umbra umbra komentáře u knih

Barva nachu Barva nachu Alice Walker

Kéž by byla Barva Nachu výpovědí jen doby dávno minulé... Děkuji Alici Walker za možnost nahlédnout o něco víc do nelehké doby ženské emancipace. Kniha je napsána velmi poutavě a sugestivně.

10.03.2013 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Moc hezká novela. Truman Capote dokázal velmi sugestivně zachytit atmosféru New Yorku čtyřicátých let a rozhodně jsem se u Breakfast at Tiffany's nenudila. Holly mi připomínala spoustu jiných, podobně ztracených mladých žen (románových postav i skutečných), které na venek září a oslňují, jsouce vždy středem pozornosti, jakoby kolem nich tančil celý vesmír, ale ve skutečnosti vlastně tápou ve tmě, stále na útěku a strašně samy. Film jsem neviděla, ale po přečtení anotace rozhodně nedoporučuji jako náhradu za knihu, byť může být jinak docela dobrý (na ČSFD hodnocen poměrně kladně).

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Rozhodně velmi podnětné čtení. Vřele doporučuji také zfilmovanou verzi s Liz Taylor a Richardem Burtonem z roku 1966, nemá chybu.

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Protože od knih Dana Browna očekávám odpočinek, nemůže mě jejich stále opakující se základní struktura příliš urazit. Ano, jejich postavy jsou jako přes kopírák, spása přichází až v té nejposlednější vteřině, ale svůj účel - to jest dát mi na chvíli vydechnout - určitě dobře plní. Je vlastně docela zábavné porovnávat analogie mezi jeho knihami.

09.03.2013 4 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Po Pýše a předsudku jsem se do knihy dostávala pomaleji, ale nakonec si mne získala, a to především díky autorčině jazyku, vtipu a nadhledu.

15.03.2013 5 z 5

Anglicko-český slovník frázových sloves Anglicko-český slovník frázových sloves Lukáš Vodička

Pro rychlou referenci je dostačující, ale jinak je poměrně stručný, chybí mi v něm informace o četnosti, případně vhodnosti použití a příklady ve větách.

15.03.2013

Dear Vittie, aneb, Jak si zlepšit angličtinu četbou milostných dopisů Dear Vittie, aneb, Jak si zlepšit angličtinu četbou milostných dopisů Werner Lansburgh

Styl, jakým je tato velice čtivá kniha napsána, je zcela jedinečný a má své kouzlo. Rozhodně doporučuji každému, kdo má rád angličtinu a chce si z ní odnést víc, než najde v běžných učebnicích. Začátečníky poučí a pokročilé pobaví (i když i pro ty určitě kniha skrývá nejedno zajímavé odhalení).

13.03.2013 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Skvělý překlad mistrně napsaného románu. Vše podstatné již bylo řečeno.

Smrtelné stroje Smrtelné stroje Philip Reeve

Toto postapokalyptické putování futuristickým světem se čte jedním dechem. Philip Reeve mě ve své prvotině nadchl odzbrojující představivostí, důmyslnými detaily a nápaditým, svižným dějem, jenž mě udržel přikovanou ke knize od začátku do konce.

Zajatci Pardálí soutěsky Zajatci Pardálí soutěsky Vachtang Stěpanovič Ananjan

Knihu jsem jako malá četla hned dvakrát. Fascinovaly mne detaily z neznámé, divoké přírody daleké země a samozřejmě poutavý děj.

Rychlé Šípy Rychlé Šípy Jaroslav Foglar

Měli jsme doma samé klučičí romány, ale nikdy mi to nevadilo. Edice KOD či stará souborná vydání Rychlých šípů jsem jako malá holka hltala jedním dechem.

Obrazy z dějin národa českého Obrazy z dějin národa českého Vladislav Vančura

Nádherné a uvěřitelné. Mistrné vyprávění, jež propůjčuje, podobně jako štětec Zdeňka Buriana, živé barvy a jasné kontury dávným krajům a postavám. Mimochodem, jsem jediná, komu se při čtení OZDNČ vybavují pasáže z Tolkiena...?

08.03.2013

Duše s vytrhanou podlahou Duše s vytrhanou podlahou Rostislav Valušek

Duše s vytrhanou podlahou je souborem básní zvaných haiku, které psal autor v roce 2005. Kouzlo haiku spočívá v koncentraci myšlenky a jejím důmyslném podání v přísně střežené délce o sedmnácti slabikách. Básně jsou plné trpkého humoru, tíživých pravd nazíraných s nadhledem a především se krásně čtou.

18.04.2013 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Určitě zajímavý vhled do života žen a z pohledu žen druhé poloviny devatenáctého století, byť dosti zromantizovaný.

15.03.2013 4 z 5

Otázky literárního překladu Otázky literárního překladu Jiří Pechar

Tato útlá příručka může být cenným rádcem a vodítkem pro každého, kdo začíná s překládáním, a to nejen literárním.

15.03.2013 5 z 5

Fotografický receptář pro černobílou fotografii Fotografický receptář pro černobílou fotografii Jaromír Macek

Skvělá pomůcka pro nadšené amatéry.

15.03.2013

Nová škola fotografie Nová škola fotografie Hans Windisch

Stále poměrně aktuální pomocník se spoustou užitečných a praktických rad pro ty, kdo se vážněji věnují fotografii.

Začněte fotografovat Začněte fotografovat Ján Šmok

Jedná se o velmi podrobnou učebnici, která seznamuje se základními i pokročilými technikami svícení, skladbou snímku, ale i mnoha dalšími užitečnými informacemi (namátkou - pohyb v okamžiku expozice, práce s rekvizitami, kácení svislic, funkce rámu obrazu, členění plochy obrazu, strostlice, uzavření obrazu, reprodukce ploché předlohy, osvětlovací chyby, neutrální/emotivní zobrazení atd.)

14.03.2013 5 z 5

Fotografujeme Fotografujeme Erich Einhorn

Tato kniha má stále co nabídnout, je to dobrý zdroj informací, ve fotokroužku si své místo určitě najde.

14.03.2013 4 z 5

Fotografujeme na černobílý film Fotografujeme na černobílý film Zdeněk Tomášek

Užitečná příručka, pokud vás zajímá, jak vzniká fotografický obraz a jak funguje kinofilmová (svitková) technika, objektivy a další části fotoaparátu. Najdeme zde cenné rady o tom, jak pracovat při fotografování se světlem, kompozicí a hloubkou ostrosti a mnoho dalšího.

14.03.2013 4 z 5