Zkáza černé eskadry

Zkáza černé eskadry https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45129/zkaza-cerne-eskadry-09C-45129.jpg 4 15 4

Redaktor Mladé fronty Stanislav Bártl se před časem mimo jiné zúčastnil jako reportér jedné sovětské výpravy do Antarktidy, aby přinesl svědectví o objevování této málo známé pevniny. V této reportáži objevuje novou pevninu sám: tentokrát na mapě bojových operací druhé světové války. Jen málokdo u nás ví, že daleko na severu, za polárním kruhem, se v letech 1941—1945 odehrávaly urputné boje, které svou dramatičností předstihují i leckteré bitvy, známé z bohaté válečné literatury. Severním ledovým mořem proplouvaly do sovětského přístavu Murmansku na Kolském poloostrově spojenecké konvoje s nákladem zbrani a potravin, které zejména v prvních fázích války měly pro SSSR nesmírnou cenu. Proto také nacisté vynaložili nemálo úsilí i válečné lsti, aby jejich křižníky a ponorky zabránily spojeneckým konvojům dosáhnout cíle. Bitva o Severní cestu trvala bezmála do konce války. Autor čerpal nejen ze své bohaté polárnické zkušenosti, ale navíc ještě procestoval významná místa, o kterých ve Zkáze černé eskadry píše. Mohu jeho reportáž vřele doporučit čtenářům Magnetu, protože je napínavá a tématicky objovná. AKADEMIK FRANTIŠEK BĚHOUNEK... celý text

WolfIssen
11.08.2022 5 z 5

Je velká škoda, že edice Magnet již nevychází. Tohle je druhá kniha, kterou jsem z edice přečetl a jsem nadmíru spokojen. Málo známé skutečnosti z II. sv. války dokážou uvést do úžasu každého badatele okolo daného období a jsou mnohdy snad více zajímavé, než známé "velké" skutečnosti, o kterých byla napsána i natočena spousta knih a dokumentů. Jsem rád, že jsem po přečtení knihu sehnal ve zdejším bazaru, stejně tak jako Tajemství ostrova X, rovněž z edice Magnet. Nečekejte žádnou propagandu, ale vědeckou serióznost, která se navíc výborně čte. Knihu doplňují 2 mapy části Arktidy, ve které se události popsané v knize odehrály, dobové fotografie a malý situační plánek rozmístění konvoje PQ17.

milan3144
24.12.2019 4 z 5

Zajímavý popis vybraných a chronologicky uspořádaných událostí za II. sv. války, tykajících se severní zásobovací cesty a bojů o ni jak na moři, tak na pevnině. Kniha mimo jiné ukazuje, že mimo všeobecně známých, velkých bitev, se události za války odehrávaly i díky méně známým, a rozsahem menším operacím, které ovšem měly na celkový vývoj nemalý dopad.

kosmi
16.04.2014 5 z 5

a tak jsme tých bolševikov hnali ... přečteno asi 5x, nevím proč je to prostě zábavné, alespoň pro mě. trochu té komunistické propagandy "ála seskok bez padáku, russkijj čelověk" ale to neva. velice dobře se to čte. nejvíc mě na téhle knize štve, že jsem ji kdysi někomu půjčil a už nevím komu ... a samozřejmě dotyčný se nehlásí :-(

Pavelpi
04.07.2012 3 z 5

Válečné bojiště,o kterém se dříve mnoho nevědělo.Kniha je zajímavá,i když trochu "suchá".