Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Moje první setkání s Chrisem Carterem a trefa do černého. Kniha, která vás nenechá vydechnout a pokud ji nepřečtete na jeden zátah a na chvíli ji odložíte, zůstane vám děj hloubat v hlavě a lákat vás zpátky ke čtení. Detektiv Hunter není přehnaně "nesmrtelný", jeho kolega Garcia vyložený sympaťák. Občas velmi drsné, zkrátka adrenalinové čtení. Brzy sáhnu po pokračování.

23.07.2023 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Ken Follett je mistr pera, obzvláště pak v kategorii historických románů. Ohnivý sloup je dalším skvělým dílem. Realistický příběh se skutečnými i fiktivními postavami sledující jejich i společenský vývoj po několik desetiletí, tentokrát okořeněný i napínavými dobrodružnými pasážemi. Oceňoval jsem průběžné opakování "kdo je kdo", jelikož množství postav je vskutku nemalé a stránek mnoho. Plnotučných 5 hvězdiček.

02.07.2023 5 z 5

Ikarus Ikarus Deon Meyer

Lepší než 7 dní, ale ne tak dobré jako Kobra či Ďáblova hora. Některé příliš popisné pasáže (rodinná historie FdT) však přerušovaly jinak pěkný vývoj vyšetřování vraždy ER a stupňující se napětí. Benny svými alkoholovými eskapádami také přidal na zajímavosti, takže určitě pěkné počtení, ale na 5 hvězdiček to tentokrát nebylo.

29.05.2023 4 z 5

Kobra Kobra Deon Meyer

Po lehkém zklamání ze třetího dílu série byla tato kniha parádní jízda, obdobně jako Ďáblova hora a 13 hodin.
Mistrovsky rozjeté dvě linie, neustávající napětí, perfektní zápletka, gradující vyvrcholení a závěr jak má být. Sympatické postavy, včetně "lumpa" Tyroneho. Výborné dialogy, oceňuji i závěrečný slovník. Pokračuji hned dalším dílem - Ikarus.

16.05.2023 5 z 5

7 dní 7 dní Deon Meyer

Prvními dvěma knihami série o Benny Griesselovi nasadil autor velmi vysokou laťku, která vyšponovala má očekávání ke třetímu dílu. Ta se bohužel nenaplnila. Třetí kniha postrádala to mistrovské napětí tepající na více vývojových linkách současně, ten náboj, který nedovoloval od čtení odejít. Osobní stránka života Bennyho byla také slabší, zápletka s Alexou nebyla nijak zvlášť zajímavá. Konec byl takový "odtržený", pozice střelce nedotažená. Snad se Deon Meyer nevyčerpal a příští příběh bude zase tak poutavý, jako byly první dva.

04.05.2023 3 z 5

Strážce dveří Strážce dveří James Byrne

Dez. Hlavní hrdina. Pracky jako medvěd, pěstní klouby jako mostní nýty. Přesto prsty jemně hraje na kytaru a neochvějně zneškodňuje bomby. Je to výborný hacker, zároveň drsný rváč, skvělý milovník. Vyzná se v jaderných elektrárnách, jachtách, zbraních všeho druhu. Jde mu na ruku DEA, FBI, policie i starostka. Drsný, ale dobromyslný, samozřejmě nesmrtelný. James Bond by bledl závistí. Zápletka příběhu dětinská. Ježkovy zraky, to je pitomina!

22.04.2023 1 z 5

Každý umírá sám Každý umírá sám Hans Fallada (p)

Velmi silný příběh, na podkladě skutečných událostí, z období druhé světové války, v závěru doplněný dobovými fotografiemi osob hlavních postav, důkazů, dokumentů i berlínských ulic vztahujících se k popisovanému případu.
Kniha o životě a strachu "obyčejných" Němců, o Hitlerově režimu napříč tehdejší společností, praktikách Gestapa, SS, SA i Hitlerjugend, kniha o nadějích i zmaru mezi obyvatelstvem ale i ve strukturách Gestapa, SS a pod.
Pokud měl někdo po druhé světové válce tendence "házet" všechny Němce do jednoho pytle, jistě by svůj názor po přečtení této knihy změnil.
Vývoj a popis příběhu je psán velmi lidským jazykem, který od první stránky vtáhne čtenáře do děje a není třeba velké obrazotvornosti, aby se člověk vcítil do atmosféry té doby.
Faktická stránka událostí, tedy snahy boje Otty a Anny za správnou věc, odkrývá nebezpečí nepromyšlených akcí, kdy dobře zamýšlený účel svým způsobem provedení může napáchat výrazně více škod, než užitku, přivodit zcela jiný efekt a ohrozit mnoho lidských osudů a životů.
Hlavní i vedlejší postavy a jejich pocity velmi dobře popsané, perfektní dialogy.
Kniha "Každý umírá sám" míří na mojí VIP poličku.

16.04.2023 5 z 5

Jednotka Jednotka Don Winslow

Sonda do policejní a kriminální reality New Yorku, uličních gangů, drogových kartelů, politických zájmů, korupce na všech úrovních. Dá se zde vůbec někomu věřit? Dokáže čistá myšlenka obstát v mašinérii soukolí?
Do jaké míry lze pochopit a tolerovat jednání pod heslem "účel světí prostředky"?
Při čtení si možná řeknete "na hrubý pytel hrubá záplata", ale i to by mělo mít své hranice. Rozhodně velmi poutavé, svižné, postavy dobře vykreslené.
Seznam desítek jmen policejních příslušníků zabitých "jen" po dobu sepsání této knihy uvedený na začátku dodává čtení mrazivou autenticitu.

08.04.2023 5 z 5

Obhájce Obhájce Victor Methos

Pěkně ubíhající detektivní jednohubka. Přímý děj bez lichých odboček a popisků, závěr předvídatelný.

11.03.2023 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje první kniha od SK, ke které mne přivedla čtenářská výzva 2023. Ačkoli tento žánr nepatří mezi mé favority, kniha se mi dobře četla, příběh měl gradující vývoj, líbil se mi autorův vypravěčský jazyk. Líbily se mi i dialogy Louise s Judem. Stojí za přečtení.

09.03.2023 4 z 5

Stíny v ráji Stíny v ráji Erich Maria Remarque (p)

Mnoho moudrých slov a myšlenek, zabalených ale do příběhu, který mne však tolik neoslovil.

18.02.2023 3 z 5

Nana Nana Émile Zola

Bohatý, květnatý, dobový jazyk, na který jsem si rychle zvykl. Společenský román poukazující na rozmařilost, chamtivost, sobectví, bezohlednost jedněch a pozerství, hloupost, falešnost druhých, u některých dokonce vše v jednom. Zlatokopky byly, jsou a budou, vždy se našel, nachází a najde někdo, kdo jim to umožní. Zde je to vyvedeno až do absurdna, což předpokládám byl záměr. Některé pasáže byly ale zoufale nudné.

06.02.2023 3 z 5

Muž, který nedržel basu Muž, který nedržel basu Christof Weigold

Skvělý detektivní román, který vás vtáhne nejen do poutavého příběhu, ale i do atmosféry Hollywoodu dvacátých let minulého století. Neotřelé, realistické, autentické čtení, dobře osvětlené postavy, sympatický hlavní hrdina, nikoli však přehnaně akční či snad nesmrtelný, jak to někdy bývá. Vzhledem k počtu stran nelze přečíst na jeden zátah, ale těžko se kniha odkládá. Pokud bude další anoncovaný díl, ihned po něm "sáhnu"

04.02.2023 5 z 5

Stanice Damašek Stanice Damašek David McCloskey

Skvělý špionážní román, realisticky pojatý, poutavý a čtivý. Dobře popsaná práce CIA, situace v Sýrii i v jejím mezinárodním pojetí. Každé postavě je věnovaná dostatečná pozornost, takže se čtenář dobře orientuje kdo je kdo, jaké má vazby, jaká je jeho role v příběhu. Akční čtení, závěr adrenalinový.

01.02.2023 5 z 5

Znám tajemství Znám tajemství Tess Gerritsen

Moje třetí kniha od TG, tentokrát mne však tolik nenadchla. Nedostal jsem se do děje tak, aby to vzbudilo nějaké větší zaujetí. Nesedlo mi přeskakování z postavy na postavu, kterých tam bylo poměrně dost, většinou však plochých, nevýrazných, nezajímavých, prostě tam jen hrály nějakou roli. Závěr mnohé osvětlil, ale celkový dojem nezachránil.

28.01.2023 3 z 5

Přísně tajná Přísně tajná Janet Evanovich

Vcelku prostý detektivně-thrillerový příběh, bez náboje, který by mne vtáhl do děje či vzbudil nějaké emoce. Občas humorné.

20.01.2023 2 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Po dočtení knihy jsem zůstal němě sedět s vírem myšlenek v hlavě. Jednoznačně výrazně lepší kniha než Serotonin, kterou jsem četl dříve.
Místy drsné, provokativní ale také podnětné, uvěřitelné, v závěru i poměrně emotivní. Erotiky a sexu je tam plno, ale takové celkem přirozené, nijak zvlášť "oplzlé". Vykreslení západní společnosti, asijského způsobu života a místních hodnot, ale třeba i muslimského náboženství - tam autor odhaluje mnoho pravdy. Podstatným tématem je láska v lidském životě její hledání, vztah k ní, vyrovnávání se s její absencí i přítomností.
V každém případě zajímavá kniha, od Houellebecqa si přečtu určitě některou další.

15.01.2023 5 z 5

Mafie pláče Mafie pláče Renée Wevelsiepová

Primitivní, naivní, ubohý text a dialogy, bezduché, o ničem. Dokážu ještě pochopit, že autorovi zatemní soudnost jeho ambice psát a napsat, ale kde vzal nakladatel odvahu to vydat, to mi tedy uniká...

10.01.2023 odpad!

Třetí díl Husitské epopeje jsem hodnotil 5* a komentářem : Husitskou epopej je třeba se naučit číst. Nejsou to knihy, které lze číst po chvilkách a mezi tím je na čas odkládat. To se čtenář ztratí v ději i postavách. Tentokrát jsem se tedy do čtení opravdu ponořil, postavy i souvislosti jsem měl stále na paměti a tak jsem kromě faktických informací (které jsem samozřejmě dohledával i v encyklopediích a na netu) také dokonale "nasál" atmosféru dané doby a knihu si "užil". Na chvíli změním téma, ale na další část se již těším.
Čtvrtý díl se odvíjí ve stejném duchu, komentář je tedy více méně stejný.
Čtení mne podněcovalo k hledání / potvrzování informací v dalších zdrojích a také přemýšlet o různých výkladech dějin, tzn jak nám byly prezentovány před rokem 1989 a jak je vnímáme v dnešních poměrech. Jak falešné byly některé představy!

31.12.2022 5 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Nevšední a poutavý začátek, zajímavá detektivní zápletka, různorodé postavy, akční scény, dobré dialogy, prostředí nacistického Německa, všudypřítomný strach, příslib dobrého čtení, ke kterému jsem se po několik dní rád vracel. V poslední části knihy jsem byl ale trochu zmatený, o co zde vlastně jde. Detektivka - zápletka, vývoj, řešení? Nebo popis nacistických a válečných hrůz? Nedávalo mi to logický celek. Čarodějnická epizoda, dlouhé cesty po Evropě, nečekané náhody, ten závěr jsem čekal lepší. Kvůli němu ubírám jednu hvězdičku.

27.11.2022 4 z 5