Venezia Venezia komentáře u knih

Ludvík XIV.: Vášně a sláva Ludvík XIV.: Vášně a sláva Jean-Pierre Dufreigne

O Fouquetovi natočili Francúzi 2011 dobrý dvojdielny film: Le Roi, l´Ecureuil et la Couleuvre.

03.09.2013 4 z 5

Ludvík XIV.: Východ slunce Ludvík XIV.: Východ slunce Jean-Pierre Dufreigne

Všimli ste si, ako málo je kníh z obdobia Ľ.XIV. na našom trhu? Teda okrem 14 dielov Angeliky.
U nás vyšli knihy o Marii Mancini, Louise de La Valliere /Idyla královské lásky/ a madame de Montespan.

03.09.2013 4 z 5

Se šarmem Pařížanky Se šarmem Pařížanky Ines de La Fressagne

Po všetkých tých negatívnych komentároch sa zameriam na klady tejto knihy.
Je pravda, že mnohé informácie, ako adresy autorkiných obľúbených obchodov a zákutí Paríža, sú pre nás zbytočné. A tiež je pravda, že tipy na oblečenie, doplnky a kozmetiku sú povrchné a autorka nespomína typy postáv a pleti. Ale sú tak univerzálne, že sa hodia pre každú ženu. Keď sa popozeráte po našich uliciach a máte trochu estetického cítenia, je to na zaplakanie, hlavne čo sa týka tučnejších a starších žien (ľudí). Takže by nikomu neškodilo, keby si tých pár relevantných strán prečítal a použil ich v praxi.
Hlavne, keď sa naša spoločnosť riadi tvrdením - nie je dôležité, ako vyzeráš, je to to najdôležitejšie. (táto veta nie je v knihe)

14.08.2013 3 z 5

Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Juliet Grey

Výborný životopisný román a ja sa v tom vyznám. :-)
Autorka zobrazuje MA takú, aká v tej dobe bola: veselá, dobrosrdečná a nie veľmi vzdelaná tínedžerka, ktorú sekíruje matka, ignoruje manžel a rôzni ľudia sa snažia zneužiť pre svoje ciele. Kniha je naozaj podrobná a človek sa dozvie aj veci, o ktorých ani netušil, že sa stali alebo sú možné. Bodaj by bolo takýchto kníh o osobnostiach viac.

14.08.2013 5 z 5

Dobyvatel Dobyvatel Nedim Gürsel

2012 natočili Turci film o sultánovi Mehmedovi: Fetih 1453. Je na ulozto, s titulkami.

14.08.2013 3 z 5

Od severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řeka Od severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řeka László Krasznahorkai

Čudná kniha. Nemala som na ňu trpezlivosť. Každá kapitola je jedno nekonečné haiku.

Před hlavním vchodem zapálil kadidlo, s úctou se postavil u měděného vykuřovadla, sepnul ruce k modlitbě a sklonil hlavu.
V duchu si říkal: nechť je mi Buddha milostiv a osvítí mě, kde mám hledat.
V duchu si říkal: nechť je mi Buddha milostiv a řekne mi, má-li toto hledání vůbec smysl.
A v duchu si říkal: už nevíme, co sis myslel o světě. Špatně chápeme každé tvé slovo. Jsme ztraceni nadobro.
A na závěr ještě dodal: jak jsi to, drahý, milovaný a nezapomenutelný Buddho, předpověděl.
Tehdy spustil vnuk prince Gendžiho ruce a pevně je přitiskl k bokům, zvedl hlavu a dvakrát se hluboce uklonil.

12.08.2013 1 z 5

Černý hrad Olšanský Černý hrad Olšanský Uladzimir Karatkěvič

Kniha ma zaujala už na prvej strane, pripomenula mi moju milovanú Pendragonskú legendu. Vtipný historik pátra po stratenom poklade zo 17. storočia. Lenže ako sa na povrch vyplavujú svinstvá z druhej svetovej vojny a pribúdajú mŕtvoly, prestáva to byť sranda. Každopádne je to príjemné bieloruské prekvapenie. Veľmi sa mi páčil koniec.

"Začnu samozřejmě námi. /.../ Zeměkoule se otáčí podle zákonů egocentrizmu."
"Mě bůhvíproč pokládá za nejchytřejšího člověka v ulici. Uráží mě to: proč jen v ulici?"
"Doba je vždycky taková, jací v ní žijí lidé."
"A já mu bůhvíproč najednou vysypal tu svou milostnou historii. Jména jsem samozřejmě vynechal. A taky jsem změnil detaily, které bylo potřeba změnit."
"Stačil jsem se svléknout, ale na krku jsem si bůhvíproč nechal kravatu. A třeba jsem opravdu chtěl někam vyrazit."
"Drby v malých městečkách přežijí i soudný den."
"Tytam byly sily, rozum a dokonce i vzpomínky. Ale křivda žila dál. Křivda byla ze všeho nejsilnější."
"Zdraví je příliš vážná věc a rozum považuji za jediné, co na tomto světě opravdu stojí za řeč."
"A zjistil, že se dívá do ústí namířené pistole, což je, jak kdosi kdysi podotkl, nejsmutnější podívaná na světe."
"Víš, moc jsem přemýšlel..." - "To ti chválím, kamaráde. Měl bys u toho zůstat až do smrti."
"Jak praví přísloví´- nekuř, nepij, umřeš pěkně zdravý."
"O čem mám mluvit? Chválit není co a nadávat se mi nechce."
"K prohře je zapotřebí víc statečnosti než k vítězství."

09.08.2013 4 z 5

Jágerské hviezdy Jágerské hviezdy Géza Gárdonyi

Román zvíťazil v roku 2005 v ankete Maďarskej televízie "Veľká kniha" o najobľúbenejšiu maďarskú knihu.

08.08.2013 3 z 5

Čakajte, ste v poradí... Čakajte, ste v poradí... Ildikó von Kürthy

Milá oddychovka.
Raz nerozumiem tomu, prečo prekladateľ nepreloží názov, ale vymýšľa nový!!

05.08.2013 4 z 5

Blues pro Stalina Blues pro Stalina Vladimír Poštulka

Neviem, ako objektívne ohodnotiť túto knihu. Ešte sa mi nestalo, že by sa mi štýl tak páčil a dej tak nudil.

28.07.2013 3 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

Tak Otu nám už zviedla i princezná, i keď z ľavého boku. Raz si urobím čas a všetky "obete", ktoré Ota musel podstúpiť pri výkone svojho povolania, spočítam.

27.07.2013 5 z 5

Kočár do neznáma Kočár do neznáma Hana Marie Körnerová (p)

Príbeh dvoch sestier a ich babičky sa odohráva hlavne v Taliansku, kam sa po úteku uchýlili. Nechýba nič, čo k dobrej historickej romanci patrí: láska ani sklamanie, správny chlap ani padouch, falšovanie dokumentov ani rodinné tajomstvá, dieťa ani svadba, intrigy ani súboj. Keďže neboli odhalené všetky rodinné tajomstvá a obe dievčatá pod čepcom, očakávam ďalší diel. Pani Körnerová opäť nesklamala.

26.07.2013 5 z 5

Ježipetr aneb veselé historky a žertovné obrázky Ježipetr aneb veselé historky a žertovné obrázky Heinrich Hoffmann

Nočná mora môjho detstva.

Mám staré nemecké vydanie a aj keď textu nikto nerozumel, obrázky boli tak strašidelné, že som sa bála knihu aj otvoriť.
Veď uvážte: nejete polievku - tak schudnete až umriete, pôjdete von s dáždnikom, keď prší a fúka - odfúkne vás, ktovie kam, cmúľate si prsty - odstrihnú vám ich.
Niektoré sú reálne: hráte sa so zapaľovačom - zostanú po vás len papuče, kývate sa pri jedle na stoličke - stiahnete obrus s jedlom na seba, dívate sa pri chôdzi do neba - spadnete do vody.
Čo ale pozitívne prekvapí, sú iné príbehy: jeden chlapík bije ženu a psa - tak ho pes uhryzne alebo tri deti sa smejú černoškovi - tak ich čarodejník namočí do atramentu a sú černejší ako černoško, či poľovníkovi zoberie zajac okuliare i flintu - a pre zmenu uteká poľovník.

19.07.2013 5 z 5

Černé housle Černé housle Maxence Fermine

Desať dôvodov, prečo by ste si mali prečítať túto knihu:
1. ani nie 100 strán, 2. dva príbehy, dve rozprávačské formy: er-forma a ich-forma, 3. strohý, ale poetický jazyk, 4. 18. storočie,
5. Benátky, 6. Napoleon, 7. hudba, 8. záhadná žena na čiernom koni, 9. priateľ, 10. kořalka, šach a čierne husle.
Malá ochutnávka:
"Benátky, to není město, to je sen spočívajíci na břehu mořském."
"Než napíšeš svou operu, musíš ji nejprve prožít."
"Život je divadlo a hraje se jen jedno představení."
"Chcete říct, že žena a housle jsou jedno a totéž?" - "Jsem si tím jistý."

17.07.2013 5 z 5

Effi Briestová Effi Briestová Theodor Fontane

Nemecká Anna Kareninová, len nudnejšia. Ešteže mám skrátenú verziu. Odtiaľto pochádza pojem "je to široké pole". V najnovšej filmovej vezii s Juliou Jentsch si dovolili zmeniť koniec. Nehorázne!

16.07.2013 4 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Súhlasím s fanciulla až na prvú vetu. Je veľa dobrých kníh o stredoveku.

16.07.2013 1 z 5

Leonce a Lena / Vojcek Leonce a Lena / Vojcek Georg Büchner

5 hvezdičiek za Leonce a Lena. Milá komédia v štýle Dobrodružstva pri obžinkoch.

15.07.2013 5 z 5

Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče) Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče) Vikas Swarup

Krásna kniha o súčasnej Indii, sile lásky a priateľstva.
Film patrí k najhorším filmom, aké som kedy videla - dej a konanie postáv postrádajú logiku.

"Môžeš mi vysvetliť, prečo zahadzuješ mincu, ktorá ti prináša šťastie?"
"Pretože ju nepotrebujem. Šťastie je niečo, čo musí prísť zvnútra."

13.07.2013

Neohrožená Neohrožená Francine Pascal

Ďalšia séria, ale nie je tých dielov priveľa? Škoda, že autorka nenapísala jeden poriadny tučný román, lebo Gaia je sympoška. Konečne majú aj dievčence zástupcu medzi superhrdinmi.

11.07.2013 4 z 5

Spřízněni volbou Spřízněni volbou Johann Wolfgang Goethe

Obsah: Eduard a Charlotta sa kedysi milovali, ale nemohli sa vziať. Po rokoch sú voľní a tak sa vezmú a majú dieťa. Na návštevu príde Eduardov priateľ stotník a Charlottina neter Otília. Eduard s Otíliou sa do seba zamilujú, a aj Charlotta so stotníkom. A to je len začiatok.
Najprv som videla film s Isabelle Huppert a doteraz si pamätám niektoré scény, kostýmy i to krásne sídlo. Príbeh je čistý romantizmus - takže na konci traja mŕtvi a žiaden happy-end. Pekná kniha.

11.07.2013 5 z 5