zden-ka zden-ka komentáře u knih

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Právě jsem dočetla a za mne ihned nominovala na knihu roku.
Chci dát knize pět hvězdiček

09.02.2019 5 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Nádherná kniha, která nutí člověka přemýšlet o minulosti. Vyhledala jsem si podrobnosti o Východním Prusku, abych lépe pochopila , co prožila malá Vera a proč nikdy ani ona ani její matka nemohly zapomenout na ty strašlivé hrůzy, které viděly a prožily. Osudem Very i osudem Anny je osamělost - pro každou z jiného důvodu. Annin synek Leon je pro obě ženy malým paprskem naděje.Není to žádný odpočinkový román, přesto se čte jedním dechem.

12.06.2016 5 z 5

V klubíčku štěstí V klubíčku štěstí Anna McPartlin

Román je čtivý, napínavý a má naprosto nečekaný závěr. Laskavá Maisie, pubertální dcera Valerie, šestnáctiletý syn Jeremy a babička, která trpí stařeckou demencí. Maisie odešla i s dětmi od násilnického manžela a snaží se ze všech sil zachovat dětem pocit jistoty a bezpečí . Jeremyho kamarád Rave, neformální vůdce party dětí , příběhy členů rodiny i příběhy ostatních obyvatel nenechají čtenáře oddychnout a nutí ho číst stále dál a dál. Po přečtení si člověk uvědomí, jak snadno lidé sklouznou k povrchnímu hodnocení vztahů, jak jednoduché je člověku ublížit tím, že se nepokusí pochopit jeho jednání, vžít se do jeho situace. Po přečtení románu snad mnoho lidí přehodnotí svoje názory na život a na city. Protože nechci prozradit zápletku, ukončím hodnocení tím, že knihu doporučím všem čtenářům. Nezklame vás.

08.05.2019 5 z 5

Černé ovce a beránek boží Černé ovce a beránek boží Joanna Cannon

Právě jsem ji dočetla a bylo to skvělé čtení. Dvě desetiletré dívenky a kamarádky žijí svůj dětský svět, ale zároveň i svět dospělých. Grace a Tilly se rozhodly pomáhat hledat jednu ze sousedek, která zmizela. Dostávají se do různých situací, se kterými si sice neví rady, ale řeší je po svém , t.j. z pohledu svého věku. Je to napínavé i dojemné čtení. Je zajímavé, jak děti přesně vycítí falešné jednání dospělých, jak poznají lež a jak je toto poznání nedokonalosti dospělých dovede trápit. Doporučuji přečíst, nebudete litovat.

06.01.2019 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Drsné čtení. Julie toužila po dítěti tak silně, že přistoupila i na adopci romské holčičky. Jenže dítě není hračka na hraní a mazlení a malá Agnes nebyla právě vzorové dítko. Julie to nezvládala, nakonec stály matka s dcerou proti sobě. Obě unavené a nešťastné. Možná by vše dopadlo jinak, kdyby nebyla Julie na výchovu sama, kdyby měla manžela, kdyby Agnes vyrůstala v plnohodnotné rodině. Rozhodně doporučuji ke čtení.

13.03.2016 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Dávám pět hvězdiček a doporučuji přečíst. Kniha, od které se nedá jen tak odejít. Svět matek a svět jejich dětí, které začínají školní docházku. Systém a způsob života se hodně liší od systému v Česku, ale kdoví, co zde bude za pár let?

29.02.2016 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Několik dní jsem nebyla schopna číst něco dalšího. Vůbec jsem nečekala tak silný příběh a do děje jsem se tak vcítila, že jsem jen těžce brala na vědomí realitu všedního dne. Moc doporučuji všem čtenářům.

13.09.2016 5 z 5

To nejlepší, co máme To nejlepší, co máme Griet Op de Beeck

Smutné čtení. Odcizení mezi manželi, chladný až nenávistný vztah k rodičům, vyhoření v zaměstnání. To všechno způsobilo, že soudce Lucas jednoho dne odejde od soudního jednání a zůstane bydlet ve starém a zanedbaném domku blízko mostu, který je často posledním zastavením pro sebevrahy.Pokouší se tyto nešťastné lidi zachránit, rozmluvit jim jejich záměr. Přehlušuje tím temné myšlenky v sobě. Nejhorší jsou pro něj vzpomínky na dětství a návštěvy milované sestry, která se léčí na psychiatrii. Suzanne je pro normální život ztracena vinou svého otce, který ji v dětství zneužíval. Lucas se cítí vinen, protože jí tehdy neuměl pomoci. Součástí příběhu je i malý Riley, jehož matka zemřela skokem z onoho mostu. .Lucasovi se podařilo chlapci zabránit ve skoku z téhož mostu a stal se pro Rileyho člověkem,ke kterému se chlapec upnul celou silou své osobnosti.Celá kniha je depresivní, smutná, ale přesto po přečtení člověk musí uznat a přiznat si, že to nejlepší, co máme je život. Není to optimistické čtení, ale čte se velice dobře, doporučuji.

26.05.2019 5 z 5

Tání Tání Lize Spit

Kniha, na kterou dlouho nezapomenete. Rozpad dětského přátelství, krutost dětí. Zničený život jedné citlivé dívenky, která nedokázala žít s velkým zklamáním ze svých přátel a nedovedla se vyrovnat s esencí zla, které zasáhlo její duši i tělo.

06.01.2019 5 z 5

Život je nádherný Život je nádherný Tereza Boučková

Knihu jsem přečetla za neděli. Paní Boučková píše čtivě, nutí člověka k přemýšlení. V knize popisuje svůj život po odchodu obou adoptivních synů i svoji vnitřní bolest ze zklamání, které jí oba způsobili. Jejich sestupnou cestu dolů jsem očekávala a tak jsem víc prožívala vztah dcery a maminky, která bojuje s postupující alzhaimerovou nemocí. Je deprimující pozorovat milovanou bytost, které se nedá nijak pomoci a jistě se toto téma dotklo i mnoha čtenářek. Doporučuji přečíst.

25.11.2016 5 z 5

Barva vraždy Bee Larkhamové Barva vraždy Bee Larkhamové Sarah J. Harris

Další kniha z nakladatelství HOST, která mi nedovolila zajímat se o něco jiného než o čtení. Ovdovělý muž vychovává autistického syna. Jasper nerozeznává obličeje lidí, ale poznává jejich hlasy, které se mu v mysli mění na barvy. Život je pro Jaspera těžký, protože mu okolí nerozumí, i když se otec opravdu snaží. Román má detektivní zápletku, jedná se o vraždu, přesto čtenář sleduje především Jasperovo chování a jeho osud. Je to velmi čtivé, velmi zajímavé, velmi poučné. Každá informace o autismu je potřebná, protože dětí s touto poruchou u nás není málo. Kniha si rozhodně zaslouží pět hvězdiček.

28.05.2019 5 z 5

Poslední poutník Poslední poutník Gard Sveen

Velmi napínavá četba. Zaujala mě od počátku, rozuzlení překvapilo. Postava Agnes je zajímavá. Čtenář jí fandí, i když občas nesouhlasí s jejím jednáním. A dějová linka z druhé světové války probouzí v člověku úzkost. Je to tak dávno a přece vše tak živé a bolestné. Nedá se zapomenout.

26.08.2016 5 z 5

Okamžik všeho Okamžik všeho Shelly King

Knihy, knihy, knihy...Všude jen knihy, proto se mi knížka líbila a cítila jsem jsem se při četbě moc dobře. Nevadí, že děj plynul pomalu, pro nás ,,knihomily" to není žádná závada. Rozuměla jsem Maggie a chápala jsem i její vztah k antikvariátu.

25.01.2016 5 z 5

Sestry až za hrob Sestry až za hrob Caite Dolan-Leach

Čekala jsem víc.

03.02.2019 3 z 5

Anatomie skandálu Anatomie skandálu Sarah Vaughan

Sophie byla schopna a ochotna odpustit manželovi nevěru. Bylo to hodně těžké, protože jeho milenka ho obvinila ze znásilnění a případ se řešil soudně. Sophie milovala Jamese, děti,svůj dům, a záleželo jí na zachování rodiny. Jenže během několika měsíců soudního jednání zjistila, že James má mnoho charakterových vad, s kterými se nemohla smířit, proto i s dětmi od manžela odešla. Velmi zajímavá kniha, líbila se mi.

13.01.2019 5 z 5

Jedenáct Jedenáct Mark Watson

Xavier miloval své přátele, přesto od nich odešel, protože se ani on ani oni nedokízali vyrovnat s nešťastnou událostí. Upustil na zem jejich vymodlené dítě a snaží se tuto vzpomínku přehlušit prací a zároveň se vyhýbá lidem. Do života v domě, kde bydlí, se však přece jen zapojí a zdá se, že jeho život možná dostane zase smysl. Kniha má tak překvapivý konec, že jsem se znovu a znovu vracela k některým částem kniy. Na rozuzlení tohoto románu se nedá jen tak lehce zapomenout.

13.05.2016 5 z 5

Výš než v sedmém nebi Výš než v sedmém nebi Griet Op de Beeck

Mne zaujala od samého začátku, je velmi čtivá a na zimní víkend ideální.

22.01.2016 5 z 5