Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Celkem dobrá detektivka, taková pěkně česká, realistická, uvěřitelná, příběh jako vystřižený ze života, který se klidně o kousek dál mohl stát. 3.5*

09.03.2022 3 z 5

Těžký časy Těžký časy Charles Bukowski

Zkusit se má všechno, tak jsem "sáhl" i po knize Charlese Bukowskiho. No, chvilku jsem lapal po dechu, pak si začal zvykat a zhruba někde od povídky "ubožákův smutek" se i bavit. No, některé povídky jsou úsměvné, některé k zamyšlení, některé ze "slabšího soudku", ale název "těžký časy" perfektně sedí. Suma sumárum - dobrá magořina :-)

09.03.2022 3 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Výrazně lepší než Nenech to být, kterou jsem četl před tím. Kniha plná napětí, rafinovaný vývoj zápletky, zápletka zápletky, nepředvídatelné, gradující, neotřelé, bavilo mne to a s každou stránkou narůstala touha zjistit, jak to všechno dopadne. Žádný americko sladký závěr, který by to pokazil.

12.02.2022 4 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

První dvě kapitoly odstartovaly skvěle, slibovaly nápaditý a rafinovaný příběh. To se však nestalo. Vývoj děje byl kostrbatý, plný nahodilostí, bez náboje a nevyvolal dojem uvěřitelnosti. Některé otázky byly na posledních stránkách objasněny, jiné nikoli. Podrobný popis průběhu a účinku watterboardingu byl sice zajímavý, ale chybějící napětí to nenahradilo. Chování některých postav mi přišlo nesmyslné, žadná, kterou by si čtenář mohl oblíbit. HC umí určitě lepší knížky, jdu tedy na Cizince a doufám, že ten nezklame.

10.02.2022 2 z 5

Nebeská hostina Nebeská hostina Donald Ray Pollock

Příběh knihy mne pohltil, vtáhl do děje a bavil až do poslední stránky. Hlavní a několik vedlejších dějových linek vzbuzovaly napětí, jak a kdy se protnou a autor to zpracoval parádně. Postav není příliš mnoho a byly pěkně vykresleny, jejich osudy zaujaly. Členění do kratších kapitol umocňovalo dynamiku vývoje.

09.02.2022 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Jo Nesbo je mým oblíbeným autorem, přečetl jsem celou sérii HH a některé další knihy. První povídkou Londýn nasadil autor opět vysokou laťku, další povídky už ale takovou míru očekávání nenaplnily a měly sestupnou tendenci. Přesto však dobrá oddychová jednohubka :-)

01.02.2022 3 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tak zde je to 5* bez váhání.
Velmi přirozené, nenucené vyprávění, které okamžitě nakazí čtenáře dobrou náladou a vykouzlí úsměv i na duši. K tomu spousta faktických informací a k nim doplňujících údajů a popisků, že už si je nemusím gůglit sám, leč to již udělal Zibura :-)
Je úžasné, jak si autor nachází cestu k lidem, jak je otevřený a též jaký má bohatý slovník. Grafika obálky i kreseb perfektně ladí s duchem knihy. Další 4 knihy z Ladislavova pera mám již ve své knihovně :-)

31.01.2022 5 z 5

Žádná mise není nemožná: Nejslavnější vojenské operace Žádná mise není nemožná: Nejslavnější vojenské operace Michael Bar Zohar

Jako pravděpodobně někteří čtenáři přede mnou i já váhám mezi 3* a 4*. Může být více důvodů, za které hvězdičky udělit či ubrat, já se nakonec přikláním ke 4* a to především z důvodu obrovského množství faktických informací, které bylo nutno shromáždit a následně je zakomponovat do jednotlivých akčních kapitol. Kromě bojových akcí kniha vykresluje situaci a atmosféru daného regionu, o které jsme se ve školách mnoho neučili...
První díl - Mosad - byl ale o 1* lepší, popisoval více známých akcí realizovaných i v jiných částech světa (např. operace Eichmann a další) a přišel mi čtivější. Tam jsem dal hvězdiček 5.
A že je líčení jednostranné? Tak ano, je, ale je též na čtenáři, aby si přečetl informace i z druhé strany a výsledný obrázek si udělal sám.

21.01.2022 4 z 5

Zvláštní, ale pravdivé Zvláštní, ale pravdivé John Searles

Váhám mezi 3 a 4*.
Začátek byl velmi kostrbatý, nemohl jsem se začíst, nerozumněl jsem autorovi, to vše až do strany cca 80. Vadily my přesuny v časech, které nebyly ani odsazeny odstavci.
Sotva na 2*.
Děj se potom ale rozeběhl, odvíjel se na několika rovinách a začalo to být zajímavé, velmi zajímavé. Napětí vzrůstalo, otevřelo se několik zápletek a osobních příběhů, po jejichž vývoji a rozluštění jsem začal být přímo dychtivý. Tato část za 5*!
No a poslední část knihy už byla fádní, zlosyn odhalen velmi záhy a už to tak nějak dosměřovalo k jasnému konci. Se zavřenýma očima 3*.
A tak ve finále, když nejdou půlky a porovnám s jinými knihami, kde jsem dal 4*, dávám 3*. Ale za přečtení určitě stojí :-)

15.01.2022 3 z 5

Úpis - Prachy. Sex. Kariéra. Úpis - Prachy. Sex. Kariéra. Michelle Miller

Docela povedený mix thrilleru / románu / ekonomie a červené knihovny. Čte se lehce, výborné členění a pojetí kapitol, přiměřený počet postav, aby se čtenář příliš neunavoval vzpomínáním, kdo je kdo. Skvělá zápletka a její napínavý vývoj. Kladně hodnotím některé životně/ekonomické úvahy a poznání, skvěle odrážejí realitu. Prima oddechovka.

03.01.2022 4 z 5

TMBOOK TMBOOK TMBK (p)

Velmi zábavné, některé stránky jsem musel podrobit dalšímu zkoumání, abych je pochopil, u některých se k tomu budu muset ještě dopracovat. Knihu si můžete užívat i společně s přáteli a dá vám témata na další zábavné diskuze, i když mnohdy odráží velmi smutnou realitu. Zajímavé je i designové zpracování vydání.

24.12.2021 4 z 5

Poslední stanice Hamburk Poslední stanice Hamburk Martin Vopěnka

Podepisuji komentář Ivanie níže. Markovy vzpomínky na život u nás před revolucí ve mně vyvolaly živé obrazy a situace z dané doby, uvedl to přesně :-)
Trochu jsem se obával závěru, ale autor jej zpracoval dobře.

21.12.2021 3 z 5

Šantaram Šantaram Gregory David Roberts

Vzhledem k počtu stran jsem s knihou "žil" hezkých pár dní. Pod pojmem "žil" mám na mysli stav, kdy se mi knížka "vkrádala" do mysli i během pracovních dní, což nebývá časté. Nutila mne přemýšlet, googlit informace o autorovi, Indii, Afghánistánu, místních jídlech, šatech, atd atd atd. Nehodnotím životní příběh autora / hlavního hrdiny, ale literární zpracování, a to je úžasné. Ač hlavní hrdina "gauner", v první polovině knihy na čtenáře dýchá vyloženě pozitivní energie, přívětivá atmosféra, nastolují se filozofické podněty a úvahy, krásně se vykresluje život v Indii, až by člověk koupil letenku a letěl :-)
Druhá polovina knihy je poněkud "drsnější", v závěru pak přináší zajímavá rozuzlení. Jsou zde výborně vykreslené jednotlivé hlavní postavy, Prabhákara si čtenář vyloženě oblíbí.
Škoda, že vydání je "paperback", nikoli vázaná vazba. Knížka míří na moji VIP poličku.

09.12.2021 5 z 5

Stručná historie neřesti - Jak zlozvyky budovaly civilizace Stručná historie neřesti - Jak zlozvyky budovaly civilizace Robert Evans

Jedním slovem zklamání. Dle názvu i ilustrace obálky jsem očekával daleko více zábavného čtení. Realita byla však jiná, uvnitř již žádné vtipné obrázky, vyprávění takové suché, bez emocí, jazyk strohý, plochý. Některá fakta se čtenář dozví, sem tam malý vtípek, ale téma mohlo být uchopeno daleko lépe.

19.11.2021 2 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Svižný, napínavý thriller, žádná lichá stránka či dokonce odstavec. "Nesmrtelnost" hlavního hrdiny se předpokládá, v poslední části knihy už to bylo ale přeci jen moc, tak proto hvězdička dolů. Čtení mne však dokázalo natolik pohltit, že jsem se plně odpoutal od denních starostí a tak kniha "fungovala" jako dobrý relax.

17.11.2021 4 z 5

Indiáni na válečné stezce Indiáni na válečné stezce Miloslav Stingl

Velice zajímavý přehled o boji indiánů za obranu svých území proti kolonizátorům, faktografické, zároveň poutavé až dobrodružné. Poklona autorovi za shromáždění takového množství informací! Velmi se mi líbilo závěrečné shrnutí a "kategorizace" jednotlivých kmenů, jejich území i způsobů života / obživy / používaných zbraní. Moje první kniha od autora, určitě ne však poslední :-)

10.11.2021 5 z 5

Třetí díl se mi líbil více než druhý. Myslím si, že Husitskou epopej je třeba se naučit číst. Nejsou to knihy, které lze číst po chvilkách a mezi tím je na čas odkládat. To se čtenář ztratí v ději i postavách. Tentokrát jsem se tedy do čtení opravdu ponořil, postavy i souvislosti jsem měl stále na paměti a tak jsem kromě faktických informací (které jsem samozřejmě dohledával i v encyklopediích a na netu) také dokonale "nasál" atmosféru dané doby a knihu si "užil". Na chvíli změním téma, ale na další část se již těším.

28.10.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Mrazivé, děsivé, smutné, těžko představitelné, bohužel však pravdivé. Měl by si přečíst každý, kdo "pozapomněl" nebo nezažil u nás dobu před rokem 1989, aby doznal, kam až komunistická diktatura může dojít.

17.10.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Hihi, taková málem "swingers" detektivka :-). Pro mne nový styl, musel jsem si zvykat na ten "přítomný čas", ale poměrně rychle jsem se začetl. Množství postav vyžaduje určitou dávku soustředění, aby se čtenář neztratil. Děj se odvíjel tak samovolně, mohlo být více napětí, ale závěr přeci jen trochu gradoval a jako oddychovka mne kniha bavila. Kdyby bylo možné hvězdičky půlit, hodnotil bych 3,5*.

15.10.2021 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Děj knihy se odvíjel přirozeně, uvěřitelně, měl spád a přiměřenou dávku napětí. Nové postavy byly citlivě začleňovány do příběhu a nečinily jej nepřehledným. Rafinovaný vývoj mne bavil a tak jsem se těšil na sofistikovaný, gradující závěr. Ten se však odehrál v jiném duchu, než první tři čtvrtiny knihy. Nejprve mne zarazilo, že rodiče nechali 14ti letého chlapce 3 dny doma samotného a dorazil mne způsob ochrany ohrožených osob. To mi přišlo zcela mimo. I tak ale dávám 4*.

10.10.2021 4 z 5