Wara Wara komentáře u knih

Mazec. Přečteno jedním dechem na dovolené během dvou dnů. O Číně si nedělám nejmenší iluze, pár let jsem pro jednu firmu odtamtud pocházející dokonce pracoval a četl jsem i další knihy od autorů které Čínu vykreslují dost podobně, ale realita kterou Tomáš Etzler popisuje (a přitom je v podstatě 14 let stará) i tak dokáže člověka řádně překvapit. A to se od té doby předpokládám věci spíš zhoršily než naopak. Osobní vzpomínky se prolínají s realitou čínského komunistické režimu, to vše dokreslené při popisu práce pro CNN/ČT. Ano, je to psané subjektivně, někdy možná až zbytečně drsně, ale autor si to může dovolit díky tomu co má profesně i lidsky všechno za sebou.

30.07.2022 5 z 5

Zápasy, které změnily můj život - Poločas první 1974-2004 Zápasy, které změnily můj život - Poločas první 1974-2004 Jaromír Bosák

Pohodové dovolenkové čtení. Jaromír Bosák popisuje nejen fotbalové zápasy samotné, ale popisuje při nich i kontext doby ve které se daná utkání hrála. Počínaje autorovým mládím, přes studia, první pracovní roky a nebo třebas to jak se vlastně dostal do České televize, co se tam v době jeho působení odehrávalo a jak to vnímal. Líbila se mi zajímavé fotografie které knihu ilustrují, naopak mě vadily chyby, překlepy a pár nelogických spojení zejména ze druhé půlky knihy (viz třebas špatně uvedený výsledek utkání Skotsko 3:0 Maroko, mělo to být 0:3, nebo stránka 473 a věty "Auto nikde. Kdepak něwha případech neměli hotovost ani kartu, byli žízniví... atd.). Tak či tak se těším na druhý poločas, který ale předpokládám nevyjde úplně brzy :). Respektive by pak muselo vyjít ještě nějaké prodloužení předpokládám...

30.07.2022 4 z 5

Tomáš Rosický - Hvězdám v patách Tomáš Rosický - Hvězdám v patách Petr Halaburda

Hodně fotek a vzpomínek rodičů, trenérů, spoluhráčů, manažerů... Trošku víc reklamy než by se mi líbilo, ale nejvíc mě mrzí to, že knížka končí tam, kde to vlastně začala až být zajímavé. Tj. chybí kariéra v Dortmundu a pak v Arsenalu. Doufám že někdy za pár let někdo napíše ucelenější knížku kam se vejde i návrat T10 do pražské Sparty... Tam by zajímavého materiálu mohlo být až až :).

13.07.2022 3 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Ufff. Po vcelku útlé dvojce s dějově našlapaným koncem přijde takováto trojka. Hustota vyloženě dějových pasáží se v Dětech zmenšuje, naopak přibývá dialogů, vnitřního přemítání, náboženství, vizí a vysloveně "pomalých" scenerií. To že se do děje vrací postavy které v minulém díle autor "pohřbil" není nic nového, ve Spasitelovi se to ostatně stalo též. To že hlavní postavy procházejí hlubokou duševní proměnou jsme v minulých dílech zažili též. Až ve trojce se ale stane to, že se těch proměn uskutečňuje hned několikero u různých postav a na různých místech. Velmi osvěžujícím prvkem je navíc to, že každá z postav onou proměnou prochází jinak a každou z nich to nakonec dovede na jinou cestu. Proměna je ostatně jakýmsi leitmotivem celé knihy. Mění se postavy, mění se planety, mění se rody a jejich hlavy, mění se náboženství, mění se celé Impérium. Býval bych asi dal plné hodnocení tak jako jsem to udělal u prvních dvou dílů, ale popravdě mi vůbec nesedla fyziologická přeměna jednoho z hlavních hrdinů. Nedokázal jsem to nějak "rozumně" usadit do své hlavy, nejde mi to dohromady s tím co autor popisoval dřív. Chápu psychickou změnu, ale s tímto přetvořením (nebo snad znetvořením?) jsem se zatím nedokázal vnitřně smířit. Tak třebas se mi to povede při čtení Božského imperátora, který je teď samozřejmě a nevyhnutelně na řadě :).

11.07.2022 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Jestli je první Duna pro některé svou komplikovaností a "roztažitostí" těžko k přečtení a přesto se pustil do druhého dílu, musel asi trpět :). Autor navazuje na to co načal v jedničce a jde do ještě většího detailu se zaměřením na postavu Paula a na konspiraci která proti němu míří. Knihu jsem četl dvakrát, jednou loni na podzim hodně narychlo a teď znovu s patřičným časem k tomu vyhrazeným, napodruhé mě to možná i díky tomu pomalejšímu tempu dokázalo vtáhnout do děje mnohem více než napoprvé. Potěšil návrat některých postav z prvního dějství, naopak ty nové mi přišly někdy až skoro mělce vykreslené a býval bych se třebas rád dozvěděl víc detailů o jejich minulosti která je dovedla až na začátek popisovaného děje. Přesto dávám plné hodnocení, jsem rád že jsem si dal opakovaně a v tempu který tento druh psaní vyžaduje. Protože když už nic jiného, tak dějově Spasitel graduje ke konci vskutku parádně...

11.07.2022 5 z 5

Zítra je taky den Zítra je taky den Rudolf Havlík

Úžasná kniha, respektive román. Naprosto plynule a přirozeně navazuje na dřívější knihy autora a na blog, kde jsem ho kdysi dávno objevil a od té doby hltám všechno co vydá. Na pozadí v podstatě "love-story" příběhu ukazuje syrovou realitu dnešních asijských manufaktur na výrobu oblečení v podobě, která je někdy pěkně těžce stravitelná. Naštěstí autor dokáže včas přepínat mezi vážným sdělením, odlehčujícími pasážemi a někdy až humorným popisem událostí, takže vám nedovolí knihu odložit dokud ji nepřelouskáte celou...

22.01.2022 5 z 5

Horkou jehlou Horkou jehlou Rudolf Havlík

Nemůžu jinak než za 5 hvězd, protože jsem to přečetl v jednom tahu za jedno pošmourné víkendové dopo/odpoledne. Kromě popisu neuvěřitelných zážitků/příhod popsaných opět velmi zajímavým a poutavým způsobem (jak je ostatně autorovým dobrým zvykem), tentokráte do románu na rozdíl od minulých knížek přibyla i dobrodružná, chtělo by se skoro říct až detektivní zápletka. Ta tvoří rámec celé knihy a v podstatě volně navazuje na předchozí knihu Zítra je taky den. Musím se přiznat, že hlavně ta její úplně závěrečná pasáž mi přišla už moc přestřelená a neuvěřitelná, ale zase se tam hned "vedle" ní nachází i možná nejzásadnější pasáž celé knihy, která jakýmsi způsobem korunuje leitmotiv táhnoucí se všemi (knižními) díly R.Havlíka. To jest zamyšlení nad současných způsobem života na Zemi, na to jakým způsobem funguje "vyspělá" ekonomika a jakou daň za to jako lidstvo platíme. Když si to přečtete tady, ušetříte hodiny a hodiny studia různých dokumentárních pořadů a věřte mi, že to ve vás vyvolá obrovskou škálu různých emocí.

22.01.2022 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Famózní čtení. Chtěl jsem to přečíst znovu (četl jsem to poprvé kdysi hodně dávno) před filmem ale nestihl jsem to, ale ono to možná bylo nakonec i dobře. Film je výborný a kniha je skvělá, spojení toho co jsem četl s vizuálem z filmu fungovalo skvěle hlavně kvůli tomu, že si film nevymýšlí nic navíc- ono to totiž není ani potřeba. Nemohl jsem se od toho odtrhnout, tak strhující děj se tam pro mě odehrával. Není to lehké/pohodové čtení, vyžaduje to soustředění a přemýšlení, ale odměnou je skutečně bohatě větvený příběh ve kterém se do epického finále spojuje několik dílčích dějových linií. Hrozně se těším na další knihy ze série i na pokračování filmu...

12.11.2021 5 z 5

Totální rauš. Drogy ve třetí říši Totální rauš. Drogy ve třetí říši Norman Ohler

Tuhle knížku jsem už dlouho měl "v merku", až minulý týden jsem se k ní konečně dostal- a rozhodně mě nezklamala. Druhou světovou válku popisuje jako jednu velkou perníkovou jízdu a i když jsou určité okolnosti určitě trochu přibarvené a snad i autorsky upravené (čímž se ostatně ani sám autor netají), je to podané velmi čtivou formou.
Musím říct, že části knihy popisující německou společnost, její vývoj v meziválečných letech a pak následně přesah do armády na začátku WW2 pro mě byly mnohem zajímavější než části zabývající se přímo Hitlerem, které vycházejí ze zápisků jeho osobního lékaře. V těch jsem měl osobně pocit "fabulace" největší, ani se mi skoro nechce věřit že by si Hitler nechal dobrovolně opravdu píchat takové neuvěřitelné dávky všech možných směsí. Na druhou stranu jeho rychlé fyzické i psychické chátrání během závěrečných let války je zdokumentovaným faktem, to jakým způsobem se na tom podílel jeho osobní lékař zůstane už asi navždy tajemstvím...

Jiná Británie Jiná Británie Jiří Hošek

Pana Hoška mám rád, líbí se mi jeho vášeň pro fotbal a jeho detailní náhled do dění v UK na základě několikaletého pobytu v roli zahraničního zpravodaje. Pro mě osobně velmi zajímavá sonda do dění na ostrovech z pohledu člověka který to opravdu zažil a umí zajímavě a čtivě vyvracet zažité omyly které obecně při pohledu z naší kotliny směrem k UK míváme. Z knihy je silně cítit subjektivní náhled na dění, motivovaný zřejmě především politickým smýšlením pana Hoška, mně to ale v tomhle případě vůbec nevadilo, kniha si ostatně nedělá ambice být něčím větším než popisem událostí z pohledu autora.

14.02.2021 4 z 5

Encyklopedie tanků a obrněných vozidel od první světové války do současnosti Encyklopedie tanků a obrněných vozidel od první světové války do současnosti kolektiv autorů

Veeeelmi obsáhlá knížka se spoustou krásných fotek. U hlavních bojových vozidel daného období jde i více do hloubky, jinak slouží jako vskutku ucelený a zajímavý přehled ilustrující jak razantním vývojem tato technika prošla během bouřlivého dvacátého století... Není to úplně ideální na nějaké souvislé čtení, ale lehce se mi stávalo že jsem se do toho na pár hodin ponořil...

Hornet Hornet Lisle A. Rose

Hezky a celkem čtivě sepsaná historie USS Hornet (CV-8). Od sestavování posádky, jejího výcviku a prvního bojového nasazení při slavném Doolittlově náletu, přes nepříliš slavné působení u Midwaye až po působení u Šalamounových ostrovů a zkáze lodi v Bitvě u ostrovů Santa Cruz. Oceňuji hodně autentických zpráv a příhod přímo od členů posádky i detailní popis operací kterých se letadlová loď zúčastnila. Čtenář si na základě toho může udělat základní náhled na to co všechno musí na lodi této velikosti fungovat, aby byla schopna plnit své úkoly.

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Drsné čtení. Nemůžu říct že by se mí kniha vysloveně "líbila", ale jsem rád že jsem na ni narazil. Je to totiž podle mě jeden z nejsyrovějších popisů života frontového vojáka. Života plného hnusného a bolestného umírání, života který se scvrkne na dvě možnosti - zabíjej nebo budeš se svými kamarády zabit ty sám. Života který všechny zúčastněné vrhá do světa odlištěného a pudového násilí, života který z vojáka udělá jen pokálenou smrdutou hroudu masa kterou při každé příležitosti roztrhá tříštivá střela na kusy kostí, vlákniny a krvavé kaše.
Sepp měl tu "smůlu", že na východní frontu přišel v době kdy německá ofenzíva ztroskotala a tak se víceméně celou dobu podílel hlavně na obranných a ústupových bojích směrem zpátky na západ. Nikdy se tak nedozvíme, jak by vypadal jeho popis bojů z prvních měsíců války, kdy Němci páchali na civilním obyvatelstvu stejná zvěrstva jako o pár let později Sověti. Ani to by ale asi nezměnilo hlavní poselství knihy, která je hrůzným připomenutím válečné reality...

14.02.2021 5 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Jak už napsali mnozí přede mnou, je to fakt zvláštní knížka. Obvykle takovéhle věci nečtu, ale toto dílko jsem dal za den když na mě vyskočilo v kindlu což je znamení že mě to bavilo číst :). Škoda jen, že posledních pár kapitolek je hodně nepřesvědčivých včetně samotného uspěchaného/zmateného/podivného(?) závěru, začátek a střední část mě dostaly mnohem víc. Ten konec jakoby tam ani nepatřil, přišlo mi to tam jakoby násilně vsazené z ničeho.
Nepředpokládám zatím že bych chtěl pokračovat ve čtení této volné trilogie, ale první díl jako takový je celkem fajn.

21.11.2020 3 z 5

Pacifik v plamenech Pacifik v plamenech Miloš Hubáček

Knihu jsem četl mockrát a mockrát jsem se k ní vracel. Pro mě osobně zásadní kniha, která nastartovala můj zájem o dějiny druhé světové války na moře v Atlantiku i Pacifiku.

27.06.2019 5 z 5

Moře v plamenech Moře v plamenech Miloš Hubáček

27.06.2019 5 z 5

Můj život: Od kolébky ke slávě Můj život: Od kolébky ke slávě Jan Palička

Mám rád fotbal a velmi obdivuji Petra Čecha za jeho kariéru. Knížka pro mě ale byla zklamáním. Těšil jsem se na něco jiného než jsem dostal, respektive jsem měl asi špatná očekávání.
Připadá mi to spíše jako motivační knížka pro děti a dospívající než jako seriózně pojatá biografie, která navíc končí ve chvíli na kterou jsem se původně nejvíc těšil (bude pokračování?). Hodně věcí se tam navíc opakuje a mému osobnímu zážitku ze čtení nepomohlo ani členění na větší množství malých kapitol.
Včera Petr oznámil konec kariéry a já doufám, že si někdo dá tu práci a sepíše opravdu poctivý životopis včetně jeho zahraničních angažmá. Gólman a hlavně člověk jeho velikosti by si to určitě zasloužil.

16.01.2019 2 z 5

Bez frází Bez frází František Suchan

Neuvěřitelné poutavě sepsané příběhy sportovců s kolikrát velmi pohnutými životními osudy. Původně webový projekt bezfrazi.cz v knižní podobě.

09.01.2019 5 z 5

Pink Floyd: Velkolepé soužení Pink Floyd: Velkolepé soužení Sean Egan

Hezky pojatá knížka s poměrně bohatou fotogalerií. Líbilo se mi členění dle vydaných alb i doprovodné texty, byť někdy na můj vkus až příliš krátké a stručné. Pro fanoušky zajímavost do sbírky, pro ostatní knížka na prohlédnutí během jednoho delšího večera.

09.01.2019 4 z 5

Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Jiří Černý

Kniha kvalitně navazuje na předchozí díly. Jako dítě jsem totiž vysloveně miloval Obrázky z českých dějin a pověstí. Svým zaměřením, detaily i texty bych ji doporučil spíš ještě o něco starším čtenářům, než je doporučených 12+ let.

Mně osobně se to "četlo" fajn, líbí se mi styl vyprávění i detaily v kresbách. Obsahově za mě i s určitým zjednodušování ok, hodně mě překvapil jen prostor, který byl dán příběhu bratří Mašínů, to bych osobně hodně zkrátil a nebo klidně i celé vynechal. Ale to je věc osobního názoru na celou "kauzu".

BTW: Zjistil jsem, že této knihy existují dvě verze z roku 2016 a pak rozšířená verze z roku 2018. Pozor na to při nákupu, popravdě nevím co přesně je tam přidáno.

09.01.2019 4 z 5