Mácha snivec a buřič

Mácha snivec a buřič https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91101/macha-snivec-i-buric-91101.jpg 4 9 5

Stručná promluva respektovaného literárního kritika F. X. Šaldy, kterou přednesl na máchovském večeru v Národním divadle v Praze 22. května 1936, coby oslavu předního českého básníka.

Elevant
10.01.2021 5 z 5

F. X. Š. byl jistě zásadní osobností, co se týče výkladu Máchova díla. Tato jeho esej nejenže obsahuje zajímavé myšlenky, které snad každého musí podnítit k četbě Máchy, ale je sám napsán krásným jazykem. Šalda je nejen erudovaným kritikem básníků, ale i básníkem kritiky.

Česneksmedem
11.12.2019 4 z 5

Vzhledem k rozsahu tohoto dílka bych jej označil jako „knižní placebo“. Rozhodně však ne obsahem, ten je velice solidní.
Jak známo, Mácha je náš první „kosmický“ básník a mág metafory. Od nátury byl pesimista s touhou po pravdě, což je zatrolená kombinace. Také je Šaldem hezky oznámkován jako první „vidomec české poesie“.
Být pesimistou s touhou po pravdě v dnešní době není rozhodně o nic lehčí. Přesto. Jak jistě víte, Mácha zemřel již v 25 letech, když se nakazil při hašení požáru, který náhodou zahlédl. Údajně se nakazil cholerinou, tedy mírnější formou cholery. Žít v dnešní době, asi by to dopadlo jinak. Před hořícím domem by si udělal selfie a mohl by tvořit vesele dál.
Přečtete to za pár minut, takže neváhejte.

tučňák222
17.12.2018 5 z 5

Text mi představil Máchu takového, jaký skutečně byl, jak bychom ho měli vnímat, a cítit jeho pocity skrze slova. Dosud jsem ho považoval za autora, jehož předčasná smrt byla ztrátou pro českou literaturu, nyní chápu, proč se o něm hovoří jako o našem nejlepším básníku a jakou geniální osobností byl.

Beltrix
09.10.2016 3 z 5

Zajímavý pohled na Máchovo dílo.

JelizaRose
04.04.2012 4 z 5

Knížku jsem zhltla jedním dechem, doslova do půl hodiny :D Pro milovníky Máchy doporučuju!

František Xaver Šalda
česká, 1867 - 1937
1989  95%Vteřiny duše
1986  76%Milostný listář
1937  79%Duše a dílo
1954  91%Domove líbezný
1948  75%Boje o zítřek

Kniha Mácha snivec a buřič je v