Úprdelný dny na úprdelný planetě

Na planetě, která se nápadně podobá Zemi, vznikne život. Jedna z jeho forem se začne odlišovat od ostatních, až postupně zamoří celou planetu. Nejprve si podrobí ostatní živočišné druhy, pak je začíná hubit a vyhlazovat... Vlám Dimitri Verhulst se rozhodl sledovat zhoubné bujení tohoto svérázného druhu od samého počátku až do jeho konce. Obrovský časový úsek se mu podařilo vměstnat do nemnoha stran a výsledkem je nepříliš lichotivý, zato však strhující obraz člověka. Pro Verhulsta typický sžíravý sarkasmus a především jadrný, expresivní jazykový projev činí z tohoto málo optimistického díla čtenářský požitek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/74_/74703/uprdelny-dny-na-uprdelny-planete-9B0-74703.jpg 3.629

Godverdomse dagen op een godverdomse bol (2008)

Vydáno:, Mladá fronta

tweed

Oceňuji, že někdo napsal knihu, kde vypsal hlavní motivace vývoje "člověka" bez toho, aby to cukrkandloval.

Navíc cynicky, zábavně A HLAVNĚ jazykově skvěle /zde patří poklona i překladatelce ♥/.

Samotná podstata příběhu vás překvapí jedině v případě, že zrovna pijete kombuchu v jeskyni v očekávání světového míru. Nicméně nedostatek překvapivých momentů vám bude úplně jedno, páč si budete především libovat v tom, jak Verhulst píše.

Disease
11.12.2017

Vzhledem k relativnímu názorovému souznění mi kniha nic moc nového nedala. Avízovaný "geniální jazyk" se zřejmě ztratil v překladu.

Alena_S
22.10.2017

Krásně nás lidstvo shrnul, jen co je pravda :) Jen bych nechtěla být v jeho kůži, když knihu dopisoval, muselo to být pěkně skličující.

MayB2
24.08.2016

Název včas odradí čtenáře, kteří nemají rádi sprostá slova, kterých je uvnitř požehnaně – no, zvykla jsem si asi po pěti stránkách. Vývoj lidstva (nazývaného "to") od symbolického vylezení z moře po druhou světovou válku, nazíraný velmi skepticky a ono, když se to tak shrne, není fakt nad čím jásat. Jenomže kdybychom si to moc připouštěli, tak by to byla hodně velká depka.

"Stromy se nepotkávaj, a proto žijou v průměru dýl."

trudoš
11.08.2015

Jak už kouzelný název napovídá, jde o řádně divokou divnověc. A i když mě kniha zpočátku pro svou svéráznou stylistiku zaujala, díky emočně agresivnímu vypravěčskému monologu jsem se rychle vrátil zpátky na zem. Abych Úprdelný dny na úprdelný planetě bezezbytku pobral, musel bych dokončit ještě alespoň jednu dvě vyšší dívčí navíc. Nejde ani tak o to, že by mi unikal autorský úmysl, jen jsem poztrácel smysl formy, která pro mě poměrně záhy začala být dost monotónní.

Trina1
08.12.2013

Zajímavý pohled na lidstvo a na svět. Knížka je velmi čtivá, občas jsem se pobavila, občas mě z toho mrazilo. Super, dávám 5 hvězd :)

Verrrunka
16.08.2012

Asi jsem ještě nečetla knihu, která by mě po pár přečtených stranách dostala do takové depky... Ale když si člověk zvykne na ten depresivní nádech a začne to brát trochu s nadhledem, tak je to vlastně velmi vtipný pohled na vznik a vývoj světa. Celá kniha je jazykově velmi pestrá, i když je používán dosti peprný jazyk, rozhodně to neuráží ani nijak nepohoršuje. Hodně mě zaujalo, že v celé knize není vlastně napsáno, že se jedná konkrétně o člověka a lidstvo, ale v jednotlivých kapitolách se dají rozeznat jednotlivé historické události, samozřejmě pojaté trochu zlehčeně. Na konci knihy se asi neubráníte myšlence, proč tu vlastně jsme a kam spějeme, možná na vás padne i trochu té skepse... Ale během čtení se nejednou pobavíte! :-)

Juliette
02.02.2012

Kniha psaná velmi svérázným stylem. Člověk se u toho pobaví než si uvědomí, že je to vlastně holá pravda o vývoji lidstva. V celé jeho kráse a bez příkras. (Jazyk knihy je jen pro silné čtenáře :-))

Boboking
27.06.2011

Je to BOŽÍ! Pokud nejste příliš jemnocitný, tak tento velmi kritický a nekonvenční výklad vývoje lidstva vás zaručeně dostane.

Dimitri Verhulst

Dimitri Verhulst
belgická, 1972

• Opozdilec (2017)
  • Úprdelný dny na úprdelný planetě (2011)