umbra umbra komentáře u knih

Holidays for Vittie Holidays for Vittie Werner Lansburgh

Dávám 4* neboť Dear Vittie se zkrátka čtivostí nevyrovná.

13.03.2013 4 z 5

Mluvnice současné angličtiny na pozadí češtiny Mluvnice současné angličtiny na pozadí češtiny Libuše Dušková

Naprosto vyčerpávající mluvnice se spoustou příkladů. Neměla by chybět nikomu, kdo se profesionálně věnuje (nebo hodlá věnovat) výuce angličtiny.

Kompletní encyklopedie minerálů Kompletní encyklopedie minerálů Petr Korbel

Praktická příručka s bohatou barevnou fotodokumentací a podrobnými popisy obsahujícími vše potřebné. Poslouží dobře jak studentům a kantorům, tak milovníkům drahých kamenů a nerostných skvostů vůbec.

13.03.2013

Učebnice pilota Učebnice pilota kolektiv autorů

Bohužel je to jediná učebnice svého druhu. Působila na mne poněkud neuceleným dojmem, jako kdyby její jednotliví autoři nevěděli, o čem ti druzí píší. Pro mne celkem trošku hůře stravitelné sousto (např. letecké přístroje jsou popisovány velmi stručně a kdo se dříve podobnými věcmi nezabýval, bude to pro něj dosti nesrozumitelné čtení), ale jinak kniha obsahuje vše podstatné, co je třeba znát k pilotním zkouškám.

13.03.2013 3 z 5

Velká kniha fotografie Velká kniha fotografie John Hedgecoe

Skvělý průvodce fotografií pro začátečníky.

Příběh fotografie Příběh fotografie Daniela Mrázková

Moje nejmilovanější kniha o počátcích fotografie.

Černý šíp Černý šíp Robert Louis Stevenson

Jako malá jsem rytířské příběhy hltala jedním dechem. Černý šíp patřil mezi ty oblíbenější.

Jak být dobrý Jak být dobrý Nick Hornby

Docela příjemné čtení, nemohu říct, že bych se u něj nudila, ale rozhodně tato kniha nepatří mezi ty nezapomenutelné. Řadím ji mezi slušný standard v sekci jednou stačí.

13.03.2013 3 z 5

Slovník znakové řeči Slovník znakové řeči Jaroslav Paur

Jakožto první počin v oblasti znakového jazyka je to kniha záslužná, dnes již ale nebude zcela dostačující. Už v době vzniku nebyla vyčerpávajícím souborem všech existujících znaků. Každopádně ještě může po nějakou dobu sloužit jako užitečný pramen při studiju znakového jazyka.

13.03.2013 4 z 5

Brána jazykem otvíraná, aneb, O češtině světové Brána jazykem otvíraná, aneb, O češtině světové Jiří Marvan

(Nejen) o češtině ze všech možných úhlů pohledu. Kniha plná neocenitelných informací a zajímavých úvah. Doporučuji každému, kdo má rád češtinu nebo studuje cizí jazyky.

Černobílé hodinky Černobílé hodinky Ondřej Neff

Netradičně pojatá příručka, která humorným, odlehčeným a přesto vysoce zasvěceným tónem odhaluje tajemství fotografie. Přesto, že vznikla pro potřeby majitelů kinofilmových fotoaparátů, není třeba ji házet do koše - principy týkající se samotného pořizování fotografií se totiž nemění. Navíc přichází doba, kdy se mnozí dobrodruzi obracejí zpět ke kinofilmu, protože, co si budeme povídat, malovat opravdu světlem a krystaly má přecejen něco do sebe. Knihu rozhodně doporučuji každému vážnému zájemci o fotografii, když už ne coby rádce, tak alespoň jako zajímavý vhled do historie.

Tezaurus jazyka českého Tezaurus jazyka českého Aleš Klégr

Neocenitelná pomůcka pro každého překladatele a lingvistu.

13.03.2013 5 z 5

Obrazy z dějin národa českého I. Obrazy z dějin národa českého I. Vladislav Vančura

Velmi sugestivní začátek nás přivádí do lidskou rukou netnutého kraje, odkud se začíná Vančurovo vyprávění. Není to souvislé vyprávění, spíše se jedná o úryvky z českých dějin a stylizované portréty slavných i méně slavných osobností. Kniha stojí za přečtení už jen kvůli svému půvabnému a bohatému jazyku.

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Takové roztomilé čtení. Film je minimálně stejně dobrý jako kniha. Pokud bych se někdy chtěla k Bridget zase vrátit, tak rozhodně zvítězí Renée Zellweger.

09.03.2013 4 z 5

Probuzení Probuzení Kate Chopin

Pokud se někdo ohlíží po této knize, nejspíše se zajímá o ženský pohled na viktoriánský svět ovládaný muži, kde je žena prakticky vyloučena z kulturního, ekonomického a politického života. Kniha se čte poměrně dobře a rozhodně nutí k zamyšlení i dnes, kdy nám ty odvážnější z našich předchůdkyň vydobyly mnohá práva zpět. Na svou dobu to bylo rozhodně velmi odvážné dílko.

09.03.2013 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Skvělá oddechovka do vlaku či do čekárny. Čtivé, plné zajímavých detailů, a jak se dalo očekávat, i překvapivých zvratů.

09.03.2013 5 z 5

A ještě něco... A ještě něco... Eoin Colfer

Já to snad nikdy nedočtu. Tolik přízemní vulgárnosti nemám zapotřebí - je to překladem či to tak již bylo míněno v originále? Dostala jsem tuto knihu k narozeninám v češtině, ale možná si dám někdy tu práci, vypůjčím si originál a zkusím to porovnat, protože se mi stále nechce věřit, že toto má být pokračování mé nejmilovanější sci-fi trilogie v pěti dílech... Za co ta jedna hvězdička tedy? Nu, zkrátka za odvahu se tak nelehkého úkolu zmocnit a za těch pár humorných momentů, které mi snad chvílemi pana Douglese alespoň zdálky připomněly. Kniha velmi pravděpodobně nemá žádný děj. Ale s jistotou to nemohu tvrdit, možná se jen nacházíme každý v jiném koutě galaxie.

09.03.2013 1 z 5