tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Muž v labyrintu Muž v labyrintu Robert Silverberg

Můj první Silverberg. Vždy si na tuto útlou knížku vzpomenu, když se vedou řeči o dorozumívání s případnými návštěvníky z vesmíru. Nedávno jeden odborník v televizní debatě tvrdil, že by se vědci dnes domluvili s kýmkoli. Tak jsem si říkala: "Hochu, tys nečetl Muže v labyrintu, viď?"

26.09.2017 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Kdysi jsem ji četla, snad k maturitě, a nudila mne tak, že na druhý díl jsem neměla sílu ani chuť. Zkusím to znovu na stará kolena a dám vědět, jestli se něco změnilo :-)

14.09.2017 3 z 5

Vystěhovalci Vystěhovalci Vilhelm Moberg

Všechny čtyři díly (Vystěhovalci, Přistěhovalci, Usedlíci a Poslední dopis do Švédska) jsou pětihvězdičkové a doslova mne vcucly. Nedokázala jsem přestat číst, přes den chodila jako mátoha, v noci četla, četla a četla, až do skoro oslepnutí. Silný příběh silných lidí milujících jeden druhého i své děti tak silně, že se odhodlají pro jejich šťastnější život (možná vůbec nějaký život) navždy opustit rodnou hroudu, jediné co znají, a začít v úplně novém, jiném světě.
Jen málokterá kniha mne dokázala tak zasáhnout jako tahle. Příběh oproštěný od patosu a zbytečných kudrdlinek a vyprávěný tak, že nelze vypustit ani změnit byť jedno slovo. Nejkrásnější je to, co musíte číst mezi řádky, protože tam je to kouzlo schované.
Filmy s Liv Ullmannovou a Maxem von Sydowem jsou velice povedené a knihám dělají čest.
V mysli se mi navždy slily knihy i filmy v jedno.

10.04.2017 5 z 5

Hry a semináře – úplné vydání Hry a semináře – úplné vydání Zdeněk Svěrák

To se nedá popsat, to se musí vidět! Nebo přečíst, že.

05.04.2017 5 z 5

S touhle knihou mám problém. Napsaná je dobře, to nemůžu říct:-) Ale všeho moc škodí. Na mne příliš brutality. (Je fakt, že mne autor varoval už názvem, takže na vidle jsem si naběhla sama.)

22.03.2017 4 z 5

Nemušu ji náčneš folat: výcaviet čí kubki! Zubééééér!!!!

11.02.2017 5 z 5

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Neznala, potkala, beznadějně zamilovala. Prostřednictvím seriálu, který vzniká od roku 2015.
Kniha je rozvláčnější, ale vůbec to nevadí, krásně se po ní usíná.
Romantický příběh, ale ne hloupý. ( Možná proto, že si všímá i jiných věcí než jen milostných pletek.) Neřeší být či nebýt nebo kdo a co jste. V Poldarkovi , když už jednou jste, tak koukáte, abyste byl ( řečeno slovy jiného klasika). Muž je muž, žena je žena, láska je nádherná, láska bolí, o lásku se musí pečovat. Problémy se řeší, nečeká se, až vyhnijí nebo je vyřeší někdo jiný. Krása se nazývá krásou, špína špínou. A v každém je namícháno trochu ďábla a trochu anděla, jen poměry jsou jiné.
Bohužel, vyskytují se tu tiskové chyby (opravdu ano a není to přímá řeč jedné z postav) , ale jsou drobné a není jich mnoho. Ale u jinak pěkně vyvedené knihy je to zbytečné a škoda. Ovšem, na druhou stranu, to vynahradí obálka, že?

31.01.2017 5 z 5

Skákal pes přes oves - říkadla pro děti Skákal pes přes oves - říkadla pro děti Zdeňka Študlarová

Pouze první sloky.

26.12.2023 3 z 5

Kletba markomanské královny Kletba markomanské královny Naďa Horáková

Bohužel, rychle zapomenutelná jednohubka. Zdálo se mi to tuctové.

09.09.2019 3 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Děkuji Eremites za vyčerpávající komentář, ke kterému jen dodávám, že knihu zařazuji do "plytkých, účelových exhibicí" a never more.

14.11.2018 1 z 5

Kréta Kréta Barbara Metzmacher

Jednou se tam určitě podívám a tuhle knihu vezmu sebou.

24.10.2018 5 z 5

Chrám světa Chrám světa Miroslav Verner

Pan profesor Verner je u mne už od dětství naprostá a nepřekonatelná jednička v oboru egyptologie. Každou jeho knihu i každý pořad s ním hltám jako krokodýl nilský. Tak krásně a přitom věcně, zasvěceně a moudře umí o mém milovaném tématu vyprávět málokdo.

05.05.2018 5 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Ponejvíce třesky plesky zabalený hezky. Těch pár myšlenek se mezi tím balastem ztratí. Sorry, pane autore, zkuste to, prosím, znovu a lépe :-)

07.03.2018 1 z 5

Co jsme to tátovi provedli Co jsme to tátovi provedli Roy Lewis

Jak si to ten táta vůbec představoval? Prozradit své nové know-how všem? To mu nemohlo projít!
Jedna z nejzábavnějších historek, které jsem na stránkách knih potkala. Nelze při jejím čtení nevzpomenout Apokryfů pana Čapka. Určitě by se s chutí zasmál...

03.02.2018 5 z 5

Johnny si vzal pušku Johnny si vzal pušku Dalton Trumbo

Po Jiskře života a Sofiině volbě kniha, která se mnou při čtení pořádně zamávala. Také jedna z těch, které už nikdy znovu neotevřu, protože na tenhle příběh se zapomenout nedá.

01.09.2017 4 z 5

Den zkázy v Britském muzeu Den zkázy v Britském muzeu David Lodge

Anglický humor miluji. A tohle je jeden z jeho parádních kousků, ke kterému se vracím vždy, když se chci při čtení zachechtat nahlas. A funguje to znovu a znovu.

22.03.2017 5 z 5

Mistři světového malířství - IMPRESIONISMUS Mistři světového malířství - IMPRESIONISMUS Melissa Ricketts Urbán

Krásné reprodukce obrazů mých milovaných impresionistů, přehledné biografie malířů, náhled do jejich filozofie. Jasný a podrobný popis děl i okolností jejich zrodu. Vyvedeno na křídovém papíře. Chyba je, že kniha není vázaná, mám obavy, že mi brzo začne línat. Zase ale není obrovská a můžete si ji vzít do postele bez nebezpečí újmy na zdraví a životě.

07.03.2017 5 z 5

V podezření V podezření Michael Robotham

Ne! Už nikdy! Pro mne kategorie Ztráta času a škoda slov.

23.04.2024 1 z 5

Všechno dopadne jinak Všechno dopadne jinak František Koukolík

Se vší úctou, pan doktor má i lepší knihy.

03.11.2019 3 z 5

Hrdinové irských bájí Hrdinové irských bájí Michael Scott

Několik necelých příběhů, zřejmě majících za cíl vzbudit zvědavost a touhu dozvědět se o irských hrdinech, a irské mytologii vůbec, víc. Povedlo se, navnadili mne. Vyprávění je chytré, neotřelé a zachycené pěkným jazykem. (Jen škoda těch nepořádných korektur.) Jdu slídit po obsáhlejší a úplnější verzi. Slán!

27.07.2018 4 z 5