Zahrada života paní Betty (později Boženy N.)

od:


KoupitKoupit eknihu

Miroslav Ivanov se pokouší demýtizovat původ a život Barbory Panklové, později největší spisovatelky českého národního obrození, Boženy Němcové.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30343/zahrada-zivota-pani-betty-pozdeji-b-30343.jpg 4.326
Žánr:
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Panorama
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
aralka
08. července

Parádní napínavá přímo detektivní práce zjišťování faktů kolem života a smrti Paní spisovatelky Boženy Němcové a četné autentické úryvky z její bohaté korespondence..... její život byl jeden velký horor a lze těžko pochopit, jak v takových podmínkách byla schopná vůbec tvořit... je to zajímavý pohled na tu dobu, do života obyčejných lidí i uměleckých kruhů v Praze, tehdejších politických poměrů 19.století ... hrozně mě to bavilo a klobouk dolů před mravenčí pílí pana Ivanova.....!!

Jana283
02.10.2017

Božena Němcová je stále nedoceněná. Její život i dílo jsou velmi inspirativní a stále opředené mnoha tajemstvími.

Rade
08.04.2017

Zajímavý pohled na dílo a hlavně život Boženy Němcové, včetně dodnes nevyluštěné záhady jejího původu (viz zajímavá kniha Heleny Sobkové: „Tajemství Barunky Panklové“).
A taky docela zajímavé sociologické okénko do rodinného života v 19.stol. Soukromí Boženy Němcové v lecčems překvapí; že se s manželem nemuseli, je známé, ale že to byla taková „Itálie“ mě hodně překvapilo…
A smutné umírání v bídě a opuštěnosti bez jakékoliv lékařské péče či pomoci mě taky docela vzalo. To je přeci jen rozdíl, oproti dnešku, že?...

„Šťastná to žena, třebaže nešťastná až k nevíře.“

TipsyChipsy
03.02.2017

Myslím, že tato kniha se panu Ivanovovi povedla a já na ni nemohou zapomenout. Nečetla jsem žádnou jinou knihu o Boženě Němcové (kromě výzkumu, že byla ve skutečnosti nemanželská dcera sestry od kněžny Zaháňské), takže toto byla pro mě jedinečná příležitost podívat se jí na zoubek. Není to žádná nudná sucharka, jak by člověk myslel při četbě jejích knih v povinné četbě. Byla to svobodomyslná žena, navzdory tomu, že byla vdaná vymyslela něco jako klub lásky a měla milence, protože tak jí to přišlo přirozené... Myslím, že byla příliš moderní i na dnešní dobu. Bravo. Proč to ještě nikdo nezfilmoval? (kromě německého filmu o jejím umírání "A tou nocí nebylo žádné hvězdy")

ladyfromskye
13.04.2013

Dílo rozhodně zajímavé a vyčerpávající, nicméně mnoho pasáží by se dalo vyškrtnout a vůbec nic by se přitom nestalo. Dlouho jsem přemýšlela, zda dát 3* nebo 4*, ale nakonec jsem se rozhodla k lepšímu hodnocení, a to ze dvou důvodů: Za prvé práce je opravdu obšírná a je za ní velký kus práce, která se snažila nalézt pravdu. Za druhé ačkoliv se mi ke konci knihy nářky Němcové (citace z její korespondence) a autorovo vyzdvihování její osoby jako mučednice už zajídalo, tím, jak zbrojil proti jejímu manželovi Josefu Němcovi, ve mně vzbudil zájem o postavu spisovatelčina manžela a já si položila otázku, jaký doopravdy byl. Obecně známe názory Němcové a lidí kolem ní, ale neznáme jeho názor, nevíme, jak celou tu situaci viděl on. Takže já se sháním po literatuře o něm a Ivanovova práce o Boženě Němcové ode mě dostává příznivější hodnocení.

maryzka
12.05.2012

Člověk je překvapen tajemným životem Boženy Němcové