vera5841 vera5841 komentáře u knih

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Podle mě jedna ze slabších knížek od Colleen. Téma bylo opět zajímavé, ale přišlo mi, že tentokrát klouže velmi po povrchu. Beyah se často chovala spíše na 14, nežli na 20. Knihu bych doporučila spíše mladším čtenářkám, řadím ji spíše k oddychovějším romantickým knihám.

01.01.2023 4 z 5

Poslední Vánoce v Paříži Poslední Vánoce v Paříži Hazel Gaynor

(SPOILER) Příběh z období první světové války.
Musím přiznat, že mi forma vyprávění pomocí dopisů příliš nevyhovovala. Některé části jakoby chyběli a u některých dopisů bylo hodně nelogické, jak by se k nim Evelyn na stáří dostala (za všechny třeba dopis od Amandine pro Williama - jak by se k němu dostala matka Amandine, když ho dostal William? Nebo veškeré dopisy, které posílali Alici, do redakce atd).
Samotný příběh byl spíše smutný a velice mě mrzí, že se nedozvíme více o jejich životě po válce.
Ovšem co musím opravdu pochválit jsou poznámky pod čarou, kde jsou především zajímavosti z války.

17.12.2022 4 z 5

Pověz včelám, že se nevrátím Pověz včelám, že se nevrátím Diana Gabaldon

Další dobrodružství Jamieho, Claire a jejich rodiny.

Trochu jsem se bála, že se budu ztrácet v postavách a ději, protože dát si před čtením na oživení rereading předchozích knih je při jejich velikosti téměř nemožné. Naštěstí Diana chápe a vždy do děje přidá nějaké vodítko a nenechá nás tápat.

Z této knihy mám trochu pocit, že se vlastně nic zásadního nestalo a přesto mám pocit, že bych mohla celou knihu číst o tom, jak Claire převazuje rány a trhá bylinky a pořád by mě to bavilo.

Ovšem zde je věnovaná opravdu velká část příběhům jejich rodinným příslušníkům - Briany, Iana, Williama a jejich rodinám, což mě ne vždy úplně bavilo. Třeba k Williamovi jsem si prostě nějak nevybudovala vztah. U Briany mě na začátku knihy trochu rozčilovalo, jak rozebírá každý svůj pocit, ale na konci jakoby nějaké její kapitoly úplně chyběly a téměř o ní nevíme.

A ten konec? Diana si opravdu to nejlepší nechala na závěr a skvěle mě navnadila na závěrečný díl. Doufám, že vyjde brzy. Očekávám, že to bude velká jízda.

17.12.2022 4 z 5

Harry Potter je prostě láska a který potterhead by si nechtěl přečíst nějaké ty pikantnosti ze zákulisí? A když se k tomu přidá fakt, že knihu napsal samotný Draco, pak jsem tuto knihu prostě musela mít.

Ano, Toma jsem znala především jako puberťáka ze série Harry Potter, ale také jako roztomilého klučinu z filmu Anna a Král. Poslední roky především z jeho instagramu jako nadšeného pejskaře.

Trochu jsem čekala biografii plnou známých věcí a fotografií. Opak je ale pravdou. Fotek je tak akorát a především konec knihy je velmi upřímná zpověď mladého muže, která mě velmi překvapila (o téhle jeho životní fázi jsem opravdu neměla tušení.)

Kniha působí velmi mile, skromně a upřímně (podobně jako jeho příspěvky na soc. sítích) a i tak se dozvídáme o tom, jaký byl raubíř, o jeho přešlapech a tak dále. Určitě mi dala trochu nový pohled na jeho osobu, ale i na natáčení a ostatní herce.

Jediné co mě trochu mrzí je, že o svých hereckých kolezích píše především pozitivně a je znát, že do negativnějších věcí se nechce pouštět.

07.11.2022 5 z 5

Hodinář z Dachau Hodinář z Dachau Carly Schabowski

Příběh z konce druhé světové války vypráví především o třech lidech.

Izák - starý židovský hodinář, který se do koncentračního tábora dostává až v lednu 1945 a má velké štěstí, protože díky jeho schopnosti opravovat dostává práci v domě vysoce postaveného němce Bechera
Anna - mladá židovská žena, která již kvůli válce přišla o celou rodinu. Pracuje také v domě Bechera, což vyvolává závist jejích spolubydlících v táboře
Friedricha - desetiletý syn Bechera, který se musel vrátit domů z internátní školy. Rodiče o něj nejeví žádný zájem a on hledá společnost u služebnictva. Příliš nerozumí tomu, proč se s nimi nesmí bavit a proč vypadají tak nezdravě

Kniha končí osvobozením tábora a v závěrečném epilogu se dozvídáme, že životy většiny postav byly provázány mnohem více, než se zdálo. Stejně tak se dozvídáme, jak jejich život pokračoval dál a jak je válka ovlivnila.
Nejvíce se mi na knize líbily kapitoly z pohledu Friedricha, jakožto z pohledu nevinného privilegovaného dítěte, které netuší co se kolem něj děje . Byť postupem času pomalu zjišťuje jaká hrůza se odehrává jen kousek za jejich domem a tím svou nevinnost ztrácí.

Tento příběh bych doporučila hlavně čtenářům, kteří teprve s tématem koncentračních táborů začínají.

Citát z knihy: "Často si říkám, jestli třeba všichni nevypili nějaký lektvar. který jim popletl mozky, protože nevidím žádný jiný důvod, proč by se měl člověk na člověka dívat tímhle způsobem."

07.11.2022 4 z 5

Co když zůstaneme Co když zůstaneme Sarah Sprinz

Na začátku mě Amber neuvěřitelně štvala, ale nakonec jsem si k ní celkem našla cestu. Když se vysvětlilo proč takhle jedná, bylo mi jí i líto. Autorka se v knize dotýká mnoha společenských témat, čehož si velmi cením.
Ve svém žánru to bylo velice příjemné čtení a řekla bych, že o kousíček lepší, než první díl

01.11.2022 4 z 5

Vítr to ví Vítr to ví Amy Harmon

Kniha ze začátku působila trošku chaoticky, ale nakonec se z ní vyklubal krásný příběh, kde čas nezná hranic. Děj plynul pomalu a něžně. Moc se mi líbilo, že vyprávění bylo ze strany Anne, ale i ze strany Thomase. V knize se také dotkneme historie Irska a přiznám se, že o té jsem toho příliš nevěděla.
Celou dobu jsem se troku bála, jak autorka vyřeší časový paradox, ale naštěstí to vzala tím nejjednodušším způsobem a závěr byl velmi emocionální.
Pro ty, kdo mají rádi romantiku a historii, případně nějaké to cestování časem, je to naprosto ideální volba :)

01.11.2022 4 z 5

Pozdrav z Itálie Pozdrav z Itálie Jules Wake (p)

Romantická pohádka pro velké holky o tom, jak tichá knihovnice k Ferrari přišla. Tyhle pohádky přeci milujeme od dětství! Navíc v ní najdeme vše - od zajímavých destinací, přes dobré jídlo a víno až po módu. Když se k tomu přidá velmi čtivý styl vyprávění, tak máme dokonalou oddechovku třeba na dovolenou a je úplně jedno jestli zrovna sedíme ve Ferrari nebo v autobuse :)

24.10.2022 4 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Dlouho ve mně žádná kniha nevyvolala tak moc rozporuplné pocity jako tahle.
Kniha má tři části
Itálie - na tuhle část jsem se moc těšila, protože Itálii miluju. Bohužel to bylo trošku zklamání, jelikož větší část zde autorka věnuje své minulosti a většinou až přehnanému nimrání se ve svých problémech
Indie - jelikož jsem člověk, který není příliš duchovně založen, byla pro mě tato část velmi náročná a těžko se mi jí prokousávalo. Na jednu stranu některé informace byly zajímavé, ale na druhou stranu tam bylo také mnoho autorčiných pocitů a abstraktního myšlení.
Indonésie - tato část byla skvělá! Moc se mi líbil náhled do Indonéské kultury. Tady byla kniha konečně nabita pozitivní energií
V konečném shrnutí to byla těžká kniha, kterou jsem se prokousávala velmi těžce, ale nakonec jsem velmi ráda, že jsem se k ní dostala a přečetla si ji.

13.10.2022 3 z 5

Dvakrát za uherský rok Dvakrát za uherský rok Christina Lauren

První polovina mě příliš nebavila. Hlavní hrdinka byla hloupá, naivní a chovala se spíše jako dítě, které poprvé pustili ven. Druhá polovina byla trošku lepší, přestože Tate se stále nechovala na svůj věk. Líbilo se mi prostředí natáčení filmu a moc se mi líbil samotný scénář k filmu. Celou dobu jsem čekala, jak se vyvine vztah Tate a jejího otce. Bohužel ve vztahu Tate a Sama mi chyběla veškerá chemie, nějak jsem mu pořádně nerozuměla a nezískal si mě.
Taktéž v knize byla spousta zvláštních slovních obratů, jen nevím zda za to mohou autorky nebo překlad.
Celkově kniha nenadchne, ale ani úplně neurazí. Pokud hledáte knihu, při které můžete úplně vypnout hlavu a nehledáte zajímavou zápletku, klidně ji zkuste.

05.10.2022 3 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Tuto knihu jsem četla až po knize Ztracená naděje a z Holderova pohledu se mi příběh líbil trošku více. Přišlo mi, že je v ní mnohem méně napětí, ale možná je to jen tím, že jsem příběh vlastně už znala.
Přesto je kniha velmi čtivá a musím ocenit to, že autorka napsala dvě knihy na jeden příběh a zároveň se příliš neopakovala. Na druhou stranu, pokud Vás nezaujme jedna z těchto knih, pak zcela jistě nezaujme ani ta druhá.

28.09.2022 4 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

(SPOILER) Knihu jsem si koupila s tím, že řeckou mytoligii mám ráda a čekala jsem nějaký moderní pohled na věc.
Jenomže z řeckých mýtů si autorka vzala jména hlavních postav a jejich základní charakteristiku. Avšak záhy se dozvídáme, že tyto osobnosti nejsou takové, za jaké se přetvařují (člověk si až říká, jestli náhodou to s těmi opravdovými mýty nebylo přeci jen trochu jinak...)
Když jsem si zvykla na to, že je příběh trochu jiný, než mé očekávání, rychle jsem se začetla.
Příběh to není příliš komplikovaný a celou dobu je tak nějak jasné jak dopadne. Přesto je milé se jím pročítat. Řekla bych, že je to takových 50 odstínů Olympu :D

21.09.2022 4 z 5

Kdo věří na zázraky Kdo věří na zázraky Mirka Skočílková

Velmi čtivý příběh ze života. Začátek je naivní románek pro dívky, ale nakonec se dostaneme do těžkého příběhu běžné ženy. Hlavní hrdince život nakládá jedno trápení za druhým, až příběh může působit trošku nereálně, ale i realita umí být krutá. Stejně tak má Gábina velkou smůlu na chlapy, ale dle mého si za to může především sama. Je trochu naivní a snaží se žít dokonalý život a proto většinu nedokonalostí raději přehlíží nebo omlouvá a pak jí zůstanou oči pro pláč.
Věřte na zázraky! Dějí se...

07.09.2022 4 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

(SPOILER) Smutný příběh o tom, jak žít dál, když člověk zůstane sám. Stejně tak o stáří, ale naopak i o mládí a startu do vlastního života.
Poučení z příběhu je jasné - važme si starých lidí a žijme život naplno s milovanými lidmi. Přesto jsem měla trochu problém se začíst. Některé věci mi přišli docela nereálné (K Arturovi se nastěhuje sousedka a on je s tím úplně v pohodě... Maddy otěhotní téměř neposkvrněně...) Artur byl fajn, i když trochu naivní, stařík, ale obě ženské postavy mi příliš nesedly.

07.09.2022 3 z 5

Léto bez tebe Léto bez tebe Lucy Diamond (p)

Rodina Tarrantových tráví každé léto ve svém přímořském domku, ovšem toto léto bude jiné - rodina se zde sejde poprvé od smrti "hlavy rodiny" Aleca (manžela, tatínka, dědečka). Každý z rodiny má své menší či větší tajemství a lži, které ovlivňují i ostatní členy rodiny. Brzy ovšem vyplouvá na povrch, že největší tajemství měl právě Alec.
Dokáží se se vším vypořádat a začít žít jinak?
Příjemná kniha, ve které jde především o rodinné vztahy. Konec možná až příliš bezstarostný, ale nakonec proč ne, proto přeci toto letní čtení vyhledáváme.

04.09.2022 4 z 5

Co když se utopíme Co když se utopíme Sarah Sprinz

Laurie se snaží uniknout všemu, co ji doma trápí, ale opak je pravdou - narazí na minulost tím nejtvrdším způsobem. Dozví se pravdu? Bude i ona schopna říct Samovi pravdu? a především - vydrží to jejich láska?
Ačkoli kniha žádný velký WOW efekt nevyvolá, je to ve svém žánru velmi příjemná, čtivá oddechovka. Pokud máte rádi spíše vyspělejší romantiku, tahle kniha pro vás nebude. Ale pokud si vystačíte s mírnějším teenergerovským hledáním sebe sama, tak se klidně začtěte

04.09.2022 4 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Jsou velké lži, malé lži, nevinné lži, polopravdy a nebo pravda upravená pro dětské uši. Tato kniha je o tom, jak tyto nepravdy rostou, mizí, vyvíjí se a mění podobu. Kdo bude zabit a proč? a jak se se vším ostatní vyrovnají?
Nečekané a místy až šokující zvraty

28.08.2022 4 z 5

Polibek jako dezert Polibek jako dezert Poppy J. Anderson

Romantická linka příjemná a nenáročná. Stejně jako v předchozím díle příběh protkaný jídlem, což je vždy plus. Trochu mi vadilo, že některé slovní obraty se často opakovaly. Co mi ale vadilo hodně byl Nickův problém - ve skutečnosti tato nemoc není natolik vážná a dá se s ní pracovat. Naopak nechápu, jak by se Nick dostal tak daleko, aniž by si někdo všiml. V této části jsem měla opravdu chuť přestat číst. Ale nakonec jsem se překonala a v duchu si řekla, že autorka problém jen špatně pojmenovala

23.08.2022 4 z 5

Jelikož také pracuji mezi lidmi, často jsem v těchto hláškách viděla i naše zákazníky (a to nepracuji s knihami). Je podivně osvobozující vědět, že takové zvláštnosti jsou lidé schopní říct všude ve světě a v jakémkoli oboru.

09.08.2022 4 z 5

Hon na knížete Draculu Hon na knížete Draculu Kerri Maniscalco

Já půjdu trochu proti proudu, prví díl mě bavil trochu víc.
Předně chválím prostředí - děsivý hrad v Karpatech uprostřed zimy.
Trošku mě tedy zarazilo, že sedmnáctiletí studenti jedou na příjímací měsíční pobyt do školy v prosinci a ještě ani nevědí, že je to jen přijímací řízení.
Příběh samotný se trochu táhne. Audrey běhá po hradě nebo pochoduje po svém pokoji a snaží se vše vyřešit sama (co Thomas?) a neustále řeší svá traumata z prvního dílu.
Co se musí nechat, tak viník byl opravdové překvapení a do poslední chvíle jsem ho neuhodla.
Velmi se mi líbí jiskření mezi Audrey a Thomasem, takové to laškování tvářící se, že je z konce 19. století. Ale bohužel to se odehrává spíše jen v závěrečné části knihy.
V souhrnu se mi kniha líbila, ale po prvním dílu jsem od ní čekala trochu více.

08.08.2022 4 z 5