zazvorek zazvorek komentáře u knih

Hrad smrti Hrad smrti Jakub Deml

Dílko je kompletní pouze s Váchalovými ilustracemi... Tihle dva se (oproti Váchalovu očekávání, jak je možné dočíst se v jeho publikovaných dopisech Demlovi) mimořádně skvěle sešli ve svých náladách, viděních, vizích. Deml uměl být temný a posmutnělý velmi zvláštním způsobem.

02.10.2016 4 z 5

Jak přežít těhotenství Jak přežít těhotenství Veronika Hájek Hurdová

Moc jsem se nasmála. Trefný políček všem ženám, co se berou moc vážně, a hlavně všem kolem nich, kteří je v tom podporují. Na břicho se prostě bez dovolení nesahá, vážení! :-)

29.09.2016 4 z 5

Život: návod k použití Život: návod k použití Georges Perec

Prostě jsem to nedočetla. Strašlivě mě to mrzí, neb jsem si myslela, že to bude přesně pro mě; všechno nasvědčovalo tomu, že mi to musí sednout jak pr.el na hrnec. Možná, že se ty spletité příběhy měly začít teprve rozvíjet a já měla málo vytrvalosti a odhodlání se do příběhu vpravit. Ale lépe než se trápit celé léto s jednou knihou je s pokorou ji vrátit a doufat, že pro ni jednou dorostu :-)

01.08.2016

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Terina si stříhá vlasy sama jako před autodafé a miluje Františka.
František ale taky miluje svého dědečka.
Osudové letničky bolí a trápí, ale díky Hrubínovi tak krásně! Opravdová nádhera prodchnutá dusnou letní atmosférou, láskou, lehkým erotičnem, mládím, životem a hlavně smrtí.

25.06.2016 5 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Je to ten typ knihy, kterou je nutné dát si ve správnou chvíli a ve správném rozpoložení - pak člověk jen žasne, pluje jakýmsi bezčasím, naturálnem i surreálnem, bolestí, upřímností, životem. Když se vám podaří najít ten "právě teď!" moment, pak snad není možné být z té knihy znechucen nebo pod jejím vlivem naopak chtít ošustit všechno, co chvíli postojí...Jak už tu několikrát padlo - není to - ani zdaleka! - jen o těch prasárnách.

06.06.2016 5 z 5

Dva životy pana Perla Dva životy pana Perla Timothée de Fombelle

Není pět jako pět. Těhlech mých pět hvězd je jako dvakrát pět.
Neskutečně krásná kniha s pohádkovým příběhem, od kterého se nedá jen tak odejít a přepnout zase do šedivé reality. Úplně mě pohltil.
Až někde objevíte starý kufr, podívejte se pečlivě, jestli v něm někdo náhodou nesbíral důkazy. Třeba mu pak pomůžete.

16.02.2016 5 z 5

Bludiště seznamů Bludiště seznamů Umberto Eco

Vysoce inspirativní čtení. Ze všech těch seznamů se člověku zatočí hlava.

22.01.2016 4 z 5

Urbo Kune Urbo Kune Miloš Urban

Odvykla jsem Urbanovu stylu, takže mi dlouho trvalo se do toho začíst. Ale i když jsem si celou dobu říkala, že to "psaní na zakázku" je až moc viditelné a příběh na Urbo až moc násilně napasovaný, jakmile se knihovník stal "správným" Urbanem a začaly se dít všemožné podivnosti, přestalo mě to štvát a začala jsem si čtení užívat. Body plus za celý projekt Urbo Kune, snad až nezáměrně tíživou atmosféru a pár vtipných momentů.

08.01.2016 4 z 5

Nezvladatelné dítko kardinála Guzmána Nezvladatelné dítko kardinála Guzmána Louis De Bernières

Do třetice všeho dobrého. Ano, ale...
Z mého pohledu nejslabší článek latinskoamerické trilogie. Nadpřirozena bylo přidáno, humoru rapidně ubráno, krutost a násilí dostáváme v dávce podobné předchozímu dílu, nečte se to tak lehce a místy to možná až trochu nudí. Nic to ovšem nemění na tom, že to je opravdu originální a dobrá kniha uzavírající příběh o svérázném městě, svérázných lidech a svérázných nápadech hýbajících dějinami jednoho svérázného (a zároveň tak reálného) státu.

29.12.2015 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Vážení mongoloidi,
smekněte před autorem, který projevil takovou dávku vkusu a smyslu pro teologii a geometrii, že se vám při čtení téhle krasojízdy rozdivočí pylorická záklopka. A kdo se ani jednou nezasměje, ten je pižmová opice.

20.11.2015 5 z 5

František z kaštanu, Anežka ze slunečnic František z kaštanu, Anežka ze slunečnic Radek Malý

František a Anežka mi někoho zatraceně moc připomínali. Jejich setkání, soužití i osud. Už proto plné hodnocení. Jen si pořád nedokážu představit, jak to zpracujou děcka.

24.09.2015 5 z 5

Seňor Vivo a drogový baron Seňor Vivo a drogový baron Louis De Bernières

Jak to ten chlap dělá?! Nevím o autorovi nic víc než to, že bych s ním rozhodně zašla na pivo. Protože pokud jsou jeho díla odrazem jeho osobnosti, musel by to být ohromně zábavný večer plný sžíravých komentářů a urážek, za které mu ještě poděkujete. Jihoamerická trilogie se okamžitě vyšvihla mezi mé nej knihy a velkou měrou se na tom určitě podílí skvělý překlad (díky za Jonathana Strange!).

20.08.2015 5 z 5

Válka o zadnici Dona Emmanuela Válka o zadnici Dona Emmanuela Louis De Bernières

Fantastická kniha! Napadají mě jen samé superlativy a žádné výtky. Kousavé, ironické a drsné dílo plné svérázného humoru, originálních postav a peprných nadávek. Takhle barevný, chutný a zatraceně pálivý koktejl jsem si ještě nikdy nedala.

02.05.2015 5 z 5

Vývoj stavebnictví a architektury ve starověku Vývoj stavebnictví a architektury ve starověku Bohuslav Syrový

Tahle vskutku pečlivě zpracovaná kniha (učebnice) mě naučila mít ráda starověké stavitelství, ač jsem si k němu cestu hledala vždycky dost těžko, ba přímo s odporem. Snad proto, že je to v našich podmínkách taková "exotika"....
Nenapadá mě jediná věc, kterou bych tu postrádala. Před Bohuslavem Syrovým nezbývá než smeknout, jeho knihy jsou alfou a omegou pro všechny, kdo mají co dočinění s dějinami architektury.

22.03.2015 5 z 5

Le Corbusier - sociolog urbanismu Le Corbusier - sociolog urbanismu Sophie Daria

O životě pana Jeannereta se tu dozvíte vše (s výjimkou nešťastného konce, neb kniha byla sepsána ještě za jeho života). Až pohádkově jsou tu popsána jeho studentská léta, cesty po světě, jeho názory, myšlenky, novátorství, představy. Jen je to celé jaksi zabalené do takového oslavného hávu; vyznívá to, jako by autorka naprosto propadla svému hrdinovi a dívala se na něj zcela nekriticky a obdivně.... Lepší (literární) pomník sobě a svému dílu si Corbík nemohl přát.

22.03.2015 3 z 5

Je mi upřímně jedno, jestli byl děj předvídatelný, je mi srdečně jedno, zda je to spíš pro dospělé nebo pro teenagery, netrápí mě, že opravdu strašidelná je jen první třetina a zbytek je takové bláznivé dobrodrůžo. Ta kniha je originální, vizuálně moc pěkně udělaná, čte se lehce, ač psaná jednoduchým stylem, podněcuje fantazii a jen těžko se od ní - především v poslední třetině - odtrhává. Navíc místy i pobaví. No a co víc si vlastně od knihy přát, když zrovna zběsile nezaplňujete seznam doporučené/povinné četby nebo neštudýrujete odbornou literaturu?
V něčem chci tuhle knihu ale ocenit důrazněji. Blízký vztah vnuka s dědečkem, jejich sbližování a hledání se i po smrti, už vůbec jen vyrovnávání se se smrtí příbuzného a úcta k němu, to je výborný námět, na kterém se dá stavět. O starých lidech a smrti se ve fantasy knihách zas tak moc nepíše, pomineme-li různé čaroděje....

06.02.2015 5 z 5

Přes 700 stran na pomezí reality a snu, naděje a bezradnosti, aktivity i letargie. Vše se prolíná nejen v osobě Tóru Okady, ale i těch zdánlivě epizodních postavách, co se objeví, zmizí a nějakým magnetem z temných koutů mysli jsou vtaženy zpět do příběhu, aby ho buď ještě více zamotaly, nebo naopak objasnily.
U málokterého autora mívám pocit, že si opravdu dokážu představit situaci, prostředí, náladu.... jaké popisuje. I kdyby ty situace byly sebešílenější.Murakami je v tomhle mistr. A navíc ve vás ten pocit zanechá i ve chvílích, kdy zrovna nečtete. Jako by se ten sen přenesl i do vaší reality.
Ano, je to rozvleklé. Ano, objeví se tam i hlušší místa. Popravdě i ty tolik opěvované válečné pasáže mě zpočátku nudily, než vygradovaly v něco nečekaného. Jenomže všechno tam má smysl. Dokonalý smysl!

29.12.2014 5 z 5

Umění románské Umění románské Thomas R. Hoffmann

Perfektní způsob, jak se seznámit s románským slohem. Stručně, srozumitelně, ale ne polopaticky (předpokládá se alespoň základní znalost terminologie) jsou tu vysvětleny všechny podstatné rysy, prvky, novinky, variace i myšlenkové a historické podhoubí románské umělecké epochy. Doplněno spoustou fotek, názorných obrázků a půdorysů. Tváří se nevinně, ale je to lepší než leckterá učebnice...

28.08.2014 4 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Naštěstí jsem nejprve četla knihu a až potom (hned ten samý den...) jsem se vrhla na film. Díky tomu ji asi můžu hodnotit výš, než kdyby tomu bylo naopak, ale ona je prostě opravdu dobrá. Dětská kniha, co postraší i dospěláka. Psáno strohými větami a bez širších popisů, což třeba u "druhého světa" trochu chybí, ale o to větší je prostor pro fantazii. A možná i strach. Vždyť kde právě jinde na vás má dolehnout, než v mlze, tichu a mezi těmi krátkými větami? V tomhle ohledu se film rozbíhá mnohem šířeji a nutno říct, že dost zábavně a povedeně. A ještě v jedné věci se obě zpracování liší. Zatímco v knize mi postava Koralíny byla sympatická, ve filmu z ní udělali mnohem většího spratka a z jejích opravdových rodičů mnohem větší otravy...:-)

21.08.2014 4 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Obvykle knihy nečtu opakovaně. Před lety jsem ji naprosto nadšeně přelouskala a několikrát poslala dál; přátelé ji vraceli stejně nadšení, což mi dalo impuls vrhnout se na ni znovu. A ohromení nad dokonalostí tohohle díla se opakuje, ba snad i násobí. Ta kniha má opravdu všechno - skvěle prokreslenou podobu alternativní Anglie 19. století, temnou atmosféru a zároveň vtip a sarkasmus, nečernobílé hrdiny, kteří vás štvou a zároveň vám jsou trochu sympatičtí, krásný jazyk (všechna čest překladateli) a originální prvek v podobě poznámek pod čarou, které někdy nudí, ale většinou baví. Ano, je to dlouhé, rozvláčné, vlastně konzervativní. Ta atmosféra se přenesla i na mě a než jsem knihu dočetla, nebyla jsem moc schopná udělat cokoliv jiného - natolik mě lapila a natolik mě zpomalila. Co by na to asi řekl gentleman s vlasy jako chmýří bodláčí? :)

31.07.2014 5 z 5