Snílci

Snílci jsou příběhem o třech mladých kinofilech, Američanu Matthewovi, který studuje v Paříži, a francouzských dvojčatech Théovi a Isabelle. Děj je zasazen do bouřlivých jarních měsíců roku 1968, je to příběh o posedlosti a mládí, posedlosti filmem, ale i sexem. Večery trojice tráví v pařížském kině Cinnématheque, a žijí jenom... celý text

Snílci jsou příběhem o třech mladých kinofilech, Američanu Matthewovi, který studuje v Paříži, a francouzských dvojčatech Théovi a Isabelle. Děj je zasazen do bouřlivých jarních měsíců roku 1968, je to příběh o posedlosti a mládí, posedlosti filmem, ale i sexem. Večery trojice tráví v pařížském kině Cinnématheque, a žijí jenom pro film. Když je kino zavřeno a Paříž povstane, jsou konečně vrženi zpět do společnosti. Kniha podává dobré svědectví o oněch zvláštních událostech roku 1968, o nichž se tu vypráví v neobvyklém kontextu. Autor napsal i scénář ke stejnojmennému filmu, který režíroval slavný Bertolucci. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/65_/651/snilci.jpg 3.662
Originální název:

Dreamers (2003)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Přidat komentář
aseedi
25.07.2015

(ideální) k (letní) ejakulaci.

aktijnov
02.11.2014

Začátek dost nudný - už jsem přemýšlela, že knihu odložím. Pak začala nabírat nečekaný spád. Některé věci šokují...

Samuel Tailor
23.08.2014

Kdo by čekal, že po vcelku vlažném a "klasickém" začátku, nabere příběh takový scénář? Adairův styl je vážně chytlavý a na to, jak je kniha krátká, jsou v ní skloubeny skvělé popisy, spád i typicky francouzský epický konec.

"Dívat se na sebe do zrcadla je vulgární. Zrcadlo je od toho, abych v něm pozorovala druhé."

Jindra.Vosecky
19.10.2012

Po přečtení jsem byl zcela omámem a pln emocí.. Naprosto úchvatné dílo, které ve mně při čtení vzbuzovalo naprosto čisté vlny euforie.. Viděl jsem nejprve film, u kterého mě zprvu překvapilo, když jsem v titulcích zahlédl jméno Gilberta Adaira, od něhož jsem už dávno četl velice působivou Zavřenou knihu. Po shlédnutí úžasného filmu jsem měl jasno, že si předlohu seženu.. Kniha je v neuvěřitelném souznění s filmem, což by si člověk vysvětloval tím, že scénář psal sám Gilbert Adair, avšak obě díla fungují až neuvěřitelně sami pro sebe a zároveň jsou určitým energickým spojením. Abych upřesnil, jak to myslím - při čtení knihy můj vztah k viděnému filmu sílil a sílil a přesto narůstal onen neobvyklý pocit funkčnosti jednotlivých děl. Nejlépe to vystihuje sám Adair: "Možná jsou můj román a Bernardův film dvojčata, ale - stejně jako smyšlení sourozenci Théo a Isabelle - nejsou identičtí." ....Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

nightlybird
10.10.2011

Nečetl jsem knihu a ani neviděl film - proto ji nekomentuji a nehodnotím. Jen pár poznámek na okraj :
Adair napsal v roce 1988 knihu The Holy Innocents a tu později přepracoval jako předlohu pro filmový scénář, podle kterého byl v roce 2003 v francouzsko / britské / italské koprodukci natočen pod názvem The Dreamers film režiséra Bernarda Bertolucciho. Netuším, zda jsou knižní Snílci překladem scénáře nebo původní ho románu, předpokládám, že asi jde o tu filmovou předlohu.

Abdach
26.03.2011

Příběh knihy začíná poklidně v prostředí kolem pařížského kina Cinémathéque v komunitě zanícených filmových fanoušků. Pak se ovšem události začnou odvíjet poněkud jiným směrem. Z diváků se stávají herci v hlavní úloze. Ředitel proslulého kina je odvolán, kino je zavřeno a Paříž je zmítána revolučními událostmi. Hlavní postavy knihy, tři přátelé, sourozenci Théo a Isabell a jejich americký přítel Matthew, se uzavírají ve svém bytě, kde po několik dní žijí pouze sami pro sebe, aniž by věděli, co se děje venku. Jejich zprvu nevinné hry doprovázející zanícení pro film postupem času dostávají podobu sexuálních hrátek, které stále více získávají na intenzitě. Přátelé se oddávají volné lásce. Vtaženi do reality revoluční Paříže jsou ve chvíli, kdy do jejich bytu vlétne dlažební kostka z uličních bojů. I oni jdou bojovat a jsou překvapeni kolik věcí se za dobu, kdy si žili sami pro sebe, změnilo. Kniha reflektuje revoluční události a dotváří atmosféru doby, která v květnových událostech v Paříži byla prosycena filmem, láskou a revolučními myšlenkami. Zároveň s knihou psal Gilbert Adair i scénář pro stejnojmenný film. Filmový příběh a knižní příběh jsou do značné míry podobné, ovšem nejedná se o přepis, jde o samostatná díla.
Knihu jsem zapojil do projektu knihobeznik.sk, proto pokud máte zájem si ji přečíst, stačí si vyhledat na mapě, kde je kniha uložena a zajít si pro ni.

hanca

Má velmi zajímavý a ne moc často použiváný děj. Pokud chce někdo knížku protkanpu sexem, tak by si jí měl sehnat.


Štítky

zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Gilbert Adair

Gilbert Adair
skotská, 1944 - 2011

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených92x
v Doporučených6x
v Knihotéce41x
v Chystám se číst20x
v Chci si koupit4x