Tiny24 Tiny24 komentáře u knih

Poslední smrtelné pouto Poslední smrtelné pouto Brian Staveley

I když je příběh pěkně zamotaný, barvitý a napínavý, tak ho Staveley kazí rádoby cool hláškami a rádoby epickými momenty, které působí dost křečovitě a spíše, jako pěst na oko, než cokoliv jiného, zvláště pokud se s takovýmito momenty setkáváme na konci skoro každé kapitoly. Škoda, první díl fungoval i bez toho. Také zamrzí osud některých postav, u kterých je viditelné, že už pro ně v už tak vleklé knize nezbyl prostor. Nebýt toho všeho, tak je to snad i na plné hodnocení.

03.07.2018 4 z 5

Krvavé pohraničí Krvavé pohraničí Vladimír Šlechta

Jedním dechem přečteno. Takovouhle fantasy miluju, nadsázka, skvělé hlášky, humorné postavy, jednoduchý svět , nikdo zde svými přehnaně hrdinskými činy nezachraňuje celé lidstvo. Floyd jen prostě chce zpátky svůj starý život, ale ví, že zpátky už se to nevrátí, tak se alespoň snaží zachránit, co se dá. Čiší z toho krásná nostalgie a smutek, ale vše je bráno s nadhledem a nikdo se zde zbytečně nepitvá ve svých pocitech. Navrch dobře propletený příběh s detektivní zápletkou a uspokojivým zakončením. Touhle knihou si mě pan Šlechta získal a já se těším na další knihy ze světa Krvavého pohraničí.

25.05.2018 5 z 5

Tisícerá myšlenka Tisícerá myšlenka Richard Scott Bakker

Bakker se nějak sám začíná ve svém filosofování ztrácet, natož aby se v něm vyznal čtenář, navíc je tu toho filosofování víc než samotného děje, série by se vešla do dvou dílů a ještě s nějakým lepším zakončením. Tisícerá myšlenka má sice zakončovat sérii, ale celá série je spíš až moc obsáhlý úvod k té další, takže i když je tu spoustu otázek vysvětleno, tak je ještě víc nových otázek vyřčeno. A proto je škoda, že se s největší pravděpodobností nikdy nedočkáme překladu a vydání pokračující série, moc by mě zajímalo, jak to Bakker nakonec celé zvládl.

17.11.2017 3 z 5

Trnový princ Trnový princ Mark Lawrence

Krásně neotřelé a poněkud krátké čtení. Délka tomu však krásně sedí, stejně jako skvělý černý humor, spousta zabíjení, násilí a krve. Kniha však nabízí daleko víc, než jen toto. Trnový princ si na nic nehraje, působí nenuceně a čte se svižně. Žádné veledílo to není, ale je to parádní oddechové čtení na pár večerů.

07.10.2017 4 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Tak u téhle knihy jsem se vždy těšil, až ji konečně opět vezmu do ruky- k mé nelibosti se mé potěšení po přelouskání poloviny knihy stalo méně intenzivním, i přes to si ale kniha jakž takž drží v průběhu svou kvalitu. Děj se táhne a dosti odbočuje k věcem, které nemají mnoho společného s hlavní linkou, autorka toto svým poutavým vyprávěním a britským suchým humorem zpočátku zvládá bravurně, ke konci méně bravurně.
Mezi hlavní klady patři vykreslení postav (na spoustu z nich jen tak nezapomenu), pozoruhodné příhody, vzniknuvší absurdní situace, sarkasmy, atd. Také slušně zvládnuté propojení s historií stojí za zmínku. Hlavní děj je originální a zajímavý, i když se Clarke v celém průběhu drží v zajetých kolejích a nesází žádné rádoby wtf momenty.
Díky sedmi stům stran nepůsobí dlouhé období v knize popisované nějak ledabyle, naopak tím, že si autorka dává na čas s popisy a vším mimo děj, tak mne to krásně vtáhlo a mimo pár výjimek nepustilo až do poslední strany, knize zkrátka ta utahanost sedí a díky ní lze vše v pohodě vnímat, vidět progres postav, lze pochopit jejich úmysly a utvořit si na ně názor.
Chápu že z těchto důvodů může mít kniha i dost odpůrců, takovémuhle psaní musí člověk hovět, mě se tím Clarke trefila do vkusu.
Jo a také musím také vyzdvihnout překlad, kterýžto na mne dýchal atmosférou anglického 19. století i při čtení v češtině. Skvělá práce.

03.10.2017 4 z 5

Pouštní Kopí Pouštní Kopí Peter V. Brett

Že si Brett v Tetovaném jen chystal píseček, jsem se zmýlil. Protože on si ho chystá i v Pouštním Kopí. Opomíjí to nejpodstatnější a vzniká z toho šílený mišmaš ubíjející mou osobu nepřekonatelnou nudou. Série mi zatím přijde uměle natahovaná a vleklá, děj by se vešel i do trilogie a stále by to stálo za čtení. jesti mě autor donutí zase číst o minulosti další postavy, tak knihu házím z okna. Stále dokola "obrovské" bolístky, křivdy a fňukání- prosím už ne. Brett paradoxně to nejzajímavější, čili současný hlavní děj okolo války za bílého dne a problémy s jadrnci, odsouvá stranou a soustředí se opět na to nejmíň zajímavé, snaží se to okořenit nějakými souboji s démony, ale ty jsou dokola to stejné, i přes to, že zapojuje nové prvky v podobě mozkovců a měňavců. Jejichž schopnosti mimochodem vytvářejí tu nejjednodušší zápletku, dát takové schopnosti hlavním antagonistům je prostě až moc otřelé. Určitě by se dalo přijít s něčím lepším. Nicméně mě ani u druhého dílu neopustil pocit, že čtu nějakou pohádku a i když je kniha plná násilí, působí to celé dětinsky. Ani tou nucenou erotikou to Petere nezachráníš! Za co lze přičíst body, tak za to, že se kniha čte lehce a nezáživnými pasážemi se dá rychle prokousat (což na tom, že tam ty nudné pasáže jsou nic nemění), místy chytá Brett druhou mízu a je to občas zajímavé počtení, zejména posledních 100 stran knihy. Také námět je dobře vymyšlený, je originální a záživný, ale jeho výklad už tak originální a záživný není. Démonské sérii dám ještě šanci s dalším dílem, třeba si napraví reputaci. Stále průměr, pomalu směřující k podprůměru.

18.09.2017 3 z 5

Meč severu Meč severu Luke Scull

Já nevím jak ostatním, ale mě to přišlo, jako kdyby Luke Scull přejmenoval některé postavy z Abercrombieho Prvního zákona, trošku pomotal děj a nazval to Temné bratrstvo. Za mě veliké zklamání

12.09.2017 2 z 5

Válečný prorok Válečný prorok Richard Scott Bakker

Bakker zde nastoluje zcela novou rovinu fantasy, pozastavuje se nad každou pohnutkou postav a svými indiciemi dává čtenáři možnost pochopit, proč to tak je a proč kdo jak činí. Dále se také jako zpestření zabývá spoustou filosofických otázek a problémů, jež lze vztahovat i na problémy civilizace naší, nejen té jeho smyšlené. Vše perfektně propracované, probrané do nejmenších detailů a dává to smysl. A i když si Bakker libuje ve zvláštních věcech (pochopíte při čtení) a ke konci je pár nudných pasáží, tak je to skvělý počin, jehož originalitu a propracovanost jen tak někde nenajdete.

06.08.2017 4 z 5

První přichází tma První přichází tma Richard Scott Bakker

Jakmile jsem se zvládl prokousat přes prolog, který jsem absolutně nechápal a nedával mi smysl a také následujících cca 50 stran, tak mi bylo nabídnuto vcelku napínavé čtení, které bohužel nijak nekončí a po dočtení poslední strany zůstává stále zcela otevřené. Je tu sice dost filozofování a člověku dá zabrat, než pořádně pochopí co a jak ve světě funguje, vystupuje tu spoustu postav, ale Bakker to zvládl skoro na výbornou a vše se dá v průběhu čtení vstřebat a navíc je tu ku pomoci mapa a seznam postav a frakcí. Kdo hledá nějaké dospělejší počtení a ne nějaké teen romány, kterých je dnes jako hub po dešti, miluje intriky a twisty v ději a nevadí mu trochu složitější čtení, pak je Princ ničeho pro něj.

07.07.2017 4 z 5

Jablko Žezlo Trůn Jablko Žezlo Trůn Ian Cameron Esslemont

Nemám slov, Esslemont a Erikson jsou prostě záruka kvality, perfektní zakončení Darúdžihistánské linky. Spoiler: Leomanův konec mě opravdu chytil za srdce. Žádné vraždění, umírání, nebo láska až do smrti, nic takového, jen ležet a vyprávět si příběhy o holkách. Jak poetické.

18.06.2017 5 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Jak je těžké napsat opravdu dobrou, "pětihvězdičkovou", fantasy? Podle většiny knih, co jsem v poslední době četl, asi dost. A Ocelové žezlo mezi tu většinu naneštěstí patří. Napřed musím podotknout, že co jde Červenákovi ke cti, tak to, že se ze svého výtvoru nesnaží dělat něco víc, nějaký ohromně epický příběh. Celé to stojí na zdařilém propojení s historií a stylu psaní, na tom není moc co vytknout (až například na nešvar používání více jmen pro jednotlivé postavy). Samotný příběh je ale dosti předvídatelný. Ocelové žezlo tak zapadá mezi ostatní průměrné hrdinské fantasy, které se vleče od otřelého k otřelému.

29.05.2017 3 z 5

Bílá růže Bílá růže Glen Cook

Vcelku zdařilé zakončení, vše dopadlo jak dopadnout mělo, žádné překvapení, nic jiného jsem ani od Cooka nečekal. Celou sérii drží spíše vznikající legrační a zajímavé situace, do kterých se neméně legrační a zajímavé postavy dostávají a samozřejmě také skvělé dialogy, než nějaký barvitý příběh plný zvratů. I přes velkou nadsázku si ale Černá legie zachovává tu správnou atmosféru, to se Cookovi povedlo. Škoda, že nejsou přeloženy další díly, moc by mě zajímalo, jak to s Felčarem a legií dopadne dál, jako konec je ale Bílá růže dostačující. Je poznat, kde se Erikson s Malazem nechal inspirovat, lepší inspiraci ani mít nemohl. Mimochodem s menhiry mě Cook několikrát opravdu rozesmál.

18.05.2017 4 z 5

Ydris: kniha první Ydris: kniha první Květoslav Hönig

Ač nemám potřebu se vyslovovat u knih na víc jak pár řádků, tak si tu práci u Ydris dám. Jak já se knihu těšil a teď, po 200 stranách knihu odkládám a dál už na to nemám. Jsem zklamán, vkládal jsem do autorů opravdu velké naděje, ale zázrak nebo revoluce na poli fantasy se rozhodně nekoná. Nepamatuji se, že bych někdy nějakou knihu nedočetl, i přes částečnou nechuť jsem se vždy prokousal do konce. V tomhle případě ale nemohu jinak. Nechci nikoho urazit nebo být přehnaně kritický, ale po celou dobu čtení jsem jen myslel na to, aby už byl konec a já se mohl vrhnout na nějaké jiné dílko. Připadal jsem si, jako kdyby mě někdo posadil před knihu a polovina stran by namátkou chyběla (a že by knize pár set stran navíc prospěl), je to jako špatně sestříhaný film. Nemohl jsem se pořádně začíst a děj se nikam neposouval. S postavami jsem se absolutně nesžil, nedokázal pochopit jejich počínání. Celkově to na mě působí uspěchaným dojmem, snaží se to tvářit velkolepě, ale velkolepé to není, jako kdyby to někdo psal doma na koleni a co nejrychleji s tím mohl jít ven. Autoři ještě mohli pár let počkat a nechat dílo vyzrát, více ho propracovat.

Kniha se snaží stavět na precizně vytvořeném světě, ale snaha je to marná. Za celou dobu jsem nějak nestačil postřehnout, jak co ve světě funguje, vyskakovaly tu jména rodů a postav, sem tam nějaká historie, ale nic, co by mi utkvělo v paměti, otočil jsem stranu a vše bylo pryč. Autoři si mohli dát víc práce, trochu knihu natáhnout, ale aspoň vše lépe popsat. V knize se vše jeví propracovaně, ale nemá to žádnou hloubku. Ilustrace ani moc zmiňovat nebudu, tento druh umění jde mimo mě, lepší atmosféry by se dalo docílit obyčejnými obrázky bez abstrakce. Je taky hezké, že se autoři snažili používat sem tam nějaké nářečí, ale v tomto případě to bylo jako pěst na oko, působilo to na mě, jako kdybych se já, rodilý Čech snažil mluvit nářečím, nikdo by mi to nářečí neuvěřil, stejně jako jsem to neuvěřil postavám v knize já.

V neposlední řadě musím zmínit jména. Každá postava má několik dalších přízvisek. A tím vznikl mezi už tak velkým počtem postav velký chaos, nehledě na to, že se jména dost pletou. Myslím si, že by se to bez toho obešlo, spousta jiných knih budiž příkladem. Dost by taky pomohl seznam jmen na konci, včetně jmen rodů, jejich sídel, nějaký krátký popis, atd. To by podle mého názoru pomohlo.

Co se mi líbí je mapa, ta je opravdu krásná a je vidět, že si s ní dal dotyčný autor záležet.

To je tak vše, co bych zmínil, určitě se dá v knize najít pár dalších nedostatků, případně i kladných věcí. Snad se autoři ze svých chyb poučí, zdokonalí styl psaní a další díl naservírují v lepším podání. Autorům přeji hodně úspěchů s celou ságou. Jak je vidno, nějaké čtenáře si kniha našla a určitě i najde další. Já už ale mezi čtenáře dalších dílů bohužel patřit nebudu.

11.05.2017 1 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

V Tetovaném si Brett zatím jen chystá píseček pro další díly, a to je možná ten problém, moc se totiž zabývá představením jednotlivých postav a nějakou hlavní zápletku dílu odkládá až na úplný konec, a že bych se z ní posadil na zadek, to se říci nedá. Doufám, že ze sebe v této knize Brett nevychrlil to nejlepší, protože jinak nechápu to hodnocení. Přijde mi to jako další lehce nadprůměrná fantasy, která se snaží vyčnívat něčím novým a originálním, ale stejně zapadá do těch starých vyjetých fantasy kolejí. Brett se pokouší o dospělý příběh, ale těch pár momentů knihu nezachrání od toho, aby mi kniha připadala jako pro náctileté, ne-li pro děti (dobře, to už přeháním). Možná jsem ale jen knihu před čtením přecenil podle hodnocení (Rovnat Tetovaného ke Jménem Větru, to jako vážně?), a měl moc vysoká očekávání. Snad se další díly zdaří lépe, už jen proto, že zde bude více prostoru rozvíjet celkový příběh a třeba se dočkáme i lepších zakončení jednotlivých dílů. Lepší hodnocení, než průměr si ale Tetovaný ode mne nezaslouží.

09.05.2017 3 z 5

Stín se šíří Stín se šíří Robert Jordan (p)

I když Jordan stále drží laťku vysoko, tak je naprostá škoda, že se tolik bojí zasahovat do předvídatelného děje, trochu svoje hlavní postavy potrápit, nebo je naopak postavit do situace která pro ně není úplně běžná a není klišé. Chybí mi tu jakékoliv zvraty a šokující momenty, ale ještě je tu spoustu pokračování, tak nás třeba Jordan vyvede z omylu.

23.04.2017 4 z 5

Meč z kamene Meč z kamene Ian Cameron Esslemont

Esslemont tentokrát dostal více prostoru, vyfasoval zajímavější část historie malazského světa a podle mě to zvládl na výbornou. Není co dodat, těším se na další díly.

14.02.2017 5 z 5

Avempartha Avempartha Michael J. Sullivan

Celkově je to dosti plné samých klišé. Když to ke konci vypadá, že se to z klišé konečně vyhrabe, tak to autor posledními větami vše zazdí. Příjemné čtení, ale jinak kniha ničím nenadchne. Uvidíme, jak se vyvede celá série.

03.02.2017 3 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Lewis umí psát opravdu krásně. Pro děti určitě skvělá kniha, já už z těchto příběhů ale dávno vyrostl. I tak je to ale moc pěkné čtení.

02.02.2017 3 z 5

Drak Znovuzrozený Drak Znovuzrozený Robert Jordan (p)

Přijde mi, že se příběh stává díl od dílu dospělejším a tím i zajímavějším. Jordan ale děj dost natahuje, dokáže na 400 stránek natáhnout skutečnosti, které by člověk zvládl natěsnat i na stran 50. Pro někoho to může být otrava, ale já si to celkem užil.

30.01.2017 4 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

S velkým zklamáním musím dát bohužel pouhé tři hvězdy. Kniha se neskutečně vleče a mě připadá, že na to, jak měl Ryan první díl skvěle propracovaný s perfektním dějem, tak zbylé dvě třetiny série oproti tomu neskutečně odflákl. Všechny postavy byly najednou tak ploché, občas se chovaly nesmyslně a já se s jejich osudy tak nesžil, jako v případě Písně krve a bylo mi takřka jedno co se s nimi stane. K tomu všemu zůstaly některé podstatné věci nevysvětlené. Celou knihu zachraňuje až zajímavý závěr a posledních 20 stran. Píseň krve si mou pozornost určitě ještě nejednou najde, ale s tím zbytkem jste to pane Ryan nezvládl a to vám neodpustím.

18.01.2017 3 z 5