Vojslava Vojslava komentáře u knih

Rodina Moskatova Rodina Moskatova Isaac Bashevis Singer

Úžasná rodinná sága, od které se mi těžko odtrhávalo. Postupný proces rozvolňování pojetí, jaký je a není pravý židovský styl života, jsem málokdy našla někde věrněji postižený (i když je fakt, že takovýchto tematických ság mnoho není). A skutečně mrazivá (ve světle historických událostí, které přišly a v jejichž obrysu si čtenář raději další osudy svých hrdinů nepředstavuje) je závěrečná věta: "Smrt je Mesiáš". Ne každý asi bude mít na tento titul trpělivost, ale rozhodně ho doporučuji.

17.02.2014 5 z 5

Dirigent Dirigent Sarah Quigley

Příběhu nelze upřít působivost (i když historie Sedmé symfonie je poměrně známá) a knize spád; nesmí se ovšem porovnávat s ruskými autory popisujícími totéž období - pak Rusko této knihy nutně trochu "šustí papírem". Nicméně fantasticky životná postava dirigenta Eliasberga příběh opravdu táhne a v mých očích je kvalita knihy dokázána tím, že mne opět po několika letech přitáhla k poslechu nejen Sedmé symfonie, ale i dalších Šostakovičových děl. Doporučuji!

12.02.2014 4 z 5

3x lord Petr 3x lord Petr Dorothy L. Sayers

Můj první pokus s autorkou - ovšem očekávání nezklamala. Doporučení od mé kamarádky odpovídalo zcela tomu, co se mně samotné na těchto třech románech líbilo - sympatická postava, příběhy vykombinované přesně ve správné míře, a jako příjemný bonus spousta velmi zábavných hlášek. Rozhodně se ještě na nějaké další romány podívám a toto zařazuji do kategorie "oblíbená prázdninová četba". Doporučuji!

08.02.2014 5 z 5

Lumen Fidei Lumen Fidei papež František (p)

Krásný souhrn základních myšlenek o víře, a ačkoliv je jasně zřejmé, kterých částí je kdo autorem, celek je dobře vyvážený a obsahová hutnost velmi výrazná. Jsem velmi ráda, že jsem to mohla prostudovat a jistě se k této encyklice ještě vrátím.

06.02.2014 5 z 5

Hrnčená bába a jiné povídky Hrnčená bába a jiné povídky Jindřich Šimon Baar

Baarova díla čtu velmi ráda a tato sbírka povídek mne dost potěšila - ani jednu z nich jsem nečetla. Z povídek zábavných potěšila Košeračka a Zázrak, zamrazilo při četbě povídek Po smrti žebračkou a Oběť zákona. Časem určitě ráda sáhnu po dalším výběru.

02.02.2014 5 z 5

Jantarová komnata Jantarová komnata Heinz Günter Konsalik

Celkem čtivá beletrie na historické téma - autor fundovanost nezapře a fiktivní konec Jantarové komnaty (a kdo ví, jaký byl a jestli byl?) mohl a nemusel být realitou - a pravděpodobnost všech řešení je stejná. Střední část o historii Jantarové komnaty a prvních Wachterech by obstála i jako samostatná novela, líbila se mi z celé knihy asi nejvíc. Každopádně lze doporučit.

26.01.2014 4 z 5

Andragogický slovník Andragogický slovník Jan Průcha

Výstižné, obsažné, prakticky použitelné. K základním informacím o oboru doporučuji.

22.01.2014 4 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Miluju tuhle opravdu obsáhlý rodinný příběh; kdo není zvyklý na velké texty, tolik si to neužije. Knihu jsem vlastně četla v životě už potřetí a pokaždé jsem ocenila jinou postavu a objevila nové dimenze vyprávění. Kdo má rád rodinné příběhy a psychologii postav, rozhodně si přijde na své!

19.01.2014 5 z 5

Hořící oheň - Život svatého Pia X. Hořící oheň - Život svatého Pia X. Wilhelm Hünermann

Hünnerman tradičních kvalit - životopis světce zasazený do reálií se spoustou vedlejších postav. Zde ovšem - ačkoliv chápu autorův záměr - mne iritovalo jednostranně pozitivní hodnocení řešení modernistické krize; naštěstí tomu není věnováno moc pozornosti. Nicméně životopis je velmi čtivý a plynulý, takže doporučuji. Jako top výrok knihy hodnotím konstatování: "Těžko vytvářet pastorační vize a cesty, když nemáte lidi, kteří mají vůli a odvahu po těchto cestách jít..."

18.01.2014 4 z 5

Dědictví Dědictví Isaac Bashevis Singer

Kniha rozhodně nezklamala - osudy hrdinů byly dotaženy do někdy značně otevřených konců a nad jejich dilematy bylo občas velmi záhodno se zamyslet. Doporučuji!

08.01.2014 5 z 5

Podepsána Charlotte Podepsána Charlotte Sophie De Mullenheim

Krásný příklad, jak vzrušující může být použití dopisového motivu v literatuře - odvinul se z toho nejen prvoplánově zajímavý a napínavý příběh pátrání, ale také hluboké svědectví o proměně hlavní hrdinky. Ačkoliv rozhodně nejsem věkově cílová skupina, ráda se k příběhu vrátím a jestli bude jeho nějaké pokračování, zase se určitě začtu!

04.01.2014 5 z 5

Plný pohár vína Plný pohár vína Zora Beráková

Velmi příjemně zpracovaná historická novela - fikce s historickými reáliemi promísena velmi věrohodně čtivým způsobem. Na to, že kniha byla v knihovně náhodným výběrem, jsem byla velmi spokojena a doporučuji.

03.01.2014 4 z 5

Zábřeh na starých pohlednicích Zábřeh na starých pohlednicích Miloslava Hošková

Chvályhodná publikace s bohatým výběrem obrázků i zajímavými komentáři. Hvězdičku ale strhávám za absolutně chybějící korekturu textu - velmi to snižuje jinak profesionální práci autorů. Nicméně knihu je nutno pochválit, s městem seznamuje opravdu v širokém záběru a v zajímavých úhlech.

01.01.2014 4 z 5

Život Edity Steinové Život Edity Steinové Maria Amata Neyer

Knize by velmi slušel název "Život a myšlení Edity Steinové", protože příjemně překvapil vysoký podíl pasáží, které seznamují čtenáře právě se základními myšlenkami Edity Steinové, z nichž přirozeně vyplývá i osa životopisu. Přečetla jsem si publikaci s velkým zájmem a mohu potvrdit, že tímto vánočním dárkem jsem svou knihovnu neobohatila zbytečně.

01.01.2014 5 z 5

Skandál s Modiglianim Skandál s Modiglianim Ken Follett

Knížka opravdu potěšila a myslím, že se autor s vlastní charakteristikou "jiskřivého příběhu" moc nezmýlil. Bavila jsem se celou dobu četby!

31.12.2013 5 z 5

Banální příběh Banální příběh Alexandra Berková

Tak tento název knížka nese naprosto po právu. Prakticky nezajímavý příběh, navíc i celkem nezáživně zpracovaný. U filmu bych asi dokázala jenom žehlit. Zkrátka četla jsem podstatně lepší "ženské romantiky"...

27.12.2013 2 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Sice mi chvilku trvalo, než jsem si udělala pořádek v postavách a jejich zájmech, ale pak už mne příběh strhnul jako většina Vondruškových knížek. Rozhodně se těším na další díly!

26.12.2013 5 z 5

Minutu ticha za mé lásky Minutu ticha za mé lásky Zdeněk Pluhař

Pluhař se čte celkem dobře; a téma deformace ideálů slabé povahy hlavního hrdiny je zpracováno hodně věrohodně - čtenáře občas za něj vyloženě "hanba fackuje". Kdo má tento typ literatury v oblibě, snad se dokáže do knížky "včíst".

22.12.2013 4 z 5

Kniha života Mnišského bratrstva Jeruzalém Kniha života Mnišského bratrstva Jeruzalém Pierre-Marie Delfieux

Velmi inspirativní pohled na to, jak žít duchovní život uprostřed města - stojí minimálně za zamyšlení.

21.12.2013 5 z 5

Tereza po 25 letech Tereza po 25 letech Anna Sedlmayerová

Volné pokračování příběhů kriminalistky Terezy "po 25 letech" jsem ocenila snad ještě víc než první část. Poutavé byly jednak "detektivky v detektivce" - případy, které jsou řešeny souběžně s hlavní linkou příběhu - a hlavně příběh samotný, psychologicky ještě věrohodnější než předchozí. A oceňuji i rozuzlení ve stylu "rychlá smrt". Zkrátka jsem si početla!

15.12.2013 5 z 5