tučňák222 tučňák222 komentáře u knih

Obléknu si půlnoc Obléknu si půlnoc Terry Pratchett

Úžasně vtipná, moudrá, poutavá ale i dojemná kniha.

30.12.2021 5 z 5

Děda Děda Jan Novák

Knihu jsem měl v povinné četbě a tešil jsem se na ni. Ovšem částečně mě zklamala.
Asi znám hodně podobných příběhů z této doby a určitě i zajímavějších, přesto dávám čtyři hvězdičky a to díky čtivosti a jakési možnosti považovat ji za jednu z jakýchsi zastupitelek takovýchto příběhů.

17.12.2018 4 z 5

Hostům z hlubin mrazu Hostům z hlubin mrazu * antologie

Naprosto skvělá antologie výrazných básníků.

12.07.2020 5 z 5

Listopad Listopad Irena Eliášová

Z příběhu je sice cítit amatérské psaní, ale také veliké vcítění se do životů a pocitů druhých. Odehrává se v netradičním prostředí za, alespoň pro většinu lidí, neobvyklých situací. Důležité je hlavně, že příběh předává poselství a dokáže i vehnat slzy do očí.

21.04.2019 5 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

První poznání autora. Děsivé, šokující, krásná vyprávění i nedokonalý děj ovšem s originálním mrazivým rozuzlením.

24.01.2019 4 z 5

Máchovské variace Máchovské variace Josef Hora

Překrásné verše o Máchovi, básni Máj a dalším

A slova tvá teď se mnou jdou,
básníku, jako stisky dlaní,
co ty sám s hlavou svěšenou
zacházíš vyhořelou strání,

na chvíli hvězda, chvíli stín,
šept větve, po níž světlo kane,
zmáčený šátek Jarmilin
a rukopis, jenž v šero plane,

nerozluštěný, nejatý,
poselství z dávna, zpráva z dálky ―
v čas míru voníš poupaty,
vichrem se prodíráš v čas války,

duše, jež navždy ranilas
zem řeči, do níž střemhlav padám,
srdce, jež zas jdeš dát svůj hlas
plamenům, lásce, barikádám.

Moudré z nebe Moudré z nebe Richard Skolek

Mám rozporuplné pocity.
Styl knihy je naprosto jedinečný, zároveň zcela dětsky banální, což až na některá, pro děti určitě neznámá, slova ale naprosto odpovídá jejich písemnému vyjadřování. Nelíbilo se mi, že občas je kniha opravdu nudná a že vytrvale připomíná Hrabala.
Nicméně místy jsem se opravdu velice nasmál a nebo ztotožnil s malým Ríšou.

Ano, kniha je trapná. :-D Je trapná svým obsahem, stylem a ten, kdo něco podobného neprožil asi ani trochu nepochopí. Ale to je přesně Skolek a jeho humor a to co se mi na jeho knížkách líbí.

30.01.2022 4 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Můj nejoblíbenější Mitchell mě zde docela zklamal. Pro mě je to jeho najslabší kniha. Ale ten jeho styl a genialita vykreslení postav a atmosféry povznáší i tento, pro něj nezvyklý, literární žánr.

19.05.2020 3 z 5

Sluncem a stínem Sluncem a stínem Josef Václav Sládek

Nádherné pravdivé verše o lásce, cestě životem, o radosti, která nemusí trvat věčně.
Všechny básně jakoby splývají v jeden citový příběh psaný od mládí po stáří.
Mnoho básníků napsalo podobné sbírky, a přesto je tato krásná a čímsi velkolepá.

02.06.2019 5 z 5

Večerní písně Večerní písně Vítězslav Hálek

Krásná milostná a přírodní lyrika, v které Hálek dokáže procítit velkou lásku k životu, světu a dívce v několika jemných verších.

10.02.2019 5 z 5

Cid Cid Pierre Corneille

V knize sice nejsou scény s trochou akce, ale i tak na klasicistní drama má poměrně dynamický děj. Krásnými verši vypráví poutavý příběh. Především nezachování jednoty místa, času a děje ji činí zajímavou.

11.01.2019 4 z 5

Cena Cena Marek Hnila

Silně poutavá krátká, zato ale výstižná novela. Představoval bych si akorát příběh rozvinutější a delší, kvůli čemuž nemohu dát pět hvězdiček. Ale když zvážím s jakým vypravěčským uměním je text psán, přičemž se jedná o prvotinu ze studentských let, jsem velmi udiven.

04.01.2019 4 z 5

Hry (1963–1988) Hry (1963–1988) Václav Havel

Havlovy hry člověka osloví svou lidskostí a otevřeností.
Používá střet vnitřních monologů, přetvářku, absurditu komunikace, humor a všechny působí dojmem dokonalé scenické propracovanosti.

Mácha snivec a buřič Mácha snivec a buřič František Xaver Šalda

Text mi představil Máchu takového, jaký skutečně byl, jak bychom ho měli vnímat, a cítit jeho pocity skrze slova. Dosud jsem ho považoval za autora, jehož předčasná smrt byla ztrátou pro českou literaturu, nyní chápu, proč se o něm hovoří jako o našem nejlepším básníku a jakou geniální osobností byl.

Alois Nebel Alois Nebel Jaroslav Rudiš

Podle mě dobrý námět ale nevhodný pro komiks, grafika často ubírala srozumitelnosti a šílený font.

27.06.2021 4 z 5

Filtrační papíry Filtrační papíry Petr Maděra

Říkal jsem si, že přesně tuto poezii nemám rád... A pak jsem se začetl.
Autor zachycuje jako filtrační papír to nejvýraznější, čímž vynikne hnus a samotná podstata věcí - prázdná nebo hutná?
Jedná se o velmi zvláštní popis atmosféry. To zachycené po složení stvoří prapodivné obrazy až surrealistické nebo naturalistické?

01.06.2020 3 z 5

Sencislo9 Sencislo9 David Mitchell

Pro mě nejméně zajímavý a pochopitelný Mitchellův román. Zdá se mi, že i docela slabý.

19.05.2020 4 z 5

Mé lásky: z francouzské poezie 15.–⁠20. století Mé lásky: z francouzské poezie 15.–⁠20. století Guillaume Apollinaire

Báječné, zvukomalebné a životaplné překlady krásných především zamilovaných básní.

Paul Verlaine - Píseň podzimní

jak bych byl sám
spadlé listí.

17.05.2020 5 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Smrť nikdy nezklame, naprosto nejvtipnější a nejzajímavější postava.

13.04.2020 5 z 5

Hubený nás nedostanou Hubený nás nedostanou Richard Skolek

Spousta originálních a nečekaných příběhů plných vtipu, které čtenáře krásně upoutají.

24.01.2020 3 z 5