TipsyChipsy TipsyChipsy komentáře u knih

Francouzská kuchyně Francouzská kuchyně Jana Martinicová

Tato kuchařka je můj poklad. Je celá rozpadlá, ale už jsem si v antikvariátu koupila náhradní pro dceru. Kdo chce objevit tradiční poklady Francie, zvolte tuto knihu. Není na krásném papíře, nejsou tam nádherné fotky naaranžovaných talířů, nejsou tam slavné celebrity, nejsou tam exotické ingredience. Ale jsou tam držďky po Lyonsku, hovězí po Burgundsku, quisch po Lotrinsku a kohout na víně.

10.02.2017 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Kniha popisuje pravou lidskost a sděluje, že když konat dobro, tak do všech důsledků.

09.02.2017 5 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Asi je to kniha, kterou je potřeba nějak vykládat, aby se odhalila její hloubka. Ale na mě působilo jen to, co bylo zjevné a to mě až tak neomráčilo. Dočetla jsem se, že autorova manželka také trpěla schizofrenií. Příběh lásky a nevěry. Lze přemýšlet například nad tím, zda je lepší hrdina ten opravdu milující, ale psychicky nemocný nebo ten nevěrný, který ve své dobrotě aplikuje soucit.

08.02.2017 4 z 5

Mladá garda Mladá garda Alexandr Alexandrovič Fadějev

I když to už dnes asi není "in" a kniha zůstane zapomenuta, já jsem si na ni vzpomněla a proto chci přispět aspoň komentářem k jejímu prospěchu. Takže dávám jí pět hvězd a chci napsat, že tak jak ji mám já v paměti, byl to úžasný čtenářský zážitek. Byl to příběh mladých lidí se vším, co tam má být, napětí, láska, spád a statečnost.

06.02.2017 5 z 5

Má drahá, hříšná lásko. Dopisy Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské lordu Frederiku Lambovi. 1814-1815 Má drahá, hříšná lásko. Dopisy Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské lordu Frederiku Lambovi. 1814-1815 Devana Pavlik

Objevením dopisů dostal náhled na vztahy kněžny Zaháňské úplně jiný směr. Po ní toužil Metternich, ale ona byla posedlá láskou k Frederikou Lambovi. Ale ten zase až tak asi ne... Kněžna nezískala to, po čem prahla...

Anthropoid Anthropoid Jiří Padevět

Gestapo se ke všem popraveným lidem dostalo krutým mučením. Byli to obyčejní lidé a stalo se to relativně nedávno. Válka dělá z lidí bestie, zbabělce a hrdiny.

Zlomená křídla Zlomená křídla Chalíl Džibrán

Saša Rašilov čtoucí dílo jako audioknihu má neobyčejně příjemný hlas. Bohatý jazyk plný metafor je ohromující. Delikatesa.

06.02.2017 5 z 5

Justiční vražda aneb smrt Milady Horákové Justiční vražda aneb smrt Milady Horákové Miroslav Ivanov

Miroslav Ivanov podal svědectví o životě a boji Milady Horákové. Kniha byla zajímavá, cenná a čtivá. Po přečtení jsem si uvědomila, co se dříve ve škole neučilo, jak byla statečná, kolik udělala před válkou jako politička pro ženské hnutí, prošla za války vězněním v Terezíně a pak smrt od komunistů. Panu Ivanovovi jsem vděčná za tuto knihu.

Novosvětská Novosvětská Miroslav Ivanov

Při četbě této knihy, jsem měla pocit, že autor si chtěl udělat výlet do Ameriky. Jeho pátrání po pobytu Antonína Dvořáka nebylo nezajímavé, on umí tak pěkně popsat vše jako detektivku...ale zas až tak moc se z toho tématu asi vytřískat nedá.. Odnáším si pocit oslavy velkolepého díla 9.symfonie Z Nového světa, který je pokládán za geniální dílo. A to je to úžasné, kvůli čemu milovník vážené hudby může žasnout i nad touto knihou.

03.02.2017 4 z 5

Zahrada života paní Betty (později Boženy N.) Zahrada života paní Betty (později Boženy N.) Miroslav Ivanov

Myslím, že tato kniha se panu Ivanovovi povedla a já na ni nemohou zapomenout. Nečetla jsem žádnou jinou knihu o Boženě Němcové (kromě výzkumu, že byla ve skutečnosti nemanželská dcera sestry od kněžny Zaháňské), takže toto byla pro mě jedinečná příležitost podívat se jí na zoubek. Není to žádná nudná sucharka, jak by člověk myslel při četbě jejích knih v povinné četbě. Byla to svobodomyslná žena, navzdory tomu, že byla vdaná vymyslela něco jako klub lásky a měla milence, protože tak jí to přišlo přirozené... Myslím, že byla příliš moderní i na dnešní dobu. Bravo. Proč to ještě nikdo nezfilmoval? (kromě německého filmu o jejím umírání "A tou nocí nebylo žádné hvězdy")

Atentát na Reinharda Heydricha Atentát na Reinharda Heydricha Miroslav Ivanov

Jsem také posedlá Atentátem a vše co, se ho týká, mě zajímá. Tato kniha pro mě byla prvotním impulzem. Díky ní mě na Atentátu fascinuje jedna věc, není to statečnost samotných atentátníků, ale statečnost obyčejných českých lidí, z Karlína, Libně, Vysočan.. Tato kniha je plná jejich svědectví. Tito lidé měli to štěstí a smůlu, že se ocitli v historické chvíli, která odkryla, kdo je statečný a kdo je zbabělý kolaborant. V dnešní době si můžeme o sobě myslet, že bychom byli také stateční, ale možná zbabělí jako Čurda?

Je-li toto člověk Je-li toto člověk Primo Levi

Přečetla jsem mnoho svědectví lidí, kteří přežili koncentrační tábor. Tato kniha je prý snad nejlepší. Je to možná tím, že autor k tomu, čeho byl svědkem, přistupuje s analytickým pohledem a hrůzy, kterých byl svědkem, nejen popisuje, ale snaží se je pochopit a popsat nutné změny psychiky člověka, který se dostane do hraniční situace, kdy záleží už jenom na přežití.

Skok víry - Královna Núr Skok víry - Královna Núr Elizabeth Najeeb Halaby

Krásná kniha, královna Jordánska vzdala touto knihou hold svému milovanému manželovi králi Husajnovi. Prožila po jeho boku 20 let, o kterých podává úžasné svědectví. Kniha podrobně faktograficky líčí dějiny země, která jako přímý soused Izraele musel z první ruky zažít exodus 3 milionů palestinských uprchlíků a byl v teritoriu všech krizí, kde hrálo roli příliš mnoho zájmů: USA, organizace pro osvobození Palestiny, Izrael, Irák a ostatní arabské země. V této těžké situaci se král Jordánska vždy zasazoval o mírové řešení a byl nakonec nominován na Nobelovu cenu míru. Je sympatické, že nikdy nezanevřel na myšlenku, že dobro zvítězí. Líbilo se mi jeho poselství: všichni jsme děti Abrahámovi. A to nás spojuje, v koránu, bibli i v tóře figuruje praotec Abrahám, tak proč nestavět na tom, že tato náboženství mají něco společného...?

Exodus Exodus Leon Uris

Úžasná, čtivá, napínavá, plná historických informací a lidských příběhů.

03.02.2017 5 z 5

Litomyšlský venkov na starých pohlednicích Litomyšlský venkov na starých pohlednicích Max Olšan

Krásná kniha plná nádherných starých pohlednic se spoustou informací o místech, která jsou na těchto vzácných záběrech zachycena. V závěru nechybí německý překlad, který spolu s místními německými názvy dává připomenout, že z řady vesnic bylo německé obyvatelstvo vyhnáno.

30.01.2017 5 z 5

Malý rozvědčík Malý rozvědčík Ferdinand Blocký

Osudy hlavního hrdiny této knížky se shodují s tím, co skutečně prožil autor knihy. Z tohoto pohledu jde o unikátní svědectví o českých legionářích a jejich cestě kolem světa při návratu z fronty. V knize se popisují problémy, které přinášely našim vojákům na cestě domů tlupy bolševiků. Je jasné, že takováto kniha nebyla za dob socialismu v naší zemi žádoucí, proto zůstal i její autor i dobro, které jako český učitel a spisovatel vykonal, zapomenuto v propadlišti dějin.

30.01.2017 5 z 5

Malý tyran Malý tyran Jiřina Prekopová

Tuto knihu jsem četla už dávno, ale jako jediná příručka jak vychovávat děti mi utkvěla v paměti. Dala mi cenný nástroj na zvládání dětí v krajní nouzi, při vztekání a řvaní. Je to metoda trochu násilná a u mých dcer neoblíbená, ale opravdu zabírá. Je to metoda pevného obětí. Poté, co dítě proti jeho vůli držíte dost dlouho ve svém náručí, dojde k zázraku a po uvolnění obětí už prostě neřve (nechce se vrátit do náruče). Působí to i preventivně, dítě si je vědomo, že když bude řvát a vztekat se, pošupajdí do milující náruče, která ho jen tak neuvolní. Je to drsné, ale funguje to na malého tyrana.

27.01.2017 5 z 5

Osud podle jména Osud podle jména Robert Altman

Tuto knihu mám a nikomu ji nedám, je to největší poklad mé knihovny a je mi nejdražší. Miluju nomenologii, vymýšlení jmen pro děti a přemýšlení o jménech, jejich původu a slavných nositelích, s tím související informace o událostech v historii a biblické příběhy. Rozbory jmen jsou nekončící zdroj inspirace. Prosím Vás, nevíte někdo, kdo ty krásné knihy píše? Říká si Robert Altman, ale je to asi nějaký pseudonym, to je paradox, zabývá se rozborem jmen a svoje jméno tají. Jak se asi jmenuje? Doufám, že spíš Karel než Zdeněk...

27.01.2017 5 z 5

Zajatkyní Stalina i Hitlera. Svět v temnotě Zajatkyní Stalina i Hitlera. Svět v temnotě Margarete Buber-Neumann

Tato kniha mě totálně nadchla. Snad lepší svědectví o druhé světové válce jsem nečetla. Německá komunistka, která prošla moskevskou Lubjankou, gulagem Karaganda a Ravensbrukem, kde se skamarádila s Milenou Jesenskou - úžasné a autentické... Děkuji!

26.01.2017 5 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Tato kniha mě velice zklamala. Fiktivnost a smyšlenost osudů hlavní hrdinky byla tak extrémní, že člověk, který se trochu zajímá o dějiny musí být rozčarován, když čte takové nesmyly. Snad to byl "umělecký záměr" naházet do jedné knížky a do života jedné hrdinky všechny genocidy 20. století. Příběh byl tak nemožně nereálný, že se mu nedalo vůbec věřit. Autor snad aby do jednoho života natěsnal co nejvíc historických průšvihů stvořil tak krkolomnou životní pouť, že úplně ztratila jakoukoli důvěryhodnost. Co z toho zbylo? Koho to zajímá? Že se to "dobře čte" a mohlo by to být třeba pro mládež, aby si udělala nějaký obraz o 20. století? Nebo pro nenáročné čtenáře.

26.01.2017 1 z 5