uzivatel6780 uzivatel6780 komentáře u knih

Básně Básně Petr Borkovec

Borkovec sám sobě vydal soubor, nutno dodat vizuálně podbízivý ke koupi. Nejvíce se mi líbí jeho devadesátá léta, pak je sestupná tendence téměř rovna volnému pádu. Současná poezie už je jen snůška hloupostí, na které jsem už neměla nervy.

15.04.2024 odpad!

Vějíře markýze de Sade Vějíře markýze de Sade Rikki Ducornet

Jsem unešena stylem, jazykem, vizemi - výtečné!

16.02.2024 5 z 5

Mýtinami Mýtinami Klára Krásenská

Jedna z nejlepších sbírek roku 2023, které se ke mně dostaly. Sevřené, ponuré, bizarní, promyšlené. Skvělé!

(Jediným mínusem je, možná je to jen můj pocit, že autorka píše stejným jazykem jako spousta dalších současných básníků, a její svět je součástí téhož ponurého univerza. Je v tom jistá neoriginalita, poplatnost dobovému stylu. To nic nemění na tom, že z básníků podobně píšících je Krásenská nejlepší.)

12.02.2024 5 z 5

Garum Garum Jan Těsnohlídek ml.

Já to neumím napsat jinak: jednoduchá poezie pro jednoduché lidi.

31.01.2024 odpad!

Vztek Vztek Milan Kohout

V první polovině vybroušená kritika, verše plné sarkasmu, pak vztek překypí a nedá se to číst, vulgarity, výkřiky, agitace, ubohost, která ničí dojem. Když se ale vrátím k prvním básním, je spravedlivé hodnocení někde nad středem. Vlastně jako celek asi nejlepší, co jsem od JT's četla.

31.01.2024 3 z 5

Nepojmenovatelný Nepojmenovatelný Samuel Beckett

Geniální, více o tom napsat nelze, to se musí přečíst.

22.01.2024 5 z 5

Middlemarch Middlemarch George Eliot (p)

Plytkost na entou, košatost ad absurdum. Nedočteno.

22.01.2024 odpad!

Měňagon Měňagon Vojtěch Vacek

Recenze níže naprosto výstižná, spíše než jednotlivé básně, to na mne působí jako skvělý celek, a to já ráda.

24.12.2023 5 z 5

Petrolejová vesnice Petrolejová vesnice Martin Švanda

Mně u Švandy chybí nějaké ostří, něco, co by mne z toho snu občas probralo. Je to koncepční dílo (což já ráda - nejlepší za mne Hradeckého Na Cvičišti a Královy Písně dne a noci), ale přesto bych čekala, že trochu více básní bude fungovat i osamoceně.

29.11.2023 3 z 5

Výkřiky Výkřiky Joyce Mansour

Zvráceně dobré.

25.11.2023 5 z 5

Nikoho nečekám Nikoho nečekám Karel Škrabal

Civilní poezie, aktuální, ze života. Bavilo.

25.11.2023 4 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

O dost slabší než nejlepší McEwanovy romány (Solar, Cizinci, Pokání).

28.10.2023 2 z 5

Fotopast Fotopast Vojtěch Beránek

První čtvrtina skvělá, mé nadšení stoupalo, pak náhle jako by básně ztratily ostrost (od druhého oddílu - kniha je dělena na čtyři), většina byla spíše do počtu. Jako celek průměrné hodnocení, nicméně první oddíl super.

10.09.2023 3 z 5

Na cvičišti. Bojiště Na cvičišti. Bojiště Daniel Hradecký

Hradecký mne tolikrát zklamal a přesto jsem si ho zase koupila. A konečně se trefila. Za mne jeho nejlepší kniha. Bavila jsem se ohromně, místy jednoduše geniální.

08.09.2023 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Superotravná kniha.

07.09.2023 odpad!

Pravý úhel Pravý úhel Alžběta Luňáčková

Mně to přijde jen jako takový jednorázový chrchel bez cenzury či editace.

29.07.2023 1 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Čtivý až strhující příběh, napsaný skvělým stylem, není co dodat.

24.07.2023 5 z 5

Deště Maierniggu Deště Maierniggu Klára Goldstein

Klára G. má talent pro básnické obrazy, bohužel už nemá dar myšlenky. Výsledkem je krásně opisované nic, nový rozměr monotónnosti.

24.07.2023 1 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Já Vám nevím, vidím to přesně opačně než většina čtenářů zde. Kundera mne bavil okolo dvacítky, když jsem poznávala kvalitní literaturu. Dnes cokoli otevřu (včera Život je jinde, vloni Nesnesitelnou lehkost), tak skoro nedokážu číst. Pro upachtěnost jazyka. Pro překombinovanost šustící papírem. Pro násilná kompoziční řešení. Pro vidění světa, které snad bylo přežité už v šedesátých, z něhož se nikdy nevymanil. Někteří jej nazývají světovým. Netuším v čem. Román-esej je v jeho podání neuvěřitelně krkolomná záležitost (vůbec radši nezmiňuji Nevědění, to je jak špatná slohovka a Slavnost bezvýznamnosti je špatný vtip.) Dle mého názoru je to náš nejpřeceňovanější autor (s možná jednou dvěma lepšími knihami). Kohout, Korner, Hrabal jsou bezesporu vysoko nad ním.

Bojím se znovu otevřít Nesmrtelnost, která mne před zhruba dvaceti lety uchvátila.

17.07.2023 1 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera