verense verense komentáře u knih

Jak se Martínek ztratil Jak se Martínek ztratil Eduard Petiška

Moc hezká knížka, četla jsem svému čtyřleťákovi a bylo vidět, jak ho každá Martínkova příhoda zajímá a napjatě poslouchal. Pro mne je Eduard Petiška jedním z top autorů dětské literatury, jeho knížky jsou takové laskavé...

07.06.2020 5 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Tohle číst, když mi bylo "náct", tak budu u vytržení! Ale jelikož už mi "náct" dlouho není, je pro mne Žena v bílém "jen" velmi milou a poetickou četbou, s trochou té detektivky (ale co si budem povídat, řada z nás jistě vytuší, kam děj směřuje). Líbila se mi poctivá práce autora se slovy, barvitost vyprávění, jaký to rozdíl oproti některým dnešním knižním rychlokvaškám! Doporučuji všem romantickým duším.

31.05.2020 4 z 5

3x vraždy 3x vraždy Agatha Christie

Co jiného dát královně detektivek za její majstrštyky, než plný počet hvězd? I když je fakt, že s přibývajícími lety a čtenářskými zkušenostmi je člověk kritičtější, pořád Agatha Christie patří k sázce na jistotu, když je člověk přesycen soudobými vyšetřovateli, kteří evokují buď superhrdiny, anebo adepty do léčebny závislostí...
Všechny tři příběhy jen dokazují, že autorka byla znalkyní lidských povah a svá díla vypracovala s pečlivostí od začátku do konce.

31.05.2020 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Inu, každá série nějak začíná, někdy je začátek bombastický a pak to postupně uvadá, někdy je tomu naopak. Netopýr nijak extrémně nevybočuje z plejády severských detektivek (byť se odehrává ve slunné Austrálii), ale bylo by chybou hodnotit Nesbøho podle jedné jediné knihy. Dejte mu šanci (a připravte se, že s oběťmi rozhodně nejedná v rukavičkách).

03.05.2020 3 z 5

Skleněný les Skleněný les Cynthia Swanson

Tuto knihu řadím mezi takové "dovolenkové" - ideální čtení na upršený víkend, kdy nechcete nic extra náročného, ale zase ne úplnou pitominu. Souhlasím s komentáři přede mnou, že označení thriler je nadnesené, spíš je to drama jedné rodiny, které se nám odkrývá očima naivní Angie, zasmušilé Ruby a nešťastné Siljy. A i když autorka vynaložila námahu na nejrůznější rešerše a podklady, kniha mi přijde taková "klouzající po povrchu". Není to ani detektivka, ani psychologický román, ani červená knihovna, ani historická sonda společnosti - prostě si ode všeho jen tak něco lízne, a výsledek je sice celkem čtivý, ale obávám se, že za měsíc si sotva vzpomenu, o čem byl.

03.05.2020 3 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Vzpomínám si, když Ostravak začal, jak jsme hromadně v kanceláři čekali na každý jeho nový výplod, a pak už se jen vzduchem neslo kolektivní pochechtávání. Po letech už to část svého kouzla pochopitelně ztratilo. Ono obecně vzato, každý blog převedený do knižní podoby má jeden zásadní neduh: dříve nebo později objevíte opakující se schémata, kterých si všimnete až právě v té knize, kdy zhltnete několik příběhů za sebou (místo pěkně dávkovaných v časovém odstupu). A tím pochopitelně i klesá vtipnost jednotlivých příspěvků, protože jak známo, opakovaný vtip přestává být vtipem.
Za mě tři hvězdy - jednak z nostalgie, a jednak, že některé příměry byly fakt trefné.

23.04.2020 3 z 5

Případ jantarové komnaty Případ jantarové komnaty Ludvík Souček

Tohle pro mě nebylo šťastné setkání, budiž mi pro příště výstrahou, že nemám číst série od prostředka... Unikaly mi tak souvislosti s předchozími díly, na které se odkazovalo, o samotné Jantarové komnatě tam toho zas tolik nebylo, leč oceňuji autorovu invenci při míchání fikce a historických faktů. Ráda bych Součkovi dala ještě šanci, přeci jen u českých spisovatelů mám velký rest, ale tak nějak váhám, po čem sahnout, abych nedopadla stejně jako s Jantarovou komnatou...

23.04.2020 1 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Mně se to překvapivě docela líbilo, a to jsem poměrně náročný detektivkový čtenář. Ono se Rowlingové nedá upřít, že umí psát čtivě, a i když se knize nevyhnula současná populární klišé tohoto žánru, pořád je to pěkná oddychová detektivka, která má celkem hlavu i patu. Jako začátek série dobrý.

23.04.2020 4 z 5

Děti půlnoci Děti půlnoci Salman Rushdie

Ufff, tohle nebylo jednoduché čtení, knížku jsem louskala na své poměry nezvykle dlouho. Je hodně podrobná, barvitá, mnohovrstevná, místy nezvykle fantastická a vřele doporučuji si oživit nějaké ty historické znalosti Indie (i když si myslím, že Středoevropan nikdy neodhalí a nedocení všechny narážky a souvislosti). Není to čtení pro každého, ale jsem nakonec ráda, že jsem to zvládla. Stále ve mně totiž přetrvává mlhavý pocit, jako by mne to posunulo o nějaký ten čtenářský stupínek výš. Jo a mám strašnou chuť na nějaké čatní!

18.04.2020 4 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Ironický a sarkastický humor je přesně můj šálek kávy! Od středoškolských dob mne čtení poezie vůbec nelákalo, nicméně Karel Havlíček Borovský mne přesvědčil, že minimálně v jeho případě dělám chybu. Nu, bude napravena. Škoda, že je autor již dávno v prach obrácen, moc ráda bych si přečetla jeho postřehy k době dnešní...

18.04.2020 5 z 5

5 minutové pohádky - 31 pohádek ke čtení před spaním 5 minutové pohádky - 31 pohádek ke čtení před spaním neznámý - neuveden

Velmi kladně hodnotím samotnou myšlenku - převyprávět klasické pohádky do kratší verze, aby bylo možné je číst i menším dětem, které tak dlouho nevydrží poslouchat. Trochu mi vadil místy neobratný překlad (ale možná byl na vině už originál, kdo ví), občas to trochu "tahalo za uši". Ale já jsem náročná... ;-)

18.04.2020 4 z 5

O dětech a zvířátkách O dětech a zvířátkách Eduard Petiška

Hezké krátké pohádky s půvabnými ilustracemi, ze kterých si děti odnesou i kapku poučení. Ideální čtení před spaním.

13.02.2020 4 z 5

Pohádková čítanka Pohádková čítanka Eduard Petiška

Krásné pohádky o zvířátkách, se špetkou poučení a veselými ilustracemi. Tak akorát dlouhé pro našeho čtyřleťáka před spaním. Určitě si knížku zopakujeme, pro mne je Eduard Petiška jedním z top autorů dětské literatury.

02.02.2020 5 z 5

Šití krok za krokem Šití krok za krokem Alison Smith

Mám z téhle knihy trochu rozporuplné dojmy. Na jedné straně pěkně názorný přehled základů šití pro ty, kteří s šicím strojem začínají, na druhé straně při bližším zkoumání fotek spousta nedokonalostí, které by člověk od autora-profesionála nečekal. Pak může laik snadno nabýt dojmu, že šít křivě, nepřesně a nesymetricky je vlastně v pořádku, protože v odborné knize je to taky tak...

02.02.2020 3 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Už jste někdy stáli před obrazem, a v první chvíli jste si říkali, co tím chtěl malíř vlastně sdělit? A pak stačilo před obrazem strávit trochu času, udělat krok sem či tam, trochu změnit perspektivu, a najednou se vám před očima vyloupl příběh, který ve vás vyvolal plno emocí (a ne vždy pozitivních). Tak přesně tohle jsem měla s Anglickým pacientem v knižní podobě. U některých knih se mi stává, že je vnímám spíš jako obrazy, než slova (možná proto, že ne vše se dá vyjádřit psanou formou), a o to více pocitů ve mně zanechají. Anglický pacient není jednoduché čtení, není pro každého a ani bych se neodvážila ho někomu s klidným srdcem doporučit, protože to není tuctově líbivá kniha. Asi bych řekla, že k němu člověk musí dospět, vyzrát (a i já si na něj občas připadala ještě mladá). Někdy (tak za 10-20 let) si ho přečtu znovu a jsem zvědavá, co nového mi to přinese.

29.12.2019 4 z 5

Pohádky do postýlky Pohádky do postýlky Nicola Baxter

Celkem 38 krátkých příběhů (max. na dvě A4 i s obrázky), některé vyloženě pohádkové, jiné z obyčejného života. Vše podané stravitelnou formou i pro malé děti, doplněné hezkými a vkusnými obrázky. Některé příběhy se mi líbily moc, jiné zas tak ne, ale každý si tam najde to své, a můj syn (3,5 roku) se vždycky večer před spaním těšil, co bude za nový příběh. Do domácí knihovničky asi nepořídím, ale někdy v budoucnu si knížku zase půjčíme.

19.12.2019 4 z 5

Vše, co jste chtěli vědět o módě Vše, co jste chtěli vědět o módě Adéla Bartlová

Naprosto výborná kniha, pokud stojíte před plnou skříní, nemáte co na sebe a v obchoďáku znechuceně vracíte na stojany spoustu neslušivých, nekvalitních nebo příšerně předražených hadrů. Více či méně zoufalá pak dumáte, co si teda ksakru obléct, abyste se konečně dočkala kýženého "Tobě to tak sluší!".
Autorka vás provede stručným seznámením s jednotlivými oděvními materiály, popíše typy postav a jak je oblékat, jaké volit barvy, a jak odhalit (či najít) svůj osobní styl odívání a v něm si pak vybudovat funkční šatník, s nímž se úvodní věty mého komentáře stanou minulostí. Rozhodně doporučuji každému, komu už není jedno, co vidí každý den v zrcadle.

25.11.2019 5 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

Velmi průměrná knížka, máte-li z tohoto žánru už něco načteno. Robin se většinu knihy potácí v úzkostných stavech (jak někdo takový probůh může dělat terapeutku?), Melanie je celou dobu jízlivá, Alec rádoby záhadný, Cassidy celkem brzo průhledná. Zajímavější postavy jsou jen letmo načrtnuté, některé situace jen nakousnuté a poté nevysvětlené. Joy Fieldingová umí o dost lépe!

06.11.2019 3 z 5

Poustevník Poustevník Thomas Rydahl

Několikrát jsem Poustevníka odložila, pak se zase se přemluvila, že mu dám ještě šanci. A pak mi dítko vytáhlo ze zavřené knihy záložku, a já zjistila, že mám pramálo chuti hledat poslední přečtenou stránku a mrhat svým časem na knihu, která mne ani trochu neoslovila. Ne že by to byl nějaký odpad, ale autorův styl psaní jde těžce mimo mne.

25.10.2019 1 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Top detektivka od top autorky tohoto žánru... co dodat?

11.10.2019 5 z 5