Kniha je hlavně o budování kavárny a vztahů. Ale je pravda, že kdo hledá, najde, a kdo bude chtít, může si odnést pár pěkných myšlenek.

14.05.2024 4 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

No prý pohádka pro děti ... celou dobu, co jsem to četla, jsem přemýšlela, jak starým dětem bych to četla. Stylem psaní je to opravdu pohádka - pojmenování postav podle charakteru, všechny záměry jsou hned naplno řečeny. Ale není to žádné veselé čtení. Teda mě to bavilo, bylo to napínavé (člověk si pořád říkal, vždyť je to pohádka, tak kdy se to obrátí k dobrému), ale nedovedu si představit, že bych to četla svým dětem. Samotné mi z toho příběhu bylo úzko. Vím, že jsou názory, že dětem by neměla být zamlčovaná smrt a měly by jí být vystavovány, a příběh ukazuje, co může způsobit vysoké zdanění, jak komplikované jsou někdy vztahy a další věci ze života. Ale prostě si nedovedu představit, že dětem čtu něco tak neveselého a depresivního. Ještě si pamatuju, jak jsem jako malá reagovala na smrt v příbězích (a oni toho vlka zabili?) a jak se mi takové příběhy nelíbily. Je teda pravda, že jako čerstvě náctiletá jsem hltala Řadu nešťastných příhod a to také není veselé čtení.

22.04.2024 4 z 5

Čuprděda Čuprděda Paul McCartney

Abych začla pozitivně, musím říct, že knížka má moc hezké ilustrace a myšlenka na kouzelný kompas, který vás přenese kamkoli na světě, je skvělá (a moc se mi líbí kouzelná formule "Toč se střelko, tam a zpět, kouzelný je celý svět"). Ale příběh trochu pokulhává - je dost jednoduchý - pro malé děti (2-4 roky) mi to přijde v poho. Člověk to párkrát přečte, ale asi se k tomu nebude opakovaně vracet. Každopádně to patří do kategorie knih s velkými celostránkovými ilustracemi a jen trochou textu na každé stránce. Příběh hravě přečtete celý před spaním.

27.03.2024 4 z 5

Říkačky o botách a oblečení Říkačky o botách a oblečení Renata Škaloudová

Na každé stránce je jednoduchá veršovaná říkačka, kde je vynechaný název oblečení, který mají čtenáři za úkol doplnit podle ilustrace a rýmu. Některý jsou horší, ale některý pobaví ... a ta radost, když přijdete na to správné slovo. Tříleťáka to moc baví. Za mě velmi povedená knížka.

13.03.2024 5 z 5

Ve školce je prasátko Ve školce je prasátko Johanna Thydell

Jedna z publikací, která má zábavným příběhem přesvědčit děti, že chodit do školky je prima. Příběh je jednoduchý, za mě ničím úchvatný, ale ne úplně pitomý. Ilustrace se mi moc líbí. Ale tříleťák ... ten to chce číst pořád dokola a moc se mu to líbí. Je to ten typ knížky, kde je jeden příběh, který celý přečtete na jeden zátah před spaním a na každé stránce je velký obrázek - ideální pro malé děti, které vyžadují hodně obrázků.

13.02.2024 5 z 5

Introvertka chodí na terapii Introvertka chodí na terapii Deborah Tung

Kdybych měla psychické problémy, asi by mi kniha dala víc. Nicméně i tak jsou tam velmi přínosné myšlenky aplikovatelné pro všechny (dbej na odpočinek; když máš pocit, že to nezvládneš, vzpomeň si, kdy ses tak cítila naposled a vidíš, žes to zvládla apod.). Čte se to rychle, je to formou komiksu. Kniha má moc hezké ilustrace a vzbudila ve mě zájem si přečíst další komiksy od autorky.

13.02.2024 5 z 5

Žhavé léto: Hříšné povídky Žhavé léto: Hříšné povídky * antologie

Všichni jsou pohlední bruneti a románky prožívají rozvedení nebo podvedení. Jako by nešlo vymyslet nic jiného. Povídky mě moc neoslovily, i když jsem to dočetla až do konce. Bavily mě asi jenom tři. Nejlepší samozřejmě byla poslední Paulina Swist, která obsahovala i trochu napětí. Je pravda, že tenhle žánr moc nevyhledávám, ale byla jsem zvědavá a chtěla jsem trochu romantiky.

12.12.2023 1 z 5

Rok v pohádce Rok v pohádce Maciej Szymanowicz

Skvela knizka! Ohromne nas vsechny bavi a pro jednou nejsme my dospelaci otraveni, ze ji "cteme" stale dokola a dokonce se predhanime, kdo ji pujde mrnousovi cist. Je totiz zabavne sledovat, co kazdy mesic dela nektera pohadkova postava - triletakuv nejoblibenejsi je samozrejme rarasek, ktery tropi lotroviny. 12 dvoustrankovych nadhernych ilustraci napric celym kalendarnim rokem obsahuje neuveritelne mnozstvi napaditych detailu a clovek porad objevuje neco noveho. Lze s tim pracovat nejruznejsim zpusobem: sledovat 1 postavu, vypravet pribehy, hledat na obrazcich. Ze zacatku jsem byla trochu rozladena, nebot tam neni moc klasickych znamych pohadkovych bytosti nebo bych si je predstavovala jinak, ale jakmile jsem si na postavy zvykla, knihu jsem si zamilovala.

20.08.2023 5 z 5

Můj první polibek Můj první polibek * antologie

Za mě povedená sbírka amatérských povídek. Jen asi 1 povídka mě vyloženě nebavila, jinak většina člověka chytne a rychle je zhltne. A pak je tam pár perel, které v člověku rozvíří emoce a zanechají stopu. Navíc je to na milé téma, které je zas a znova uchopováno neotřelým způsobem - je tam fantasy, je tam sci-fi, historické i červená knihovna.

25.07.2023 5 z 5

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

Bojové fantasy není úplně můj šálek kávy a moc tomu nepomáhají ani výlučně mužské hlavní postavy (Věčnou nepočítám, protože ani s tou se asi většina holek neztotožní). Ale chápu, že do bitvy holky zrovna nepatří.
Styl autora mám ráda - docela to odsýpá, jazyk má dobrý, postavy jsou plastické a postupně se je naučíme znát a sledujeme jejich pouť a vývoj. Nemůžu říct, že bych se od knihy nemohla odtrhnout, ale byla jsem zvědavá, jak to bude a jak z toho vybruslej. Musím říct, že čím příběh postupoval dál, tím jsem byla zvědavější.
Konec mě teda štěstím úplně nenaplnil, ale rozhodně ve mě nechal spoustu emocí, které ještě nějakou dobu doznívaly. Čímž knize tleskám, protože to správněj příběh má umět.

14.04.2023 4 z 5