TomHr TomHr komentáře u knih

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Příjemný únik do alternativní reality, ve které vládne Československu spravedlivý pan král a armádě statečná generalita, chrabré československé námořnictvo mazaně poráží silnější protivníky a dobře chrání své spojence a zámořské državy. Postavy jsou sympatické, tedy pokud stojí na té správné, rozuměj československé, straně. Příběh je svižný a přímočarý, konec poměrně předvídatelný, ale tak to u pohádek chodí.

15.03.2023 3 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Co se autorovi nevešlo do trilogie Čierny kruh, to zužitkoval v Tieni mafie. Zatímco Čierny kruh byl „dějovější“, v této knize (i v jejích dalších pokračováních) je více filozofie, psychologie. Více úvah na téma fungování politiky a demokracie, více stesků na stádo, které je zapotřebí tu vystrašit, onde dát nažrat, vítězství ve volbách je pak jisté. Více líčení toho, jakým mechanismům podléhá rozhodování na městské úrovni i v nejvyšší politice. Bahno Mečiarovské éry vystřídáno deziluzí a ještě větším zklamáním, Karika sugestivně popisuje, jak stát organicky srostl s mafií. A ano, umím si představit, že takto trefný popis reality může některým mocným lidem vadit, zvlášť, když není složité rozklíčovat, jaké reálné osoby jsou předlohou románovým postavám.
Setkáváme se s některými hrdiny série Čierny kruh, se Štarchem, s Vokošem. Kniha je ale zaměřena na další postavy kolem hlavního hrdiny Michala Harvana. Sleduje jejich životní osudy prakticky od předškolního věku.
Karika umí zvládá velmi dobře spisovatelské řemeslo, přesně ví, jak a kdy dávkovat napětí, sex, dramatické dějové zvraty, a tak lze filozofické pasáže naštěstí překousnout.

04.11.2022 4 z 5

Priveľa podozrivých Priveľa podozrivých Václav Neuer

Dobře vystavěný příběh s větším množstvím postav, to ale není na škodu. Jednotlivé dějové linky dobře navazují a vyprávění nepostrádá logiku. V souladu s názvem knihy se nabízí hned několik jasných pachatelů, i když je zřejmé, že ten nejjasnější pachatelem není. Případ zůstává otevřený až do samotného finále. Tahle povedená detektivka baví od začátku do konce.

13.10.2022 5 z 5

Armabetton Armabetton Martin Chval

Úsměvná knížka plná neotřelých nápadů a slovních hříček. Ze začátku baví, člověk čeká, co se z té betonové věci vyvrbí. Časem je těch hyperbol, parabol, elipsoid a sinusoid příliš. Konec je, jak jinak, šťastný, ale částečně otevřený – pro možnost pokračování. To si však nechám ujít; humoru a satiry bylo prostě až moc.

29.04.2022 3 z 5

Tahle knížka patří spíš do kategorie "Rozvoj osobnosti" než do poličky "Příroda".
Autorka asi spoustu let pozorovala vlky a to nejen v zajetí, ale i v jejich přirozeném prostředí. O to podivnější je, kolika zjednodušení se dopouští, jak opakuje některá klišé. Na základě vybraných vlčích historek páchá mravoučná kázání na adresu člověčenstva. Jasně, bylo by to bezva, kdyby lidi jednali podle vzorců, který nám tady autorka předkládá. Jenomže, obávám se, život je daleko složitější a mnohem méně čitelný a přímočarý. A to život lidí – i vlků.

01.10.2021 2 z 5

Bouda na Kreml Bouda na Kreml Chris Ryan (p)

Čtenář bezděky uvažuje, zda se popsané události skutečně odehrály a co je ještě fabulace. Autor se moc nepárá s jazykovými nuancemi či psychologií postav, vrhne se po hlavě do děje a pak to svižně odsýpá. Styl je strohý až reportážní a je zřejmé, že se autor musel dlouho pohybovat v prostředí speciálních jednotek - podrobně ale čtivě popisuje metody i jejich výstroj a výzbroj, neváhá použít řadu slangových výrazů. Jen přepisy ruských slov působí místy úsměvně pro čtenáře, který se potkal s ruštinou, ano, měl jsem ji ještě povinnou.
Pokud hledáte napínavou oddechovku, knížka určitě splní očekávání.

17.06.2020 4 z 5

Kominické lodě Kominické lodě Ivan Wernisch

Krátké srdíčkové úsměvné a mravoučné příběhy, ve kterých jistě každá mladá dáma nalezne zalíbení, potěchu duše a také poučení... no dobře, tak úplně to není pravda, citlivým jedincům může knížka způsobit ujímání. Hospody, hampejzy a dvorky činžáků, tam všude na čtenáře číhají mocné salvy Wernischových nezřízených nápadů. A hlavně ten jazyk, ten šťavnatý jazyk!

08.06.2020 5 z 5

Mayday Mayday Jonathan Lynn

Podobný druh humoru jako u předchozích autorových dílek, ale tady funguje o poznání méně. Popis spisovatelovy tvůrčí krize je zřejmě autobiografický. Až na vcelku sugestivní popis L. A. knížka nezanechá větší dojem... Tak nějak nenaplnila očekávání.

26.03.2020 2 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Tajnou historii jsem přetrpěl jako audioknihu a při poslechu jsem si uvědomil největší nevýhodu audioknihy: nelze u ní aplikovat rychločtení a přeskakovat stránky. Nakonec jsem teda celé soubory přeskakoval, abych se nějak prokousal až na konec. Myslím, že nic podstatného mi neuniklo.
První zhruba třetina knihy spočívá ve spoustě nezáživných plků. Sáhodlouhá líčení každého hnutí mysli nepříliš sympatických hrdinů zabrousí až do jejich dětství, aniž bych vypozoroval nějakou souvislost se současným příběhem. Nicméně pro čtenáře a čtenářky populárních psychologických časopisů se bude jednat o vydatnou krmi. Pokud jste ovšem ducha slabšího jako já a očekáváte hutný děj a silný příběh, sáhněte raději jinam. Nějakou tu alibistickou hvězdičku dávám za několik málo vcelku napínavých pasáží, solidně napsaných.

16.03.2020 2 z 5

Mortdecaiův záhadný případ s knírem Mortdecaiův záhadný případ s knírem Kyril Bonfiglioli

Charlie Mortdecai je hrdina bez bázně a hany! Delikátní chirurgický zákrok v oblasti jisté zadní partie byl sice zkouškou jeho statečnosti, navíc je plně zaměstnán obhospodařováním paloučku, který nechává rašit pod nosem, ale jinak se s plným nasazením vrhá do rozlousknutí zapeklitých záhad. Stane vždy v čele, zejména pokud se jedná o vybrané laskominy k obědu. Stejně tak neohroženě se dokáže vypořádat s drahými alkoholickými nápoji. Jeho vůdcovské vlohy se zvýrazní, jakmile dojde na co nejrychlejší opuštění bojiště. Ovšem při řešení záhadného úmrtí vysokoškolské profesorky stane tváří tvář nejen ďábelskému doktorovi, ale i mezinárodním zabijákům, a tak o nějaký ten štulec či přímo ránu do nosu není nouze.
Knížka decentně dávkuje pravý anglický humor, nadsázku a ironii. Sympatický hlavní hrdina je vlastně antihrdina, který nicméně občas musí vzít rozum a palnou zbraň do hrsti. Záhadný případ s knírem je zábavný a správně střelený a tak je vlastně škoda, že kniha tak rychle a skončila - neskončila.

16.03.2020 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Naši známí antihrdinové mě opět přilepili ke knize, odtrhl jsem se až na poslední stránce. Ale po přečtení podobný těžko definovatelný pocit jako u Marca: nedokážu říct proč, ale tak nějak to prostě nebylo na pět hvězd.

16.07.2018 4 z 5

Kritické momenty kosmonautiky Kritické momenty kosmonautiky Ondřej Šamárek

Od útlého věku mě fascinují lety do vesmíru, takže řadu v knize popisovaných událostí jsem znal. Přesto jsem si se zatajeným dechem přečetl líčení krizových a kritických situací v podání Ondřeje Šamárka. Dvakrát (!) na blogu a teď si užívám pěkně vypravenou knihu v papírové podobě. Z knihy je patrná spousta práce, sbírání střípků informací z mnoha zdrojů, aby z nich vzniklo poutavé a napínavé vyprávění. Určitě lze knihu doporučit i lidem, kteří nesdílejí fascinaci vesmírem, rozhodně se nejedná o suché strohé popisy technikálií!
Pro mě etalon literatury faktu.

16.07.2018 5 z 5

Báječná léta s Klausem Báječná léta s Klausem Michal Viewegh

Autobiografická jednohubka, knížka, ve které autor popisuje svou rodinu, jak to bylo s rozvodem, jak se seznámil s druhou ženou, místy se obhajobou své tvorby vypořádává s kritiky. Přímočaře podané epizody jsou prokládány citáty proslulého narcisty; ve srovnání s Klausovými sebestřednými bláboly o to víc vyniká Vieweghův příjemný jazyk, umění nadsázky, ironie a zkratky.

25.04.2018 3 z 5

Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí Petr Šabach

Šabachovými texty se takříkajíc prochechtávám. Ten styl vyprávění mám moc rád. Jestliže ostatním knížkám dám pět hvězd, tady si dovolím o jednu ubrat; Čtyři muži na vodě jsou přece jenom o malilinko slabší. Kdyby se tak dalo dát čtyři a půl...

30.01.2018 4 z 5

Nevinný Nevinný Ian McEwan

Tak nevím. Červená knihovna? Špionážní román? Kombinace obého? Funguje to tak napůl.
Předností knihy je plastický obraz rozděleného Berlína a jeho atmosféry.

30.11.2017 3 z 5

Smrtící kód Smrtící kód Ken Follett

Dobře vystavěné, chytlavě odvyprávěné, no chtě nechtě jsem hltal písmenka, abych se dozvěděl ... Dal bych čtyři a půl hvězdy, kdyby to šlo; ta pátá tam přece jenom není.

30.11.2017 4 z 5

Dávid a Goliáš Dávid a Goliáš Václav Neuer

Podivná vražda zdánlivě postrádá elementární logiku. Není se vůbec čeho chytit a jediný podezřelý má alibi… do toho se objevují další mrtví a je zřejmé, že jednotlivé vraždy musí spolu souviset. Velmi dobře vystavěným příběhem nás autor zavede až do divokých devadesátek, do doby euforie a současně neuvěřitelného svinstva. Ledecký a jeho parta postupně odhalí pravděpodobný motiv, ale ve finále je to sám pachatel, kdo podává úplné vysvětlení. Dávid a Goliáš je možná o něco víc thriller než klasická detektivka, přesto za mne jedna z nejlepších knížek s inspektorem Ledeckým.

09.07.2024 5 z 5

Továrna na maso Továrna na maso Miloš Urban

Autor se rozhodl ulovit několik zajíců najednou a nakonec mu skoro všichni ušáci zdrhli.
Plusové body jistě za perfektní reálie prudce se rozvíjející Prahy, s jejími postavičkami, ulicemi, šantány, divadly, úředníky, fabrikami i samotnými velejatky. Nevšední je líčení samotného provozu jatek. Rovněž na popisu hlavní postavy románu, inženýra Hebvábného, si autor dal záležet. Tady se ale začíná projevovat hlavní neduh knihy: příliš mnoho písmenek. Rozvláčnost se týká manželského a také nevěrně-mimomanželského života páně inženýra. Ano, chápeme že místo ložnice spává raději na kanapi v kuchyni. Proč je ale zapotřebí vysvětlovat to šestkrát?
Audioknihu uvozuje předmluva samotného pana autora, který upozorňuje na nebinární osoby v románu. Ano, jsou tam, a jsou možná největší slabinou knihy: autor je včlenil jakoby nuceně, neorganicky. Nebo jsem nepochopil autorův záměr? Po předchozích výtečných Urbanových knihách je Továrna na maso zklamáním.

02.06.2024 3 z 5

Tiene minulosti Tiene minulosti Václav Neuer

Série s inspektorem Ledeckým má vzestupnou tendenci, což potvrzuje i tahle knížka. Stavba a uvěřitelnost příběhu, vnitřní svět postav, vše funguje jak má. Poměrně přímočarý jazyk přispívá k rychlému vtažení do děje a opět potěší autenticita policejních postupů. Knížka se nese v mírně melancholické náladě, ostatně jako celá Neuerova série.

02.06.2024 5 z 5

Na zemské stezce Na zemské stezce Martin Nesměrák

S historickými romány se roztrhl pytel v posledních letech. Zemskou stezku bych zařadil k těm lepším, za mě příjemné překvapení. Knížka je napsaná s dobrou znalostí prostředí a doby, charaktery postav jsou sice jasně dané a moc se svým jednáním neodchylují od nalajnované osy, ale příběh je psán se smyslem pro tajemno a napětí. Takže ano, jdu se poohlédnout po dalších pokračováních.

21.11.2023 5 z 5