Deset knih o architektuře

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V roce 1415 byl v klášteře St. Gallen nalezen rukopis Vitruviova díla o architektuře a příbuzných oborech, známý dnes pod názvem Deset knih o architektuře, latinsky De architectura libri X. Dílo se dělilo na 10 knih: * 1. kniha – plánování měst a základy urbanistiky, charakteristika dobrého architekta * 2. kniha – stavební materiál používaný pro stavby * 3. kniha – chrámy, sloupy * 4. kniha – chrámy, sloupy * 5. kniha – veřejné budovy, divadla, lázně a další veřejné budovy * 6. kniha – soukromé budovy * 7. kniha – vnitřní zařízení * 8. kniha – vodovody * 9. kniha – stavba hodin, astronomie * 10. kniha – strojnictví (zvedací, bojové a válečné stroje) Jedná se o jediné dochovalé dílo podobného druhu z období římské kultury. Knihy nejsou po odborné stránce zcela v pořádku, ale historicky se jedná o cenné dílo, vycházející z učení starořecké kultury. Prakticky je dílo ale pojato geniálně a tak se dočkalo velkého ocenění staviteli raného středověku. Předmluva, poznámky a bibliografie Jan Bouzek ; stať Vitruvius a dnešek napsal Milan Honzík. 3. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335/deset-knih-o-architekture-JXv-335.png 4.421
Žánr
Literatura naučná, Architektura
Vydáno, Arista, Baset
Orig. název

De architectura libri decem

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (7)

Vitruvius bývá někdy nepřesně nazýván prvním architektem, ale přesnější je jeho popis jako římského architekta, který psal o svém odvětví a jehož dílo se jako jediné zachovalo (marekarel)


Římští architekti praktikovali mnoho různorodých disciplín; v dnešní době bychom mohli říci, že byli kombinací inženýrů, architektů, krajinných architektů, umělců a řemeslníků. (Kmotr99)


Podle Vitruvia je architektura napodobováním přírody. (Kmotr99)


Vitruvius nejvíce proslul ve svém díle tvrzením, že struktura stavby musí vykazovat tři základní vlastnosti - firmitas, utilitas, venustas, tzn. že musí být silná nebo trvanlivá, užitečná a krásná - známé též jako FORMULA VITRUVIA. (Kmotr99)


Vitruvius bývá někdy nepřesně nazýván prvním architektem, ale přesnější je jeho popis jako prvního římského architekta, který psal o svém odvětví. (Kmotr99)


Nejstarší známý opis tohoto díla pochází z 9. století našeho letopočtu, vcelku se zachovalo přes 50 rukopisů tohoto díla. Kopie byly nalezeny v St. Gallenu, Cluny, Canterbury, Oxfordu. (Kmotr99)


Dílo bylo věnováno císaři Augustovi jako dík za jeho podporu. (Kmotr99)

Štítky

architektura

Autor a jeho další knihy

Marcus Vitruvius Pollio
italská, -75 - -25

Podobné knihy

Kniha Deset knih o architektuře je v

Přečtených30x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených3x
Knihotéce32x
Chystám se číst29x
Chci si koupit15x
dalších seznamech3x