učtese učtese komentáře u knih

Dost světů a čas Dost světů a čas Dan Simmons

Mě Simmons "povídkový" příliš nesedl. Jestli se o některých knihách, románech dá říct, že by potřebovali proškrtat, zredukovat na povídku, tak pro Simmonse platí pravý opak.

02.09.2014 3 z 5

Tichý Američan Tichý Američan Graham Greene

Ze začátku to vypadá jako příběh dvou mužů soupeřících o jednu dívku na pozadí francouzské koloniální války v Indočíně (Vietnamu).
Postupně však vychází najevo, že jde o mocenské zájmy a zisk vlivu nad územím Vietnamu. A stejně jako je o dívčině budoucím štěstí rozhodováno bez ohledu na její názory, rozhoduje se i o budoucnosti Vietnamu bez ohledu na názory obyvatelstva.

09.12.2013 5 z 5

Víkend na Zuydcoote Víkend na Zuydcoote Robert Merle

Velice silný a dojemný příběh z války, který Merle dokázal napsat bez patetických scén, bez hrdinských výkonů a velkolepých obrazů. Prožijete dva poslední dny v životě francouzského vojáka, přesto na vás zrůdnost válečného konfliktu dopadne plnou silou.

13.10.2013 5 z 5

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leonard Q. Ross (p)

Že bych se nasmál to říct nemůžu, ale ani jsem se nenudil.Četl jsem starší verzi od Pavla Eisnera a myslím, že až to bude v budoucnu překládat někdo jiný, vznikne zase nová, jiná kniha. Na téhle knížce mě nejvíce nadchla ta atmosféra. Ti dospělí lidé zde jednají tak trochu jako děti. Jakoby jim ta neznalost jazyka neumožňovala být k sobě navzájem zlí a hrubí. Jistá nevraživost mezi Mitnick a Kaplan tu je, ale odbývá se jen ve snaze pana Kaplana nají v projevu slečny "Mitnick" nejaký chýb.

03.09.2013 3 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Ve věnování píše autor, že chtěl původně napsat jen povídku a podle mě to měl dodržet. Několikrát jsem musel číst celé odstavce znovu, protože mě tak nudily, až jsem se přistihl, že vůbec nevím co jsem to přečetl.V první části je třeba tolik místa věnovaného tomu, jak Bronowski rozluštil písmo Etrusků a jak byl celkově skvělý, ale jak rozluštil parasymboly a tom ani ťuk. Lamont jde navštit senátora a pak to jde celé zopakovat Chenovi. V prostřední části mě zas otravoval rozbor sexuálního života triád. Ve třetí to byl popis sportovního řádění měsíčňanů a výlety na povrch. O Denisonově práci s pionizérem pár řádek.To, že chtěl Neville odletět s celým měsícem pryč, beru jako hodně velký úlet...

18.02.2013 3 z 5

V hlubinách vesmíru V hlubinách vesmíru Jiří Grygar

Nejzákladnější informace o pozorovatelných objektech ve vesmíru a pro mě snad poprvé opravdu srozumitelnou a pochopitelnou formou.

26.05.2016 4 z 5

El Negro El Negro Frank Westerman

Na pozadí příběhu vycpaného černocha El Negra, který autor popisuje jako novinář a jak sám zdůrazňuje nezaujatě a s nadhledem, můžeme vypozorovat obecný náhled na přístup tzv. vyspělé části světa k té tzv.méně vyspělejší. Velkým kladem knihy je, že nám autor (jak se píše v anotaci) nepředkládá žádná řešení a vše nechává na našem svědomí a našich morálních hodnotách.
Zvlášť vhodná četba v současné situaci s uprchlickou krizí.

21.01.2016 3 z 5

Živá voda Živá voda Jan Drda

Velice dobrá kniha, které čas uplynulý od jejího napsání nic neubral na aktuálnosti. Samozřejmě že některé detaily už působí trochu podivně, zastarale, ale to hlavní poselství jak být rovným charakterním člověkem má svou platnost dodnes.

17.11.2015 4 z 5

Vyznání Mariánským Lázním v červnu a červnu v Mariánských Lázních Vyznání Mariánským Lázním v červnu a červnu v Mariánských Lázních Miroslav Horníček

Hned po tomhle jsem četl J.K.Jerome - Dělat věci s rozmyslem je ztráta času a mám pocit, že se pan Horníček v této knize nechal příliš inspirovat stylem jak J.K.J tak jeho oblíbeným J.Thurberem. Měl jsem pocit že nám chce pan Horníček něco říct, ale chce na to jít oklikami a že nakonec v těch kličkách zůstal a to hlavní se mu tam nevešlo.

07.06.2015 3 z 5

Dva liangy rýžového vína Dva liangy rýžového vína Jü Chua

Tak trochu o tom jak chudák do ještě větší bídy přišel....Prostí číňané ten život asi neměli jednoduchý nikdy a velký Mao jim svými reformami pomohl spíše do hrobu. Jedinou jistotou a hodnotou byla a zřejmě dodnes je rodina. A to je podle mě poselství této knihy, Drží-li rodina pevně pohromadě je to klíč k přežití.

06.01.2015 4 z 5

Blázen na kopečku Blázen na kopečku Petr Holý

Kniha mě hodně překvapila. Koupil jsem jí v knihovně v bazaru za dvě koruny a získal za ně příval pozitivní energie a čistý výtažek z dušehojky královské.

28.09.2014 5 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Vladislav Vančura

Film se mi líbí, viděl jsem ho mnohokrát, ale kniha moc ne. Asi bych ji ani nedočetl a nepochopil, kdybych při čtení neviděl scény s Abrhámem, Hanzlíkem, Hrušínskými a Hartlem.

18.03.2014 3 z 5

Zámecký pán aneb Antikuro Zámecký pán aneb Antikuro Jan Křesadlo (p)

Skvělá úžasná kniha.At už jde o samotný děj, rafinovaně promyšlený se spoustou zápletek a nečekaných zvratů, anebo o jazykovou stránku knihy. Jan Křesadlo na mě působí jako člověk s obrovským rozhledem -erudicí. Jeho postavy jsou tak živé, přirozené a normální. Pár dní jsem měl problém začít číst nějakou jinou knihu, protože mi oproti tomuhle připadaly nudné, fádní, neoriginální.

23.02.2014 5 z 5

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

J.Martin nafotí mapy, dobře se prodávají, potká Olgu. Pak Olga odjede, Martin začne malovat, seznámí se s Houellebecquem, obrazy se prodávají ještě líp. Pak je Houellebecq (hrozné jméno) zavražděn, Martin dožívá v ústraní. Tolik k obsahu tohoto šokujícího avantgardního románu, který já považuji za totálně nudnou, zbytečnou knihu o ničem.
Jestli je tohle nejvýznamnější román francouzské literatury, pak je mi francouzských čtenářů líto.
Knihu myslím nejlépe vystihuje věta Jovanky Šotolové v doslovu: "Román bohatě saturuje různé definice postmodernismu, v prvé řadě intertextovost zásobenou přiznanými i nepřiznanými citacemi, jasnými i skrytými aluzemi."

29.12.2013 2 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Obálku k tomuto vydání (r.2000) prý navrhl a vytvořil sám Charlie Gordon. A všem ve Warrenu, kde v tu dobu právě byl, se moc a moc líbila.

31.10.2013 5 z 5

Doktor v domě Doktor v domě Richard Gordon (p)

Žádná sranda k popukání, ale příjemné čtení to je. Kniha také zřejmě sloužila jako zdroj inspirace pro autory filmů o Básnících přicházejících o iluze a další věci.

11.07.2013 3 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Na první straně to začalo jako pěkný syrový středověký román, ale na dalších se z toho stala téměř pohádka, slepenec Robina Hooda a Pána prstenů. Ta mrazivá atmosféra první strany byla pryč a autor se uvrhl do stereotypního klišé historické adventury. Hrdinové mě bohužel nezaujali, ať už udatný tajemný bojovník Vallon nebo němý Wayland, pro kterého plní speciální úkoly pes beze jména. V akčních pasážích jsem se nedokázal zorientovat kdo co zrovna dělá, kdo a s kým právě mluví. Po úspěšném vysvobození dvou hrdinů z vězení za pomoci pečených úhořů s uspávacím prostředkem, jsem knihu odložil. Pro mě odpad, ale hodnotit nebudu, protože jsem to nedočetl, chválabohu...

19.06.2013

Zázračný cop  /  Labužník Zázračný cop / Labužník Feng Ťi-cchaj

Pro mě jako nesinologa docela zajímavý náhled na fragmenty čínské historie i na styl čínských autorů. Nicméně tyto dvě novely u mě hlubší zájem o podobnou literaturu nevzbudily.

16.05.2013 3 z 5

Srdcerváč Srdcerváč Boris Vian

Kubohnát se narodí jako dospělý a nemá žádné emoce a touhy a rozhodne se proto psychoanalyzovat jiné aby si jejich emoce přivlastnil.Hned na začátku se přichomýtne k porodu Klementýny. Pomůže na svět jejím třem dětem a už v domě zůstane a vyřizuje pro Klementýnu různé pochůzky, protože ta svého muže Anděla zavrhla, jelikož už svoji věškerou povinnost splnil a v další péči o děti jej již nepotřebuje. Kubohnát dochází do vesnice kde se dějí nepěkné věci.Lidé jsou tu zkažení, zlí. Mučí zvířata, staré lidi i děti.Naštěstí po červeném potoku pluje Sláva, který od nich za zlato kupuje jejich stud a hanbu. Morálku ve městě nezlepšuje ani církevní činovník -farář, který svádí souboj s ďáblem a to doslova v ringu s boxerskými rukavicemi pro pobavení vesničanů. Klementýnu začne strach o bezpečnost jejích dětí sužovat natolik, že se rozhodne je uzavřít doma do klecí. Jen tak mohou zůstat uchráněni všemu číhajícímu nebezpečí. a Kubohnátovi se podaří zpsychoanalyzovat jenom Slávu a tak po jeho smrti po něm převezme jeho živnost.

17.04.2013 5 z 5

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Na můj vkus strašlivě roztahaný, klidně to mohlo mít o sto stránek míň, aniž by příběh utrpěl. Bavila mě atmosféra kolem provozu na řece, kolesové parníky , přeprava nákladu a pasažérů, nakládka dřeva do kotlů pro parní stroje...

01.01.2013 4 z 5