Dost světů a čas

Dan Simmons, jeden z nejvýznamnějších autorů současné fantastiky nabízí ve své poslední sbírce opět brilantní a nápaditou směs kratších prací. V jiskřivé noveletě Lov na Kelly Dahlovou sledujeme dech beroucí cestu napříč prostorem i časem, jde o jeden z nejlépe napsaných příběhů s tématem proměnlivé reality. Sirotci ze Šroubovice, výtečný dovětek ke galaktickým epopejím Hyperion a Endymion, nás spolu s mezihvězdnými uprchlíky zavede doprostřed konfliktu mimozemských kultur. Devátý Av poslouží jako zajímavý úvod do světa románové dvojice Ílion a Olymp. V noveletě Na K2 s Kanakaredesem zažijeme výstup na horu K2 s mimozemskou účastí. Celou sbírku uzavírá Konec gravitace, napsaný formou filmového scénáře. Americký spisovatel se v něm vydá do Ruska, aby zachytil hrdost tamních obyvatel na právě realizovaný vesmírný program. Jak je Simmonsovým zvykem a jednou z jeho největších předností, s obdivuhodnou jistotou se pohybuje na poli temné fantasy, space opery, hard SF i literatury hlavního proudu. To vše v nezaměnitelném stylu naplněném rozmanitými odkazy, paralelními příběhy a emocionální hloubkou. Jde jednoduše o povídky, kde je vypravěčský um kombinován s autorským přehledem, což jsou vlastnosti, které každou z nich přetaví v malý spisovatelský klenot....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23115/dost-svetu-a-cas-23115.jpg 3.947
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Worlds Enough and Time (2002)

Kniha Dost světů a čas

Metla

Dan Simmons v této sbírce servíruje pětici různorodých povídek, včetně hloubavých předmluv ke každé z nich.
V úvodním "Lovu na Kelly Dahlovou" se hlavní hrdina, učitel a alkoholik, co neunesl rodinnou tragédii, rozhoduje spáchat sebevraždu. Ale namísto očekávaného zapomnění musí v zajímavých podmínkách pozměněné reality bojovat o svůj život; přitom vzpomíná, bilancuje, poznává... 80%.
"Sirotci ze Šroubovice" vracejí čtenáře do cyklu "Kantos Hyperionu", vysloužili si samostatný komentář a 90%.
Následuje "Devátý z Av", melancholická povídka, která mě zavalila emocemi, nicméně nemám pocit, že bych ji dostatečně pochopila (nebýt autorovy předmluvy, možná bych nepochopila vůbec:-)). Jednou se k tomu vrátím, zatím "pouhých" 70%.
"Na K2 s Kanakaredesem" je poctou horolezeckému sportu, zdolávání vrcholů, obtížným cestám za sny, rovněž má samostatný komentář a 85%.
"Konec gravitace" byl vypracován jako scénář k zamýšlenému filmu. Společně se spisovatelem Normanem Rothem zamíříme do Ruska, nakoukneme pod pokličku tamního vesmírného programu, promluvíme si s lidmi, kteří se pohybují či pohybovali v oblasti dobývání kosmu, zapátráme po smyslu života. Prostředí, úvahy i veškeré informace působí velmi autentickým dojmem, skoro jako by Dan Simmons popisoval zažité události, byť v předmluvě o tom není zmínka (v té autor především kritizuje Evropu a kritiky). Solidní povídka, film by to byl zřejmě komorní, útržkovitý, dost možná nudný;-). 75%
Celkový dojem z této sbírky je výborný - spousta myšlenek ve skvěle čtivém podání, nic jiného jsem ani neočekávala. 85%.

pavel.2

Příjemně čtivé povídky, na druhou stranu předmluvy jsem spíš přetrpěl. Jelikož Hyperion jsou četl už před mnoha lety a kvůli skvělé atmosféře se na něj pomalu chystám znovu, prvně jsem se vrhl na tento soubor povídek a jsem teď na ty rozsáhlé romány natěšený ještě víc :-) Pan Simmons prostě psát umí.

KM Phoenix
13.01.2017

Solidní soubor povídek. To co to o hvězdu sráží je poněkud odfláklá práce korektorů, v knize je množství překlepů a chyb. Také překlad Sirotků ze Šroubovice mi poněkud nesedl.

zimela
03.01.2017

Simmons je opět velkohubý, dobře naložený a má skvělé aranžmá (ostatně už v předmluvě mele cosi o sedmeru základních principů zenové zahrady)..bla, bla..no, a mě něco po dočtení zkrátka furt vadilo a unikalo, až sem nakonec rezignovaně used ke stolu, kde do sebe všechno zapadlo; Dost světů a čas je asi jakoby před vás profesor krasojízdy kladl pinzetou na černý samet jeden diamantek za druhým..a vy celou dobu věděli, že jen hraje a že se o ně vlastně doopravdy ani s nikým dělit nechce...no, a pak kamínky šetrně zabalí a s těžko potlačovaným šklebem je nechá zmizet ve své kapse..
..nevím, možná je to celé blbost a žádnou takovou jemně skrytou pokřivenost knížka nenese.
4 mrzké ****

PS: a nakonec je to jen černý zrcadlo mý pořivený duše! hůů..

ziriant
14.05.2015

Romány mám mnohem radši než povídky, ani ne tak pro jejich charakteristické znaky, ale především na základě empirie. Bohužel musím říct, že s touto sbírkou to nebylo jiné než "obvykle". Simmons je dobrý spisovatel, čtení mě bavilo a předmluvy byly téměř fantastické, ale pointy jsem hledala marně... A pokud tam nějaké jsou, tak podle mého názoru velmi slabé a naprosto neuspokojující. Takže mám po dočtení spíše pocit frustrace, než příjemné naplněnosti (či naopak melancholické prázdnoty) po dočtení skvělého příběhu.

učtese
02.09.2014

Mě Simmons "povídkový" příliš nesedl. Jestli se o některých knihách, románech dá říct, že by potřebovali proškrtat, zredukovat na povídku, tak pro Simmonse platí pravý opak.

lazarus
22.07.2014

Pět povídek se sci-fi námětem.
Lov na Kelly Dahlovou je skvost a perla mezi povídkama, které jsem doteď četl od kohokoliv. Sirotci ze Šroubovice je velmi příjemným návratem do světa Hyperionu. Devátý Av je zase pro změnu vzpomínkou na Ilion a to víc, než slušnou. Čtvrtá povídka - Na K2 je sice slabší, ale je dramatická a zasazená do, pro tento žánr, hodně nestandartního prostředí. Docela slušně mě pobavila. Závěr výběru - Konec gravitace je nejslabším článkem pětice. Je trochu moc filozofická a "ukecaná".
Každá povídka je uvedena delší předmluvou autora a je zajímavé se něco dozvědět o pozadí následujícího dílka. Jen, dle mého názoru, patří za povídku a ne před ni. Zbytečně trochu kazí překvapení v povídce samotné.
Tudíž, čtyři hvězdy za čtyři povídky. Ta pátá, poslední si ji nezaslouží.

Ládja
22.09.2013

Jedna z nejlepších povídkových knih, které jsem měl možnost číst. Není jich tedy mnoho, ale několik jsem jich už přečetl. Kniha obsahuje pět povídek a každá z povídek nás zavede na jiné místo, nejen na Zemi, ale i v čase a vlastně i v celém vesmíru. I když dvě povídky se mi zdají horší než zbylé, tak jako celek vynikne soubor jako další důkaz o mistrovství autora. Jako dobrý bonus beru i obsáhlé předmluvy ke každé povídce, kde si autor dovoluje popsat, jak na kterou povídku přišel a zároveň zjišťujeme něco z jeho minulosti. A že ne vše, musí být nutně vymyšleno.

Dan Simmons
americká, 1948

všechny knihy autora

Kniha Dost světů a čas je: