Jasné ráno

Jasné ráno https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37547/jasne-rano-37547.jpg 4 41 7

Vyprávění patnáctileté navažské dívky o osudu jejího kmene v 60. letech 19. století. Dívka je se svou kamarádkou unesena Španěly a prodána jako služka bělošské rodině. Podaří se jí sice uprchnout, ale jen proto, aby se svým kmenem absolvovala dlouhý pochod do nehostinné rezervace u Fort Summeru. Indiáni, vytržení ze svého prostředí i způsobu života, zde rychle podléhají apatii. Hrdinka příběhu však odtud opět prchá a vrací se do rodného kaňonu. Tam, na svobodě, se má narodit její dítě. Příběh je vyprávěn poutavě a působí velice autenticky. 1. vydání.... celý text

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Sing Down the Moon , 1970

Meda77
04.03.2022 3 z 5

Nebudu se rozepisovat o obsahu, jelikož kniha není sice špatná, ale připadá mi tak nějak zbytečná. V daném tématu nijak nevyniká ani není zvláště zajímavá. Klasický průměr.

haki34
15.02.2022 4 z 5

Jasné Ráno a její ovečky..to mi snad utkví nejvíce..čistým, dětským ( i když v 15 už asi jen tak dítě nebyla) pohledem popsána jedna z mnoha tragédií indiánského národa. Pro změnu pohled Navahů...Kdo by Jasnému Ránu a Vysokému Hochovi nefandil ? a jen tak mimochodem opět krásný popis života a fungování navažského národa - od rozvinutého zemědělství, až po lov a stavitelství.
Nalezena v knihobudce, nechávám u nás :)

vejnar
09.10.2019 3 z 5

Příjemná, krátká knížka o životě jedné dospívající indiánky..

minirock
22.08.2019 4 z 5

Krátký příběh mladé navažské díky, kterou nejdříve unesou Španělé a je nucena jim sloužit. Odtud ale uteče zpět ke své rodině. Vzápětí je jejich osada přepadena vojáky a všichni indiáni musí odejít do Fort Sumneru. Zde žijí v nevyhovujících podmínkách, mnoho jich zemře na neštovice a proto Jasné ráno se svým mužem Vysokým hochem jednoho dne odejdou zpátky do svého rodného kaňonu, odhodláni zde žít a vychovávat svoje děti navzdory bělochům kteří pomalu zaplavují jejich zemi.

LittleShadow
24.06.2018 5 z 5

Zajímavá knížka, každý by si ji měl přečíst.

blimba
26.08.2017 5 z 5

Četla jsem ji jako malá. Uz se těším,až ji budu číst s dětmi.

notburga
04.05.2014 4 z 5

Krásná kniha podle historických událostí, psaná čtivým stylem. Útlé dílko, na které ale jen tak nezapomenete.

Indiáni osudy lidí osudy žen dobrodružné romány

Scott O’Dell
americká, 1898 - 1989