Věčný manžel

Próza klasika světové literatury.
Nastalo léto a Alexej Ivanovič Velčaninov navzdory všem předpokladům zůstal v Petrohradě - aniž by tušil, co mu tohle léto přinese, respektive kdo znovu a nečekaně vstoupí do jeho života, aby zcela zásadně změnil jeho směr.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12710/vecny-manzel-12710.jpg 4.254
Vydáno:, Havran

Věčnyj muž (1889)

Kniha Věčný manžel

Bonnet
06.08.2018

Osoby potí vodku, rudnou, líbají se, pitvoří, umoří děvčátko, podvedou a jsou podvedeny... Jestli on to nenapsal Rus?

Palivo
13.12.2017

Tak jsem zase dočetl dalšího Dostojevskýho, aneb jak já říkám, dali jsme si dostoveníčko. Věčný manžel je o někom, kdo rozhodně není já, protože při mé zálibě v házení ponožek a triček po všech předmětech a místnostech, asi už dlouho věčnej manžel nebudu. Snad někdo někdy založí Mistrovství světa v pouštění oblečení na zem.

No ale o čem kniha je: Rus je v Rusku a přijde další Rus, že jeho Ruska umřela. V normálním světě by tahle příhoda skončila, ovšem v Rusku se ukáže, že Ruska spala se všema Rusama, tak se všichni Rusové hádají a nakládají vodkou, dokud z toho minimálně jeden Rus nemá paranoiu. Když tak nad tím přemýšlím, jsou u nás na vesnici všichni Rusové.

Tahle psychologická veselohra na téma ruská trojka je čtivá asi jako všechny Dostovárny, rychle uteče a to ani nemá nohy! Nic převratnýho to taky ale není, takže za mě někde mezi 78,5% - 79,4%.

Mira7
12.11.2017

Dostojevskij ve svém co do počtu stran krátkém románu nechává čtenáře nejprve se v příběhu rozkoukat. Nízký počet stran zvyšuje čtivost románu a s rostoucím očekáváním střetu mezi dvěma hlavními postavami, Velčaninovem a Trusockým se zvyšuje i napětí. Ten pak přijde ve chvíli, kdy se již možná ani neočekává.

Trusockij, celoživotně podváděný (a nic netušící) „věčný manžel“ se o všem dozví až po smrti manželky nalezením její korespondence. Vydá se do Petrohradu, aby se tam setkal s bývalými „rodinnými přáteli“.

Dostojevskij podrobně rozebírá pocity a myšlení hlavních postav a ukazuje je v tragických i směšných situacích.

Gothard
18.08.2017

Novela Věčný manžel je jedna z nejlepších kratších prací, které Dostojevskij napsal. Všechna jeho oblíbená témata jsou nahuštěna do malého prostoru: životní apatie, nevěra a krach manželství, složité vzájemné vztahy, alkohol, lehká dávka šílenství i smrt nevinné dívky. Škoda, že je tento text poněkud opomíjen. Součástí svazku je ještě pokus o satirickou komedii (mimo jiné) o schopnosti podváděných mužů dokonale se ztrapnit (jako by nestačila samotná nevěra, že), pokus, který se prostě a jednoduše nepovedl. První text za pět, druhý za tři.

vejnar
02.11.2012

První příběh, který tvoří asi 3/4 knihy je fajn, zprvu zvláštně tajemný, postavy se chovají nevšedně, místama až groteskně a čtenář zprvu neví o co jde. Pak se to dost vyjasní, ale je to stále zajímavé:) Dávám čtyři hvězdy. Bohužel druhý příběh mě celkem zklamal, ani jsem ho nedočetl, spoustu nepřehledné a zbytečné přímé řeči a ani jsem neměl chuť se v tom dále orientovat. Takže suma sumárum tři hvězdy.