Deset knih o architektuře

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V roce 1415 byl v klášteře St. Gallen nalezen rukopis Vitruviova díla o architektuře a příbuzných oborech, známý dnes pod názvem Deset knih o architektuře, latinsky De architectura libri X. Dílo se dělilo na 10 knih: * 1. kniha – plánování měst a základy urbanistiky, charakteristika dobrého architekta * 2. kniha – stavební materiál používaný pro stavby * 3. kniha – chrámy, sloupy * 4. kniha – chrámy, sloupy * 5. kniha – veřejné budovy, divadla, lázně a další veřejné budovy * 6. kniha – soukromé budovy * 7. kniha – vnitřní zařízení * 8. kniha – vodovody * 9. kniha – stavba hodin, astronomie * 10. kniha – strojnictví (zvedací, bojové a válečné stroje) Jedná se o jediné dochovalé dílo podobného druhu z období římské kultury. Knihy nejsou po odborné stránce zcela v pořádku, ale historicky se jedná o cenné dílo, vycházející z učení starořecké kultury. Prakticky je dílo ale pojato geniálně a tak se dočkalo velkého ocenění staviteli raného středověku. Předmluva, poznámky a bibliografie Jan Bouzek ; stať Vitruvius a dnešek napsal Milan Honzík. 3. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335/deset-knih-o-architekture-JXv-335.png 4.628
Žánr:
Literatura naučná, Architektura, Umění

Vydáno: , Arista, Baset
Originální název:

De architectura libri decem


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (7)

Vitruvius bývá někdy nepřesně nazýván prvním architektem, ale přesnější je jeho popis jako římského architekta, který psal o svém odvětví a jehož dílo se jako jediné zachovalo (marekarel)


Římští architekti praktikovali mnoho různorodých disciplín; v dnešní době bychom mohli říci, že byli kombinací inženýrů, architektů, krajinných architektů, umělců a řemeslníků. (Kmotr99)


Podle Vitruvia je architektura napodobováním přírody. (Kmotr99)


Vitruvius nejvíce proslul ve svém díle tvrzením, že struktura stavby musí vykazovat tři základní vlastnosti - firmitas, utilitas, venustas, tzn. že musí být silná nebo trvanlivá, užitečná a krásná - známé též jako FORMULA VITRUVIA. (Kmotr99)


Vitruvius bývá někdy nepřesně nazýván prvním architektem, ale přesnější je jeho popis jako prvního římského architekta, který psal o svém odvětví. (Kmotr99)


Nejstarší známý opis tohoto díla pochází z 9. století našeho letopočtu, vcelku se zachovalo přes 50 rukopisů tohoto díla. Kopie byly nalezeny v St. Gallenu, Cluny, Canterbury, Oxfordu. (Kmotr99)


Dílo bylo věnováno císaři Augustovi jako dík za jeho podporu. (Kmotr99)