Tulenik Tulenik komentáře u knih

Skrytá Skrytá Kristin Cast

je to čím dál tím stejná nuda - osobnostní vývoj puberťáků nulový, jazyk zbytečně parodující, hrdinové předvídatelní.
Nevím, jak působí Lenobiin zvrat na čtenáře, který nečetl "Lenobiin slib". Jediné, co mne asi do dalších dílů zajímá je, proč do toho najednou začal zasahovat Erebus... ale v podstatě to čtu už jen ze setrvačnosti.

28.07.2013 1 z 5

Spi! Spi! Annelies Verbeke

Neobvyklá, místy poetická, styl psaní na hranici mezi poezií a prózou, téma velmi zvláštní, osudy lidí inspirativní.

Nejsem literární kritik, abych hodnotila vyzrálost stylu autorky, tak můžu jen říct, že jsem na několika místech byla zmatená a musela otočit stránku zpět, co mi uteklo.

Hlavní hrdinové jsou svým způsobem sympatičtí, byť totálně sebestřední (no, potkat je v reálu, asi bych moc sympatií nenašla). Řeší dost zapeklité životy s velkou komplikací, kterou vůbec nedokážu pojmout. Postupný rozklad osobností a šílenství rozumu. Touha po lidském teple kombinovaná se závistí a snahou se pomstít za své prokletí. Nevyzpytatelné reakce, setření rozdílů mezi imaginací a realitou.

Tohle rozhodně není lehká kniha. Kdyby to byl film, byl by střihově a obrazově velmi náročný - osudy různých osob se proplétají v čase i v prostoru.

Řekla bych, že stojí za pozornost, minimálně proto, že nepluje v hlavním proudu řeky současné tvorby.

05.03.2013 3 z 5

Bůh na lavici obžalovaných Bůh na lavici obžalovaných C. S. Lewis (p)

Milá knížka krátkých esejů, u kterých jsem si říkala, že bych je potřebovala umět zpaměti, abychom je mohla říct těm, se kterými se občas názorově střetávám. Logická argumentace, kterou bych ale sama potřebovala mít více podloženou a promyšlenou - směřuje vždy k jasnému cíli a nedává moc prostor pro diskuzi. Tak to je a kdo to nechápe... tak to nechápe. Pro nevěřícího pochybovače možná může být až příliš direktivní, ale asi je to na místě.

24.03.2018 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Knize nelze upřít čtivost a spád, pohled na příběh současnou filmovou akční optikou, povrchní, konzumní... ale myšlenka rozhodně není originální, velmi podobně je vystavěna třeba kniha "Jediný" od Richarda Bacha. Zajímalo by mne, zda-li se autor inspiroval, nebo k tomu přišel nezávisle sám.

28.10.2017 3 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

ach jo, tak tohle je zatím nejslabší autorova kniha a její marketing je mnohem lepší, než ona sama.... dá se přelouskat za dva večery, ale pocit je spíš rozpačitý...

23.04.2016 1 z 5

Dotkni se osudu Dotkni se osudu Martina Wolfová

Kniha přečtena za dopoledne - styl lehký, čtivý, oddechový - k tomu je ta kniha napsána - jako relax, nevytýkala bych jí styl ani nedostatek hloubky. Poselství má, emoce vzbudit dokáže. Já jsem spokojená :-)

17.01.2015 3 z 5

Odhalená Odhalená Kristin Cast

Zoey se dostane do opravdového průšvihu... asi jenom zvědavost na to, jak se s tím v příštím dílu autorky vyrovnají mě bude motivovat k tomu číst dál.
Příběh Neferet je zajímavý, pubertální nevyrovnanost Zoey až otravná...

19.10.2014 2 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Slušně vystavená detektivka, ale tušila jsem, kdo za tím stojí už před polovinou....
Nemám vůbec tušení, jestli Armáda spásy opravdu funguje tak, jak je vykresleno, ale vypadá to důvěryhodně - mazec. Detailní popis brutalit bych si skoro i odpustila, ale k Nesboovi to tak nějak patří, budiž. Opakované těsné míjení se s nájemným vrahem mi chvílemi přišlo až příliš umělé :-)

Dobře se to čte, taková víkendová oddechovka. Myslím, že to asi nebyla poslední kniha tohoto autora, která mi přistála v seznamu.

28.07.2013 3 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Úžasná kniha od úžasného autora.
Feynman byl po všech stránkách fenomén, geniální vědec, učitel, hudebník i malíř. Člověk, který život skutečně žil a výzvy přijímal. Jeho knihy jsou lehké a vtipné a stejně tak vykresluje i svůj život, který rozhodně nevypadal jako procházka růžovým sadem. Přesto je plný nezdolného optimismu a energie.
Tato kniha zásadním způsobem ovlivnila můj život a doporučuji ji k přečtení opravdu velmi.

18.05.2013 5 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

téma mi přišlo více než slibné, zpracování více než ubohé. Ach jo.... tolik zbytečných keců už jsem dlouho pohromadě neviděla. Tímhle si tedy autor u mě skore rozhodně nevylepšil.
Znám situaci kolem dul, přirozeného rodičovství, nošení dětí v šátcích a zakládání mateřských center více než dobře. Dovedu si velice živě představit situace, které autor popisuje... ale kdyby si odpustil tu zbytečnou a hloupou omáčku, vešlo by se mu to do jedné kapitolky.

05.03.2013 odpad!

Dny, kdy se hroutil svět Dny, kdy se hroutil svět Alex Preston

Tak tohle dílo rozhodně nepatří mezi jednoduchou a oddechovou literaturu. Už prolog je velmi autentický a tak syrový, až Vám z toho běhá mráz po zádech. A je velmi důležitý, protože bez něj by asi ani nemělo cenu to číst.

Tolik beznaděje šílené touhy po penězích. Obětovaný život naprosto nesmyslně hnaný drogami. Až si člověk říká, co je to za troubu, že je ochoten tohle podstupovat. Co je to za totálního blba (pardon), když mu to nedochází.

Asociativní vyprávění bez jednoduché a přímočaré pointy. Celé je to jako šílený vzpomínkový sen. Jen ten prolog Vás žene dál... až v poslední čtvrtině se objeví závan života a smyslu. Pouhý záblesk naděje, snaha o vystoupení z rozjetého vlaku, pochopení hlubšího smyslu života. Jedna zásadní chyba (tak pochopitelná), která všechno ničí. Uzavírá se smyčka vzpomínek, sotva objevené emoce jsou potlačeny a život totálně zmrazen.

Rozhodně se nejedná o knihu, kterou bych doporučila ke čtení každému. Je náročná a mnohovrstevná. Dost realisticky zrcadlí beznaděj a zoufalství dnešní společnosti, která bojuje sama se sebou a neví, co vlastně chce...

14.08.2012 3 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

Paráda, spousta věcí začíná mýt smysl a napětí graduje, nedočkavě čekám další díl. A jen tiše doufám, že Kamële neskončila, ale její čas ještě přijde.

23.04.2017 5 z 5

O povaze fyzikálních zákonů O povaze fyzikálních zákonů Richard P. Feynman

Nečte se tak snadno, jako jiné Feynmanovy knihy - možná proto, že se jedná o přepis přednášek, kterým pak chybí ten živý lidský náboj, který je nepochybně provázel.

Přesto je to kniha plná moudrých a pokorných postřehů, kniha, která běžným lidem může otevřít skulinku do světa fyziků.

Mám vypsáno pár velmi užitečných poznámek a postřehů a už několikrát jsem je použila pro vysvětlení některých fyzikálních postupů a postojů pro běžné lidi jen těžko pochopitelných.

Chcete-li tedy nakouknout pod pokličku tomu, jak uvažují fyzikové o světě a jeho souvislostech a proč se dnes staví tolik drahých experimentálních zařízení a všichni se ženou za velkými výkony a vysokými energiemi, zkuste chvíli nepožadovat příběh, napětí či adrenalin a nechte si to vysvětlit od fenomenální osobnosti, kterou R.P. Feynman nepochybně byl.

28.11.2013 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Čtu znovu po letech s devítiletým synem - střídáme se ve čtení a já si oživuji staré známé hluboko zakopané vzpomínky :-) Obnova určitě nezaškodí.

18.08.2013 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

O autorovi se hodně mluví i píše. Tohle byla první jeho kniha, která se mi dostala do ruky. A chytila mě - autor je velmi dobrý vypravěč a stavba příběhu je promyšlená. Zápletka a popisy brutální, jeden by se doma bál. Ještě, že jsem to četla na jaře, kdy sníh nehrozí. Oceňuji práci s motivací psychopata a hlavně naťuknutí toho, jak (přes její "logické a spravedlivé opodstatnění") neobjektivní byl a vybíral oběti. Bezohlednost se od psychopata dá očekávat.

Škoda, že se tam vyskytuje pár míst, kde si čtenář řekne: "ha, chyba!" Ale možná je to tak schválně. Jedna z těchto chyb mi prozradila pachatele už v polovině knihy....
Každopádně mám v plánu přečíst si i další kousky.

25.05.2013 4 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

tak nějak přemýšlím, o čem ta kniha vlastně je a nemůžu se ubránit pocitu, že hlavní myšlenkou je vysvětlení, proč se na dokonalém počítači Země zjevilo něco tak ubohého jako je lidstvo.
Marvin perlí, pohyby časem a prostorem jsou mohutné, vymyšlená slova víceméně vtipná.
Smíchy jsem se neválela, ale pobavilo. Jsem zvědavá na celkové poselství...

18.05.2013 3 z 5

Smutný medvídek Smutný medvídek John J. Lamb

Takový příjemný sobotní půlden strávený v posteli s příjemnou knihou :-)

Neobvykle vystavěná detektivka, důsledně promyšlená a dávající čtenáři šanci tipovat vraha i postup pátrání. Téměř úplně se obešla bez páchání násilí na vyšetřovateli, zatímco slovních útoků najdeme docela dost.

Jsem spokojená s vykreslením charakterů a vzájemných vazeb hrdinů, líbí se mi nenásilný letmý pohled do jejich různorodých psyché a motivací. Není tu nikdo s nadpřirozenými schopnostmi ani možnostmi, žádné zázračně morálně silné charaktery - všichni jsou naprosto uvěřitelní.

Popisy krajiny nejsou detailní a neunavují, ale kdyby jim člověk věnoval více pozornosti, jistě si ve své fantazii dokáže podle popsaného vykreslit báječnou krajinu. já tuhle potřebu neměla.

Bez ohledu na popisovaný malebný kraj byl pro mě důležitější děj, který má švih, spád a logiku. Život plyne velmi přirozeně a nenechá se narušit ani vraždou části zkorumpovaného a vzájemně se vydírajícího propletence.

Rozhodně doporučuji - oddechová detektivka psaná příjemným stylem. Těším se na pokračování!

A abych nezapomněla - obrovské plus a palec nahoru dávám autorovi za skvělý cynický humor - ten mám ráda! Jen houšť!

05.03.2013 4 z 5

Tři minuty věčnosti Tři minuty věčnosti Gert Prokop

Nezklamala - výborné detektivní sci-fi s dávkou psychologické studie zhroucené civilizace. Místy mrazivé, místy k pláči....
Jazyk překladu je sice už lehoučce zastaralý, ale řekla bych, že dojmu z knihy to rozhodně neškodí - naopak.
Škoda, že tento autor zapadl.

09.07.2012 5 z 5

Sněženky Sněženky A. D. Miller

relativně útlá knížečka a přesto mi trvalo několik týdnů ji přečíst, dostat se do obrazu, pochopit myšlenkové pochody a až poslední čtvrtina mě uchvátila a donutila k tomu, co mi obvykle knihy dělávají - dočíst za každou cenu.

Kniha je intimní zpovědí stárnoucího řadového právníka o pravděpodobně největším průšvihu jeho zrání, které vedlo k tomu, že jeho kariéra spadl na začátek a tam už zůstala.

Vyprávění je usazeno jako dopis=zpověď=zdůvodnění ženě, s níž plánuje svatbu - motivace mi uniká, při četbě mne tyto odkazy rušily. Jako žena bych asi od svého nastávajícího nechtěla číst o předchozím vztahu, který zanechal nepřekonatelné stopy fascinace.

Nicméně jako exkurz do psychiky porevolučního Ruska to nebylo úplně marné a závěr, když konečně získal spád je napsaný dobře a čtivě.

Takže zvyšuji původní hodnocení ze dvou na tři hvězdičky.

17.06.2012 3 z 5

Strach buší na dveře: Příběh kněze ve spárech StB Strach buší na dveře: Příběh kněze ve spárech StB Marie Šulcová

Beletrie volně inspirovaná skutečným příběhem, který by si zasloužil mnohem propracovanější zpracování, aby dokázal ukázat, jak mnohovrstevnaté mohou být lidské motivy a jak destruktivní bylo předrevoluční období.

Velmi dobře a snadno se čte a má předpoklady působit i na duchovní stránku čtenáře - kniha na mě působí, že předpokládá věřícího čtenáře, kterému má co dát.

24.11.2014 4 z 5