Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Díky krásnému popisnému jazyku, lehkému příběhu i občasným vstupům autorky do příběhu (jak by asi měla vypadat tato románová hrdinka?), se dílo čte velmi hezky. Není to žádný dechberoucí příběh nebo složitá zápletka, ale příjemně oddechové čtení, které Vás přenese zpět do minulosti

19.05.2018 3 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Perlu a Stašu uvidíte vyrůstat, dospívat, ale i zatvrzovat se vůči okolnímu světu. Uvidíte je trpět, vzpomínat, ale i vychutnávat si přítomnost. Budete rozpačití, budete je chtít ochránit a nebudete chápat, jak se tohle všechno vlastně mohlo stát. Budete nevěřícně kroutit hlavou nad hrdinstvím Miri nebo Zsiho a plakat nad osudem dalších. Po dočtení si půjdete najít spoustu dalších informací, které vám příběh dokreslí a zapíšete si do seznamu k přečtení další knihy, které najdete v závěru. A hlavně, budete doufat, že už se tohle nikdy znovu nebude opakovat.

19.05.2018 5 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Čtivost knihy bohužel shazují občasné dlouhé popisné pasáže či naopak zkratkovité přeskakování "od jednoho ke druhému", které spolu zdánlivě nesouvisí. Děj je navíc postavený tak, že čtenář od poloviny knihy minimálně tuší, kdo by mohl být pachatelem. Co je však "horší", kniha končí trošku uměle spisovatelsky vykonstruovaným dějem tak, aby přímo nabádala k tomu, aby si čtenář koupil další díl. Nemyslím si, že to bylo zapotřebí, téma bylo velmi silné a příběh by bylo možné rozepsat a navnadit lépe...

18.05.2018 2 z 5

Tajemství Chimneys Tajemství Chimneys Agatha Christie

Příjemná oddychovka, ze které vám sice nespadne čelist a má trochu ukvapený závěr, ale čte se hezky. Propojení série je velmi volné a jednotlivé díly spolu nesouvisejí, takže se dají číst i samostatně.

26.01.2023 3 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Volání divočiny je krásný příběh. Poslouchala jsem ho v audioknižní podobě, kterou namluvil Vladislav Beneš. A bylo to štěstí. Díky jeho krásnému přednesu jsou totiž „snesitelné“ i místy opravdu hodně rozvláčné popisy, které by v tištěné podobě možná nejednoho čtenáře dokázaly odradit. Takže pokud mohu doporučit, jsou necelé 4 hodinky poslechu tou pravou volbou :)

18.07.2022 4 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Bez zbytečné omáčky okolo a navíc vtipně Dan Ariely předkládá čtenářům řadu experimentů, které po většinou sám s kolegy vedl, a jejich věděcké závěry interpretuje jednoduše a srozumitelně i pro naprosté laiky. Rozhodně doporučuji k přečtení.

15.07.2020 5 z 5

Příběh Christophera Příběh Christophera Radek Hraba

Kniha, který měla zatím zůstat v pomyslném šuplíčku. Příběh je hrozně překombinovaný, nicméně původní myšlenka rozpolcenosti duše je docela zajímavá. Magický svět je trochu nepropracovaný, popisovaný spíše mimoděk. U čtenáře klasického fantasy vzbuzuje množství otázek. Rovněž v postavách se špatně orientuje, umocněno posazením děje na množství různých míst. Každá druhá věta přímé řeči navíc končí z nějakého důvodu vykřičníkem, což se velmi špatně čte a navíc to budí dojem, že na sebe postavy neustále křičí. I když nejsem asi cílová skupina knížky, prostě mi to nesedlo.

24.03.2020 1 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Autor dokáže předložit jak obraz britské smetánky, tak břitký a samozřejmě britský humor, který čtenáře rozhodně pobaví. A to vše s lehkostí, drobným cynismem a vtipem.

14.03.2020 5 z 5

Ještě je můžeme vidět Ještě je můžeme vidět Douglas Adams

Neobvyklý cestopis nese jasný humoristický styl autora a (i přes těžké téma) se skvěle se čte. Díky lehkosti vyprávění se mnohé dozvíte a hlavně se i pobavíte. A navíc je kniha stále aktuální. Rozhodně doporučuji k přečtení!

04.02.2020 5 z 5

Velká kniha povídek o psech Velká kniha povídek o psech kolektiv autorů

Z mnoha povídek čiší láska spisovatelů ke psům, často zvířatům a přírodě obecně, a jejich obdiv k psí věrné, hravé i dobrodružné povaze. Celkový dojem z knihy je tedy veskrze pozitivní. Samozřejmě, některé z povídek jsou o něco slabší, některé jsou zajímavé, jiné pobaví či dojmou. Snad jedinou nevýhodou je relativně velký formát knihy, vhodný spíše ke čtení v křesle :-)

10.12.2019 5 z 5

Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Laird Barron

Laird Barron má velmi specifický styl, který ne každému sedne – mě osobně třeba méně. Na druhou stranu jeho schopnosti pracovat s děsem, psychedelickými představami, halucinacemi i pudovými strachy člověka a ještě je vykreslit, jsou obdivuhodné.

09.07.2019 3 z 5

12 půltónů: Kniha o hudbě 12 půltónů: Kniha o hudbě Zuzanna Kisielewska

Neobvyklá a krásně zpracovaná kniha o hudbě plná zajímavostí nejen pro všetečné dětské čtenáře, ale i pro jejich rodiče. Doporučuji mít u sebe mobil či počítač, často si budete chtít písničku, o níž je řeč, pustit :)

09.05.2019 5 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Osobně si myslím, že, ačkoli to může být překvapivé, Enderův stín je ještě o něco povedenější, než Enderova hra. 14 let odstupu velmi pomohlo - je to znát na autorově projevu, děj je více promyšlený a přesto neskutečně čtivý. Díky znalosti toho největšího rozuzlení, které znáte z konce Enderovy hry, se můžete soustředit na další a další detaily a souvislosti. Rozhodně si zaslouží vaši pozornost.

26.11.2018 5 z 5

Dobří holubi se vracejí Dobří holubi se vracejí Ladislav Pecháček

Dobří holubi s sebou přinášejí mnoho témat k zamyšlení, kvůli kterým se je rozhodně vyplatí přečíst. A to i přesto, že se nejedná o zrovna jednoduché čtení. Lexovy myšlenky přeskakují z minulosti do přítomnosti, děj se přesouvá z jednoho pacienta k druhému, mísí se s útržkovitými popisky, pohledy, vzpomínkami… Je velmi snadné se v textu ztratit, chvíli číst jen tak ze setrvačnosti, dokud se zase nechytíte děje. To považuji za největší mínus.

26.09.2018 3 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Po rozvláčném začátku, jehož děj se bohužel prakticky dozvíte už z anotace (nečtěte ji, užijete si to víc), se zhruba od poloviny knihy do příběhu zakousnete tak, že jej dočtete se zatajeným dechem.
Jeho jedinou slabou stránkou je místy až polopatické vysvětlování, které neponechává čtenáři mnoho prostoru pro fantazii. Stejně tak vložená krátká intermezza ve formě diskuzních zpráv či e-mailů malinko zbytečně předjímaly následný děj, byť měly (pravděpodobně) mít jiný účel. To v mém hodnocení sráží jednu hvězdičku. I přesto ale kniha zůstává velmi napínavou a čtivou. Pokud se tedy od výše uvedeného oprostíte, přinese vám skvělý čtenářský zážitek.

20.07.2018 4 z 5

Všechno nebo nic Všechno nebo nic Eva Urbaníková

Celý příběh je vlastně takové vyprávění o životě, které netvoří moc pospolitý příběh. Ze začátku ani nejde chronologicky, takže je trošku složitější se v něm zorientovat. Některé pasáže jsou téměř bez děje, jiné se snaží o filozofičtější téma, "životní moudra", dramatičtější momenty nebo romantická vyznání. Jako celek ale působí hrozně ploše.
Nechci psát vyloženě negativně, protože chápu, že se podobný styl knih může někomu líbit, ale moc pozitiv se z mého pohledu najít nedá. Řekněme tedy jen, že jde o hodně nenáročné čtení, ideální, pokud si chcete chvilku snít své vzdušné zámky :)

19.05.2018 1 z 5

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Jsem ráda, že kniha není vyloženě prvoplánový děsivý příběh, kvůli němuž byste se nechtěli vydat sami v noci na záchod :-) (takový bych totiž nečetla, já jsem starý známý posera). Ošklivé momenty jsou tam všehovšudy dva a jsou to spíš krvavé, než nějak „lekací“ záležitosti. Což už najdeme dnes v každé druhé knize nebo filmu / seriálu.
Ve Snu se snoubí skvělý příběh plný dilemat i revolučních myšlenek, společně s brilantním vykreslením jednotlivých postav, jak už to ostatně G. R. R. Martin umí. Jedinou slabinou knihy je rozvláčnost (což nás u Martina nemůže překvapit :-D ), takže doporučuji pomalejší cca 100 stránkový rozjezd „vydržet“, pak už se děj hezky rozběhne.

19.05.2018 5 z 5

Bílá těla Bílá těla Jane Robins

Styl autorčina vyprávění je neobvyklý a příběh zamotává natolik, až se zdá jeho vyústění překombinované a lehce teatrální. Oběma sestrám navíc dala do vínku nepříliš sympatické, téměř zvrácené povahy, kvůli nimž si k nim nedokážete najít cestu. Jestli bylo cílem čtenáře totálně zmást, účel byl splněn :-) Mě ale příběh tentokrát nezaujal.

19.05.2018 3 z 5

Ani slovo Ani slovo Brad Parks

Ani slovo je skvělou kombinací psychologického thrilleru, zákulisí soudních síní a příběhu o únosu dětí. Jedním z mála nedostatků knihy je pouze lehká rozvláčnost děje, který ale díky tomu na konci zcela nečekaně graduje (o několik desítek stránek méně by ale vlastně neuškodilo). Závěr knihy je jednoznačnou třešničkou na dortu, u níž by, jako u správného thrilleru, nemělo díky zatajenému dech zaznít „Ani slovo“ :-)

19.05.2018 4 z 5

A co kdyby to bylo jinak? A co kdyby to bylo jinak? Laura Barnett

Nakolik se nápad s vyprávěním tří odlišných verzí příběhu zdá skvělý, bohužel je to jedna z mála věcí, které se dají knize vytknout. Orientovat se v nich totiž není žádný med. I přesto bych vám ji určitě k přečtení doporučovala. Je opravdu zajímavé sledovat životní peripetie dvou lidí, které se v začátcích lišily o tak málo a na konci…? :-) Sympatické navíc je, že se nejedná o typ díla s nereálnými hlavními hrdiny. Jim i Eva řeší úplně normální problémy, potýkají se s krizemi a řeší těžké rodinné situace. Jako každý z nás.

19.05.2018 4 z 5