vejnar vejnar komentáře u knih

Švédské umění dobrého stárnutí Švédské umění dobrého stárnutí Margareta Magnusson

Dívám se do zrcadla a zjišťuji, že mé vlasy netmavnou, ale světlají a vrásky se nějak prohlubují. Stárnutí je tu a tak jdu zjistit, co s tím! Podle Margarety je důležité mít hodně aktivit, být pozitivní, mít otevřenou mysl novým věcem, jíst čokoládu a nosit proužky. Pokud však té čokolády bude hodně, je lepší nosit proužky svislé - ty zeštíhlují. Autorka mezinárodního bestselleru Životní úklid tu na základě svých životních zkušeností otevírá témata, nad kterými se pousmějete a pokýváte hlavou.

Nalákal mě hlavně název titulu a tudíž jsem čekal trochu víc obecných rad na úkor některých rodinných podrobností. Ale chápu, že kdyby kniha byla nazvaná autobiografie jedné švédské babičky, nevzbudila by takový zájem;) Kniha se mi četla snadno a rychle a doporučil bych ji zejména starší generaci, protože má hodně velká písmenka;)

Citace: "Nikdy není příliš pozdě se do něčeho pustit, ledaže už je vážně příliš pozdě a ležíte pod drnem."

17.04.2023 3 z 5

Plyšový Buddha Plyšový Buddha Michal Čagánek

Zajímavé skloubení příběhu s filozofováním. V knize rezonuje nutkání stále někam odcházet a dá se tak vlastně shrnout náš životní úděl.. "Všechno, co na světě existuje, je tady pro tebe. Jedině ty sám rozhoduješ, co z toho a v jakém množství je pro tebe prospěšné."

17.04.2023 3 z 5

Vášeň a jiné povídky Vášeň a jiné povídky Guy de Maupassant

Povídky o neuskutečněné lásce a touze..

30.05.2022 3 z 5

Proč se nám líbí to co se nám líbí Proč se nám líbí to co se nám líbí Paul Bloom

Houpačka od Brafmanů se mi líbila více. Toto je méně čtivé..

19.04.2021 3 z 5

Vánoční stromek Vánoční stromek Michel Bataille

Pěkná knížka o nelehkém osudu otce a umírajícího dítěte.

31.03.2020 4 z 5

Snílci Snílci Gilbert Adair

Rozsáhlý popis stávky v ulicích na konci knihy mě vůbec nebavil. Film se s příběhem vypořádal mnohem lépe než jeho předloha!

02.12.2019 3 z 5

Jasné ráno Jasné ráno Scott O’Dell

Příjemná, krátká knížka o životě jedné dospívající indiánky..

09.10.2019 3 z 5

Muž za vlastním rohem Muž za vlastním rohem Ivan Kraus

fajn satirické čtení, které pobaví;)

24.04.2018 4 z 5

Neklidná srdce Neklidná srdce Jaroslav Havlíček

Tato Havlíčkova raná tvorba mě zklamala. Zmlsalý šťavnatými romány Neviditelný, Helimadoe a Petrolejové lampy byly tyto povídky kapku nakyslé až nestravné:/

13.02.2017 2 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Čekal jsem trochu víc od takto hodnocené knihy. Začátek zajímavý, pak trochu zbytečně se vlekoucí válečné pasáže a od půlky do konce mě to zas bavilo! Sprostých slov sice nebylo moc, ale vadily mi.. Dávám tři a půl hvězdy. Vivat Tonička Augusta!:)

11.12.2016

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Po předchozí knize Vědomí konce pro mě zklamání. U některých odstavců jsem marně hledal souvislost s povídkou a nebavilo mě časté zmiňování různých značek, hospod, názvů jídel, měst, vzdálených postav atd.. A také mi vadily sprosté výrazy.

02.10.2016 3 z 5

Triumf a tragika Erasma Rotterdamského / Svědomí proti násilí Triumf a tragika Erasma Rotterdamského / Svědomí proti násilí Stefan Zweig

Přečetl jsem první část o Erasmovi a Lutherovi. Obdivuji, jak Zweig dokáže jít do detailů, podrobně poukázat na rozdílnost povah hlavních postav, které vlastně usilovali o to samé, ale každý svým vlastním, ne 100% ideálním způsobem.

15.11.2014 4 z 5

Cesta do Ixtlanu Cesta do Ixtlanu Carlos Castaneda

První polovina se mi líbila, napsal jsem si i pár zajímavých poznámek. Druhá půlka mě ale moc nebavila, už se to dost opakovalo, škoda.

31.05.2014

Básníci Evropy Básníci Evropy Jiří Vondrák (p)

Otevřel jsem knížku někde uprostřed a tak se mi to zalíbilo, že jsem postupně přečetl všech čtrnáct rozhovorů. Spousta zajímavejch týpků (spíše skladatelé, zpěváci a textaři než básníci), kteří něco dokázali a umí o svých životních zkušenostech vyprávět. A skvělý, hudbě zasvěcený, reportér Jiří Vondrák, který vše zaobalí do poetického hávu ve čtivé formě!

13.10.2013 4 z 5

Vlak / Měsíční úžeh Vlak / Měsíční úžeh Georges Simenon

Kniha, kterou ani nedoporučím ani nepomluvím. Ale od Simenona si ještě rád něco přečtu..

13.07.2013 3 z 5

Nám po tomto putování Nám po tomto putování Věroslav Mertl

Další pěkná knížka od trochu upozaděného autora, kterou jsem sem musel přidat;)

25.03.2013 4 z 5

Prsten Borgiů Prsten Borgiů Vladimír Neff

První díl se mi také líbil víc, bylo to napínavější a poutavější. Této bych dal necelé čtyři hvězdičky..

22.03.2013

Nejlepší povídky z cest Nejlepší povídky z cest Ephraim Kishon

Pěkně napsané, člověk se celkem zasměje. Jen mně asi dvakrát, třikrát vadil závěr povídky, kdy se autor snažil vykonstruovat pointu ad absurdum, šlo však již o účelovou, zkratkovitou fabulaci;)

25.12.2012 4 z 5

Malý velikán Malý velikán Vladimír Neff

První Neffova kniha, která mě zklamala. Nedokončené věty (někdy i slova) přerušené krátkou myšlenkou v infinitivu působily odtažitě a trhaně, na to jsem si nezvykl.. Kniha je o mladém Pavlovi, který se necítí jako průměrný člověk, chtěl by vyniknout nad ostatními a prosadit se, ale chybí mu talent a píle a tak se nakonec jen snaží někde uplatnit a přežít.. Pavel je však stále přesvědčen o své výjimečnosti a v poslední, čtvrté části knihy (která už je zase čtivá) se člověk zasměje a možná se i v popisech Pavlova pracovního nasazení v Bašově hračkářství sám pozná;) PS: Neffovi bylo tehdy 27 let a román sklidil u kritiky úspěch.

03.12.2012 3 z 5

Věčný manžel Věčný manžel Fjodor Michajlovič Dostojevskij

První příběh, který tvoří asi 3/4 knihy je fajn, zprvu zvláštně tajemný, postavy se chovají nevšedně, místama až groteskně a čtenář zprvu neví o co jde. Pak se to dost vyjasní, ale je to stále zajímavé:) Dávám čtyři hvězdy. Bohužel druhý příběh mě celkem zklamal, ani jsem ho nedočetl, spoustu nepřehledné a zbytečné přímé řeči a ani jsem neměl chuť se v tom dále orientovat. Takže suma sumárum tři hvězdy.

02.11.2012