Kritické momenty kosmonautiky

Kniha od autora Ondřeje Šamárka vypráví o známých i méně známých nehodách a katastrofách ve vesmírném výzkumu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/266604/kriticke-momenty-kosmonautiky-266604.jpg 514
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Seznam.cz

Kniha Kritické momenty kosmonautiky

TomHr
16.07.2018

Od útlého věku mě fascinují lety do vesmíru, takže řadu v knize popisovaných událostí jsem znal. Přesto jsem si se zatajeným dechem přečetl líčení krizových a kritických situací v podání Ondřeje Šamárka. Dvakrát (!) na blogu a teď si užívám pěkně vypravenou knihu v papírové podobě. Z knihy je patrná spousta práce, sbírání střípků informací z mnoha zdrojů, aby z nich vzniklo poutavé a napínavé vyprávění. Určitě lze knihu doporučit i lidem, kteří nesdílejí fascinaci vesmírem, rozhodně se nejedná o suché strohé popisy technikálií!
Pro mě etalon literatury faktu.

Ondra148
14.02.2018

Seriál na blogu, pořad na streamu a nakonec i kniha. Vše moc pěkně zpracované.

Adhara
11.01.2018

Text je vyvážený a vzhľadom na náročnosť témy veľmi čítavý. Vysvetlenia zrejme budú pôsobiť aj laikovi zrozumiteľne. Kniha prakticky neobsahuje monotónne pasáže, ale vytvára pestrú mozaiku komplexnosti nejakej historickej udalosti. Aj ten, kto už nejakú tú knižku o kozmických katastrofách vlastní, jej pokojne môže urobiť na poličke miesto – má čo ponúknuť nielen úplným laikom. A to aj vďaka svojej aktuálnosti.

Čítanie knihy však trochu sťažuje jej úprava. Čudný formát by ani tak nevadil, ale početné drobné chybičky textu, niekde aj dve-tri na stranu, už áno.

Meybe-
05.11.2015

V českém internetovém prostředí existují lidé, jejichž jména zná jen hrstka nadšenců a fanoušků astronautiky. Přitom za poměrně krátký čas vytvořili uživatelsky příjemný, informacemi nabitý portál a diskusní fórum, na kterém se pravidelně schází k debatě jak laická, tak odborná veřejnost. Jejich práci lze po právu považovat za záslužnou. Zejména, protože v našem malém státu není mnoho lidí, kteří by takovýmto způsobem, seriozně informovali na poli kosmonautiky a ještě hůře bychom hledali někoho s takovým „zápalem“ a smyslem napsat srozumitelný a přitom poutavý text, tak jak to v tomto oboru umí právě tato redakce. Řeč je o internetovém portálu Kosmonautix.cz. V pravidelných intervalech se zde objevují zprávy a články ze světa kosmonautiky. Některé náměty jsou natolik zajímavé, že vycházejí také v podobě kratších, či delších seriálů. A právě jeden takový, velmi zajímavý seriál, vyšel í v knižní podobě pod názvem Kritické momenty kosmonautiky. Autorem je Ondřej Šamárek.
A komu je vlastně kniha určena? Pevně věřím, že dokáže oslovit nejen fanouška astronautiky, ale i každého kdo se, byť třeba jen okrajově, zajímá o obor lidské činnosti, či jakýkoli jiný technický, nebo přírodovědný obor.
Osobně si nepamatuji, kdy naposledy jsem četl tak zábavnou knihu o kosmonautice, která nebyla pouze encyklopedická, ale také čtivá. Přitom nabitá informacemi a ke všemu si zachovala lidskost,
když se pozastavuje nad osudy hrdinů, kteří nám otevřeli bránu do vesmíru. Kniha má samozřejmě i své nedostatky a každý najde asi jiné. Zde záleží na vkusu a názoru každého čtenáře. Osobně, nepříliš šťastné rozhodnutí vidím, ve vazbě a v rozměru knihy. Neduhem podobného vázání bývá po opakovaném čase užívání tzv. „salát“. U takto lepených děl, brzy povolí stránky a časem vypadávají. Atypický tvar má pak spíše „komiksový“ ráz a k tomuto tématu se tak úplně nehodí. Nutno však podotknout, že nic z toho v žádném případě nemá vliv na kvalitu textu, který je na poměry české popularizační literatury nadprůměrný. Na podobné téma vzniká u nás takto kvalitních textu opravdu málo a přál bych si, aby jich bylo více. Navíc pokud je to autorova prvotina myslím, že se mu povedla na výbornou. Pokud bych měl hodnotit jen obsah, nemám doslova co vytknout. Jednotlivé příběhy se dobře prolínají a na knize není znát, že je souborem článků, které vycházely postupně. Čte se vyloženě „ jedním dechem“ a co je hlavní náměty nenudí. Kniha je bohatě ilustrovaná. Jednotlivé obrázky dobře doplňují textovou část a knížka je díky nim lépe srozumitelná. Dále bych vyzdvihl kvalitu zdrojů, ze kterých autor čerpal.
Celé dílo bylo pro mne příjemným překvapením a mohu ho všem vřele doporučit. Nezbývá než dodat, že pokud se i vy chcete například dozvědět, jak to bylo s prvním člověkem ve vesmíru, nebo jak nakonec dopadla havárie raketoplánu Challenger? A poučili jsme se vůbec z těchto kritických momentů kosmonautiky? Máte jedinečnou příležitost to zjistit. Pokud si knihu přečtete.

Navi01
01.10.2015

Velmi poutavě a napínavě popsané kritické chvíle při pilotovaném dobývání vesmíru. Těch s dobrým, ale i těch se smutným koncem.
Vřele doporučuji každému kdo se o dobývání vesmíru trošku zajímá.

kosmonautika vesmír kosmonauti, astronauti

Ondřej Šamárek