tweed tweed komentáře u knih

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Kromě toho, že je kniha zdlouhavá, nudná a nezajímavá, má příběh klasickou zápletku, které se dočkáte v každém druhém hororu/thrilleru. Mám upřímné a velké nepochopení pro to, co mělo být na příběhu napínavé, když od stránky 1 víte k čemu spějete. A nespějete k tomu žádným novým ani zajímavým způsobem. Není to v mých očích úplný odpadek, jen to zkrátka bylo zbytečné a nudila jsem se. Spousta lidí však tuto knihu z nějakého záhadného důvodu miluje. Pokud se vám zalíbí první dvě kapitoly, čtěte dál, je možné, že se k těmto milovníkům přidáte. Pokud ne, tak knihu hned zahoďte a nemrhejte svým cenným časem.

05.09.2018 1 z 5

Skios Skios Michael Frayn

Pokud jste chytřejší než já, tak si všimente varování, které dala Paseka na obálku. To varování zní: "Ideální humoristický román na pláž či jen tak na víkend." Klasická červená vlaječka, která se dá také číst jako: NECH MĚ V POLICI, NEOTEVÍREJ MĚ.
Ale ne, byla jsem hloupá, ostatně - podobně jak ovšechny postavy v této knize, a řekla si: Když to bylo dobré pro porotu Man Booker, bude to dost dobré i pro mě.
EVIDENTNĚ NIKOLIV
Velevážený pan doktor Wilfred jede do Řecka udělat přednášku. Oliver jede do Řecka mít sex.
Na letišti se vymění.
A začne zábava! *ehm*
Je to sice občas úsměvné, ale tak hloupě! Polovina zábavných situací pramení z toho, že někdo zrovna něco přeslechl. Takže pán, který čte jméno z dokladu, řekne: "Pan OLIVER FOX.", ale Nikki, která měla přivést doktora Wilfreda, to NESLYŠÍ, protože zrovna čumí z okna. Kdyby nečuměla z okna, mohli jsme mít všechno vyřešené. Ale ne, my si musíme prožít ještě dvacet osm podobných situací, kdy někdo něco řekne, ale někdo jiný zrovna dočasně ohluchnul. Případně mu zkolaboval mozek a nedal si jedna a jedna dohromady.
Prosím expresně ušního do tohoto Skios Řecka.
A taky nějakého neurologa, protože není možné, aby v jedné knize bylo tolik tupých a nepřemýšlejících lidí.

Raději je však pošlete s měsíčním odstupem, ať se zase nepomíchaj na letišti!

29.08.2018 2 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Kniha, která mě přiměla podívat se na nějaká témata jinak, než jsem byla zvyklá. Čtení to je místy nepohodlné až znechucující, přesto skvělé.

28.08.2018 5 z 5

Koupelna Koupelna Jean-Philippe Toussaint

Neskutečně nudní lidé nic nedělají a navíc to jsou Francouzi.
Je to útlé, ale to mi nebránilo v touze rozbít si hlavu kachličkou.
K posledním 20 stránkám jsem si pustila francouzské hity loňského roku, čímž jsem to celé ještě více zhoršila.

06.08.2018 1 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Pláču srdíčka.
...
Osmdesátky, láska, broskve, Itálie.
Příběh z dob, kdy bylo všechno trochu složitější, protože ještě neexistoval Grinder.
Kniha, která vám přivane vzpomínky na první platonické lásky, kdy jste dost možná taky občas přemýšleli jako sociopati... ehm, chci říct - Elio.
Je to knížka, u které si i já řeknu ACH, LÁSKA JE SPECIÁLNĚ KRÁSNÝ POCIT.
Elio se 30 stran rozplývá nad Oliverem a Vám to nevadí, protože to milujete.
Knížka, která vám kroutí žaludkem a je úplně jedno, zda jste či nejste gay, protože všichni jsme stejně teplí #pridevibes ♥
...
♪♫ Words ♪♫ don't come easy ♪♫ to me ♪♫ how can I find ♪♫ a way ♪♫ to make you see I love THIS BOOK ♫♪

30.07.2018 5 z 5

Obejmi mě dočista, dočista Obejmi mě dočista, dočista Adam T. Blahosz

WTF!
Kdo je Blahosz? V. K. mladší v přestrojení? Volič SPD, který zapomněl zaplatit internet a tak místo komentáře na iDnes napsal knihu? Nakladatelství Akropolis sídlí v jakém kanálu?
Otázky, otázky...
Takhle to dopadlo, když jsem po dlouhé době chtěla dát šanci současnému českému autorovi. V poličce novinek bylo zrovna tohle blátíčko.
Měl mi napovědět počátek anotace: "Není dnešní zmatek především sexuální? Vítejte ve světě, kde se genderový experiment vymkl z rukou..."
No dobře, napověděl mi, ale dodala jsem si odvahy. Velká chyba.
Hned na začátku upozorňuji, že to je hrozné nejen obsahově, ale také jazykově.
Dále autor nechápe rozdíl mezi sexualitou a pohlavím. Cituji: "Stejný poměr míst pro jednotlivá genderová pásma (staré slovo pohlaví bylo ze závazného Slovníku komunikace dávno vyškrtnuto) byl v zemích Svobodného světa důsledně dodržován. V aule byla přítomna přesná pětina mužů, pětina žen, pětina gayů, pětina leseb a pětina nezařazených."
Jaký je rozdíl mezi mužem a gayem prosím vás?
A to jsme teprve na straně třináct. Na straně dvacet jsem již chtěla spáchat sebevraždu.
Opět jsem si dodala odvahy → Evičko, poznej nepřítele svého → a zvládla to do konce.
Chci medaili a psychoterapii.
Lidi podepisují smlouvu o souloži #metoo
Všem se odebírají děti #barneverten + #lgbtpráva
A VŠUDE JSOU MEŠITY
Dystopie jak víno.

30.07.2018 odpad!

David Černý – Fifty Licks David Černý – Fifty Licks Jan Vitvar

Černého výtvory mám ráda. Trochu se podezřívám, že o české moderní umění jsem se začala zajímat až po kauze "Entropa", páč to je za mě jeden z nejvtipnějších uměleckých počinů. Miluju!
Celá kniha je napsána tak trochu... bulvárně.
Několikrát si připomeneme, že Černý má rád sex a ve většině případů to je informace naprosto zbytečná.

Na druhou stranu oceňuji pozadí politických čachrů machrů. Už jsem u nás zvyklá na všelicos, takže jsem si jen občas zakroutila hlavou. Člověku kolikrát ani nedojde, jak si politici umí udělat z každé pičovinky kauzu pro sebe, že?
Také bych však ocenila, kdyby autor z biografie Černého nedělal knihu o svých názorech na politiku. Kdyby psal knihu - co si myslí o tom a tom politikovi Jan H. Vitvar? Tak to i ocením, protože jeho postřehy jsou často vtipné a docela s nimi i souzním, ale stejné věty, kterým bych se jinde smála, na mě zde působily trochu trapně.

Každopádně:
Yay pro kapitolu nerealizovaných návrhů.
Nay pro divnografiku /maličkaté černobílé fotky díla přetřené oranžovou barvou. WTF/

Závěrečné slovo:
Je to dobré,
ale je to bulvárek.
Na přečtení fajn, na dívání nic moc, informační hodnota OK +/- Vitvar a jeho šťouchy na prezidenta
50:50

23.07.2018 3 z 5

Úprdelný dny na úprdelný planetě Úprdelný dny na úprdelný planetě Dimitri Verhulst

Oceňuji, že někdo napsal knihu, kde vypsal hlavní motivace vývoje "člověka" bez toho, aby to cukrkandloval.

Navíc cynicky, zábavně A HLAVNĚ jazykově skvěle /zde patří poklona i překladatelce ♥/.

Samotná podstata příběhu vás překvapí jedině v případě, že zrovna pijete kombuchu v jeskyni v očekávání světového míru. Nicméně nedostatek překvapivých momentů vám bude úplně jedno, páč si budete především libovat v tom, jak Verhulst píše.

Mám právo se zničit Mám právo se zničit Kim Jong-ha

Název hezký, obsah méně, tak tak jsem si to dotrpěla do konce. Bylo to tak nudné, že ani nedokážu ukázat prstem na nějakou konkrétní chvíli, kdy se mi to přestalo líbit. Jsem docela zklamaná, protože obvykle asiaty miluju a ty se sklony k zvrácenostem nejvíce.

18.07.2018 1 z 5

Černá ovce Černá ovce Ascanio Celestini

Léčba elektrošoky, ale i prdící jeptišky, potomci báječných šedesátek a taky ufoni, kterým stačí sníst pilulku s nápisem kuře a je to jakoby snědli celé kuře. Moje vysněná strava od té doby, co jsem přečetla Malého prince - pilulková strava! Nemůžu být jediný člověk na světě, kterého obtěžuje celý proces jedení od začátku do konce, že ne? Mimozemšťané, jsem na vaší straně!
Celý příběh se motá okolo blázince, kde se kdysi zavíral snad úplně každý, stačilo špatně mrknout. Tam z něj následně udělali zeleninu a všechno bylo v pořádku.
Po dobu čtení jsem si říkala, že by to mohla být poměrně vtipná divadelní hra, což není nic neobvyklého, páč na divadlo myslím nonstop, nicméně nakonec jsem se v doslovu dočetla, že knížka je napsána na základě divadelní hry. Celestini je totiž i dramatik, což mě samozřejmě nadchlo a po chvilce googlení se ukázalo, že přesně za rok bude mít jedna jeho hra premiéru na Nové scéně ND, OHOHO jsem zvědavá a mám radost!
Tudíž spíše než názor jste dostali informaci o ND 2018/2019 (SKUTR ♥ budou dělat Kytici ♥ a Balet Kafkův Proces, what?! Boží!). Jejich sezóna je výjimečně zajímavější než moje kecičky a navíc Černou ovci přečtete skoro stejně rychle jako tyto moje žblepty, takže ani není moc co řešit.

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

V této knize čtete pořád to samé dokola, ale z nějakého záhadného důvodu vás to baví, klepete prstíčkem a čekáte kdy se dozvíte: PROČ už popáté slyšíte o pečení koláčů na svatbu? a PROČ ta paní chodí všechno vyšetřovat? Je Mooshabrová mentálně postižená? Je péče něco jako VB? Je Mooshabrová eSTéBačka? Máte ji litovat? Máte ji milovat?
NEVÍTE.
Nevíte a pořád čtete o TĚCH koláčích, o zlých dětech a když už si myslíte, že se vám hlava zvědavostí rozskočí, tak přijde velké rozuzlení a pokud jste cool adult, dáte tomu okamžitě 5*.
Já nad tím teda budu přemýšlet asi tak do konce života - pohybujíc se na čáře mezi miluju a WTF PROČ, takže to průměruju na 3.
Ale právě kvůli toho miluju, budu Fukse číst dál a dál ♥

18.07.2018 3 z 5

Černé jezero Černé jezero Hella S. Haasse

Černé jezero je typickým příkladem knihy, kterou obvykle nemiluju. Muž se pitvá ve svém dětství, vlastně akorát popisuje a nic moc se neděje, a to i když zrovna někdo umře.
Ale! V tomto všem popisování je skvěle schováno naivní nepochopení interraciálních /snad to slovo existuje/ rozdílů, pokud se narodíte jako zbohatlíček, máte za kámoše domorodce a omylem si nevšimnete, že ve společnosti nejste úplně na stejné úrovni. A ačkoliv pohled z druhé strany v podstatě nemáme, tak vám její frustrace taktéž neunikne a můžete si nad všemi těmi složitostmi kroutit hlavou a říkat si, že to teď je mnohem lepší, i když to je spíše o trochu lepší, akorát teď máme otroky v Asii, že ano.
Je to tenké, ale hluboké /heslo dne/

Apokalypsa na počkání Apokalypsa na počkání Charlie Human

Kdyby v knížce byly rozhovory, které zřejmě chtěly být vtipné, zábavné, tak by to byla příjemná oddychovka. Nicméně, byla to akorát oddychovka - ne nepříjemná, nicméně už teď mi spousta dějových míst vypadlo z hlavy a co nevidět zapomenu i postavy a pevně věřím !DOUFÁM! , že velice brzy z hlavy vypustím i celou dějovou linku z puberťáckého ghetta. Mám na většinu příběhů z ghetta averzi a tady to byla taky hrůza.
Pozitivní však je, že jsem si mohla vytvořit poličku na Jihoafrickou republiku! Přeji si, ať mi tam brzy přibude i nějaká kvalitnější kniha.

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Myslím, že Backmanovy knihy budou patřit mezi mé oblíbené. Jak už jsem psala u "Babička pozdravuje a omlouvá se." - dá se mu mnohé vytknout. Příběh, postavy, cokoliv. Ale když on to umí napsat tak hezky! Tak mile! Dokonce i já v sobě pro tyto nedostatky najdu laskavé pochopení (tak velké, že dobrovolně použiju slovo "laskavé"). Kdyby byly knihy nápoji, tak ty Backmanovy jsou s láskou připraveným horkým kakaem na nočním stolku.

Warren XIII. a Vševidoucí oko Warren XIII. a Vševidoucí oko Tania del Rio

Myslím si, že Warren je jedna z těch knih, která by mohla bavit i děti, které obvykle moc nečtou. Nechce po nich nějaké velké investice soustředění a přemýšlení, přesto není hloupá. Navíc je nadprůměrně krásná. Tak moc, že počítejte s vytrhavaním knihy z ruky, doprovázeným hlasitým "UKAŽ CO TO ČTEŠ" a to i lidmi, které vaše čtení normálně vůbec nezajímá.

18.07.2018 3 z 5

Shopping and Fucking Shopping and Fucking Mark Ravenhill

Duševní rozervanost každého z nás vyhrocená do extrému. Deprese a touha v několika obrazech. V citlivějším období bych asi týden hleděla do stropu, zabalená v dece, tišící myšlenky na smysluplný život.

18.07.2018 5 z 5

Přirovnávání k Murakamimu chápu, pokud by byl horším spisovatelem, jeho knihy by mohly nějak takto vypadat... A ne, ani na mé milované Finsko a milé spisovatele mě Pasi neutáhnul.

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Upřímně - nejsou v tom žádné nové nápady a teorie. Příběh také neohromí. Je to celé dost obyčejné, všechny těžké volby jsou podány tím nejméně zajímavým způsobem. Zkrátka velké meh. Zabavilo mě to, ale kdybych si místo toho znovu pustila FAQ About Time Travel, udělala bych lépe, protože to je aspoň zajímavá zábava.

Už budu! Už budu! Selma Lønning Aarø

"Udělala se Anna Karenina, která obětovala pro lásku všechno? Pro všechno na světě doufejme, že ano. "

Noc literatury je jedna z mých nejoblíbenějších nocí roku (určitě mrkněte, zda se i ve vašem městě tato sláva koná). Vždy tam narazím na knihy, které bych jinak pravděpodobně ignorovala.

Mezi ně patří i Už budu!
Nečtu moc vyloženě "ženských" románů a pokud možno, tak ani nečtu knihy, v kterých hraje prim sex.
Nicméně milost autorky, vtipnost ukázky a (v té době) blížící se léto, mě přesvědčily ke koupi této knihy.

Je to lehké letní čtení (ano, i s tím psem v kanálu), které se sem tam chytne i něčeho vážnějšího než orgasmu (nejen psa v kanálu).

Kromě toho, že se Julie - vdaná maminka - na týden zavře do pokoje a mastrubuje, také vzpomíná na své předchozí vztahy, analyzuje si, co jí brání v orgasmu a tak. Zároveň je vtipná a já k mému překvapení knihu nejen dočetla, ale zároveň jsem ochotná ji i doporučit každému, kdo má chuť na kravinu, která nebude zas až taková kravina. Zkrátka letní čtení!

Já si pořád říkám, jak nejsem holčičí kráva a jak jsem nejvíc nad věcí, pak si však přečtu větu jako: "Obleču si kostýmek, který jsem si koupila v návalu přehnaného sebevědomí."
Ehm... ano, občas jsem kráva - holčičí/klučičí/kočičí/mimozemská/whatever. Zrovna včera došlo doma k situaci, kdy jsem musela vytahovat kočce klíště /což je jediný hmyz, kterého se vyloženě štitím/, a jsem z toho hysterická dodnes. #SamostatnáŽenaVakci)
Doporučuji tedy všem, kdo se nebojí růžové obálky, milovníkům Bridget (Julie je podobná trubka, dějová linka je však naprosto jiná). Za kámošky je asi nechceme, ale k pobavení poslouží tak akorát.

03.07.2017 4 z 5

Konzultant Konzultant Cormac McCarthy

Chtěla jsem se navnadit na mé poprvé s McCarthym (mám v hledáčku Suttree).
Jak vidíte, moc to nedopadlo.
Každopádně nad McCarthym hůl nelámu, to že někdo napíše blbý scénář, neznamená, že napsal i blbou knihu.

Doufám, že všechny dialogy měly být hrány ironicky, to by mohlo trochu zjemnit jejich demenci.
Těžko však posuzovat, jak měly být dialogy řečeny, postavy většinou jen sedí a bez nějakých vážnějších indicií si povídají.
Sice nevíte, kdo co jak myslí, ale co rozhodně víte, je například: kdo se jakou rukou poškrábal za uchem, jakou nohou vykročil z auta atd. Ano, čekají vás přebytečné popisy scén v délce jedné strany a klidně i více.

Buďme shovívaví a řekněme si - třeba nevěděl, že to budou číst běžní lidé, třeba si myslel, že pro film bude dělat scénu, kostýmy i režii.
I po té si však musíme přiznat, že z takového scénáře jen těžko vyjde něco dobrého.
Čeká vás tak typická zápletka, až je z toho jednomu trapně.
A pokud by vám z toho trapně nebylo, nebojte, je to pojištěno i sexistickými vtípky.
Abych nezapomněla – hned v úvodu čeká
nejtrapnější sexuální scéna v historii lidstva (viděla jsem chuť melounů a stejně to říkám).
Čekala jsem, o čem to vlastně bude, až konečně přestanou ty dlouhé a zbytečné rozhovory, ale brzy mi autor začal odhalovat řešení celé zápletky, o které jsem myslela, že tam je jen proto, abychom se dostali k něčemu důležitému, k hlavnímu tématu knihy. Bohužel jsem byla vyvedena z omylu.

Adam z Memento Mori jednou říkal, že žijeme v Garbage Age of Cinema.
Je to pravda.
A to, že se dostane takový film do kin a ještě k tomu v hvězdném obsazení, to jen potvrzuje.

26.06.2017 1 z 5