Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Ryzáček Ryzáček John Steinbeck

Mozna na tom ani neni tak smutny ten osud ponika, jako spis ten fakt, ze at se clovek snazi jakkoli, stejne se vsechno muze pokazit. Jody totiz delal celou dobu vsechno spravne, ovsem moc mu to v zaveru platne nebylo. Dalsi casti Ryzacka, o starci Gitanovi nebo klisne Nellie uz nejsou pro me tak emotivne silne, i kdyz stejne tak dobre zobrazuji nestesti vsedniho dne.

11.01.2012 4 z 5

Ready Player One Ready Player One Ernest Cline

Kniha mě v důsledku velmi bavila. Je úplně jiná než film, který je více akční, nikdo v něm není tlustý, protože Hollywood, úkoly jsou jen tři a úplně jiné. Mám film ráda a myslím, že pro nečtenáře je určitě stravitelnější.

Kniha měla úplně jiný děj, takže jsem se i se znalostí filmu nenudila. Ale můj přítel knihu odložil, protože se někdy pěkně táhne. On to nedal. Některé popisy navíc jsou i zbytečné, protože asi všichni už víme, jak funguje imerzni online hra, to bylo dřív možná něco nového. Odkazy na 80. léta naopak už z mladší generace nezná nikdo. I přesto to má skvělé postavy a napínavé zvraty, které jsem si moc užila.

20.04.2024 4 z 5

Hříšnice Hříšnice Tess Gerritsen

Trochu trvalo, než jsem se zacetla a částečně mi vadilo opakování všeho možného. Jane měla stejnou palicatou scénu snad se všemi postavami, některé popisy se omilaly pořád dokola. Ale kriminální zápletka byla dobrá a závěr se mi také líbil, takže vlastně spokojenost, i když za knihu roku bych to nevolila.

23.09.2023 4 z 5

Kirke Kirke Madeline Miller

V životě bych si tuhle knihu pro sebe nekoupila, protože téma řeckých bájí zní nudně, jak ze školní lavice. Jenomže jsem ji dostala od chlapa, že se mu to líbilo...?!

Fakt že jo, čte se to krásně. Postava Kirke mě bavila, její ostrov byl jako stvořený k letnímu čtení a její charakter se ke konci výborně a uspokojivě zdokonalil. Samotný konec se mi moc líbil a dokonce mě to i dojalo s ohledem na mou vlastní existenci.

Také mě to nenucenou formou připomnělo dost znalosti o řeckých bajich a bozich. Určitě si teď chci přečíst i první knihu této autorky - zase o hrdinech starého Řecka. Na to, že mě to téma vůbec nezajímá, je to zázrak, jak mě to autorka dokázala nakrmit tak, že si půjdu i pro přídavek.

21.08.2023 5 z 5

Hádej, jak moc tě mám rád! Hádej, jak moc tě mám rád! Sam McBratney

Ilustrace nádherné a příběh se synovi také líbil. Je to určeno pro úplně malé děti, které ještě nevydrží moc textu. Jako přechod z leporel na velké knížky je to super.

24.06.2023 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Tak na mě kniha také nefunguje a fakt nevím proč. Fantazii příběhu oceňuji, knihy jednoho z autorů mám velmi ráda a ze seriálu jsem byla nadšená, tak proč jsem se do čtení musela nutit?
Nepamatuji se, že bych se smála. Jsou tam sice dobré formulace, ale i blbosti a poznámky pod čarou většinou nestaly za to. Seriál pro mě zvládl několik věcí lépe: zredukoval nudné pasáže, přidal vtip a vyladil postavy a přátelství Crawleyho a Aziraphela. Má oblíbená scéna záměny těl v knize není, stejně jako scéna z kostela, scéna po vyhoření antikvariátu a další detaily. To co je v knize navíc, akorát zpomaluje děj.

Po knize jsem sáhla jako po odpočinkové, která mě bude stopro bavit, ale že to byl takový boj je pro mě fakt zklamání.

22.06.2023 2 z 5

Hádej, jak moc tě mám rád! Budeš můj kamarád? Hádej, jak moc tě mám rád! Budeš můj kamarád? Sam McBratney

Ilustrace jsou opravdu nadherne a pribeh je obstojny. Celkove to neni nase nejoblibenejsi knizka, ale je to kazdopadne velice esteticky darek pro rodiny s detmi.

15.03.2023 4 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Začátek me velice bavil, i když musím říct, že i tak mi zamilovaní Armanda přišlo velice náhlé. Viděl ji, byla hezká, tak se zamiloval. I zbytkem knihy lomcovaly rychlé vášně a city. Konec byl zkrátka ubrečený, musela jsem knihu odložit a pak jsem to utrpení Markéty rychle přečetla, ať už to máme obě za sebou.

Pokud někdo hledá ideální příklad literárního romantismu, tak může sáhnout po této knize. Je to ukázkový příklad.

09.12.2022 3 z 5

Kniha je přesně v tom fantastickém duchu světa Harryho, který máme rádi. Chyběly mi ovšem ilustrace. Už je to dávno, co jsem byla maniak do Pottera a fakt už nevím, jak které fantastické zvíře mělo vypadat. Také bych ocenila více osobních postřehů Mloka o setkáni s daným zvířetem a méně hraní si na encyklopedii.

01.09.2022

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Příběh není špatný, ale dialogy jsou někdy trošku natvrdle. Docela jsem začala být alergická na větu "můj medajlon vibruje" a měla chuť Geraltovi doporučit, ať si ho radši strčí někam a užije si s ním beze mě.

25.05.2022 3 z 5

Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy Isabelle Filliozat

Mě připadá kniha také velmi dobrá. Pár věcí už jsem vyzkoušela a skutečně to na syna fungovalo, z čehož mám velkou radost. Docela mi pomáhá vizuální forma knihy, lépe mi pak utkvi daný tip v hlavě. Také mi pomáhá vysvětlení, jakého myšlení dítě v daném věku ještě není schopno. Jsem pak víc v klidu, když vím, že syn ještě např není schopen chápat koncept čekání a tak se vzteka, protože pro něj existuje jen přítomnost. Takže místo "to nemůžeš trochu počkat!" teď jinak formuluju či řeším jinak a světě div se, děcko je v pohodě.

15.03.2022 5 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Lepe hodnotit nemuzu, syna pribeh nebavil a je docela pochopitelne proc. Pribeh je az prilis abstraktni, spise nez dej je to nekdy i krkolomna hra se slovy. Protoze se vyskytuji neologismy a vetna skladba je hodne zvlastni a nelogicka, tak se to i spatne predcita, clovek se u toho zakokta, dite ztraci pozornost, protoze netusi, co to melete. Barbuchu mel syn jako jedineho rad, libi se mu to jeho "bar, bar, bar", kdyz strasi. Dej ovsem absolutne o nicem a co me trochu vadilo, bylo mlaceni deti v pribehu. Tehdy samozrejme bezna vychovna metoda, ale v dnesni dobe se mi to predcitat nelibilo. Napriklad Marjanka je jeste nemluvici batole a dostane od tatika nalozeno, protoze nechce prestat plakat (chybel ji barbucha). Nojono, to byly holt casy...

01.03.2022 3 z 5

Některé povídky jsou opravdové skvosty, u kterých se člověk zasmál nebo byl napjaty, jak to dopadne. Jiné jsou pouze milé a všechny napsané krásnou řeči.

26.12.2021 4 z 5

Gravitace Gravitace Tess Gerritsen

Me kniha moc bavila a cetla se skoro sama. Ano, konec byl sice predvidavy nebo alespon prostredky, ktere budou pouzity, ale to necimu nevadilo. Jelikoz knihu jsem mela pujcenou od chlapa, tak jsem se na zacatku bala, do ceho jsem se to zase nechala ukecat (ehm, kosmonauti?), ovsem brzy me to chytlo a musim rict, ze me autorka velice uspesne nakrmila tematikou, ktera me samu od sebe jinak vubec nezajima. Ta reserse ke knize musela byt silena.

Hm, pokud toto je autorcina nejslabsi kniha, tak o to lepe pro me, az budu cist dalsi.

21.06.2021 5 z 5

Pád domu Usherů Pád domu Usherů Edgar Allan Poe

Solidne desivy pribeh, ktery stavi na dusevnim teroru. Dum se rozpada spolecne s poslednimi prislusniky rodu Usheru, kteri podlehaji nemoci spojene se zdedenym silenstvim. Vykresleni ponure atmosfery se povedlo, ovsem na vystraseni ctenare je potreba jeste trochu vice.

12.12.2020 4 z 5

7 návyků vůdčích osobností 7 návyků vůdčích osobností Stephen R. Covey

Nechci popirat, ze v knize jsou dobre myslenky a koncepty, ale bohuzel me nudil jejich podil na mnozstvi textu. Mela jsem behem cteni silny pocit, ze autor rad povida, rad se posloucha a opravdu moc rad generalizuje.

Naopak pouziti prikladu z jeho rodinneho zivota nebo ze seminaru hodnotim vice mene kladne, to se cetlo dobre. I kdyz nektera prirovnani byla trochu pritazena za vlasy, napriklad dcera alias husa, co snasi zlata vejce, nebo vyvozovani zaveru pro business z toho, ze se mu rozbila sekacka na travu. Nektere situacni priklady jsou typicke pro americke prostredi a na moji zivotni realitu moc nefunguji, ale prave ty rodinne prihody jsou univerzalni a tech je vetsina.

Neni to spatne a mozna je to ve svem zanru vyjimecne - knihy o osobnim rozvoji prakticky nectu, ale vracet se k tehle nebudu.

01.05.2020 3 z 5

Muzeum prazvláštních věcí Muzeum prazvláštních věcí Alice Hoffman

Tento pribeh neni rizeny dejem ale postavami. Neni to zadny akcnak. Pribeh je vypraven velmi plynule prave jako element hlavni postavy - voda, dava si na cas vykreslit prostredi, postavy a jejich charaktery, vedlejsi postavy. Ja si knihu zamilovala hned z nekolika duvodu: Eddie je uzasne zajimava postava, jeho cast vypraveni me vzdy velmi bavila a cast o zidovske vire me fascinovala, protoze o tom vim jinak houby. Pozadi vzniku New Yorku a zanik divoke prirody okolo je nadherny se svi tou sladkohorkou nostalgii. Oba dva zminene pozary a jejich popis jsou skvele zpracovane, napinave a srdcervouci, predevsim i proto, ze jsou tak zachyceny skutecne historicke udalosti. Sice tam mohlo byt trochu vice o vztahu Eddieho a Cory, ale chapu, ze hlavni fokus pribehu neni jejich romance.

15.10.2019 5 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Mozna to neni tak uplne zanr pro me. Nektere napady a slovni obraty jsou vskutku genialni a vtipne, ale pak vetsinou nasleduje nejaka kra*ina. Reinkarnujici se priserka byla napriklad hodne vtipna. Nebo kdyz se Ford zblaznil a myslel si, ze je citron a skakal do tonicu. Naopak cast o nekonecne party, letani... A tak me nektere kapitoly velice bavily a kvuli jinym jsem knihu opet odlozila, proto hodnotim celkove jako prumer.

28.09.2019 3 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Malokdy me kniha zaujme obalkou a synopsi natolik, abych po ni skutecne sahla, ale tady se to povedlo. Uplne prvni veta kapitoly 0. (mimochodem skvely napad zacit 0.) hned zaujme a celkove me pribeh moc bavil. Zoo je sympatacka a je dobre dotahnute, ze se dozvime jeji jmeno az uplne na konci. Prave ten konec byl navic bravurne zvladnuty: nebyl usekly ani preslazeny ani kycove tragicky, zkratka velmi uspokojivy. Stridani kapitol me take nijak zvlast nevadilo, protoze me bavila cast o soutezi stejne jako postapokalipticka Zoo. Je sice pravda, ze soutezici maji v jedne casti prezdivky a v druhe jmena, takze je treba budto trosku pozapojit mozkove zavity anebo se hodit do pohody, smirit se s chaosem a uzit si jizdu, protoze popravde umet priradit to spravne jmeno k vedlejsi postave je fakt nepodstatny detail. Jako prvotina autorky je to velice solidni.

27.09.2019 5 z 5

Směšné lásky (tři melancholické anekdoty) Směšné lásky (tři melancholické anekdoty) Milan Kundera

Taktez muj prvni Kundera a tak vam nejak nevim, jestli ho miluji nebo nenavidim. Jedna z povidek mi prisla nadherna a kazde slovo me doslova milostne pomuchlovalo, jak krasne a souzive to bylo napsane. Dalsi povidka byla tak hloupa, ze svou existenci urazila papir. Posledni me naladila, bavila a napinala, aby me svym koncem naprosto vydeptala a rozladila. Kundera si se mnou zahrava jak kocka s mysi a ja nemuzu prijit na jiny druh pomsty nez mu jeho dilo ohodnotit jako prumerne.

02.01.2019 3 z 5