zuzana2599 zuzana2599 komentáře u knih

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Nebýt lákavého komentáře a doporučení od mé knižní přítelkyně Madlevest, pravděpodobně by mě tento román minul. Děkuji moc, Haničko !
Spletitý, mezigenerační příběh jedné vietnamské rodiny, který je nádherně napsaný. Autorka proplétá historii Vietnamu spolu s osudy rodiny Tranů. Dějiny země i rodiny čtenář sleduje očima babičky Dieu Lan a její vnučky Huong. Román je velmi silný, třeba o období hladomoru nebo o době po pozemkové reformě, kdy rodina neskutečně strádala, jsem četla s bolestí i zatajeným dechem. Tolik moudra a síly dává čtenáři tato sága. Vzdává hold lidské houževnatosti, ženské vůli i mateřské lásce !

21.09.2023 5 z 5

Dívka v mlze Dívka v mlze Barbora Bernátová

Skvěle napsané ! Dívku v mlze jsem přečetla velmi rychle, nemohla jsem jednoduše přestat číst ! Nesmírně čtivé, napínavé i pikantní ! Detektiv David Meizner je nevšední vyšetřovatel, který má slabost pro ženské pohlaví a s jeho hezkou, copatou kolegyní Emou tvoří super dvojku. Prožívala jsem u čtení spoustu emocí, vražda byla brutální a atmosféra nervy drásající. Ocenila jsem i slovenské prostředí, které mám ráda, mladou autorku, a případ zapeklité vraždy, jejíž kořeny sahají až do nešťastného dětství zavražděné Hanky.
Detektivku můžu vřele doporučit, je fakt dobrá !!

20.09.2023 5 z 5

Dej si na ni pozor Dej si na ni pozor Samantha M. Bailey

Po knize Na pokraji sil je to má druhá kniha od této kanadské autorky. A i tentokrát u mě získává **** hvězdičky. Rodinný psychologický román s prvky thrilleru, příběh, který vyžaduje větší soustředění na čtení, překvapivý a dynamický závěr, ten se mi líbil nejvíce !
Je to příběh, kde se pravidelně střídají kapitoly ze současnosti, které vypráví máma Sarah a pak kapitoly z minulosti vyprávěné dívkou na hlídání Holly. Chvílemi jsem se obtížně orientovala v tomto spletitém příběhu, ale nakonec jsem vše pochopila. Občas člověk hledá lásku na nesprávném místě, dělá chyby, které mohou být osudné...
Dej si na ni pozor, je kniha, na kterou zřejmě brzy zapomenu, ale za přečtení stála !!

16.09.2023 4 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Nemám nejmenších pochyb, že Hrobník a dívka, je opět jedinečné počtení ! Neopakovatelná až mysteriózní atmosféra Vídně 19. století, případ opředený dávným tajemstvím, sahajícím až k egyptským vykopávkám. Leo, Julie, její neslyšící dcerka Sisi a pak hrobník Augustin s jeho nalezenou dcerou Annou jsou senzačními hlavními hrdiny a já mám radost, že se můžu těšit na další díl této série...
Je to velmi chytré i chytlavé čtení, výborně napsané !! A abych nezapomněla, jako třešinka na dortu pro mě byla nová kniha Augustina, Pohřební kulty jednotlivých národů. Ach, jak poučné !

15.09.2023 5 z 5

Ulice slávy Ulice slávy Kate O'Hara

Posledním dílem této rozsáhlé trilogie jsem se rozloučila s jejími hlavními hrdiny. Filmový producent Franz Maynhard dobývá Hollywood, nastává éra zvukového filmu, jeho dřívější milá Harriet se stává velmi bohatou a zkušenou obchodnicí, její rejdařství se rozrůstá a ničí konkurenci jejího strýce Henryho. Franz propadá čím dál víc závislosti na alkoholu a drogách a to Harriet nemůže tolerovat. Jejich vztah, který začíná opět vzkvétat, se opět naruší.
Celá sága byla dějově velmi bohatá, dobře se četla a líbila se mi ! Kvalitní čtení !

07.09.2023 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Hrobníka jsem si velmi toužila přečíst a když se objevil mezi novinkami v naší knihovně, byl prostě můj. A nelituji, bylo to opravdu skvělé čtení, moc se mi líbilo. Hrobník je historická detektivka s přesahem. Přináší něco navíc, nejenom super příběh z prostředí staré Vídně, nevšední postavu Augustina Rothmayera, hrobníka, a mladého inspektora Leopolda von Herzfeldta. Příběh mi přinesl i jisté obohacení v podobě Augustinova Almanachu a jiná osvěžení. Jsem prostě nadšená a doma mám již připravený druhý díl série a hrozně moc se na něj těším ! Doporučuji !!!

04.09.2023 5 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Tuto oceněnou tyrkysovou krásku jsem nemohla minout. A k tomu tak srdci blízký název Knihomolové. Stejnou lásku ke knihám jako my čtenáři má i redaktor Charlii a literární agentka Nora. Mezi oběma knihomoly vzniká láska, jejich komunikace je plná vtipných hlášek a vzájemného popichování. Líbil se mi vztah Nory s její těhotnou sestrou Libby, jejich sesterské pouto je dojemně silné, neboť sestry brzy přišly o matku a staraly se sami o sebe.
Knihomolové je romantický příběh plný vtipu, ironie, bláznivých nápadů, který se odehrává v krásném prostředí Liliové chaloupky v Severní Karolíně !

31.08.2023 4 z 5

Hospodyně Hospodyně Joy Fielding

Joy Fieldingová je autorka, která mě provází svými příběhy celým čtenářským životem. Spoustu jejích thrillerů mám ve své knihovně a i na její třicátou knihu jsem se zase těšila.
Název Hospodyně mnohé napovídá a jedná se dosti časté téma. Ale v tomto případě mi to nevadilo ! Já si čtení i knížku opět užila, styl autorky mi sedí, napětí jsem si vychutnávala od první kapitoly až do překvapivého konce !
Knihu ráda doporučím, ale opravdovou hospodyni si raději nenajímejte !

29.08.2023 5 z 5

Zapomenutá vesnice Zapomenutá vesnice Lorna Cook

Zapomenutá vesnice je román s názvem plným příslibů, které se u mě až tak úplně všechny nenaplnily. Opět je to příběh ve dvou časových linkách, ta historická je kolem roku 1943 a odehrává se v Dorsetu, ve vesnici Tyneham, která musela být vysídlená kvůli válce a vylodění v rámci Dne D. Čtenář sleduje na místním panství problémový vztah lady Veroniky a jejího manžela lorda Alberta. Tato část se mi líbila, jen si přeji, aby byl příběh víc propracován a větší část děje se odehrávala na panství. V současné lince se rozvíjí vztah historika Guye a Melissy, která tráví na pobřeží prázdniny. Melissa a Guy pátrají po starém příběhu lady Veroniky a chtějí odhalit její tajemství. Může k tomu pomoci i Guyova babička Anna, která na panství sloužila ?
Jedná se o čtivý i hezký příběh, jen na plný počet hvězdiček mi zde něco scházelo. Třeba romantický vztah Melissy a Guye byl velmi jednoduchý, já se i trošičku nudila :-)

26.08.2023 4 z 5

Otočení klíčem Otočení klíčem Ruth Ware (p)

Otočení klíčem je další působivý psychothiller od mé oblíbené autorky Ruth Ware. Téma příběhu nebylo až tak originální, vždyť podobných románů, kdy přijde do rodiny nová pokojská, chůva či hospodyně jsem četla dost. Ale tady chci vyzdvihnout celkové zpracování, které je velmi netradiční, neboť je příběh psán v dopisech. Hned úvodem píše chůva Rowan dopis z věznice novému advokátovi. Nikdo jí totiž nevěří, že NEZABILA. Ponuré až děsivé prostředí skotské vysočiny, odlehlý dům plný moderních technologií a současně prastarý, jedovatá zahrada, skvělé rozuzlení a závěr, kdy mi došel dech ! Asi tak. U Otočení klíčem budete otáčet stránky rychlostí blesku !!!

23.08.2023 5 z 5

Lucy a hotýlek v Bretani Lucy a hotýlek v Bretani Dee Ernst

U nás v knihovně má tento román spoustu rezervací. Tak trošku i zvědavost a léto ve vzduchu mě přimělo k jeho přečtení. Už samotný název Lucy a hotýlek v Bretani napovídá, že se nejedná o žádné složité a soustředění vyžadující čtení. Prostě letní pohodovka, která nenadchne ani neurazí. Lucy už není žádná mladá dívka, je jí skoro padesát, když se rozhodne přijmout místo v hotýlku, který čeká renovace. Za oceánem, v malebném bretaňském městě Rennes, ji čeká nejenom skvělá parta obyvatel hotýlku, ale časem zde najde i lásku a místo k životu.
Kdo hledá nenáročnou pohodovku, klidně si může příběh přečíst. Bude spokojený. Závěr příběhu je moc hezký, potěšil mne a zvýšil mé hodnocení !

19.08.2023 4 z 5

Atlas: Otcův příběh Atlas: Otcův příběh Lucinda Riley

Tak už je tato objemná kniha dočtena.
Sága o sedmi sestrách uzavřená a já jako její čtenář jsem spokojená. Není pochyb, že se nejstarší syn paní Lucindy Riley, Harry, zhostil tohoto mimořádně náročného úkolu na jedničku !
Příběh otce Atlase je fascinující a na samotném konci čeká čtenáře překvapení. Jsem ráda, že jsem si tuto bichli přečetla a zároveň jsem tak i v sobě ukončila a uzavřela celou ságu. Stejně tak jako se ukončil život paní autorky, která patří mezi mé nejoblíbenější !
A ještě na závěr pár Lucindiných slov: Tenhle okamžik je doopravdy to jediné, co máme. Snažte se užívat si ho, dokud můžete, za každých okolností, a nikdy se nevzdávejte naděje. Je to základní plamen, který nás lidi udržuje naživu !

18.08.2023 5 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Patricia Gibney

Och, och, tolik mě mrzí a je mi líto, že osud znovu Lottie těžce zkouší a ona stále nenalézá to, co hledá a po čem touží... Smůla se jí lepí na paty, ale snad i ona se dočká lepších časů. Pravdou je, že paní autorka svou hlavní hrdinku nešetří. Nás čtenáře tím doslova láká a vábí na další díl této skvělé série a nepochybuji, že je na co se těšit. Čtení je to svižné a napínavé ! Sedmý díl je hodně zajímavý. Lottie a její tým vyšetřují domnělé sebevraždy mladých žen a pátrají také po zmizelé dcerce jedné z nich. Žije ještě malá Lily ?
Napínavá četba a dojemný konec na závěr. Tak to se mi moc líbilo ! Skvělý mix !

11.08.2023 5 z 5

Sny nové doby Sny nové doby Anne Jacobs

I mně se druhý díl série ATELIÉR ROSEN líbil trošku méně než ten první, který mě doslova pohladil po duši. Román je napsán moc pěkně, celým příběhem se jako nit vine pátrání po ztraceném rukopise otce modistky Elisy, který dorazí do Kasselu spolu s pohledným studentem Hansem Christianem. Oblíbila jsem si také nového člena domácnosti psa Fidibuse, ale také novou a šikovnou učnici Gretu.
Čtu moc ráda tyto historické ságy s romantickou linkou od Anne Jacobsové. Jsou čtivé a nabité dějem, nikdy jim neodolám !

08.08.2023 4 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

I po patnácté se jedná o chytré, inteligentní čtení, které jsem si užila a vychutnala. Návrat do vesničky Tree Pines je vždycky jako návrat domů, do míst, kde to dobře znám a miluji, kde žijí lidé mě milí, známí, lidé, které mám ráda a v oblibě. Louise Pennyová nepíše jen detektivky, ale zároveň jsou to romány o životě, sounáležitosti a lásce.
V patnáctém případu se řeší zmizení Vivienne Godinové, která je těhotná a týraná manželem. Ale je to vše opravdu tak ? Do mé vesničky se chci vrátit zas !

06.08.2023 5 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně B. A. Paris (p)

U Vězeňkyně bylo mé očekávání větší než skutečnost. Ale i tak to špatné čtení rozhodně nebylo. Začátek příběhu mě moc nebavil, jiskra přeskočila až v Las Vegas a zúčtování jsem si užívala. Téma tohoto thrilleru nebylo až tak originální, ostatní autorčiny knihy mě bavily víc. Nevadí, s radostí si počkám na její další knižní počin !

01.08.2023 4 z 5

Když přišlo zlo Když přišlo zlo Ivar Leon Menger

Po sérii přečtených romantických knih přišlo oživení a nový impuls. Ano, v podobě thrilleru německého autora Když přišlo zlo. Dávno jsem dobrý thriller nečetla a tento mi teda sedl a potěšil mne. Bylo to velmi svižné, rychlé čtení se spoustou šťávy, které mě nenudilo ani jednu minutku.
Příběh dospívající dívky Juno, která žije v odlehlých lesích v izolaci od světa se svým bratrem a rodiči, je napsán v jedné časové rovině a je brilantní. Co se skrývá za životem v odlehlé pustině, to si přečtěte sami. Já jsem hrozně moc spokojená a knihu ráda doporučím ! Ostatně knihy z Metafory bývají skvělé !

29.07.2023 5 z 5

Údolí snů Údolí snů Anna Jacobs

Údolí snů je oddechový příběh s moc hezkou obálkou, i když si musím přiznat, že i ta obálka mi při čtení připomínala naivitu samotného příběhu. Určitě mě kniha nenadchla, zřejmě po dalším autorčině počinu nesáhnu, neboť mi příběh nesedl, i jsem se u čtení nudila a nebavilo mě, což mě mrzí. Chyběla jiskra, která by příběhu dala náboj.
Samotný námět není špatný, děj se odehrává ve 30. letech minulého století na anglickém venkově. Bella je stará panna žijící v područí svého zlého bratrance. Až nečekané dědictví ji dodá sílu a majetek a vlastně také lásku s rodinou. Příběh má i tak své kouzlo - kouzlo starých časů !

28.07.2023 3 z 5

Špionka v knihovně Špionka v knihovně Madeline Martin

I když mám románů odehrávajících se za 2. světové války načteno poslední dobou hodně, tento titul jsem neopomenula, neboť autorčino Poslední knihkupectví se mi moc líbilo. U Špionky v knihovně snížím hodnocení o 1*, no i tak to čtení bylo dobré.
Příběh dvou žen, knihovnice Avy, kterou její mise přivede do Lisabonu a příběh Elaine, která v okupovaném Lyonu pracuje v odboji. Obě ženy nakonec spojí snaha zachránit Židovku Sarah a jejího synka.

26.07.2023 4 z 5

Poslední léto Poslední léto Karen Swan

Poslední léto jsem četla s velkým očekáváním. A bylo naplněno!
Historický román a silný milostný příběh, k jehož naplnění povede velmi dlouhá cesta. Popis života na odlehlém skotském souostroví St. Kilda, to je velký bonus příběhu. I když bych si přála, aby se na St. Kildě děj odehrával déle. Ano, Poslední léto je román, který dokáže čtenáře pohltit a nepustit. Někomu se bude možná zdát zdlouhavý začátek, ale mně nevadil, já si život na ostrově vychutnávala a prožívala spolu s hlavní hrdinkou - dívkou Effie.
Očekávám pokračování, vždyť samotný konec si o to říká. A pětidílná sága ? Máme se na co těšit !

22.07.2023 5 z 5