Teclaireddy Teclaireddy komentáře u knih

O Igimarasussukovi, který jedl své ženy - Inuitské pověsti očima Árona z Hůrky (1822-1869) O Igimarasussukovi, který jedl své ženy - Inuitské pověsti očima Árona z Hůrky (1822-1869) Aron z Kangequ

Opravdu spíše jen pro ty, kteří se o inuitskou kulturu více zajímají, případně pro etnology obecně. Já jsem toho sice v poslední době o Inuitech přečetla docela dost, ale stejně nemůžu říct, že bych si celou knihu užila. Materiál je to opravdu bohatý, některé příběhy jsou zajímavé, ale hodně jich je slabších. Oceňuji úvod - osobně by mi ale více vyhovovalo jiné členění knihy, podle témat, a ke každé kratší úvod, který by dané téma interpretačně přiblížil. Témata se totiž hodně opakují, v příbězích se podle mě dají vysledovat podobné záměry a morální ponaučení - myslím, že pro běžné čtenáře by pak lépe všechno zapadlo dohromady.

11.07.2021 3 z 5

Bílí Havrani Bílí Havrani Luisa Nováková

Trochu zklamání. Není to špatné, ale nijak zvlášť originální. Moc nechápu nálepku fantasy - až na imaginární místo a čas (ale připomínající středověk) je to prostě historický příběh o boji o trůn. Ano, postavy byly hezky vykreslené, i když Zaryhen na můj vkus až příliš prvoplánový tajemný hrdina. Moc mi nesedl styl - oceňuji sice bohatou slovní zásobu, ale věty na mě místy působily trochu krkolomně.
Ale své čtenáře si to (i jak je vidět z předchozích komentářů) určitě najde.
Jo, a moc jsem nepochopila ten název...možná mi něco uniklo?

25.05.2021 3 z 5

Duše, buď krásná Duše, buď krásná Ole Jørgensen

Líbil se mi autorův záměr doplnit příběhy a vyprávění fotografiemi autorů. Pěkná mozaika všeho možného o Inuitech, z pohledu sběratele umění, některé části mne bavily více, jiné méně. Je to taková oslava přírodního národu, na můj vkus místy až moc jednostranná, více mne oslovil realističtější popis P. Freuchena. Ale materiál je to pěkný, spíš na prohlížení než čtení.

07.05.2021 4 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Něžný pohádkový příběh s hezkými ilustracemi. Pohladí po duši, trochu rozesmutní, připomene dětství. Kouzelná jednohubka.

01.05.2021 5 z 5

V temnu V temnu Lina Bengtsdotter

Mám ráda tento typ krimi románů - komornější děj, méně postav, psychologický rozměr a návraty do minulosti. Román byl čtivý a překvapivý. Jen závěr mi přišel trochu uspěchaný, na můj vkus bylo mnoho důležitých odhalení učiněno na základě náhod.

27.04.2021 4 z 5

Na lyžích napříč Grónskem Na lyžích napříč Grónskem Zdeněk Lyčka

Skvělé! Útlá knížečka plná fotografií, kterou přečtete za večer, ale bude vás bavit od začátku do konce. Někdy je méně více :).

23.04.2021 5 z 5

Noví lidé Noví lidé Knud Rasmussen

O Inuitech už jsem toho četla více, tak mi tato kniha nepřinesla až tolik nového, ale je to klasika a nové vydání je opravdu podařené. Také mne více bavila první část knihy, eskymácké příběhy jsou pro naši kulturu hůře stravitelné a u některých jsem i přemýšlela, jestli vlastně mají až takovou etnografickou hodnotu.
Pro ty, které taky více zaujala první část knihy, doporučuji Freuchenovo Moje mládí v Grónsku (které částečně zpracovává stejné události, protože Rasmussen a Freuchen pobývali u polárních Inuitů spolu). Dle mého názoru je však Freuchenovo vyprávění literárně zajímavější, svěžejší a osobnější.

23.04.2021 4 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Podtitul "Malá kniha s velkým srdcem" odpovídá, je to příjemné počtení na jeden večer, lehce smutné, k zamyšlení, nakonec zahřeje. Nic víc, nic míň.

11.04.2021 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Kvalitní oddechová četba. Autorka umí psát, je to celé hezky vymyšlené, dobře řemeslně zpracované, čtivé. Tematicky a dějově nic světoborného, trochu mi vadila dost průhledná inspirace určitými zeměmi a jazyky (ale na druhou stranu je sympatické, že to autorka přiznává), závěr byl předvídatelný a uspěchaný, ale první polovina knihy byla opravdu dobře rozehraná, vše se postupně odhalovalo a dějové linky se hezky proplétaly. Možná spíš pro trochu mladší čtenáře.
Ale příjemná jednohubka, v přemíře brakové nebo naopak přeintelektualizové fantasy kvalitní, vyvážená knížka, která vás na pár dnů nepustí (ale osobně nevím, jestli mi zůstane v paměti).

05.04.2021 4 z 5

Moje mládí v Gronsku Moje mládí v Gronsku Peter Freuchen

Opravdu jedinečná kniha. Autor popisuje život Eskymáků laskavě, ale zároveň se zdržuje jakékoliv idealizace. Některé zvyklosti jsou opravdu docela odporné, ale v daném prostředí asi nevyhnutelné. Freuchen se mezi Eskymáky dokázal včlenit, aniž by je soudil, idealizoval nebo snažil změnit, což je velmi sympatické. A na rozdíl od jiných dobrodruhů má také docela literární talent, jemná ironie a humor dělá z knihy opravdu zábavné čtení. Na konci jsem byla až dojatá. Doporučuji.
(Bohužel už kniha není moc dobře dostupná, ale v pár antikvariátech ji ještě mají. Podařilo se mi sehnat nádherný, zachovalý výtisk v původním pouzdře, byla opravdu radost ho číst.)

21.03.2021 5 z 5

Amatka Amatka Karin Tidbeck

(SPOILER) Originální, čtivě, k zamyšlení, ale uspěchaný závěr. Z knihy si zapamatuji atmosféru a význam jazyka, ale asi už si nevzpomenu, jak dopadla. Uznávám, že je asi těžké dovést do do nějakého uvěřitelného a zároveň trochu překvapivého vyústění. Osobně by mi vyhovoval víc závěr, který se drží více při zemi.
Ale bylo to zábavné a zajímavé, určitě stojí za přečtení.

13.03.2021 4 z 5

Dědicové Dědicové William Golding

Opravdu to není čtení pro líné čtenáře. S trochou studu však přiznávám, že k nim asi bohužel patřím, respektive jsem od této knihy nečekala tak obtížný text, což asi byla chyba. Styl této knihy je zákeřný v tom, že místy vypadá velmi jasně (jednoduché vyprávění, popis přírody), když vtom si uvědomíte, že vlastně nechápete, co se tam stalo, protože jste jednomu řádku nevěnovali plnou pozornost. Čímž nechci knihu kritizovat, jen je potřeba být na to připraven (já jsem bohužel nebyla).
Jinak je to ale fascinující, a i když mi toho hodně uniklo, zůstane mi to v paměti. Pohled neandtrálce na jemu neznámý svět je opravdu originální.
A také mi v paměti zůstane mnoho jednoslabičných jmen :).

06.03.2021 4 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Zajímavá sonda do života dospívající dívky. Trochu mi trvalo, než jsem si zvykla na specifický způsob vyjadřování (ze začátku jsem z něj hodně cítila snahu o originalitu, ale nakonec jsem mu uvěřila). Napínavé, prolínání soudního procesu, pobytu ve vazbě a událostí před střelbou.

22.02.2021 4 z 5

Zeppelin Zeppelin Tormod Haugen

Krásná knížka, kochala jsem se každou stránkou.
Klobouk dolů autorkám českého vydání.
Jednoduchý, křehký příběh plný hloubky. V představách jsem také byla na chatě z mého dětství :).

10.02.2021 5 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Hodnotit tuto knihu je těžké.
V první řadě je opravdu jen pro nadšence tolkienovského světa. Ostatním moc nedoporučuji. Já úplný nadšenec nejsem, takže mi kniha přišla místy úmorná, ale nepopírám její kvalitu - je pouze nutné zdůraznit, že jde o několik verzí jednoho příběhu a rozbor jeho vzniku.
Z literárního hlediska docela fascinující (připadalo mi, jako bych četla analýzu pravých historických událostí / starých textů), z hlediska čistě čtenářského už horší.

10.02.2021 3 z 5

Lživé ságy starého Severu Lživé ságy starého Severu neznámý - neuveden

Obdivuhodný počin! Ságy jsou opravdu zábavné a velmi mě bavil i doslov. Takhle má vypadat kvalitní kniha - zajímavá látka, pečlivý překlad a odborné zasazení do kontextu.
Jsem ráda, že něco takového mohlo vyjít a že jsem si to koupila :).

28.01.2021 5 z 5

Na okraji Na okraji Lina Bengtsdotter

Detektivka podle mého vkusu - psychologická, z komorního prostředí, drží se při zemi (žádné velkolepé přestřelky v kanálech, mučeníchtiví psychopaté apod.), napínavá, s indiciemi k vícero podezřelým (promyšlená hra se čtenářem). Ráda si přečtu pokračování.

16.01.2021 5 z 5

Utkaný svět Utkaný svět Clive Barker

Kniha se u mě bohužel jaksi minula účinkem. Překvapuje mě počet kladných komentářů, ale asi to prostě není můj styl. Nepřišlo mi to nijak zvlášť originální, naopak, je to takový klasický pohádkový motiv obohacený o béčkové hororové prvky - ty mi nijak děsivé nepřipadaly, spíš laciné, jako z komiksu. Ani postavy mě moc nepřesvědčily, byly dost černobílé a šablonovité. Nechápala jsem motivy jejich chování. Paradoxně mě nejvíc bavily pasáže z normálního světa, zvláště začátek, tam autor ukázal svůj um, je to dobře napsané. Ale jakmile se rozjela fantazie, bylo to na mě moc (a to mám fantasy ráda, není to mimo můj žánr!) - ale tohle už na mě byla moc velká fantasmagorie vyhrocená do extrémů. Neseděly mi ani ty biblické motivy.
Asi prostě nejsem cílová skupina...

08.01.2021 2 z 5

Konec světa, tak jak ho známe Konec světa, tak jak ho známe Erlend Loe

Taky se mi zdá, že kvalita postupně klesá. Dřív mi Loeovy knihy připadaly vcelku originální, dnes bohužel spíše laciné. Tato kniha je opravdu trochu podivná a překombinovaná. Připomíná mi knihy od A. Paasilinny, které mi nikdy nepřišly nijak zvláště kvalitní, ale vždycky mě docela pobavily. Toto na mě působí jako větší brak, navíc nijak zvlášť vtipný, obávám se, že kdyby na obálce nebylo autorovo jméno, měla by kniha ještě mnohem horší hodnocení.

15.12.2020 2 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Kdybych nevěděla, že je to pravdivý příběh, asi bych nevěřila, že v sobě někdo bude mít tolik kuráže a bláznovství. Fascinující.

05.12.2020 5 z 5