ZuzanaK. Online ZuzanaK. komentáře u knih

Petr, Ida a miminko Petr, Ida a miminko Grethe Fagerström

Zajímalo by mne, zda by dnes tato kniha mohla znovu být vydána, ale za mne dobrý počin, jak dětem přiblížit sex a početí. Snad jediná výtka se týká slova "pusinkování", brr.

12.01.2023 4 z 5

Všechny jejich lži Všechny jejich lži Tuvia Tenenbom

Kniha mi byla doporučená jako "must read". Nebylo to rozhodně špatné, je to čtivé, je to vtipné, má to spád, zajímavé postřehy, ale wauv efekt se nedostavil.
Najdete pár bystrých postřehů, dobrých poznámek, hodně vtipných poznámek, ale cekově je to povrchní, spíše pro efetk. Uvidím, co další Tenenbomovi knihy. Něco na nich být musí :)
2,5*

11.01.2023 3 z 5

Kniha kódů a šifer Kniha kódů a šifer Simon Singh

Čtivé, poučné, srozumitelné, obsáhlé, přehledné. Jedním slovem skvělé!

09.01.2023 5 z 5

Vánoční knížka Vánoční knížka Tereza Říčanová

Ani část o narození Ježíše, ani část Vánoční mi nepřišla dobrá a co hůř, ani synovi. Tohle je naprostá minela.

06.01.2023

Velký třesk Velký třesk Simon Singh

Přesně ten typ knihy u které si říkáte:
1. "Ahaaaá! Takhle to je! To je skvělé - taková složitá věc a já tomu konečně rozumím."
2. Tohle jsem teda fakt nevěděl/a.

Klidně se pusťte i do Knihy kódů a šifer a Velké Fermatovy věty.

05.01.2023 5 z 5

Přečíst a dýchat. Obé povinně*, vědomě.
* Ale jo, jasně, že to (skoro) všechno už dávno víte a už jste to někde slyšeli a/nebo četli, na druhou stranu, když se to takhle shrne dohromady (tím nemyslím četbu a dýchýní), má to svůj přínos.

05.01.2023

Generál Heliodor Píka a jeho vrazi Generál Heliodor Píka a jeho vrazi Ladislav Vrchovský

Posloucháno na ČRo a poslechnout a nebo lépe přečíst, by si takovou knihu měl každý. Nejsme jenom národ zbabělců, měli jsme mezi sebou i spoustu výjimečných osobností. Žel, mnohdy sami jsme se o ně připravili.
Ale uznávám, hodnotím hlavně obsah, nikoli zpracování knihy, protože silná témata a osobnosti u mne většinou převálcují i případné nesnadnosti nebo nepřehlednosti v textu.

26.08.2022

Záhady - Zapoj mozkové závity a vyřeš 25 tajuplných případů Záhady - Zapoj mozkové závity a vyřeš 25 tajuplných případů Víctor Escandell

Kniha pro děti, které rády řeší záhady a mají rády detektivky. Některá řešení jsou zřejmá hned, některá mohou malé (a někdy i větší) mozky potrápit. A dospělí alespoň vidí, na co se děti umí soustředit a co často uniká vám :)

21.07.2022

Vlasta Chramostová Vlasta Chramostová Vlasta Chramostová

Kniha, ve které bych se možná občas trochu ztrácela, kdybych předtím nečetla Kohoutovu knihu Kde je zakopán pes, a to nikoli vinou časové nesouslednosti ani odboček dějových a myšlenkových. Spíše pro lehkou nekonkrétnost až zahalenost postav či dějů, nikoli však kvůli utajení, spíše asi z pocitu, že všichni vědí.
Podnětné čtení zajímavé nejen formou, ale především obsahem. Čtení doporučené pro doplnění dalších střípků do doby, která nebyla, velmi mírně řečeno, dobrá.
Za mne jedna z nejlepších věcí na celé knize je skvěle vložený komentář S. Miloty do textu knihy (str. 110): "Zkrátka my jsme skvělí, čestní, stateční, to se bude moc líbit!" volá Standa, když pročítá můj text.
Dodala totiž celému textu pravdivost, že (téměř) každý ví, proč něco dělá, ačkoli se to tak nemusí okolí může jevit, a často (i oprávněně) jeví nerozumné až zlé.

05.05.2022 4 z 5

A smutek utek A smutek utek Marka Míková

To není špatná kniha. Ne pro každodenní čtení, ale sem tam si připemenout, že život není jen plný smíchu a dobrodružství. Ale zároveň je asi na rodičích, aby dětem připomněli, že nebudou mít vždy po ruce někoho chápavého a rozumného, kdo jim vždy pomůže, jako je tomu v knize. A možná je to hlavně poselství pro dospělé - mít nadhled a vžít se do trochu do svých dětí, i rodičů.

26.04.2022 4 z 5

Arthur & George Arthur & George Julian Barnes

Tuto knihu jsem poprvé četla v originále, podruhé slyšela načtenou na ČRo2. Obě zpracování mě bavila, každé jinak, ale jedno měly společné - skvělé propojení fakt a fabulace. V tom je Barnes skoro až dokonalý.
O knize samotné, kterou vřele doporučuji k přečtení - skvělý vhled do anglické společnosti na konci 19. století. Ostatně anotace je tentokrát vše říkající.

21.04.2022 4 z 5

Popmusic z Vittuly Popmusic z Vittuly Mikael Niemi

Místy obhroublý příběh skvěle načtený M. Táborským, jehož přednes dodal celé knize další rozměr, uvěřitelnost popsaného dětství a dospívání, které bylo tak a současně tak známé, nejen co do pocitů z dospívání, ale i z dospívání v kraji poněkud odlehlém. Vtipné, nostalgické, odporné, obhroublé, pravdivé, dobré čtení.

06.04.2022 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

(Audio)kniha mne hodně bavila, těšila jsem se na každé další pokračování. Až přišla 35. kapitola, kde gradaci příběhu skřípaly zuby pily z přílišného tlačení a snad až snahy šokovat.
Přesto však to byl příjemný poslech při řízení v chladných zimních ránech.

06.04.2022

Jak si postavit motorku Jak si postavit motorku Martin Sodomka

eM tyhle knihy strašně baví. Byla to jeho prní, vlastními silami přečetená kniha a dokonce to stihnul za 24 hodin. Nemohl se odtrhnout. Skvělé názorné kresby, celkem dobře popsány složité věci, i když něco je přeci jen lepší dovysvětlit. Ovšem technický základ je velmi slušný!

04.04.2022 4 z 5

Jak si postavit dům Jak si postavit dům Martin Sodomka

Tentokrát přeci jen více povídání o peněžních transakcích a zloduších, ale i to ke stavbě někdy, bohužel, patří. Čekala jsem trochu více o stavbě samotné, ovšem syn je i s touto knihou velmi spokojený, příběh ho bavil. Přečteno za jedno pravidelné posezení s knihou.

16.03.2022

Krakonošova zahrada Krakonošova zahrada Karel Čapek

Slabší i silnější úvahy, místy zábavné, místy poučné, místy mne myšlenka naprosto minula. Za mne mezi nejlepší patří Jednotka.

04.03.2022 3 z 5

Kde je zakopán pes: memoáromán Kde je zakopán pes: memoáromán Pavel Kohout

Neveselé čtení o neveselé době.
Nicméně musím přiznat, že autor sám, jehož knihy a hry velmi obdivuji, mi k srdci nepřirostl. O to více obdivuji jeho ostatní literární počiny.

Výborný komentář, podle mne, má ke knize Apo73.

01.01.2022

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

Další, dle mého názoru, zajímavý vhled na Sovětský svaz a současné Rusko. Další střípky do mozaiky o ruské širé zemi i duši a naturelu.
(Audio)kniha není žádným historickým spektáklem, a myslím, že ani neměla takové ambice, ale určitě může pomoci rozšířit souvislosti ve vnímání a chápání této země.

20.12.2021

Lišákova dobrodružství Lišákova dobrodružství Boris Aprilov

Pro dospělého tato kniha příliš není, ale děti se v příbězích musí vidět, což je právě ten důvod, proč tato kniha dospělé bude dohánět k zoufalství :)
Čtveřice kamarádů zažívá úžasná a nebezpečná dobrodružství a děti (nižší školní věk) se budou skvěle bavit.

26.11.2021 4 z 5

Zlatovláska (a jiné české pohádky) Zlatovláska (a jiné české pohádky) Karel Jaromír Erben

Klasika s nádhernými, někdy až děsivými ilustracei Artuše Scheinera.

26.10.2021