veverkaVv veverkaVv komentáře u knih

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Dobře a velmi svižně napsané. Uprostřed knihy jsem měla pocit, že spisovateli došel dech, ale to se po pár stránkách opět zlepšilo a děj nabral spád. K četbě rozhodně doporučuji, ale ne pro ty, kdo pak knihy například prožívají v noci ve snech. ...

06.03.2023 3 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Na spisovatelku Klevisovou jsem byla zvědavá, a zatím mohu říct, že mě nezklamala. Prostředí, kde se děj odehrává velmi dobře zná, část života tam pobývá. Spojení vzdáleného, málo známého kraje a českého policejního komisaře určitě není fádní.
Četlo se to moc hezky, děj neunavuje a ukazuje rozdílnost životů, priorit a vztahů dost odlišných od těch v naší kotlině. Určitě ještě po této autorce sáhnu, ale teď trochu změním žánr. Doporučuji.

18.02.2023 4 z 5

Řeka Bohů II Řeka Bohů II Wilbur Smith

K této knize jsem se vrátila po velmi dlouhé době, asi 20 let. Loni jsem ve čtenářské výzvě četla první díl a řekla jsem si, že co nejdříve si opět obstarám díl druhý. Druhý díl je svižný, napínavý i poučný. Řeší opět problematiku, život i odkrývání tajemství faraona, zmíněném v prvním díle. Hezké, napínavé čtení a vřele doporučuji.

28.01.2023 5 z 5

Co dělat, aby tělo nebolelo: Rady fyzioterapeuta při bolestech pohybového aparátu Co dělat, aby tělo nebolelo: Rady fyzioterapeuta při bolestech pohybového aparátu Radka Doktorová

Kniha mě zaujala už v obchodě a vůbec nelituji nákupu. První věc, kterou považuji za plus je to, že brožurka je psána srozumitelně, je to dílko českých autorů. Se znalostí české mentality, pohodlí, nechuti se hýbat. Forma se velmi dobře přizpůsobuje i obyčejným lidem neobtěžuje příliš odbornými výrazy a je srozumitelná všem. Pěkný popis částí těla. Teď jen vytrvat v cvičení a snažit se o pravidelnost.

10.12.2022 5 z 5

Temná řeka srdce Temná řeka srdce Dean Koontz

Velmi dobře napsáno, v první polovině je to jízda. Neustálé akce, překvapivé situace, těžko odložit. Druhá polovina se mi už trošku vlekla, ale stále to mělo spád. Politické hrádky, konspirace a tajní agenti. Určitě nelituji.

30.11.2022 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Na tuto knihu jsem se těšila, neboť jsem asi před půlrokem četla první knihu od jmenované spisovatelky. Vždy ale záleží také na tom, v jakém rozpoložení člověk knihu čte. Já musím přiznat, že první se mi líbila víc. Tady jsem zpočátku trošku tápala nad souvislostmi a jednotlivými postavami, ale pak se to zlepšilo. Prostředí je trošku pro nás cizí, ale příroda je pěkně popsána a barvitě vylíčena. Tuto přednost nelze spisovatelce upřít. Také zápletka je celkem solidní, ale pro mě průměr.

06.11.2022 3 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Odpočinková knížka plná popisů práce a života na slepičí farmě. Krajina zřejmě, podle popisu, úžasná, ale při představě samoty a obrovských vzdáleností k lidem do civilizace se mi ježí vlasy. Pobavila, ale moje přání není takto žít. Povaha a myšlenkové pochody jejího manžela bych nesnesla.

15.10.2022 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Tato kniha nebyla zrovna to nejlepší, co jsem kdy četla. Situace se opakují, slovní výroky také. Sice jsem se někdy pousmála, ale knihu jsem dočetla jen proto, že většinou dočtu vše. Na cesty se také vypravuji, mám hodně zážitků někdy více, někdy méně úsměvných , ale rozhodně bych se divila, kdyby bylo vše jak je napsáno, 100% pravdivé.

08.10.2022 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kniha, která vás pohltí, nenechá spát a donutí vás číst a číst, až se dozvíte rozuzlení. Skvěle napsané. Postavy dobře vykreslené, vzájemné vztahy na pracovišti napjaté. Výborná kombinace. Podceňování úsudku a role ženy v kolektivu, který je převážně mužský. Jako v reálném životě.

02.10.2022 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Kniha je působivá, doslova chytá člověka za srdce a nutí ho přemýšlet o životě tak, jak si to nikdy nebyl schopen představit. Doporučuji k četbě, ale ne v době, kdy se zrovna necítíte dobře, nebo máte starosti zdravotního charakteru. Jinak hrdinku obdivuji v jejím konání, nákupu šatů a snahu si ještě užít života a nevěnovat se pouze negativním myšlenkám.

25.09.2022 3 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Svižná kniha psaná srozumitelně, v prostředí, které je snadno představitelné i pro nás obyčejné české obyvatele. Já s touto knihou strávila pár dní dovolené a přispěla k mé dobré relaxaci. Současných českých čtivých i vtipných detektivek není na trhu moc. Až budu chtít opět relaxovat, ráda sáhnu po této autorce znovu.

09.09.2022 4 z 5

Moulin Rouge Moulin Rouge Pierre La Mure

Úžasná kniha plná emocí o jednom velmi známém malíři Henri Toulous-Lautreckovi. Neměl to v životě lehké i pro své postižení, ale i tak prožil bouřlivé lásky a propadal různým neřestem. Jeho největší touhou a láskou bylo malování. Neměl nouzi o peníze, ale spíše o čisté přátelství a nezištnou lásku jak od otce, ale i od žen. Paralyzován svým postižením není, zdá se, schopen navázat normální vztah se ženou. Propadne alkoholu a svým běsům. Na téměř 400 stránkách velmi svižně popsán jeho umělecký vzestup i pád. Citát z knihy: "Teď už chápeš, proč umělci umírají hlady? Umění je druh zboží, kterého je největší hojnost a nejmenší potřeba". Knihu velmi doporučuji.

28.08.2022 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Za odpočinkovou náplň výborné, úsměvné. Za realitu trošku horší, ale je pravda, že se aspoň čtenář místy zasměje. Asi na měsíc nebo dva bych s některými postavami měnila, ale takový život asi není pro mě.

21.08.2022 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Kniha se čte jedním dechem, vzala jsem si ji na dovolenou a brzy jsem si musela vzít druhou, protože jsem ji i přes množství stránek přečetla rychle. Přírodní scenérie popsané úžasně, přesně i toto mi pomáhalo překonat vedra na pláži v Turecku, když jsem si představila ty cesty, sněhové bouře a pod. Toto věděl už i Jára Cimrmann, když v obrácené situaci zakázal hovořit o živlech. Fakt to funguje..

12.08.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha nezklamala a četla jsem ji jedním dechem.

17.07.2022 4 z 5

Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro ofélii Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro ofélii Zdeněk Šmíd

Odpočinkové svižné čtení. Nemusíš u toho moc přemýšlet a jen se necháváš unášet svou fantazii a představivostí při četbě. Pro mě nejkrásnější pasáž Pohádka pro Ofélii - strana 126 - Odchod vodní příšery. Soužití lidí na vodě zdar!

12.07.2022 5 z 5

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karel May

Návrat do dětství, to jsou jednoznačně knihy od tohoto spisovatele. Je zajímavé, že to, co čtenář hltá v mladším věku, je trošku jiné od toho co ho vtáhne ve starším věku. Dříve to byl krásný příběh dobra a zla, sympatie k mladým a udatným bojovníkům za spravedlnost, za svobodu. Teď jsem si více vychutnala popisy krásné krajiny a vylíčení povahových vlastností hrdinů. Děkuji, pěkný návrat..

10.07.2022 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Delší rodinná sága, ve které poznáváme všechny členy rodiny a jejich trampoty v životě při práci i v lásce. A vlastně láska se prolíná všemi stránkami knihy. Láska mateřská, láska k přírodě, láska naplněná i nenaplněná, láska tajná, otevřená, milenecká i vášnivá ve všech podobách, smířlivá, zakázaná a odpovědná. Tak jsem toto čtení vnímala já. Nelituji, každý si na těchto stránkách může najít něco pro sebe a ztotožnit se s hrdiny.

03.07.2022 4 z 5

Strom člověka Strom člověka Patrick White

Tato kniha není vůbec lehké čtení. Člověk se musí dostat na úplně jinou vlnu. Hrdinové řeší své věci, život i živobytí klidně, bez velkých emocí a dnešních stresů. Chvíli to trvalo, než jsem si zvykla na rozvláčný styl psaní a velmi klidně popisující jazyk denní skutečnosti. Asi dvakrát jsem váhala, zda dočíst nebo odložit a vzdát to. Ale nakonec ten klid, nezvyklé prostředí a touha zjistit jak to dopadne, zvítězila. Mlčenlivý život hlavních postav je v dnešní době téměř nepředstavitelný. Jejich vnitřní život je však stejně bohatý, mají stejné starosti s dětmi, sousedy, citlivě vnímají změny ve společnosti . Jazyk spisovatele je velmi obohacující a košatý. To, že jsem knihu dočetla a snad i pochopila záměr, považuji za své malé vítězství.

12.06.2022 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Po delším otálení, jsem se do této knihy pustila. Části, kterým jsem porozuměla se střídaly s pasážemi méně pro mě srozumitelnými. Nicméně jsem knihu dočetla, ale asi se k ní vracet nebudu.

28.05.2022 2 z 5