Dost světů a čas

Dost světů a čas

Dan Simmons, jeden z nejvýznamnějších autorů současné fantastiky nabízí ve své poslední sbírce opět brilantní a nápaditou směs kratších prací. V jiskřivé noveletě Lov na Kelly Dahlovou sledujeme dech beroucí cestu napříč prostorem i časem, jde o jeden z nejlépe napsaných příběhů s tématem proměnlivé reality. Sirotci ze Šroubovice, výtečný dovětek ke galaktickým epopejím Hyperion a Endymion, nás spolu s mezihvězdnými uprchlíky zavede doprostřed konfliktu mimozemských kultur. Devátý Av poslouží jako zajímavý úvod do světa románové dvojice Ílion a Olymp. V noveletě Na K2 s Kanakaredesem zažijeme výstup na horu K2 s mimozemskou účastí. Celou sbírku uzavírá Konec gravitace, napsaný formou filmového scénáře. Americký spisovatel se v něm vydá do Ruska, aby zachytil hrdost tamních obyvatel na právě realizovaný vesmírný program. Jak je Simmonsovým zvykem a jednou z jeho největších předností, s obdivuhodnou jistotou se pohybuje na poli temné fantasy, space opery, hard SF i literatury hlavního proudu. To vše v nezaměnitelném stylu naplněném rozmanitými odkazy, paralelními příběhy a emocionální hloubkou. Jde jednoduše o povídky, kde je vypravěčský um kombinován s autorským přehledem, což jsou vlastnosti, které každou z nich přetaví v malý spisovatelský klenot....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23115/dost-svetu-a-cas-23115.jpg 3.942

Worlds Enough and Time (2002)

Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (Laser)

KM Phoenix
13.01.2017

Solidní soubor povídek. To co to o hvězdu sráží je poněkud odfláklá práce korektorů, v knize je množství překlepů a chyb. Také překlad Sirotků ze Šroubovice mi poněkud nesedl.

zimela
03.01.2017

Simmons je opět velkohubý, dobře naložený a má skvělé aranžmá (ostatně už v předmluvě mele cosi o sedmeru základních principů zenové zahrady)..bla, bla..no, a mě něco po dočtení zkrátka furt vadilo a unikalo, až sem nakonec rezignovaně used ke stolu, kde do sebe všechno zapadlo; Dost světů a čas je asi jakoby před vás profesor krasojízdy kladl pinzetou na černý samet jeden diamantek za druhým..a vy celou dobu věděli, že jen hraje a že se o ně vlastně doopravdy ani s nikým dělit nechce...no, a pak kamínky šetrně zabalí a s těžko potlačovaným šklebem je nechá zmizet ve své kapse..
..nevím, možná je to celé blbost a žádnou takovou jemně skrytou pokřivenost knížka nenese.
4 mrzké ****

PS: a nakonec je to jen černý zrcadlo mý pořivený duše! hůů..

ziriant
14.05.2015

Romány mám mnohem radši než povídky, ani ne tak pro jejich charakteristické znaky, ale především na základě empirie. Bohužel musím říct, že s touto sbírkou to nebylo jiné než "obvykle". Simmons je dobrý spisovatel, čtení mě bavilo a předmluvy byly téměř fantastické, ale pointy jsem hledala marně... A pokud tam nějaké jsou, tak podle mého názoru velmi slabé a naprosto neuspokojující. Takže mám po dočtení spíše pocit frustrace, než příjemné naplněnosti (či naopak melancholické prázdnoty) po dočtení skvělého příběhu.

učtese
02.09.2014

Mě Simmons "povídkový" příliš nesedl. Jestli se o některých knihách, románech dá říct, že by potřebovali proškrtat, zredukovat na povídku, tak pro Simmonse platí pravý opak.

lazarus
22.07.2014

Pět povídek se sci-fi námětem.
Lov na Kelly Dahlovou je skvost a perla mezi povídkama, které jsem doteď četl od kohokoliv. Sirotci ze Šroubovice je velmi příjemným návratem do světa Hyperionu. Devátý Av je zase pro změnu vzpomínkou na Ilion a to víc, než slušnou. Čtvrtá povídka - Na K2 je sice slabší, ale je dramatická a zasazená do, pro tento žánr, hodně nestandartního prostředí. Docela slušně mě pobavila. Závěr výběru - Konec gravitace je nejslabším článkem pětice. Je trochu moc filozofická a "ukecaná".
Každá povídka je uvedena delší předmluvou autora a je zajímavé se něco dozvědět o pozadí následujícího dílka. Jen, dle mého názoru, patří za povídku a ne před ni. Zbytečně trochu kazí překvapení v povídce samotné.
Tudíž, čtyři hvězdy za čtyři povídky. Ta pátá, poslední si ji nezaslouží.

Ládja
22.09.2013

Jedna z nejlepších povídkových knih, které jsem měl možnost číst. Není jich tedy mnoho, ale několik jsem jich už přečetl. Kniha obsahuje pět povídek a každá z povídek nás zavede na jiné místo, nejen na Zemi, ale i v čase a vlastně i v celém vesmíru. I když dvě povídky se mi zdají horší než zbylé, tak jako celek vynikne soubor jako další důkaz o mistrovství autora. Jako dobrý bonus beru i obsáhlé předmluvy ke každé povídce, kde si autor dovoluje popsat, jak na kterou povídku přišel a zároveň zjišťujeme něco z jeho minulosti. A že ne vše, musí být nutně vymyšleno.

pistalka
29.04.2011

Hlavní výhodou Simmonsovy sbírky je různorodost. Dost světů a čas obsahuje pouze pět povídek, ty však mají v průměru okolo padesáti stran a bohatě tak zaplní prostor, potřebný pro regulérní knížku. Potěší i „drobné“ předmluvy k jednotlivým povídkám, které se sice většinou povídek vůbec netýkají, přesto je náhled do autorova soukromí zajímavý a vtipný.
Osobně si myslím, že autorově imaginaci nejlépe prospívá velký prostor a tudíž dlouhé romány, které jsou ostatně pilířem jeho tvorby. Právě tam dokáže nezapomenutelným způsobem splétat osudy svých hrdinů, spřádat drobné nitky děje a dovést je do velkolepého finále. Povídky v Dost světů a čas za tímto zaostávají a místy působí jako trochu nedotáhnuté do konce, což je škoda. Přesto se mi čtyři příběhy z pěti líbily.
__

Lov na Kelly Dahlovou je zdařilá novela, ve které je středoškolský pedagog donucen k „lovu“ své bývalé žačky, to vše ve světě měnící se reality (ne naposledy jsem si vzpomněl na Ílion).
Nejlepší povídkou sbírky jsou asi Sirotci ze Šroubovice, jakýsi dovětek za románovou hyperionskou tetralogií. Sirotci však obstojí i jako samostatná novela a čtenář nepotřebuje znát děj oněch čtyřech knih.
To se ovšem nedá říct o povídce s názvem „Devátý z Av“, která je spojená s románem Ílion natolik, že je často označována jako jeho prolog. Nejsem si jistý, jestli ji čtenáři naplno pochopí, pokud zmíněný Ílion nečetli (obsahuje poměrně dost originálních nápadů a cizích slov, které nejsou blíže vysvětleny). Nicméně rozhodně stojí za přečtení, už jen kvůli povedené tajuplné atmosféře.
Předposlední „Na K2 s Kanakaredesem“ nás zavede do hor, kde se lidská výprava snaží dobýt nejnebezpečnější horu Himalájí, za doprovodu podivuhodné bytosti z kosmu. Poslední „Konec gravitace“ pak byl jediný kousek, který mě nezaujal (a bohužel – přiznávám se – asi mi i unikla pointa).

Dost světů a čas je velmi čtivá sbírka (já ji přečetl za dva dny), která se sice nemůže řadit k autorovým nejlepším pracím, přesto by neměla uniknout pozornosti příznivcům tohoto pána.