Winoga Winoga komentáře u knih

Co zpívá Sojka Co zpívá Sojka Lenka Poláčková

Kniha se mi hodně líbila. Zasadit příběh do etapy Velké Moravy byl výborný nápad. Sám toto období mám rád a knih, které se v něm odehrávají není zase tolik. Knihu bych si ještě více užil, kdyby autorka podlala plastičtější obraz doby, více se ponořila do rodinných vazeb. Hezky vykreslila tu dobu, kdy křesťanství pomalu převýšilo pohanství.

04.10.2023 5 z 5

Kniha se i dobře četla a líbila se mi i myšlenka knihy - cestujeme za poznáním zemí a lidí. S tím naprosto souhlasím. Ze začátku jsem uvažoval, zda Láďa nevyrazil do světa jen proto, aby měl námět na novou knihu. Jenže "jen proto" to nebylo, on si to taky a hlavně užíval.

27.09.2023 4 z 5

Zlé časy Zlé časy Michal Březina

Nejprve jsem si říkal, že toto musel napsat nějaký náctiletý. Tolik zajímavých nápadů a nemá trpělivost si s nimi trochu pohrát, rozvinout je. Pořád těká, nikde se nezdrží. Pak jsem zjistil, že taková je celá kniha a že je to její styl. Možná, že těch skoků nemuselo být tolik, někde se dalo setrvat déle a více si pohrát. Kniha se mi ale líbila.

14.09.2023 4 z 5

Tvrdý úder Tvrdý úder Dick Francis (p)

Moje první přečtená kniha od Dicka Francise. Hodně se mi líbila, napínavá a s výsledkem, který jsem si přál vlastně už od prvních stran.

05.09.2023 5 z 5

Stručné dějiny českého skautingu v období 1968 - 1970 Stručné dějiny českého skautingu v období 1968 - 1970 Karel Lešanovský

Účast českých skautů - (nejen) komunistů na zrušení Junáka v roce 1970, jakoby z vlastní vůle Junáka, je temným obdobím dějin čs. skautingu. Karel lešanovský shrnul po mnoha letech svůj výzkum. Doufám, že na něj v budoucnu někdo naváže a poznání ještě dále posune.

29.08.2023 4 z 5

Až delfín promluví Až delfín promluví Robert Merle

Výsledný dojem z knihy byl jistě příznivý, ale neplatilo to o všech kapitolách. Zejména ty dlouhé kapitoly psané jako dlouhá nepřetržitá věta se mi četly špatně. Rozumím, že to má evokovat přepisy odposlechů, ale čtenářsky to bylo pro mne hůře stravitelné. Hodně, hodně se mi líbilo vše, co souviselo s výzkumem. Méně jsem oceňoval popisy vztahů výzkumných pracovníků, ale nakonec uznávám, že i to mělo svůj smysl.

28.08.2023 4 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Dlouhá, ale velmi dobře napsaná kniha. Hodně se mi líbilo, kolik času věnovala Agatha Christie popisům svého dětství a svých tehdejších představ.

21.08.2023 5 z 5

Revolver na prodej Revolver na prodej Graham Greene

Souhlasím s ostatními, že toto není detektivka. Příběh vraha, ke kterému se postupně přidávají příběhy osob, které jsou kolem něj se mi líbil. Zejména jsem ocenil hezké vykreslení vzhledu, způsobu myšlení i osobní historie každé postavy.

10.07.2023 4 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Moje rozloučení s knihami pana Hrdličky a zrovna tou, která poskytuje úvod a v mnohém i vysvětlení ke všem ostatním. Knihy pana Hrdličky mi budou chybět. Byl to výtečný autor s mistrnou schopností vylíčit plasticitu středověké Prahy, a to bez přikrašlování či naopak zdůrazňování extremních projevů. Děkuji Vám pan Hrdličko za všechny hezké chvíle!

10.07.2023 5 z 5

EXOToulky světem : 30 let zážitků ze 100 zemí EXOToulky světem : 30 let zážitků ze 100 zemí Julius Lukeš

Otakar Batlička dnešní doby. Dobrodružství natřískané do každé kapitoly. Jako literární počin je to výtečné, ale jako návod na život, raději ne, ostatně i autor se několikrát dostal do přímého ohrožení svého života. Dobroružství nevzniká jen tak, kde se balancuje na hraně života a smrti.

30.06.2023 4 z 5

Od ještěrů k robotům Od ještěrů k robotům Jan Stern

Některé fejetony jsem přečetl s velkým zájmem a pak nad nimi dále uvažoval, jiné se mi zdály příliš těžce pojaté. Možná jsem nedosáhl úrovně čtenářů, pro které je kniha prioritně určena. Jan Stern sice každý fejeton ukotvil k nějakému datu, ale vazba na dějinné události je spíše návodná než určující (někdy naštěstí a někdy bohužel).

21.06.2023 3 z 5

Svědectví uloupené dýky Svědectví uloupené dýky Martina Novotná

Knihu jsem dostal jako dárek, takže jsem neznal ani téma a ani autorku. Byl jsem velmi příjemně překvapený dobře vykresleným dějem i zápletkou. Těším se na další díly.

29.05.2023 5 z 5

1938 Neporaženi 1938 Neporaženi Jan Drnek

Zřejmě nebudu zcela objektivní, protože tato kniha je splněný sen všech bunkráků a podobných snílků. Československo v roce 1938 bojuje, pevnosti se většinou významně osvědčují a poskytují místo pro ofenzivu na jižním směru. Kniha se mi hodně líbila.

19.05.2023 5 z 5

Hvězdonauti: Vážná hrozba Hvězdonauti: Vážná hrozba Martin Šinkovský

Knihu jsem četl po večerech se synem a líbila se nám. Jen to pomalé posouvání děje. Proč nemůže být kniha delší. Ano, těším se na další díl, ale zase bude děj posunut jen o krůček?

02.05.2023 3 z 5

Družina Teplička Družina Teplička Jiří Pokorný

Brožurka vznikla zřejmě hlavně pro potřeby jednotlivých členů družiny. Léty se však stala zajímavým dílkem ilegální skautské činnosti. Je škoda, že autor a jeho spolupracovníci nebyli v mnoha oblastech podrobnější, dnes bychom mohli vědět více.

13.04.2023 4 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Případy podrychtáře Václava jsou skvělé! Václav není žádný geniální detektiv, který si vše nechává pro sebe. Navíc je Praha v podání pana Hrdličky tak neuvěřitelně plastická a uvěřitelná! Škoda, že se do tohoto světa podívám s nepřečtenou knihou už jen jednou.

11.04.2023 5 z 5

Nic není tak prosté Nic není tak prosté Květa Legátová (p)

Tři ze čtyř povídek se mi velmi líbily. Tou první jsem se nejprve trochu prokousával, ale nakonec se mi taky líbila. Poručík Ryška není žádný detektivní génius, je to prostě chytrý kriminalista a jeho sled výslechů dává smysl. Myslím, že velmi obdobně funguje nejeden český kriminalista.

30.03.2023 5 z 5

Římanka Římanka Alberto Moravia (p)

Hlavní hrdinka procházela mnoha fázemi úvah o svém životě, s většinou z nich jsem se nemohl vnitřně srovnat. Líbila se mi postava Mina, idealisty a odbojáře, který sice zklamal při prvním náznaku potíží, ale byl si této slabosti vědom.

20.03.2023 3 z 5

Zrození republiky – Národní revoluce 1918 Zrození republiky – Národní revoluce 1918 František Emmert

Hezky jsem si všechny události zopakoval, moc nového jsem se sice nedozvěděl, ale je dobré si to všechno opět promyslet. Kniha hezky zobrazuje, jak se původní snová představa po malých krůčcích měnila v realitu nového státu. Obrázky jsou výtečné.

06.03.2023 4 z 5

Hořkej svět Hořkej svět Josef Škvorecký

Všechny povídky z doby těsně před válkou a z protektorátu jsem si velmi užil. Byly velmi silné a lidské. Naopak částí povídek z 50. let jsem se někdy musel prokousávat, ani nevím proč, tady jsem si to moc čtenářsky neužíval. Poslední zařazená povídka pak zase byla moc hezky napsaná a myslím, že spouje všechny předešlé texty a je i takovým svého druhu autorským závěrem celé knihy.

02.03.2023 4 z 5