Deset knih o architektuře

V roce 1415 byl v klášteře St. Gallen nalezen rukopis Vitruviova díla o architektuře a příbuzných oborech, známý dnes pod názvem Deset knih o architektuře, latinsky De architectura libri X. Dílo se dělilo na 10 knih: * 1. kniha – plánování měst a základy urbanistiky, charakteristika dobrého architekta * 2. kniha – stavební materiál používaný pro stavby * 3. kniha – chrámy, sloupy * 4. kniha – chrámy, sloupy * 5. kniha – veřejné budovy, divadla, lázně a další veřejné budovy * 6. kniha – soukromé budovy * 7. kniha – vnitřní zařízení * 8. kniha – vodovody * 9. kniha – stavba hodin, astronomie * 10. kniha – strojnictví (zvedací, bojové a válečné stroje) Jedná se o jediné dochovalé dílo podobného druhu z období římské kultury. Knihy nejsou po odborné stránce zcela v pořádku, ale historicky se jedná o cenné dílo, vycházející z učení starořecké kultury. Prakticky je dílo ale pojato geniálně a tak se dočkalo velkého ocenění staviteli raného středověku. Předmluva, poznámky a bibliografie Jan Bouzek ; stať Vitruvius a dnešek napsal Milan Honzík. 3. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335/deset-knih-o-architekture-JXv-335.png 4.525
Literatura naučná, Architektura

Vydáno: , Arista, Baset

De architectura libri decem

Kniha Deset knih o architektuře

martin č.
14.08.2015

"Při hodnocení stavebního díla se posuzují tři aspekty, a to řemeslná důkladnost , velkolepost vybavení a rozvržení. Shledá-li se, že dílo je velkolepě vybaveno, bude se chválit stavebník nešetřící stavebním nákladem. Při důkladném provedení dojde uznání přesnost stavbyvedoucího. Bude-li však stavební dílo vykazovat ladně proparcovanými proporčními poměry a souladností poměrových vztahů, bude to slávou architektovou." (VI.kniha/VIII.)

V monoha ohledech geniální a nadčasová kniha, nejvíc mě dostala asi kniha o vodních vedeních. Popisy o materiálech, přokonávání překážek, spádech a dimenzích potrubí, odvětrání, tvarovkách....dnes se tomu říká technická norma.

Sandik
02.04.2015

Neocenitelný zdroj informací o antické architektuře, mnoho staletí jedna z nejvlivnějších knih o architektuře vůbec

Pallando
08.06.2014

Jediné teoretické dílo o architektuře, které se z římské doby dochovalo. Moje vydání je z roku 1979 (připojená fotka je obálka vydání z roku 2009, které mám v úmyslu zakoupit). Neuvěřitelně zajímavá kniha, díky níž může čtenář nahlédnout nejen do tajů toho, co asi většina lidí chápe pod pojmem "stavitelství", ale také si něco přečíst o konstrukcích antických válečných strojů, hodin, ale třeba i něco o hudbě nebo o představách o fungování vesmíru nebo o tom, jak vypadal římský taxametr. Kniha je doplněná řadou nákresů, (naštěstí, řadu věcí by se mi jen podle popisu nepodařilo pochopit - někdo s příslušným vzděláním na tom asi bude lépe - a některé mi nedošly ani s tím nákresem:-)). Zajímavý je i obsáhlý poznámkový aparát na konci, který mnohé vysvětluje (jsem zvědavá, zda a nakolik se v novém vydání změnil).