Konzultant

Nedlouho před svou svatbou se Konzultant, uznávaný právník, rozhodne vstoupit do riskantní oblasti obchodu s drogami na drsné texasko-mexické hranici – a doufá, že následkům tohoto rozhodnutí dokáže uniknout. Je pevně přesvědčen, že až mnohamilionový obchod s kokainem proběhne, vše se vrátí do starých kolejí a on se zase navrátí ke svému starému životu po boku milované snoubenky. Namísto toho se však ocitne uprostřed brutální a smrtelně nebezpečné hry, která může zničit všechno, co má rád, a všechny, jež kdy miloval. Cormac McCarthy se i ve svém posledním díle předvádí ve vrcholné formě, i když Konzultant není román, nýbrž „jen“ scénář k filmu, který letos natočil hvězdný režisér Ridley Scott s neméně hvězdnými obsazením: v hlavních rolích se tu objeví Brad Pitt, Michael Fassbender, Penélope Cruz, Cameron Diaz a Javier Bardem. Českou premiéru má film 28. listopadu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/182084/konzultant-aAZ-182084.jpg 3.435
Literatura světová
Vydáno:, Argo

The Counselor (2013)

Kniha Konzultant

trudoš

Po nadšení z konverzačky Vlak Sunset Limited jsem si od dalšího McCarthyho scénáře sliboval hodně. Jenže film není divadlo a to, co lze uhrát s málem na jevišti, zdaleka nemusí stačit na stříbrné plátno. O to spíš, jde-li o drsnou gangsterku z prostředí texasko-mexické hranice.
Nejde o to, že by Konzultant byl nudný, na to se tu toho děje příliš mnoho, navíc rozmluvy jsou živé, chytré a děsivé zároveň. Chybí však lepší vhled jak do zápletky, tak do nitra hrdinů, a nepřečtete-li si anotaci na přebalu knihy, dost hrozí, že se v ději vůbec nebudete orientovat. Z textu samotného to základní totiž nevyplývá, lépe řečeno, chybí zevrubnější shrnutí toho, o co komu vlastně jde. Brzy tak člověk dojde k bodu, kdy se už přestane v chaosu postav i motivací orientovat a začne se soustředit jen na to, co autor umí nejvíce - dialogy. Brutální finále pak sice ohromilo svou syrovostí, ovšem nešťastně utíná drama přesně v okamžiku, kdy jsem naopak očekával hrdinou intervenci. A tu já fakt potřeboval.

tweed
26.06.2017

Chtěla jsem se navnadit na mé poprvé s McCarthym (mám v hledáčku Suttree).
Jak vidíte, moc to nedopadlo.
Každopádně nad McCarthym hůl nelámu, to že někdo napíše blbý scénář, neznamená, že napsal i blbou knihu.

Doufám, že všechny dialogy měly být hrány ironicky, to by mohlo trochu zjemnit jejich demenci.
Těžko však posuzovat, jak měly být dialogy řečeny, postavy většinou jen sedí a bez nějakých vážnějších indicií si povídají.
Sice nevíte, kdo co jak myslí, ale co rozhodně víte, je například: kdo se jakou rukou poškrábal za uchem, jakou nohou vykročil z auta atd. Ano, čekají vás přebytečné popisy scén v délce jedné strany a klidně i více.

Buďme shovívaví a řekněme si - třeba nevěděl, že to budou číst běžní lidé, třeba si myslel, že pro film bude dělat scénu, kostýmy i režii.
I po té si však musíme přiznat, že z takového scénáře jen těžko vyjde něco dobrého.
Čeká vás tak typická zápletka, až je z toho jednomu trapně.
A pokud by vám z toho trapně nebylo, nebojte, je to pojištěno i sexistickými vtípky.
Abych nezapomněla – hned v úvodu čeká
nejtrapnější sexuální scéna v historii lidstva (viděla jsem chuť melounů a stejně to říkám).
Čekala jsem, o čem to vlastně bude, až konečně přestanou ty dlouhé a zbytečné rozhovory, ale brzy mi autor začal odhalovat řešení celé zápletky, o které jsem myslela, že tam je jen proto, abychom se dostali k něčemu důležitému, k hlavnímu tématu knihy. Bohužel jsem byla vyvedena z omylu.

Adam z Memento Mori jednou říkal, že žijeme v Garbage Age of Cinema.
Je to pravda.
A to, že se dostane takový film do kin a ještě k tomu v hvězdném obsazení, to jen potvrzuje.

DennisMoore
08.10.2015

Film se mi příliš nelíbil, kniha ano. Ve filmu se na mě McCarthyho dialogy valily takovou rychlostí, že jsem je nestačil vnímat, v knize jsem se do nich krásně začetl, vychutnával jsem si je, vracel se k niim... A bylo to zkrátka lepší. Perfektní ale bohužel ne. I když chybělo málo.

vrzd
14.10.2014

Beru to jako scénář, ne literární dílo.
Mexicko americké drogové téma, reálný svět kartelů a pravá tvář boje o moc v tomto oboru.
Autor má asi nějaký vztah k tomuto tématu.
Kvalitní příběh, který mě zaujal hlavně kvůli filmu.

3DD!3
31.01.2014

Přečteno až po vidění filmu a konečně pochopeno, kde nastala chyba. Ve filmu pár věcí totiž chybí a scény, které měly vyčnívat jsou zapadlé, né-li zkratkovité. Takhle to konečně dává všechno smysl (ne že by ho film nedával, ale hodně si člověk musel domyslet) a nutno podotknout, že McCarthy je mistr filozofických dialogů. Jeho břitké hlášky sklouzávající k úvahám o životě je radost číst. Přesto tentokrát nejde tolik do hloubky a spíš křiví žánrová pravidla a moderně-dekadentní příběh a charaktery konfrontuje s až prastarou bezohledností a násilím.

panjan
14.01.2014

Jelikož jde o scénář, tak zde chybí Mccarthyovské sáhodlouhé barvité popisy, což dělá knihu rychlejší a lépe stravitelnou. Ale to je asi jedinné, co zde chybí z Mccartyho. Velmi příjemně mě překvapil humor, který tak často u Mccartyho vidět nebývá. Akční napínavé, trochu zamotané, parádní filmová kompozice vyprávění. McCarthy je spisovatel, který nezklame.

puml
30.12.2013

Uprděný mudrlanství stárnoucího spisovatele a snaha o líbivé a "cool" scény. Ne že by McCarthy zcela propad, ale podle mě je to přeci jen romanopisec a scénář mu moc nesedí, je to dáno především nepřirozeným stylem, kterým postavy mluví. Spousta přemoudřelejch řečí a občas nějaká rádoby drsná a chlapácká scéna, která ale celkový dojem moc nevylepší, spíš naopak.

Wojcek
04.12.2013

Tohle mě moc nevzalo. Naštěstí je to jen krátká jednohubka, tak do vlaku. Na začátku sex a plno drsnejch řečiček, takže se ani nedivím, že z toho natočili film.
Nejlepší rozhovory jsou s Reinerem.