Margherita_N Margherita_N komentáře u knih

Mladík v exilu Mladík v exilu C. D. Payne

Nick má pořád naprosto praštěné nápady, ale zároveň musel začít myslet předčasně dospěle, protože ve svých rodičích nemá ani tu nejmenší oporu. Tenhle díl už je napůl docela hořkej a napůl hodně vtipnej. Četl se mi ale skvěle.

19.11.2018 5 z 5

Tatínek píše paměti Tatínek píše paměti Tove Jansson

Tatínek prožil v mládí spoustu dobrodružství, když se odvážně vydal z domova, na každém kroku pak potkal kamaráda a spolu se plavili na tak trochu kouzelné lodi. Někdy sice tatínka v zažívání dobrodružství brzdili jeho druhové, kteří se po cestě usadili v práci nebo manželství, ale ač z toho byl muminkův tatínek rozladěný, vždycky nakonec jen trochu brblal. :) Zvláštní je podle mě to, že spousta postav - včetně hlavních - nemá jména a jsou určeny jen svým "druhem" a příbuzenským vztahem, zatímco ostatní jména mají. Ale na to si čtenář zvykne, i na ten trochu nezvyklý pohádkový humor, kdy mořského psa rozsedne jiný tvor a tatínek ve zkratce popíše, jak byl pes na kaši. :) I proto, ale také pro některé narážky a myšlenky je to víc pohádka pro dospělé. Moc hezká.

19.11.2018 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nepamatuju si, že by mě kdy nějaká kniha tolik zasáhla. Je to strašně silný příběh, který jsem četla rovný měsíc - přečetla jsem třeba několik stran a pak jsem to celý den vstřebávala. Člověka při čtení Zelené míle napadají otázky o smyslu, či dokonce ceně života - a jak je možné, že se dosud používají tresty smrti. Nebo jak je možné, že vykreslením člověka zblízka vás autor přiměje, abyste cítili účast s vrahem. Je to jednoznačně nejlepší kniha od Kinga, jakou jsem četla.

16.11.2018 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Můj oblíbenej díl. Je tam nejen brouzdání po Bradavicích a jejich zahradě, ale taky mistrovství světa ve famfrpálu, turnaj tří kouzelníků, kam přijedou zahraniční hosti - a z toho se pak ve filmu dala vytěžit spousta krásných scén. Harry se opět projevuje trochu nedůvtipně, ale nakonec to při dramatické hřbitovní scéně zase všem natře a všechno je tak, jak má být. :)

16.11.2018 5 z 5

Je to srdcová záležitost - Harry Potter se objevil, když mi bylo kolem deseti, byl stejně starý jako já a byl to hrdina z kouzelného světa. Nicméně už tenkrát jsem si říkala, kéž by ty knihy byly propracovanější. Spousta věcí je v nich nedomyšlená nebo pokulhávající, ale stejně tomu dám pět hvězd, protože ten svět mám strašně ráda... Ale Brumbál měl větší potenciál. A to, že se z lektvarů neustále propadající Harry dostal do pokročilé třídy, nepochopím... :-))

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Četla jsem dvakrát a pamatuju si to překvapení na začátku - tahle kniha pro mě byla něčím neuvěřitelným. Žádný rozjezd, pěkně zostra hned do víru napínavých příběhů, magie, cizích zemí, vztahů, lásky i krutosti. Vše neuvěřitelně podrobně promyšlené, včetně odkrývání historie, takže nemáte pocit, že jste jen návštěvníky ve výsecích příběhů. Západ a Východ, Sever a Jih, různé generace a staří i noví protivníci - všichni se do sebe pouštějí a nejde jen o hru o trůny, ač ta je nejvýraznější a má největší důsledky. Paráda.

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Charaktery, historie, prostředí - vše promyšleno do mikroskopických detailů. Napínavé, plné neočekávaných zvratů... Četla jsem dvakrát celou sérii a miluju to. Postupem času jsem odhalila některé historické zdroje, které inspirovaly spoustu reálií v Písni ledu a ohně, ale to jí neubírá na atraktivitě - je to všechno skvěle zkombinované a doplněné.

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Žádná gangsterka, ale kniha o mafiánech, kteří měli vlastní zákony a ty spolu s rodinou pro ně byly vždycky nejvíc. Protiklady starého New Yorku a hýřivého Los Angeles s Hollywoodem, kontrasty Sicílie a USA, světa starých a mocných mafiánských rodin a toho mimo ně. Uchvacující.

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Neustále aktuální kniha. Takhle to vypadá, když člověk přemýšlí, vzdělává se, nesedí na místě a má úctu k lidem a náboženské cítění.

07.11.2018 5 z 5

Mladík v okovech Mladík v okovech C. D. Payne

Čím dál vtipnější nápady, čím dál drzejší hlavní postava. Už si ani nepřipadám blbě, že to čtu později než v teen věku, fakt mě to baví.

01.11.2018 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Nejlepší ze všech jedenácti. Člověk má opět chuť zabít Ráchel, ve chvíli, kdy začne mrmlat, že jí muž málo chodí domů - protože si chudák Harry po třech letech nudnýho učení na univerzitě, který provozuje kvůli ní, dovolil na chvilku dělat to, co ho opravdu baví. Ale nic, konec to vynahradí - a doufám, že je to fakt pravda, protože malej Harry by měl tu nejlepší matku, jaká se v celý sérii najde! Jinak je to skvěle vystavěný, nemyslím si, že překombinovaný - anebo jsem už zvyklá. Protože i tady se najdou podobný rysy jako v předchozích dílech - u jednoho člověka jsem si od začátku říkala, že kdyby v tomhle díle nebyl představen vrah hned na začátku, tak si myslím, že je to on, protože se chová typicky vrahovsky jako ti z předchozích dílů. A pak se - spoiler - dozvím, že je v tom taky namočenej. A mě to vlastně těší, že ve světě holeovských knih, kterej mi zpočátku fakt připadal překombinovanej, jsem našla opakující se jistoty :-) Jen tak dál, Harry je s postupujícím věkem čím dál lepší, a tím, že teď bydlí u snobů a dělá nudnou práci, tak pak vždycky vynikne ten kontrast, když začne dělat to, co je jeho. Z unavenýho učitele je najednou energickej kluk, kterýho baví život. Tak se těším na pokračování!

07.09.2018 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Jak se z Harryho definitivně stal podpantoflák. Chtěla bych napsat, že to byla zatím nejlepší a nejnapínavější holeovka, ale... SPOILER - Nejen že Harry šmahem odpustil Olegovi vraždu a pokus o další, protože ho přece zachránil, potom co do něj vypálil tři kulky, ale teď už kryje i Ráchel, která jde poté naprosto vysmátá k oltáři. Tolik štěstí v životě! Ale jinak je ta kniha vážně strhující, i když je opět možný poznat, kdo je vrah - samozřejmě není možný uhádnout jeho motivaci, ale k Harrymu má zkrátka vztah hodně podobný vrahům v několika předchozích dílech, jsou tam podobné vzorce chování. Tak hurá na Žízeň!

28.08.2018 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

POZOR, TROCHU SPOILEROVÁNÍ. Z Přízraku jsem rozpačitá. Těžko sežrat Harrymu tu nekonečnou lásku k Ráchel, když ji přes tři roky neviděl a staral se o svoje na druhém konci planety. Nicméně ona tam pořád musí vystupovat, protože to je postava, která dělá problémy. Její otec byl kriminálník (O. K., za to nemůže), muži, které si vybírá, jsou šílenci a závisláci, no a teď vidíme, jak vychovala syna (a neviděla jsem ani zmínku o tom, že by si všimla, jaké má problémy, a pokoušela se to zarazit na začátku). A Nesbo se to pořád snaží uhrát na Harryho lásku - k ženě, která se přes to všechno šťastně usmívá. A ani na chvíli ji nenapadne, že ona tady dělá problémy, naopak z toho obviňuje labilního a ochranitelského Harryho. Kterýmu už z toho v devátém díle série hráblo natolik, že s různými zbraněmi v rukou prolévá krev (a někdy je to fakt přes čáru) - a přitom ještě nedávno tolik přemýšlel, když musel na někoho namířit s vážným úmyslem. Ano, napětí tam graduje, ale v momentech, jako je vyskočení z okna hotelu a šťastný dopad do kontejneru s odpadky, jsme někde v Kobře 11. Nekonal se u mě ani nijak závratnej wow moment, protože bylo podle mě docela dobře poznatelný, kdo je vrah. Jako u Sněhuláka. A přitom v jiných knihách série to uměl Nesbo hodně zamotat a překvapit. Nicméně závěr je překvapující v tom, kolik špíny tam nakonec ještě vyplave, přestože člověk tuší, kdo není čistej. Nakonec bych vzdala hold potkaní samici a musím přiznat, že tomu stejně dám víc hvězdiček, než doopravdy chci, pro samou nostalgii k předchozí trojici dílů... :)

25.08.2018 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Tenhle díl už byl tak neuvěřitelně ustřelenej, že jsem se v závěru usmívala - protože mi bylo jasný, že i svoji třetí smrt v jedné knize Harry přežije (a ještě bude s rozmlácenou čelistí pronášet chytrý řeči). Ale na mě to funguje, nepamatuju si, kdy naposled jsem knížky hltala takhle rychle. Pět dílů jsem se do toho nemohla dostat, u Pentagramu jsem si vyloženě říkala, proč to pořád čtu? Ale u Spasitele přišel zlom - velký podíl na tom má to, že Harry zestárl a přestal se chovat iracionálně a jako nezodpovědný dítě (občas se ještě projeví, ale je mi jasný, že v něm zvítězí morálka a jeho vlastní pracovní disciplína), a taky asi to, že jsem ho kvůli těm neuvěřitelným příhodám, který se kolem něj dějou a který přežil, přestala brát jako blbě vykreslenýho policajta - prostě to má být nedostižnej akční hrdina. A taky se mi dost zalíbilo Oslo. Ty výlety do Afriky v Levhartovi byly ale dost zajímavý a jsem ráda, že se u Harryho střídají aspoň navštívený kontinenty, když ta ne... ehm, moje neoblíbená Ráchel pořád zůstává. :) Jo a snad se autorovi až moc nezalíbila zápletka s tím, že čtvrtina postav má jiné rodiče, než si myslí ona nebo její okolí, po dvou knížkách už toho bylo dost. :) Tak jo, dávám hodně hvězdiček a těším se na další akční příhody!

19.08.2018 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Tak tohle byla první fakt, ale jako fakt napínavá kniha z celý série. Začalo to už předchozím Spasitelem, kdy jsem zbystřila, že je to najednou propracovanější příběh. Ale Sněhulák je ještě mnohem lepší. Konečně mě Harry Hole vtáhl a hltala jsem ho i proto, že jsem měla podezření, že konečně u jedné knihy vím, kdo je vrah. A taky že jo. Takže můžu potvrdit, co říkají ostatní, že Nesbo má v celé sérii určitej mustr, podle kterýho staví příběhy, ale každopádně tenhle je konečně záživnej. Natolik, že jsem si objednala papírovou knihu. Prvních pět dílů byly béčkový detektivky, který jsem četla příležitostně jako e-knihy i proto, že jsem chtěla trochu, ehm, skrývat, že to čtu. Se Spasitelem ale přišel pro mě až neuvěřitelnej zlom a Sněhuláka jsem měla přečtenýho za dva dny. Ano, příběhy hlavních postav už jsou celkem přitažený za vlasy, ale je to nějak líp napsaný. A je tam míň alkoholových eskapád a vůbec, Harry trochu zestárl a zmoudřel, a tak se chová sympatičtěji.

15.08.2018 4 z 5

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Skvěle zpracovaná historie Západozemí i Essosu, krásné ilustrace.

10.11.2017 5 z 5