uzivatel6305 uzivatel6305 komentáře u knih

Anatómia lži Anatómia lži Freida McFadden

Po přečtení dvou dílů Pomocnice (v AJ) jsem se nemohla této knihy dočkat, ale myslím, že ty dvě předešlé byly lepší. Byla jsem zvědavá, čtení odsýpalo, už jsem samozřejmě od prostředka opět věděla, jak to celé dopadne, a ono ejhle, bylo to úplně jinak. To je to, co mě na knížkách paní McFadden moc baví. Prostě to nikdy neuhodnete!

Knížky jsou napínavé, strašidelné, člověk špekuluje kde-co-jak-kdo, pořád obracíte, hrozně to utíká a překvapení je tam vždy. Senzace.

Jediné, co mě mrzí, že u nás knížky nevycházejí rychleji v češtině. Až vyjdou, pusťte se do toho! Doporučuji.

29.01.2024 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Knížka je výborně napsána a namluvena, ale děj mě nijak nenadchl.

Dokázala jsem pochopit ten smutek, ten dopad na psychiku z chování ostatních lidí, ať to byli přátelé, sousedé, otec, i dřívější "spolupracovníci", ale to bylo tak vše. Pořád jsem čekala, že se situace nějak vyvine, že se nesrovnalosti vyřeší, ale nějak se nestalo. Nemám ráda, když někdo stále fňuká, rýpe se v sobě a nedokáže se vzchopit a udělat nějaký zásadní krok. Proč se vracet nebo zůstávat na místě, kde nás vše jen udusává, kde nemáme nikoho blízkého a naše pověst a drby o nás samotných nám nedovolují si svou situaci vylepšit? Vždyť svět je tak veliký a všude je tolik šancí. A právě tohle mi v celé knížce lezlo na nervy. Leccos bylo přitažené za vlasy a ten konec mě také nenadchnul.

Z paní spisovatelky jsem trochu zmatená, styl se mi líbí, ale ... Vrány úžasné, Chirurg nemožný (nedočteno) a teď toto. Nevím. Úplně nedoporučuji.

29.01.2024 3 z 5

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Tuto knihu jsem si vybrala kvůli letošní čtenářské výzvě a také proto, že jsem na ni měla celá léta zálusk a musím říct, že jsem se nesmírně pobavila.

Považuji Karla Čapka za naši naprostou jedničku, přestože mám spoustu jiných velmi oblíbených autorů, ale jeho styl nepředčí asi nikdo.

Popsat takto bravurně tak nesympatického člověka, jakým byl "skladatel" Foltýn dokáže snad jen pan Čapek. A nejen samotného Foltýna, ale také všechny ty osůbky a osobnosti, které s ním měli co dočinění. Moc jsem se pobavila, zasmála se i zanadávala, protože tento typ lidí opravdu existuje a reakce na ně je v této knížce naprosto přesná jako v životě, vychází totiž vždy z nátury a inteligence daného člověka a z jeho vztahu vůči Bedovi Foltenovi.

Tuto knihu si musí navíc mnohem více užít každý hudebník, což já bohužel nejsem.

Je to krásná, zábavná, poutavá a poučná kniha. Vřele doporučuji.

29.01.2024 5 z 5

Císařská vyhlídka Císařská vyhlídka Hana Marie Körnerová (p)

Jsem nadšená z celé této série. Dozvěděla jsem se spoustu detailů z francouzské historie. Styl psaní paní Körnerové, jak už jsem zmínila dříve, mi naprosto vyhovuje a moc mě baví.

Konečně dojde k vyřešení celé zapeklité situace, Hermína opět prožívá další dobrodružství, ale co mě pobavilo snad nejvíce, byla Adéla, o které by mohla hned následovat další kniha, nejlépe špionážní.

Tento díl byl trochu slabší než díly předešlé, ale to spíše jen proto, že se vše schylovalo ke konci a ten byl samozřejmě dosti předvídatelný, ale ani jako předešlé díly - nezklamal.

Poslouchala jsem jako audioknihu a interpretace paní Dagmar Čárové byla skvělá, krásný přednes, výborný hlas, prostě přesně to, co výborná audiokniha potřebuje.

Vím, že si celou sérii přečtu/pustím někdy v budoucnu znovu. Doporučuji.

29.01.2024 4 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Hana Marie Körnerová (p)

Naprosto jsem se zamilovala do této skvělé série. Myslím, že tento díl byl naprosto geniální a Hanička opět ukázala své hluboké znalosti francouzské historie a také schopnost popsat vše záživně, originálně, dobrodružně a zajímavě.

Hlavním bodem příběhu je tentokrát Francouzská revoluce, její konec a ohromný dopad. Nejsem zrovna fanda francouzské historie a země samotné, ale konečně chápu o co v té době doopravdy šlo a neskutečně mi vše připomíná jak Velkou říjnovou revoluci a její dopady, tak převrat v naší zemi po roce 1948. Lidé jsou stejní, demagogie je stejná a zrovna tak fanatismus, nenávist a nevzdělanost ať francouzské lůzy či komunistického proletariátu, udavačství, hloupost a smrtelné dopady toho všeho.

Hlavní postavy se samozřejmě zapojují do všeho a čtenář musí jen držet palce a fandit jim, stejně jako všem skvělým lidem, kteří se nečekaně objevují i na těch nejchmurnějších a nejdrsnějších místech.

Tento díl mě naprosto nadchl a doporučuji všem.

21.01.2024 5 z 5

Druhý břeh Druhý břeh Hana Marie Körnerová (p)

Tentokrát obě sestry řeší své soukromé problémy. Vše se točí kolem společnosti, dědictví, cestování. Hanička nám opět ukazuje typickou nenávist, nabubřelost, nespravedlnost, statečnost a ubohost svých postav. Je to radost číst a prožívat taková dobrodružství, tak podobná současnosti, zasazená do úžasných míst, která by každý měl navštívit.

Pokud si chcete přečíst něco o historii u nás, v Itálii a ve Francii začátku 19. století, tak hurá do toho!

21.01.2024 4 z 5

Druhý břeh Druhý břeh Hana Marie Körnerová (p)

Tentokrát obě sestry řeší své soukromé problémy. Vše se točí kolem společnosti, dědictví, cestování. Hanička nám opět ukazuje typickou nenávist, nabubřelost, nespravedlnost, statečnost a ubohost svých postav. Je radost číst a prožívat taková dobrodružství, tak podobná současnosti, zasazená do úžasných míst, která by každý měl navštívit.
Pokud si chcete přiblížit historii u nás, v Itálii a ve Francii, tak hurá do toho!

21.01.2024 4 z 5

Třetí přístav Třetí přístav Hana Marie Körnerová (p)

Opět se setkáváme s hrdinkami prvního dílu Hermínou a Stefanií a jejich dobrodružství, tentokrát v Čechách, jsou ještě napínavější než v prvním díle. Charaktery obou se ještě vykreslují, obzvláště díky všem problémům, které jim osud připravuje. Hermína je naprosto senzační mladá žena a určitě spousta dnešních mladých žen by chtěla být jako ona. Na konci 18. století to muselo být pro děvčata hrozné, naprostá poslušnost, víra, přihlouplé zvyky, názory všech No, i když, bůhvíco se bude jednou psát o nás? I ostatní postavy jsou popsány tak živě, že je to spíše jako film, který vám běží před očima a ti záporáci mají opravdu grády. Prostě Hanička! Doporučuji a s nadšením jdu na 3. díl.

21.01.2024 5 z 5

Třetí přístav Třetí přístav Hana Marie Körnerová (p)

Opět se setkáváme s hrdinkami prvního dílu Hermínou a Stefanií a jejich dobrodružství, tentokrát v Čechách, jsou ještě napínavější než v prvním díle. Charaktery obou se ještě vykreslují, obzvláště díky všem problémům, které jim osud připravuje. Hermína je naprosto senzační mladá žena a určitě spousta dnešních mladých žen by chtěla být jako ona. Na konci 18. století to muselo být pro děvčata hrozné, naprostá poslušnost, víra, přihlouplé zvyky, názory všech No, i když, bůhvíco se bude jednou psát o nás? I ostatní postavy jsou popsány tak živě, že je to spíše jako film, který vám běží před očima a ti záporáci mají opravdu grády. Prostě Hanička. Doporučuji a s nadšením jdu na 3. díl.

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Teda lidičky, to byla bomba! Má druhá kniha od autora a opět velké nadšení a obdiv. Pan Marrs má smysl pro humor, ohromnou fantazii, skvělý jazyk, znalost lidských povah a to všechno dokáže výborně proplést dohromady.

Na začátku jsem se musela víc soustředit, ale pak mi rozdělení kapitol podle postav moc vyhovovalo. Ke všemu autor použil podobný trik jako Dan Brown v Šifře, a to, že ukončí kapitolu v tom nejnapínavějším okamžiku. A co pak chudák čtenář? Musí číst dál a dál a dál!

Moc mě to bavilo, užila jsem si každou chviličku čtení a těším se na dalšího a dalšího a dalšího Marrse. A co vy?

08.01.2024 5 z 5

A já se musím přiznat, že se mi to moc nelíbilo a už teď vím, že kromě pár historických faktů si zanedlouho už příběh pamatovat nebudu.

Poslouchala jsem jako audio a už jsem se nemohla dočkat konce. Papírovou knihu bych určitě nedočetla.

V první řadě mi vadilo příliš velké množství postav, které s příběhem ještě přibývaly a na konci jsem se v nich už naprosto ztrácela.

Doba a její problémy stejně tak jako obyvatelé Sudet byli popsány velice dobře, ale překvapilo mě, že nebyly vůbec zmíněny historické události jako smrt TGM, dopad Heydrichiády a jiné.

Necítila jsem v příběhu žádné velké emoce a celkově mi děj přišel průměrný a bez hloubky, stejně tak jako většina současných filmů.

08.01.2024 3 z 5

Kočár do neznáma Kočár do neznáma Hana Marie Körnerová (p)

V první řadě musím napsat, že miluju paní Körnerovou a málokterá kniha od ní mě nechytla. Kočár do neznáma není tedy nic jiného, než zase skvělý, propletený, dobrodružný příběh plný překvapení, lásky, nenávisti, přátelství Děj je zasazen do podobného prostředí jako v autorčiných ostatních knihách - Francie - Čechy, ale originalita zůstává. A těch informací o tehdejší době, zvycích, nevýhodách žen a výhodách mužů!

Ihned na začátku se čtenář dozví vše důležité o době, ve které se děj odehrává, tedy Francie po dobytí Bastily. Paní Körnerová zná výborně francouzskou historii a dokáže skvěle proplést skutečnost a románový příběh. Příběh má tím pádem spád a člověku nezbývá než číst a držet hrdinkám palce. Všechny postavy jsou opravdu zajímavé a musím se přiznat, že jsem si při čtení i párkrát pěkně zanadávala. To je prostě příběh!

Jsem moc ráda, že se jedná o sérii. Už se chystám na další díl. A vy se taky připojte.

08.01.2024 4 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Já vím, budu za Barbara, ale nedokázala jsem tento životopis dočíst. Začátek mě naprosto nadchnul, ale jak se Vincentův příběh vyvíjel, připadal mi styl nějak nudnější a hlavně mi naprosto nesedla povaha tohoto geniálního malíře a byl mi čím dál protivnější. Jeho obrazy miluju, ale jeho bych v žádném případě nesnesla. Omlouvám se fandům.

30.12.2023 3 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Tak tohle byla jízda! Za mě zatím nejlepší díl. Yrsa je trochu drastická, ale její příběhy se nevzdalují od pravdy. Šikana je neřešitelný problém, obzvláště mezi dětmi, který má nesmírný dopad na celé okolí.

Hlavní protagonisté jsou fajn, mám ráda, když se takto jejich příběh vyvíjí, i když nikdo z nich není zrovna sympoš. Konec byl trochu moc zamotaný, ale v podstatě logický.

Audiokniha je výborně namluvená. Doporučuji.

Prežijú piati Prežijú piati Holly Jackson

Nemohla jsem dočíst. Nepřišlo mi to napínavé, naopak to bylo zdlouhavé a přišlo mi, že se nic neděje a některé postavy mi lezly na nervy. Pro mě to bylo přitažené za vlasy.

30.12.2023 1 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Výborná kniha o životě v Nigérii, o manželstvích a jejich pravidlech, o právech žen, o tamějších tradicích a historii.

Má již několikátá kniha o Africe a osudech jejích obyvatel. Vždy si uvědomím, jak musíme být vděčni za to, kde žijeme, tedy obzvláště my ženy. Na jednu stranu ty starší do všeho mluví a dělají jen potíže a ty mladé musí pouze spoléhat na svůj osud a rozum svých rodičů. Muž, jako vždy, je pánem, kolem kterého se vše točí a přes všechny své nedostatky má prostě a jednoduše moc a všechna práva. Mladá, vzdělaná žena, s vlastní hlavou a názory nemá ve spoustě afrických zemí pražádnou šanci. A i z toho nejrozumnějšího a nejvzdělanějšího muže se stává to samé, jako z jeho předků.

Situace je v podstatě bez východiska a ani nejmodernější doba, vzdělání, technologie a sociální sítě tyto tradice nepřekonají.

Poslouchala jsem jako audioknihu, která je senzačně načtená. Byla to opravdu radost poslouchat, doslova pohlazení, a připojená hudba také neměla chybu. Příběh je napínavý, plný překvapení. Nemohu než doporučit.

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Miluju, miluju, miluju! Nevím, kolikrát už jsem tuto knihu četla, ale je to přesně ta, po které sáhnu vždy, když mě nic nebaví.

Knížka je neskutečně lidská, humorná i smutná, ale hlavně s ohromným množstvím hlubokých myšlenek a výsměchu lidské hlouposti, nadutosti a vychytralosti. Myslím, že už nikdo nic podobného nikdy nenapíše. DOPORUČUJI

30.12.2023 5 z 5

Muž, žena a dieťa Muž, žena a dieťa Erich Segal

Krásná knížka. Typický Segal. Miluju jeho styl, díky kterému ho ihned poznáte.

Doktoři ani Love Story to sice není, ale je to příběh ze života, o pravé a hluboké lásce a pochopení, ale i o lidských starostech a selhání. Konec mě trochu překvapil, ale vlastně i ne, tedy jestli mi rozumíte.

Těším se na další knihu od tohoto velikána americké literatury a doporučuji.

30.12.2023 4 z 5

Žena pro třetího krále - Královna Richenza Žena pro třetího krále - Královna Richenza Ludmila Vaňková

Jen kvůli letošní výzvě a jen díky audioknize a skvělé pani Renatě Volfové jsem byla schopna tuto s prominutím slátaninu dokončit. V knize nebyla snad ani jedna sympatická postava, Richenza mi neskonale svou protivnou, rozmazlenou náturou lezla na nervy, stejně jako její vztah s Jindřichem. Nechápu, že jí tak baštil.

Miluju historické knihy a životopisy od Folletta, Loukotkové, Archera, Weirové, Obermeiera, ale styl paní Vaňkové mě opravdu nenadchnul.

Musím přiznat, že nejsem odborník na českou historii, tak jsem se těšila, že se něco přiučím, ale nestalo se. Tolik postav najednou, tolik stejných jmen, tolik zbytečných scén

Omlouvám se všem fandům paní Vaňkové a na druhou stranu děkuji výzvě, že jsem tuto spisovatelku vyzkoušela. Nedoporučuji.

17.12.2023 2 z 5

Tohle je prostě moje knížka, hned po Staříkovi na 2.místě. Pan Jonasson je geniální, má ohromné historické znalosti, které dokáže neskutečně proplést. Jeho humor je nepřekonatelný, tedy pro ty, kdo mají rádi ironii a sarkasmus jako já. Jeho popis blbců a idiotů je opět bezkonkurenční a jeho fantazie asi nemá žádné hranice.

Nevím pokolikáté jsem už Analfabetku četla/poslouchala, ale určitě to nebylo naposledy. Moc nechápu to nízké hodnocení.

Já doporučuji všem Nesucharům.

10.12.2023 5 z 5