WolfIssen WolfIssen komentáře u knih

Vikingové - sága tří staletí Vikingové - sága tří staletí Johannes Brøndsted

Johannes Bronsted byl velkým odborníkem historie a archeologie ranného středověku severní Evropy, takže na tohle skvělé a obsáhlé dílo není už třeba z mé strany nic dodávat.

24.08.2019 5 z 5

Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině Jarmila Bednaříková

Další skvělý a informačně vyčerpávající počin paní Jarmily Bednaříkové. Kniha se nese podobně jako dílo Stěhování národů především v rovině historicko-politických údálostí, expanze Víkingů, důvodů, příčin a následků Vikingských nájezdů, obchodování a střetu s jinou kulturou a společností. Vřele doporučuji všem, kdo se zajímají o historické období raného středověku ve Skandinávii i o Vikingy samotné.

07.11.2018 5 z 5

Stěhování národů Stěhování národů Jarmila Bednaříková

Fakticky nabušená kniha informacema. Nedá se samozřejmě číst stylem "50 stran najednou". Nejednomu čtenáři by mohl vadit styl dlouhých souvětí, ale právě to dává knize koncepčnější charakter, ikdyž jde o literaturu faktu. Jednotlivé události, týkající se utváření historické Evropy především za pomoci Říma, Germánů a v neposlední řadě například Hunů, jdou chronologicky za sebou a autorka neustále úspěšně dokazuje, že je historikem tohoto období na slovo vzatým. Záživné a zajímavé pasáže se střídají s těmi méně záživnými, ale to už tak v historii bývá. Nechybí samozřejmě rozvedení fatální problematiky v podobě křesťanství, které se do děje těchto věků přes Řím dostalo a dotváří tak ucelený pohled na přelom starověku a středověku v Evropě na pozadí onoho velkého příběhu Stěhování národů.

31.01.2017 5 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Mých pocitů po přečtení této obdivuhodné a nadmíru čtivé knihy je opravdu spousta. Když to shrnu kolem a kolem obecně, klidně bych začal číst znovu. Kniha v sobě snoubí dobrodružné povídání, nejzásadnější etapu života Heinricha Harrera a obrovské množství historických, zeměpisných, kulturních a především náboženských faktů o jedné z nejmystičtějších zemí světa. Výtečný film od francouzského režiséra J. J. Anauda s Bradem Pittem v hlavní roli se knihy drží spíše rámcově a není samozřejmě tak obsáhlý. Doporučuji určitě všem dobrodruhům a tibetologům, ale i milovníkům asijského světa. Dle mého názoru určitě také jedna z mnoha knih, které obohatí všeobecný rozhled. V mých očích jedna z nejlepších knih, které jsem četl.

08.04.2014 5 z 5

Tajnosti popraviště: Paměti pařížských katů Tajnosti popraviště: Paměti pařížských katů Charles Henri Sanson

I kat, neboli oficiálně řečeno, Mistr Popravčí, je jenom člověk. A že to nemusí být člověk, který se vyžívá v mučení a popravách všeho druhu, nám dokazuje Charles Henri Sanson v pamětech svých a svých předků. Po sedm generací měl rod Sansonů stejné povolání, ponejprve zděděné jakožto "věno", následně již děděno tradičně z otce na syna. Jde o knihu velice poutavou a to nejen z hlediska popisu katovského řemesla, ale především ve druhé polovině knihy líčením dějů a poprav během Velké Francouzské Revoluce. Pokud vás zajímá historie, tedy hlavně ta krvavá, budete nadšeni.

05.08.2023

Prach Prach Hugh Howey

Velká škoda, že série skončila, ale jak se říká dobrého stačí tak akorát :-) Určitě doporučuji všem milovníkům žánrů sci-fi, postapo a utopie. Poslední, nejkratší díl, nás pomalu směruje k velkolepému finále, které jsem třeba já osobně až zase tolik nečekal, pokud se zpět ohlédnu na vývoj děje ve druhém díle. No, před autorem klobouk dolů a velké díky za velice originální nápad a skvělé čtení.

20.06.2023 5 z 5

Psí zima Psí zima Petra Neomillnerová

Když mi tuto knížku přinesl kamarád do práce k zapůjčení, během dvou pracovních přestávek jsem přečetl asi 30 stran a následně mu ji vrátil se slovy, že si ji hned odpoledne cestou z práce koupím taky :-) Samozřejmě jsem věděl, co dělám, protože jde o skvělé čtení pro fantasy-maniaky a znal jsem oněch prvních 30 stran :-) Po letech jsem ji věnoval kamarádce, která si ji moc přála přečíst.

11.08.2022 5 z 5

Tajemství run Tajemství run Guido von List

Guido von List je hodně opomíjený znalec run, germánského mysticismu a tradice. Určitě není kniha určená těm, kteří o runách dosud nic nečetli, ale těm, kteří už se runologii věnují déle.

06.05.2021 4 z 5

SS Bratrstvo zvonu SS Bratrstvo zvonu Joseph P. Farrell

Fakticky hodně obsáhlá kniha, nicméně o samotném zvonu se dočteme minimum. Téměř všechny informace jsem o něm už věděl. O to více je dalších informací, které už se zvonem a jinými tajnými projekty souvisí více či méně a jsou mnohdy přímo konspirační teorií. Těch je zde spousta a některé z nich nejsou tolik známé. Kniha se četla vcelku dobře, některé kapitoly jsou dosti vědecké a člověk, který se nezabývá do hloubky fyzikou, může tyto pasáže pokládat za nesrozumitelné.

22.06.2017 3 z 5

SS: Krví nasáklá zem SS: Krví nasáklá zem Gordon Williamson

Na necelých 200 stranách obsahuje kniha množství informací, týkajících se především bitev, kterých se Waffen-SS zúčastnily. Autor vše popisuje vcelku nezaujatým pohledem. Přišly mi zbytečné větné výňatky z hlavního textu na okrajích stran. Místo toho mohl autor použít vysvětlivky vojenských hodností nebo emblémy jednotlivých divizí. Množství dobových fotografií s popisem je samozřejmostí.

04.04.2017 4 z 5

Hitler Hitler Harald Steffahn

Čtivě napsaná kniha, na počet stran vcelku obsáhlá na informace. Velké plus je časová tabulka událostí od roku 1888 do roku 1945. Ve velkém množství vět bych ale vytkl zaujatost autora. Pokud historik píše knihu o jakékoli historické osobě, měl by být objektivní a neútočný, především přídavnými jmény, které mi v této knize mnohokrát připadaly jako urážka osoby, jejíž životní osudy popisuje.

22.09.2015 3 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Co se komentářů k tomuto Veledílu týče, už toho bylo napsáno opravdu hodně. Za sebe bych dodal, že kniha je hodnotná především pro skalní fanoušky mytologie světa Mistra Tolkiena. Pojednává o stvoření Středozemě a událostech v prvním a druhém věku. Končí navázáním na příběhy Hobita a Pána Prstenů. Úžasná kniha, díky které do sebe vše zapadá.

04.11.2014 5 z 5

Satanská bible Satanská bible Howard Stanton Levey

Jen tak náhodou jsem zjistil, že tento paskvil tady je. Je to tak moc velký odpad, že nemá smysl dočítat do konce, či se podobnými splašky byť jen zaobírat. S filosofií satanismu nemá absolutně nic společného. Už jen název "knihy" a jméno autora mluví za vše. Nečíst, zahodit.

03.03.2013

Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu Bear Grylls (p)

Úžasné, podrobné a dechberoucí povídání o velkém a odvážném dobrodružství, o štěstí a přátelství. Bear Grylls je můj oblíbenec a jeho první kniha je opravdu povedená. Jen tak dál Beare!!!

09.01.2012 5 z 5

Jedovatá houba Jedovatá houba Ernst Hiemer

Myslím, že nějaký odsuzující komentář by byl nadmíru scestný a zbytečný. Nikdo z nás v té době nežil, takže právo soudu nám nepřísluší. V dnešní době může kniha působit lehce komicky, nicméně její kultovnost (tím myslím, že byla vydaná redakcí v Německu oblíbeného časopisu Der Stürmer) a sběratelská hodnota je nepopiratelná.

15.05.2024 4 z 5

Vimaanika Shaastra aneb Jak létali bohové Vimaanika Shaastra aneb Jak létali bohové Ivo Wiesner

Vskutku pozoruhodná kniha o ještě pozoruhodnějších prastarých spisech. Manželé Wiesnerovi si dali obrovskou práci, ať už s překladem nebo s alespoň trochu stravitelnými technickými popisy. Co se týká jazyka Shastra, nemá totiž spousta slov dosud překlad, či ekvivalent v jazyku Sanskrt nebo přeneseně v hindštině, proto je přeložení obrovské spousty slov nemožné. Čtenáři může kniha připadat jako jakýsi mix magických receptů a moderních technických postupů. Nicméně pravda, že tyto technické texty byly sepsány před mnoha ticíci lety je nevyvratitelná a nejde jen o jakési dohady, fantasmagorie ani smyšlenky. Co myslíte? Jak létávali bohové a lidé?

13.03.2024 4 z 5

Satanizmus v 21. storočí Satanizmus v 21. storočí Sebastián Jahič (p)

Knihu jsem vyhrál v malé soutěži na Instagramu uživatele Miro.slav, za čež mu moc děkuji a zdravím jej. Bez okolků můžu napsat, že jde asi o nejlepší knihu o satanismu, tedy alespoň, co se týče jeho vývoje v přítomnosti nebo nedávné minulosti. Autor čtivě vysvětluje dané téma, faktograficky i názorově vyčerpávajícím způsobem a neopomene ani na dodatky k dalším informacím na stránkách pod čarou. Velmi mě také zaujaly obsáhlé pasáže o blackmetalové ikoně Deathspell Omega a její dopodrobna zozebrané diskografii a filosofii. Vskutku skvělé dílo.

07.02.2024 5 z 5

SAS - Příručka jak přežít SAS - Příručka jak přežít John Wiseman

Absolutní špička, co se týče dané problematiky. Autor je odborníkem na slovo vzatým. Nic nevynechal, nic neopomenul, nic neodfláknul. Zkrátka a dobře myslel na všechno, na všechny situace a daná prostředí. Kniha je přínosná snad každému: od cestovatelů, expedičních dobrodruhů, survivalistů a prepperů, zálesáků, skautů až po běžného čtenáře, protože každý se může dozvědět a přiučit věcem, které možná jednou budou setsakra k užitku.

31.01.2024 5 z 5

Alrúna: příhody živoucí bytosti Alrúna: příhody živoucí bytosti Hanns Heinz Ewers

Nestává se mi často, že bych tápal, co bych do komentáře ke knize napsal. K podivuhodné knize Alrúna můžu s klidem napsat, že jde o bravurní příběh, který vás asi jen tak nepustí, pokud mu dáte šanci. Postrádá totiž nudné pasáže, naopak jde o jakousi syntézu mnoha žánrů, ze kterých lze uvést drama, thriller, romanci, psychologický román, dekadenci, okultismus... Jsem moc rád, že jsem opět sáhl po knize, kterou stálo za to přečíst a nešlo tak o zmařený čas. Inspirací k přečtení mi byla i zajímavá osobnost autorova, kterou Hanns Heinz Ewers bezesporu je.

18.05.2023 4 z 5

Zkáza černé eskadry Zkáza černé eskadry Stanislav Bártl

Je velká škoda, že edice Magnet již nevychází. Tohle je druhá kniha, kterou jsem z edice přečetl a jsem nadmíru spokojen. Málo známé skutečnosti z II. sv. války dokážou uvést do úžasu každého badatele okolo daného období a jsou mnohdy snad více zajímavé, než známé "velké" skutečnosti, o kterých byla napsána i natočena spousta knih a dokumentů. Jsem rád, že jsem po přečtení knihu sehnal ve zdejším bazaru, stejně tak jako Tajemství ostrova X, rovněž z edice Magnet. Nečekejte žádnou propagandu, ale vědeckou serióznost, která se navíc výborně čte. Knihu doplňují 2 mapy části Arktidy, ve které se události popsané v knize odehrály, dobové fotografie a malý situační plánek rozmístění konvoje PQ17.

11.08.2022 5 z 5