TerJac TerJac komentáře u knih

Všetky farby života Všetky farby života Lisa Aisato

Autorku a ilustrátorku v jednom moc dobře znám. Moc bych si přála, aby mohla svými slovy vyjádřit to, co ona vyjadřuje barvami a svými obrazy. Vyjádřit moje pocity, které mi její obrazy vyvolávají, bych mohla popsat jako snahu chytat motýla bez síťky. Zoufale se snažím té krásy dotknout, ale je mi hrozně vzdálená. Její obrazy ke mně promlouvají jakoby z jiného světa. Ze světa, kde je tak jednoduché ukázat, co cítím, jak moc miluji život, jak je život krásný ......... Pak knihu zavřu a vím, že je ta krása fuč ..... že motýl uletěl.

Děkuji Liso za tvé knihy, při jejichž prohlížení mám svého motýlka v dlani.

22.05.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Kdybych věděla o jakém tématu bude kniha pojednávat, tak bych ji nevzala do ruky. Tyto témata snáším velmi špatně takže když jsem asi v půli příběhu začala tušit, co se skrývá pod rouškou tajemného lesa, už nebylo úniku. Tak jsem knihu tedy dočetla. Musím říct, že byť byla kniha napsána lehkým stylem jednoduchého vyprávění jednoho smutného životního osudu, tak obdivuji s jakou bravurností autorka dokázala do příběhu dostat celou "psychologickou" charakteristiku hlavní postavy. Velice kladně kvituji, jak moc se psychikou autorka zabývala, jak vykreslovala chování a jednotlivé činy hlavní postavy neboť to v mnohém objasňuje proč se oběti takovýchto činů leckdy chovají mimo veškeré chápání nás "nedotčených".
Myslím že příběh mnohým otevře oči. Pravda je vskutku někdy hluboko pod povrchem, aniž bychom to tušili. Z příběhu na mě dýchala neuvěřitelná úzkost při představě kolik takových pravd je kolem nás ..... kde stejně, jako v tomto příběhu nic netušíme, nevíme a jen si myslíme.

22.05.2023 5 z 5

Marta si vzpomíná Marta si vzpomíná Petr Hugo Šlik

Další jedna (bohužel) z mála knih o tématice smrti pro děti. Myslím, že velmi povedená, jen opravdu vhodná pro společné čtení. Knihu lze myslím velmi dobře využít, pokud se dítě ocitne ve stejné situaci, jako malá Marta v příběhu. A na zážitcích s babičkou, na které Marta vzpomíná, pak může dítě samo vzpomínat na ty své. Dá se tedy s knihou dobře pracovat. Pokud se člověk při společném čtení nerozbrečí .... achjo:(

18.05.2023 5 z 5

Fánek Hvězdoplavec Fánek Hvězdoplavec Jana Šrámková

Tak tuhle knihu doporučuji. Bylo to krásné. Příběh shrnující těžký dětský život bez otce protnutý zároveň takovou fantazií a nadějí vzbuzující radost ..... Jsem moc ráda, že vznikají u nás takové knihy!

Královna Noc Královna Noc Lucie Novotny

Moc pěkné. Možná i trochu nápomocné k strachu ze tmy ovšem jen pro děti s bohatou fantazií, které by i ve svých snech dokázaly putovat tajemstvím noční oblohy. :)

Tati! Tati! Philippe Corentin

Velmi povedené, trochu zvláštně pojato, ale dobře. Mezi řádky se toho skrývá dost a kniha nabízí mnoho úvah. Nejen o nočních bubácích, ale třeba i o tom že se všichni něčeho bojí. Autorovým mottem bylo: ".... vytvářet takové knihy, aby děti při jejich čtení neusnuly, ale naopak, aby se vzrušily a probudily se." A proto doporučoval číst dětem ráno. Myslím že to na knihu sedí:)

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Ke knize jsem se dostala skrze doporučení a jsem za to vděčná. Procházím sama obdobím, kdy mám pocit že vše nějak pozbylo významu a pak otevřu takovou knihu, která mi pohladí duši způsobem, který nedokážu popsat. Děkuji

Rekrut 244 Rekrut 244 František Tichý

Pro českou literaturu vskutku nevídaný počin. Byla jsem dost překvapená. Jen veliká škoda že závěr příběhu nabral takové obrátky, které děj zvrhly do nekontrolovatelné překombinovanosti. Přiznám se, že jsem závěr příběhu měla problém pochopit, a byla jsem ráda když jsem knihu dočetla. Už při začátku čtení jsem měla strach, že se v ději ztratím, ale autorovi se dařilo udržet čtenáře skvěle v obraze. Ale jen do poslední třetiny, která byla opravdu na můj vkus silně chaotická. Dle mého názoru, podle toho, jak byl Systém vylíčen, byl konec pohádkový.

Nicméně musím říct že pro náctileté klučiny bude tohle určitě skvělý tip na příběh plný akce, technických vymožeností, blízké "mluvy" apod. Jsem ráda že trend této literatury s typickou dystopií došel i mezi české spisovatele a že to umí. Tohle téma je nám totiž čím dál bližší ... Bohužel.

13.04.2023 4 z 5

Deník Dory Grayové Deník Dory Grayové Naďa Reviláková

Moc pěkný příběh, na kterém moc oceňuji tématiku rodinné genealogie. Informace z válečného období jsou také fajn ale více by mládež mohla oslovit právě myšlenka pátrání po dávno zmizelých osudech. Mladá Hanka se pouští do pátrání po cizí historii aniž by tušila co se dozví či ským se potká. Nakonec jí to přidá k dobru i možnost zamyslet se nad svou životní situací. V náctiletém věku nás vyprávění babiček většinou moc nezajímá, a když jsme starší a informace bychom i chtěli, už je většinou pozdě. Zkrátka pěkný příběh, který by mohl otevřít mezi mládeží zájem o vlastní rodinné kořeny.

04.04.2023 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Když jsem četla o čem by kniha měla být, zvažovala jsem zda knihu číst. Tématika brutality (jakékoli) u dětí je pro mne těžkým tématem a neoblíbeným, tohle většinou odkládám. Ale rozhodla jsem se to zkusit a jsem autorovi vděčná že to bylo v rámci možností okleštěno pouze na základní informace bez větších "příkras", které jiní autoři v rámci zvýšení efektu tvrdosti tak rádi používají. Do poloviny příběhu mi vše připadalo plynulé, smysluplné. Jakmile se příběh blížil do finále nedávali mi některé věci smysl a to především, jak k některým informacím kriminalisté přišli.
Nicméně, abych to zkrátila, četlo se mi to dobře. Příběh byl napsán velmi poutavě. Oceňuji zajímavé životní linie ostatních postav, které příběh oživili a vnesli do něj čtenáři zmatek. Ani já netušila, kdo za tím vším nakonec bude stát. Ale přesto to nebylo až tak překombinované abych se v ději ztratila. Za ty 2 dny četby to stálo :)

01.04.2023 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Co k téhle knize říct? Snad jen tolik, že by si ji měl přečíst každý, kdo dnes s takovou "láskou" vzpomíná na dobré časy minulého režimu. Ano, vím že ani tato doba není ukázková a má své kříže. Ale představa života, který v knize vylíčila docela věrohodně paní autorka je jiné kafe a opravdu silné. Uchvacuje mne ale nakolik příběh nabídl pro svého čtenáře i druhý pohled. A to sice ten, že svoboda slova ne vždy sebou přináší uspokojení a pravdu. Neboli že nám, asi žádný, režim nenabídne a nepředloží věci vždy takové jaké skutečně jsou, a jaké by měly být.

28.03.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Nevynechala jsem ani jeden příběh Strike a Robin a na tento se moc těšila. Pravda, obsah čítající skoro 1000 stran mě (byť ostříleného knihomola) trochu zarazil a bála jsem se že příběh bude natahován o již více rozvinuté vztahy hlavních postav. Ale autor nezklamal a dějová linie byla skvělá. Včetně rozuzlení, které jsem opět nečekala. Moc se těším na další případ.

26.03.2023 5 z 5

Jen ty nám zůstáváš, ó lásko Jen ty nám zůstáváš, ó lásko Victor Hugo

Nádherné básně!!

21.02.2023

O medvídkovi, co neuměl plavat, ale naučil se číst O medvídkovi, co neuměl plavat, ale naučil se číst Barbora Melíková

Nebylo to špatné, ale ohromit mne to moc neohromilo. Název knihy napovídá trochu hlubší pointu než jaká z knihy nakonec vyšla, a tak trochu mne překvapily určité nejasnosti, které si myslím, že dětem akorát zamotají hlavu. Ale celková pointa píle a odhodlání nic nevzdávat je určitě významná.

30.01.2023 3 z 5

Dopisy Ježíškovi Dopisy Ježíškovi Robert Fulghum

Líbilo, pěkné zpestření před Vánocemi. Některé dopisy mne až dojaly :)

30.01.2023 4 z 5

Ani za nic! Ani za nic! Beatrice Alemagna

Pěkná knížka, která zajímavým způsobem pomáhá dětem překonat strach z odloučení při jejich putování do školky :)

30.01.2023 4 z 5

Ptáček a lev Ptáček a lev Marianne Dubuc

Toto byla opět nádhera. Děkuji za příběh plný lásky, přátelství a očekávání. Moc pěkné!

Kočka a čert Kočka a čert James Joyce

Pěkná kniha se zajímavým příběhem.

Dodo: Cesty do neznáma Dodo: Cesty do neznáma Veronika Klener

Už mě nebaví, jak se v poslední době snaží každý autor cpát do knih poučení o tom, jak se nemáme bát přijímat "nové, neznámé atd ..." zvlášť když se tyto knihy objevily až od určité chvíle. Jen je mi líto, že to nefunguje i naopak. No, raději nebudu zabíhat do detailů. Kniha by mne jistě velmi oslovila, kdyby nebyla v pořadí už nevím kolikátá, která mne poučuje, jak se máme chovat. Přitom je zde to téma od nepaměti, a vztahuje se i na jiné oblasti našeho života. A kdo se chovat neumí a nikdy neuměl, kniha jej o tom nepřesvědčí. Ale nebudu zlá, a budu to tedy brát komplexně, že pointa příběhu odkazuje na náš každodenní život a vše, co nám do něj přijde.

17.08.2022 2 z 5

Jak si vychovat sourozence Jak si vychovat sourozence Tereza Pařízková

Krásný příběh o tom, co by většina rodičů asi chtěla mít doma, ale realita je jiná :) ... ale ne, bylo to moc hezky zpracováno a myšlenka příběhu je krásná! Moc hezké!