terka terka komentáře u knih

Sci-fi povídky z Jesenicka Sci-fi povídky z Jesenicka Tomáš Neuwirth

Knížka se četla výborně. Je čtivá, bez hluchých míst, má spád. Je i humorná, plná odkazů na známé filmy a písně. Hodně mě potěšily jesenické a rychlebské lokace povídek. Technické fígle, na kterých jsou zápletky založeny, coby naprostý laik v této oblasti tak neocením, ale byly pro mě srozumitelné (jakž takž...).
Pana autora možná znáte díky jeho fotografiím z dronu. Pokud ne, podívejte se na tu krásu:
A mrkněte taky na www.pointa.cz. Je to fajn "vynález", díky kterému je na světě i tato knížka. My čtenáři jsme se na ni složili předem., vlastně jsme si ji předplatili. A když se vybralo dost peněz, mohla jít do tiskárny. Možná tam objevíte jiné, kterým budete chtít takto pomoci.

26.02.2024 4 z 5

Náčelník Náčelník Aleš Palán

Díky, pane Nevrlý, za všechny knihy, které jste napsal! Díky, pane Paláne, za poctu pro pana Nevrlého, protože Váš Náčelník takovou poctou podle mě je.
Ačkoli jsem původem z rovin Pardubicka, od dětských let jsem milovala hory. Příčinou byly určitě každoroční pobyty ve Svatém Petru v Krkonoších - panorama okolních hor mám stále v srdci A po přestěhování blíže Moravě jsme "objevili" Jeseníky, tajemné hory se zvláštní melancholií. Ale jednou jsem si v knihovně půjčila Knihu o Jizerských horách, ačkoli jsem v těchto horách nikdy nebyla. Četla se výborně a já jsem litovala, že svého pana Nevrlého nemají i jiná pohoří. Všechna by si zasloužila takové láskyplné vyprávění od někoho, kdo je velmi důvěrně poznal.
Jizerky se staly naším dalším oblíbeným cílem výletů. A osada Jizerka jedním z nejkrásnějších míst vůbec. Když z ní odcházíme po silničce nahoru směrem k Bukovci, neotáčíme se, chceme si ten pohled užít naplno a celý. Ještě ne, ještě ne, teď...

17.02.2024 5 z 5

Přiznávám, že... Přiznávám, že... Jaume Cabré

Nejdříve se mi kniha četla špatně, neorientovala jsem se v ději. Ale když jsem opustila metodu "chvilka čtení" a nahradila ji "aspoň 50 stran najednou", už šlo všechno o mnoho líp a požitek byl nesrovnatelný. Pozdní noční hodina, 50 stran zvládnutých, ale záložku jsem stále posouvala za další a další kapitolu. Úžasná bichle!

03.02.2024 5 z 5

Město nad městem Město nad městem Lucie Brejšová

Mně se pomalejší tempo vyprávění líbilo. A to, že je knížka plná architektury, jsem přivítala. Autorka podle mě popisuje místa ne suše encyklopedicky, ale barvitě a zábavně, člověk má pocit, že těmi ulicemi prochází s hlavním hrdinou. Bylo príma se v mrazivé zimě přenést do teplé Brazílie!

15.01.2024 5 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Knihu Anglický pacient jsem četla dvakrát (zatím...),, film jsem viděla nejméně čtyřikrát. Obojí se mi moc líbí. A komu se zdá kniha trochu "zmatená" a málo stravitelná, ať shlédne film, potom se v textu lépe orientuje a určitě mu přijde na chuť, protože všechny krásy knihy samozřejmě nejde nacpat do filmu. Ale ani tolikeré čtení a koukání mi nezabránilo v chybě: vždy mě lákalo si přečíst knížku, kterou hlavní hrdina nosí všude s sebou, do které vkládá velmi osobní vzpomínky atd. I šla jsem do knihovny a půjčila si Tacitovy Letopisy. Líbily se mi moc. Až včera při večeru s filmem jsem zjistila, že ne Tacitovy Letopisy, ale Herodotovy Dějiny jsem měla číst! Na druhou stranu díky za mou nepozornost a zapomnětlivost - číst Tacita by mě asi nikdy nenapadlo a přišla bych o velký zážitek:-)

08.01.2024

Deset knih o architektuře Deset knih o architektuře Marcus Vitruvius Pollio

Tak to byla bomba! Co už tenkrát všechno věděli, uměli, o čem přemýšleli. Odborník ocení postup při výpočtech lecčehos, laik se dozví hodně zajímavostí z běžného života. Dostala mě pasáž o zkoušení jakosti vody, kde je hlavním hlediskem posouzení vzhledu těch, kteří vodu pijí (jak vypadají, jak jsou silní atd.) a z kladného výsledku vyplývá závěr: "je tím nejlépe prokázána dobrá kvalita pramene". A po přečtení budete vědět, proč se začaly používat karyatidy, jak vystavět město s ohledem na převažující směry větrů, která místnost v soukromém domě má být na sever atd., atd. Zkrátka vše už tady bylo. A možná by nebylo špatné se některými pravidly řídit i dnes.

10.12.2023 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Nádhera! Obvykle mi nedělá potíže se po dočtení jedné knížky hned začíst do další. Tentokrát si dám přestávku - chci ještě pobýt s Varinčinou rodinou...

29.03.2023 5 z 5

Lidožrouti z Obchoďáku Lidožrouti z Obchoďáku Daniel Pennac

To byla jízda jak na tobogánu! Velmi zábavné, plné neotřelých nápadů, čtivé. Mohu jen doporučit.

05.11.2021 5 z 5

Zavátá samota Zavátá samota Emma Smith

Krásná knížka čtená nahlas - v zimě, když bylo hodně sněhu a za oknem řádila metelice - našim třem dětem. Dnes už jsou to třicátníci, knížku opatřili svým dětem, ale těm už se zdá přiliš rozvláčná a nudná. Málo akce... Škoda - pro ně.

17.09.2021 5 z 5

Jizerské hory známé i neznámé Jizerské hory známé i neznámé Petr David

Krásná knížka, která - přestože jsme si mysleli, že Jizerky známe - nám přinesla spoustu nových zajímavostí a tipů na výlety.
A ještě nám připomněla Knížku o Jizerských horách od pana Nevrlého, před lety složitě sehnanou z druhé ruky. Nastává čas na její už několikáté přečtení:-) Ahlavně se brzy vydat do popsaných míst!

11.08.2021 5 z 5

Cestou špendlíků nebo jehel Cestou špendlíků nebo jehel Zuzana Říhová

Syrové, sugestivní a trošku strach nahánějící. Bydlíme také na malé vesnici, máme samé milé sousedy, snad se to nezmění... Kniha vynikající!

11.08.2021 5 z 5

Už vím proč 1. Už vím proč 1. Eduard Škoda

Čteno malému synovi, který si v ní často prohlížel obrázky a schémata výrobních procesů. Potom mě "zkoušel", jestli znám výrobu papíru atd.... DIddnes se mi vybavuje hadrovina a další suroviny pro jeho vznik.

25.07.2021 5 z 5

Psaní jako posedlost Psaní jako posedlost Karel Pacner

"... rád bych věděl, co o mně budou psát, až umřu," je jedna z posledních odpovědí v zajímavém knižním rozhovoru.

11.05.2021 5 z 5

Sebrat klacek Sebrat klacek Petr Borkovec

Po večerním čtení této knížky mívám krásné sny s venkovskými motivy a vzpomínkami na dětství. Díky, pane autore!

21.04.2021 5 z 5

Sen o Tróji Sen o Tróji Heinrich Alexander Stoll

Po 35 letech znovu přečteno a nadšeni, radost, zážitek opět jedinečné!

21.04.2021 5 z 5

Tetín svaté Ludmily Tetín svaté Ludmily Václav Cílek

Krásné počtení o historii Tetína. Srozumitelné laikům, pro odborníky dlouhý seznam použité literatury. Nádherná grafická úprava, snové fotky, ilustrace jako z pohádky!
Už se těším, až se tam zase vydám a projdu se po těch prastarých cestách. Kniha půjde samozřejmě se mnou!

29.03.2021 5 z 5

Březnové idy Březnové idy Thornton Wilder

Sychravé podzimní podvečery, hrnek voňavého čaje a tato kniha... Jsem v sedmém nebi.

22.11.2020 5 z 5

Biblické příběhy pro nevěřící děti Biblické příběhy pro nevěřící děti Martin Vopěnka

Bible v novém překladu vyšla v roce 2009 v nakladatelství Biblion. Celý název knihy:
Bible: překlad 21. století.

22.05.2019