Kritické momenty kosmonautiky

Kritické momenty kosmonautiky
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266604/bmid_kriticke-momenty-kosmonautiky-266604.jpg 5 28 28

Kniha od autora Ondřeje Šamárka vypráví o známých i méně známých nehodách a katastrofách ve vesmírném výzkumu.

Přidat komentář

murdoch
05.03.2024 5 z 5

Must have pro milovníky kosmonautiky. Hezky napsáno a dozvěděl jsem se spoustu věcí, které jsem zatím netušil. Snad jen jediná výhrada - let šimpanze Enose je vylíčen jako humorná příhoda, ale chudák opičák si to fakt nezasloužil... Jinak ale super a doporučuji.

jaroiva
08.06.2022 5 z 5

Výborná kniha!
Nejsem žádným velkým fanouškem kosmonautiky, i když jsem už o ní něco málo přečetla.
Ale tohle je psané takovým způsobem, že to musí oslovit široké publikum.
Začátky mě ještě tak nebraly, protože jsem to nezažila v médiích, ale Challenger nebo Columbii mám v živé paměti. Obrázek rozdvojeného oblaku výbuchu se mi vybaví při pouhé zmínce názvu Challenger. Takže i v knize na mě nejvíc zapůsobily informace o těchto dvou událostech.
Kam se hrabe beletrie typu Marťan nebo Spasitel...
Tohle je teprve opravdové drama.
Kosmonaut je v podstatě takový poloviční sebevrah, jak to tak sleduju. Nejen v této knize, ale doporučuji i např. přímo astronautem psaného Astronautova průvodce životem na Zemi.


Pert
02.02.2022 5 z 5

Skvělá knížka. Fanouškům kosmonautiky velmi doporučuji.

work
09.03.2020 5 z 5

Je hodně obtížné napsat faktografii z oblasti pokročilých technologií tak, aby byla dostatečně fundovaná pro skutečné odborníky, srozumitelná pro nadšené laiky, a čtivá i pro obyčejného náhodného čtenáře. Tady se to povedlo na jedničku.
Tím se více méně opakuji, protože tohle v komentářích pode mnou už zaznělo. Přidám tedy snad jen to, že po dočtení žasnete nad tím, co žene talentované jedince, aby se posadili na špici kolosu, napěchovaného odshora až dolů výbušnými látkami, a nechali se dobrovolně odpálit z rampy, aby se pak mohli v chladném a nehostinném vakuu vesmíru potýkat se selhávajícími systémy lodi a doufat, že se (snad to tentokrát vyjde) dostanou v pořádku zpátky na zem. Asi jim závidím. Krásná knížka.

TomHr
16.07.2018 5 z 5

Od útlého věku mě fascinují lety do vesmíru, takže řadu v knize popisovaných událostí jsem znal. Přesto jsem si se zatajeným dechem přečetl líčení krizových a kritických situací v podání Ondřeje Šamárka. Dvakrát (!) na blogu a teď si užívám pěkně vypravenou knihu v papírové podobě. Z knihy je patrná spousta práce, sbírání střípků informací z mnoha zdrojů, aby z nich vzniklo poutavé a napínavé vyprávění. Určitě lze knihu doporučit i lidem, kteří nesdílejí fascinaci vesmírem, rozhodně se nejedná o suché strohé popisy technikálií!
Pro mě etalon literatury faktu.

Ondra148
14.02.2018 5 z 5

Seriál na blogu, pořad na streamu a nakonec i kniha. Vše moc pěkně zpracované.

Adhara
11.01.2018 4 z 5

Text je vyvážený a vzhľadom na náročnosť témy veľmi čítavý. Vysvetlenia zrejme budú pôsobiť aj laikovi zrozumiteľne. Kniha prakticky neobsahuje monotónne pasáže, ale vytvára pestrú mozaiku komplexnosti nejakej historickej udalosti. Aj ten, kto už nejakú tú knižku o kozmických katastrofách vlastní, jej pokojne môže urobiť na poličke miesto – má čo ponúknuť nielen úplným laikom. A to aj vďaka svojej aktuálnosti.

Čítanie knihy však trochu sťažuje jej úprava. Čudný formát by ani tak nevadil, ale početné drobné chybičky textu, niekde aj dve-tri na stranu, už áno.

Meybe-
05.11.2015 5 z 5

V českém internetovém prostředí existují lidé, jejichž jména zná jen hrstka nadšenců a fanoušků astronautiky. Přitom za poměrně krátký čas vytvořili uživatelsky příjemný, informacemi nabitý portál a diskusní fórum, na kterém se pravidelně schází k debatě jak laická, tak odborná veřejnost. Jejich práci lze po právu považovat za záslužnou. Zejména, protože v našem malém státu není mnoho lidí, kteří by takovýmto způsobem, seriozně informovali na poli kosmonautiky a ještě hůře bychom hledali někoho s takovým „zápalem“ a smyslem napsat srozumitelný a přitom poutavý text, tak jak to v tomto oboru umí právě tato redakce. Řeč je o internetovém portálu Kosmonautix.cz. V pravidelných intervalech se zde objevují zprávy a články ze světa kosmonautiky. Některé náměty jsou natolik zajímavé, že vycházejí také v podobě kratších, či delších seriálů. A právě jeden takový, velmi zajímavý seriál, vyšel í v knižní podobě pod názvem Kritické momenty kosmonautiky. Autorem je Ondřej Šamárek.
A komu je vlastně kniha určena? Pevně věřím, že dokáže oslovit nejen fanouška astronautiky, ale i každého kdo se, byť třeba jen okrajově, zajímá o obor lidské činnosti, či jakýkoli jiný technický, nebo přírodovědný obor.
Osobně si nepamatuji, kdy naposledy jsem četl tak zábavnou knihu o kosmonautice, která nebyla pouze encyklopedická, ale také čtivá. Přitom nabitá informacemi a ke všemu si zachovala lidskost,
když se pozastavuje nad osudy hrdinů, kteří nám otevřeli bránu do vesmíru. Kniha má samozřejmě i své nedostatky a každý najde asi jiné. Zde záleží na vkusu a názoru každého čtenáře. Osobně, nepříliš šťastné rozhodnutí vidím, ve vazbě a v rozměru knihy. Neduhem podobného vázání bývá po opakovaném čase užívání tzv. „salát“. U takto lepených děl, brzy povolí stránky a časem vypadávají. Atypický tvar má pak spíše „komiksový“ ráz a k tomuto tématu se tak úplně nehodí. Nutno však podotknout, že nic z toho v žádném případě nemá vliv na kvalitu textu, který je na poměry české popularizační literatury nadprůměrný. Na podobné téma vzniká u nás takto kvalitních textu opravdu málo a přál bych si, aby jich bylo více. Navíc pokud je to autorova prvotina myslím, že se mu povedla na výbornou. Pokud bych měl hodnotit jen obsah, nemám doslova co vytknout. Jednotlivé příběhy se dobře prolínají a na knize není znát, že je souborem článků, které vycházely postupně. Čte se vyloženě „ jedním dechem“ a co je hlavní náměty nenudí. Kniha je bohatě ilustrovaná. Jednotlivé obrázky dobře doplňují textovou část a knížka je díky nim lépe srozumitelná. Dále bych vyzdvihl kvalitu zdrojů, ze kterých autor čerpal.
Celé dílo bylo pro mne příjemným překvapením a mohu ho všem vřele doporučit. Nezbývá než dodat, že pokud se i vy chcete například dozvědět, jak to bylo s prvním člověkem ve vesmíru, nebo jak nakonec dopadla havárie raketoplánu Challenger? A poučili jsme se vůbec z těchto kritických momentů kosmonautiky? Máte jedinečnou příležitost to zjistit. Pokud si knihu přečtete.

Navi01
01.10.2015 5 z 5

Velmi poutavě a napínavě popsané kritické chvíle při pilotovaném dobývání vesmíru. Těch s dobrým, ale i těch se smutným koncem.
Vřele doporučuji každému kdo se o dobývání vesmíru trošku zajímá.

Štítky knihy

vesmír kosmonautika kosmonauti, astronauti

Autorovy další knížky

Ondřej Šamárek
česká, 1976
2015  99%Kritické momenty kosmonautiky
2017  98%Vesmírné osudy