Veveruška1992 Veveruška1992 komentáře u knih

Harry Potter a Kameň mudrcov (Ilustrovaná edícia) Harry Potter a Kameň mudrcov (Ilustrovaná edícia) J. K. Rowling (p)

Prostě Harry, srdeční záležitost, příběh neodmyslitelně spjatý s mým dětstvím a dospíváním.....Vracím se k němu neustále a to i když už nejsem ve věku, kdy bych mohla toužebně očekávat svůj dopis do Bradavic.... :)

01.03.2016 5 z 5

Historie F1: triumfy a tragédie Historie F1: triumfy a tragédie Robert Pavelka

Parádní kniha o královně motorsportu, doprovázená krásnými barevnými obrázky od Sutton images :-) Líbilo se mi, že jsem se zde dočetla nejen o vítězích, ale i o těch, kteří F1 doslova prolétli či o historii týmů, které už okruhy nebrazdi :-) Opravdu povedená publikace, čtivě napsaná, objektivní, poučná, zejména pro ty, kteří už historii nemůžou pamatovat, ale i pro ty, co si jednotlivé příběhy rádi s patřičnou nostalgií připomenou :-)

03.11.2014 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Skvělá kniha a silné příběhy, z nichž jsem některé ani neznala a u některých známějších si zase doplnila podrobnosti...mnohé z nich ve mě budou rezonovat asi ještě hodně dlouho....kniha podle mě žádná tabu neboří, nesnaží se udělat revoluci nebo přepólovat znaménka, ani říkat, že ten byl dobrý a ten zase špatný...prostě jen svižným stylem vypráví příběhy a to, jakou příchuť a vyznění budou mít, nechává plně na nás...kdyby se děly zázraky, mohla by přinést nám, Čechům, vyrovnání se s vlastní minulostí, ale to bude zřejmě ještě běh na dlouhou trať...zatím je to jen vrtání se v ještě nezhojenych ranách...

27.10.2014 5 z 5

Tohle přesně jsem potřebovala, po dlouhé době zase pořádné dobrodružství :-) Opravdu skvěle napsaná, svižná, napínavá, zajímavá kniha, zaplněná svéráznými postavičkami, které si nelze neoblíbit (snad až na Corvinu). Dost se mi líbil nápad s propojením staré záhady a moderních technologií (uznávám, že jsou potřeba a dnes už se bez nich neobejdeme, i když jako starou konzervu, co odmítá vlastnit i čtečku - i když s tou Penumbrovou látkovou bych si dala říct - mě (škodolibě :-D ) potěšilo, že na vyřešení záhady nestačily :-) Taky je tu pěkná myšlenka, že nemrtelnost nemusí tkvět v tom, že tu budeme po Zemi běhat každý 200 let (kdo by to chtěl, já ne), ale v tom, že tu po sobě zanecháme své dílo, dost možná to nejlepší z nás....
Rozhodně doporučuji k přečtení, osvěžující záležitost :-)
P.S. Je tu ještě někdo, kdo by si chtěl děsně moc přečíst Kroniky dračích písní? :-D

24.09.2014 5 z 5

Odkaz naděje Odkaz naděje Martin Luther King

Silně inspirující...projevy a články člověka, který chtěl udělat z tohoto světa lepší místo, prodchnuté láskou člověka k člověku, svobodou a spravedlností....úžasné je, že on o svém snu jen nekázal, snažil se jej i žít, takových lidí je neustále třeba a přitom je jich tak zoufale málo, těch, kteří dokážou překročit horizont vlastní země, rasy, ekonomických zvyklostí a uvažovat o lidstvu jako jediném celku, kde si všichni zaslouží stejná práva a možnosti....
Díky za tento český překlad, jen se divím, že přišel s takovým zpožděním, ale důležité je, že přece...snad se tyto krásné myšlenky rozšíří mezi co nejvíce lidí, protože tento svět pořád ještě není spravedlivým místem pro všechny....

08.09.2014 5 z 5

3x lord Petr 3x lord Petr Dorothy L. Sayers

Dorothy L. Sayers jsem znala pouze prostřednictvím rozhlasového seriálu Zrozen, aby byl králem, který mě naprosto okouzlil. S lordem Petrem šlo o první setkání a natolik mi "kápnul do noty", že určitě nebude poslední, detektivní zápletka byla příjemně napínavá a nepřekombinovaná a postava lorda Petra byla prostě skvělá, škoda, že někoho takového potkáme vskutku jen na stránkách knih. Skvěle mu sekundoval i Bunter, sluha jak má být :-) Prostě vskutku příjemné a inteligentní počtení, autorka má navíc krásný sloh. Ať žije stará dobrá Anglie :-)

30.08.2014 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Stává se u mě pravidlem, že čím více se mi nějaká kniha líbí, tím těžší je pro mě o ní mluvit. A Muž jménem Ove mě nadchnul, rozesmál, rozplakal, donutil k přemýšlení o životě a lidech, o tom, že ani tak nesejde na líbivých slovech, jako na schopnosti konat. Opravdu krásná knížka a veskrze lidský příběh. Děkuji spisovateli za milý zážitek, určitě se s Ovem nesetkáváme naposled, tuhle knížku chci mít ve své knihovničce. Upřímně doporučuji všem.

03.08.2014 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Těžko říct, co by se tu dalo ještě napsat, co nebylo řečeno. Pro někoho bude tato knížka jen jednou z mnoha na světě, pro někoho se stane celým světem, klíčem k tomu, co je v životě opravdu důležité. Četla jsem ji už jako dítě, ale tehdy jsem si odnesla spíše pohádkový příběh, než abych pochopila její filozofii, k tomu došlo až později. Knížka, která si získala mé srdce a dotkla se duše. Nádherné myšlenky, které člověk snad ještě více docení, až pozná, co je to opravdu milovat, bát se o druhého, cítit za někoho zodpovědnost, být někomu přítelem...
Rozhodně doporučuji každému, hlavně těm, v jejichž duši ještě zůstal kousek dítěte a nebojí se vidět beránky přes bedničku...
P.S. Doporučuji i jako mluvené slovo, moje srdcová záležitost je podání Eduarda Cupáka, nááádhera....

05.07.2014

Tvrdohlavá Marie Tvrdohlavá Marie Antonín Zhoř

Tuhle knížku jednoduše zbožňuju, četla jsem ji asi 100x a myslím, že stejně ne naposled, krásně podaný životní příběh Marie Curie- Sklodowske, která si dokázala svou trvdohlavostí a pílí vydobýt místo v životě (a na věčné časy i ve vědě) a přitom najít i životní lásku a štěstí. Kniha, která mi vždycky dodá motivaci a sílu, když jich začínám pozbývat.

Nemesis Nemesis Philip Roth

Moje první seznámení s tvorbou Philipa Rotha, a ačkoliv bylo velice smutné, rozhodně nebylo poslední. Líbil se mi přímočarý a pečlivě popisný styl vyprávění, který neodváděl pozornost od silného příběhu, to, jak tu na malém prostoru dokázal autor ukázat celou škálu emocí, kterou vzbuzuje v člověku boj proti něčemu, na co očividně nestačí, proti okolnostem, tváří v tvář jimž se ocitá bezmocný (v tomto případě je to epidemie dětské obrny). Své místo tu má i problematika teodiceje- Jak to může všemohoucí Bůh všechno dopustit?? (tuto otázku si zřejmě pokládali v tu dobu války věřící po celém světě, není divu, že její tíha dolehla i na Buckyho uprostřed jeho osobního boje...). Rozhodně kniha, na kterou jen tak nezapomenu, natolik mě příběh Buckyho Cantora, jehož hranice vlastní odpovědnosti byly z jeho pohledu všeobjímající a tlak domnělé viny neobyčejně drtivý, zasáhl.

05.07.2014 5 z 5

Báje a pověsti z Konicka, Litovelska a Bouzovska Báje a pověsti z Konicka, Litovelska a Bouzovska Martin Strouhal

Srdeční záležitost, báje a pověsti z mého rodného kraje, mít tento kousek v knihovničce je pro mne povinnost. Pověsti jsou všeobecně mým oblíbeným žánrem, velmi ráda je čtu a sbírám, a když jsou ještě z míst, která znám z velké většiny jako své boty, nemá to chybu. :-) Velice pěkné vydání, s hezkými obrázky :-)

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Nejmilejší knížka v dětství, přečtená nejmíň milionkrát, těším se, až ji budu jednou číst svým dětem :-)

04.07.2014 5 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Moc milá knížka, kterou jsem slupla na jeden zátah jako neobyčejně chutnou jednohubku. Ivanka Devátá mě nikdy nezklame, mám ji moc ráda z mnoha důvodů, předně díky hodně podobnému smyslu pro humor a jejímu neutuchajícímu optimismu, který se na mě z jejích knih přelévá jako živá voda. Obdivuji, s jakým nahledem se dokázala rozepsat i o nepříliš lehkém životním údobí. Dále oceňuji krásnou češtinu, kterou jsou všechny její knihy napsány, už jen z tohoto důvodu je zážitek je číst. Miluji náš rodný jazyk a to, jak s ním tato autorka dokáže nakládat, je obdivuhodné. Dojímá mě i krásný vztah Ivanky ke členům její velké rodiny i k jejím přátelům, který je z knížek patrný. Prostě díky, paní Ivanko Devátá, jste jednička, přeji ještě spoustu krásných dní a pozitivních zážitků :-)

"I ten nejhorší život je lepší než nejkrásnější smrt."

02.07.2014 5 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Nádherný historický román, na nějž nedám dopustit, jedna z těch knih, které si vždy s chutí znova přečtu. Lagardére je spolu s Jindřichem z Lipé od Vaňkové můj největší hrdina a moje srdíčko plesá při krásném happyendu, který však musí spíše rozumově založené jedince přivádět k šílenství :-D Z filmových zpracování je moje srdcovka verze s Danielem Auteuilem.

01.07.2014 5 z 5

Senna versus Prost Senna versus Prost Malcolm Folley

Skvělá, opravdu skvělá kniha o jednom z největších soubojů (ne- li největším) v dějinách F1. Malcolm Folley mě dokázal strhujícím způsobem provést příběhem obou jezdců, velmi se mi líbila jeho snaha dostat se (i za pomoci svědectví kolegů a přátel Senny i Prosta) opravdu pod povrch, pochopit důvody jednání a motivace Ayrtona a Alaina, poukázat na charakterové rysy a představit je jako komplexní osobnosti s klady i zápory (což se podle mě nepovedlo ve filmu Senna, který mi připadal velmi, velmi nevyvážený a jehož zhlédnutí mě vlastně donutilo proklestit si cestičku k lepšímu pochopení celé problematiky stohy článků a videí, až jsem se dočetla o této knize, kterou jsem si hned zapůjčila v knihovně a přečetla takřka jedním dechem). Opravdu doporučuji všem fandům F1 a také všem, co by ocenili ještě jiný pohled na věc, něž jaký nabízí již zmiňovaný film. Je mi moc líto, že jsem tuto éru F1 nezažila osobně, muselo to být opravdu strhující. Pokud jde o Ayrtona a Alaina a jejich neustálé srovnávání, nevím, jestli je to na místě. Oba byli skvělí svým vlastním způsobem a měla jsem za ně radost, že nakonec i přes všechno dokázali zase najít společnou řeč. Video, kde Ayrton vzkazuje Prostovi "We all miss you" mě neskutečně dojalo.
Mrzí mě, že většina zavilých fanoušků Ayrtona dokáže Prosta i tolik let po tom všem neustále očerňovat a označovat ho za zbabělce a manipulátora (moc to nechápu, myslím si, že někdo tak rychlý, kdo se stal 4x mistrem světa nemůže být zbabělec, ani jako přehnaný manipulátor mi nepřišel, naopak mi přišel jako skromný, příjemný a inteligentní člověk a skvělý pilot - a nemluvím jen na základě těto knihy). Já sama si vážím obou, i když přiznávám, že nejsem příznivcem přílišného riskování a možná proto dokážu pochopit Alainovy postoje, zároveň však nelze neobdivovat Ayrtonovo nasazení pro věc a jeho talent. No, udělejte si názor sami, tato kniha Vám podle mě nabídne objektivní náhled na celou věc. I MISS YOU, ALAIN AND AYRTON!!!

Poznámka: Jediné, co mi trochu kazilo skvělý zážitek, byl překlad knihy, ve kterém se objevovaly místy menší, místy větší faktické chyby a překlepy. Určitě by to šlo udělat pečlivěji a lépe. Jelikož ale chci hodnotit především knihu jako takovou, tak se to na hodnocení neodrazí.

01.07.2014 5 z 5

Dětství, rodina a stáří: v dějinách Evropy Dětství, rodina a stáří: v dějinách Evropy Eduard Maur

Kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Ač jde o odborné dílo, je čtivě napsané a i laické veřejnosti nebude činit pochopení dané problematiky větší problémy. Určitě doporučuji každému, kdo se rozhodl proniknout do tajů a metod historické demografie.

30.06.2014 5 z 5

Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV. Lucemburský

Rozhodně doporučuji ke čtení, jeden z krásných pramenů ke studiu středověku a určitě pozoruhodný vhled do myšlenkového světa Otce vlasti. Krásný zážitek, číst knihu, o které víte, že ji napsal tak veliký a obdivuhodný panovník.

30.06.2014

Garfield ve velkém Garfield ve velkém Jim Davis

Musím dát koment aspoň k jednomu (ke všem by to bylo nad mé síly :-D). Stripy o líném, tlustém, sarkastickém, inteligentním, lasagne, televizi a medvídka Pookyho zbožňujícím kocourovi prostě nelze nemilovat. Když je mi smutno, vytáhnu jakýkoliv díl a vždycky mě spolehlivě rozesměje. Miluju hlavně stripy s Nermalem, Arlenou a Irmou (ta nikdy nezklame), dobře praštěná je i Johnova rodina (o Johnovi samotném nemluvě, kdo dokáže se zaujetím pozorovat prádlo v pračce? :-D ) Prostě a jednoduše, ten kdo ještě nečetl, tak hurá do toho!! Pro kočkomily je to povinnost. :-D

30.06.2014 5 z 5

Tato kniha a já, to je láska na první pohled (doslova, zaujalala mě už díky obalu v polici a to je vždy dobré znamení), která asi nikdy nevyhasne. Málokterou knihu jsem tak toužila mít v knihovně a jsem ráda, že tam má své místo, protože se k ní budu vždy ráda vracet a přemýšlet o lidech, o vztazích mezi nimi, o přátelství, o lásce, o lidstvu vůbec, o umění odpustit si.......
V tomhle nádherném, neskutečně silném a čtivě psaném díle lze nalézt spustu moudrosti, která je podávána nevtíravě, bez patosu, je vidět, že autor už má něco odžito a spoustu toho, co nám prostřednictvím úvah a promluv svých postav sděluje, pramení z běžné lidské zkušenosti. Dílo působí neuvěřitelně komplexně, každá z postav tu má své místo, nic nepřebývá ani nechybí, i příběh se Sašou tu podle mě má své pevné místo, bez něj by kniha nebyla úplná, nehledě na to, že na mě velice silně zapůsobil.
Uf, je to náročné se z toho všeho vypsat, po prvním čtení to nešlo (teď mám za sebou druhé a nejde to o nic líp, prostě přečtěte a uvidíte :-) Když tuto knihu dočtu, mám pocit nenadálé ztráty, na tolik se vžiju do postav, že mi pak neskutečně chybí.....musím rychle utíkat pro Ernesta G., ať trochu zmírním abstinenční příznaky :-)

"Dlouho jsem si vyčítal, že jsem nakonec na tom, abychom šli do kostela, netrval. Když člověk ví, co se stalo pak, jedna svíčka by nás nezabila. Jestli je na světě tolik lidí, kteří zapalují svíčky nebo věčná světélka, člověk musí věřit, že to k něčemu je a čas od času jeden z toho množství blikajících plamínků upoutá Boží pozornost, nebo možná ta světélka zapalujeme jen proto, abychom si v naší lidské temnotě dodali jistoty. Ale když člověk pomyslí na ty miliardy a miliardy světel, která byla od počátku lidstva, modliteb a klanění zažehnuta, může si taky říct, že Bůh, pokud existuje, od nás už nic nečeká." (citát z knihy)

26.06.2014 5 z 5

Králové divotvůrci Králové divotvůrci Marc Bloch

Jedna z nejvíce inspirujících knih týkajících se historického myšlení, kterou jsem zatím četla, miluji středověk a ponořit se do hlubin tehdejší mentality byl fascinující zážitek..... :-) Nemůžu jinak než doporučit.

18.06.2014 5 z 5