TeaPeter TeaPeter komentáře u knih

Přeplněný hrob Přeplněný hrob Martin Walker

Tak tenhle Bruno se mi zatím líbil nejvíce. Zápletka byla na úrovni, ale přesto pochopitelná a i uvěřitelná. K naprosté dokonalost by knihu přivedlo rozšíření finále o dvě, tři stránky. Další díl zkusím v originále - nechce se mi čekat na české vydání.

15.10.2015 5 z 5

Černý démant Černý démant Martin Walker

Zápletka byla tentokrát dost sofistikovaná, na ospalý venkov možná až příliš. Jinak ale další příjemná knížka.

12.10.2015 4 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Kniha to byla výborná, ale kdyby se rozdělila na dvě (podle dějových linií), tak by byla ještě lepší.

06.10.2015 4 z 5

Temný vinohrad Temný vinohrad Martin Walker

Další velice příjemná kniha z francouzského vinařského venkova. Říkal jsem si, proč se vlastně autor snaží o detektivky, když by ty jeho knížky vůbec nebyly špatné romány z venkovského prostředí...
Naprosto souhlasím s vincek1, že nepřeložené francouzské vložky působí dost rušivě. Někdy se dá význam odhadnout, někdy nezbývá než se uchýlit ke slovníku. Kde jsou ty doby, kdy na konci knih byly slovníčky nepřeložených pojmů a frází a slovníčky výslovnosti cizích jmen...

06.10.2015 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Ke knize jsem přistupoval velmi opatrně. Čekal jsem, že by to mohla být podobná katastrofa, jako když po Michaelu Crichtonovi dopsal knihu Mikro Richard Preston. No tak zlé to nebylo, Lagercrantz je nejméně stejně dobrý vypravěč jako byl Larsson. Ale stejně to nebylo ani tak dobré. Lagercrantzovy postavy se nezřídka chovají podivně nelogicky, často až k hranici dětinskosti (z toho pak vyplývá nejedna dramatická situace), kniha je plná různých klišé (nejedno jakoby přišlo od dvojice Sjöwall/Wahlöö) a motivů, které se vyskytují mnohde jinde (co třeba takový motiv černé a bílé labuti z Labutího jezera...), děj se místy divně zadrhává a rozplizává... a tak by se dalo pokračovat. Když to tak shrnu, tak kniha se dala dobře přečíst, ale doufám, že autora nenapadne napsat další díl - ten už by asi k literární katastrofě nebezpečně konvergoval.

04.10.2015 3 z 5

Bruno, Chef de police Bruno, Chef de police Martin Walker

Velmi milá kniha. Byla pro mě velmi přínosná, protože srozumitelně ukazuje reálie současné Francie mimo velká města. Takových knih není mnoho. Kdyby konec nebyl takový "podivný" tak bych klidně dal i pět hvězdiček. Zklamal mě překlad. Vkládání francouzských výrazů do českého textu může překladateli připadat jako skvělý nápad, ale čtenáře francouzštiny neznalého to dost ruší. Slovníček by pomohl - ne vždy je smysl jasný z kontextu. Z kontextu pak vyplývá, že některé pojmy jsou přeloženy kostrbatě nebo nesprávně - redaktoři už bohužel nejsou to co bývali.

30.09.2015 4 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

K medvídkovi Pú jsem se poprvé dostal během základní školy díky Klubu mladých čtenářů, před listopadem nebyl moc známý. Tenkrát jsem knihu odložil se tím, že je to strašná slátanina. Knihu jsem pochopil a oblíbil si až o mnoho let později. Přispěly k tomu dvě věci: moje děti, které se zamilovaly do Disneyových obrázků, a úžasná čtená verze od Marka Ebena. Prostě na první kontakt s touhle knihou musí mít člověk ten správný věk buď sám anebo jeho okolí.

30.09.2015 5 z 5

Kód zrození Kód zrození John Case

Podle mě jedna z nejlepších knih svého žánru. Zajímavá myšlenka o tom, kam se jednou může dostat věda, a o tom, co mohou být lidé schopni udělat, aby se o tom nikdo nedozvěděl. Kniha je napínavá až do konce. Jen ten úplně samotný konec je trochu ustřelený. Ale to se dá velkoryse přejít.

25.09.2015 5 z 5

Klášterní madrigal Klášterní madrigal Vlastimil Vondruška

Pan Vondruška se tady pustil skoro na pole investigativní žurnalistiky a převyprávěl části našeho polistopadového vývoje v historických kulisách. Je tam všechno: podivné projekty, dotace, pletichy, podivné cesty výkonné moci atd. atd. Svým způsobem mi to připomnělo jinou autorovu knihu - Ještě že nejsem kat, která pro změnu řešila komunální politiku. Celkově mi ale kniha moc nesedla - už jsem od pana Vondrušky četl mnohem lepší knihy.

25.09.2015 2 z 5

Statečná srdce Statečná srdce Ariana Franklin (p)

Dlouho trvalo, než jsem se naladil na vlnu autorčina vyprávění. Až někde za polovinou jsem získal pocit vytažení do děje. Ale i tak mi přišel děj tak nějak snový, pomalu plynoucí až ke šťastnému konci, který jakoby přišel z pohádky. A žili šťastně až do vypravěčovy smrti...

24.09.2015 3 z 5

Třetí pečeť Třetí pečeť Hana Whitton (p)

Minulé knize jsem trochu volnější tempo odpustil, přece jen to byl úvod do série a představení postav. Nicméně tato kniha tempo nezrychlila - spíše naopak. Kromě toho jsem se nemohl zbavit dojmu, že dějové schéma se opakuje. Suma sumárum je to příjemná, nicméně nenáročná knížka. Ideální na dovolenou.

18.09.2015 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Kniha byla zajímavá, ale občas se dej rozplizával a zadrhával. Prostě taková sci-fi pohádka. Doufejme, že filmové zpracování hluchá mista překoná.

10.09.2015 4 z 5

Sedmý hřích se trestá smrtí Sedmý hřích se trestá smrtí Hana Parkánová-Whitton

Příjemný historický příběh. Kdyby bylo rozuzlení méně předvidatelné, nebál bych se dát pět hvězdiček.

25.08.2015 4 z 5

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Zajímavá česká detektivka. I když k ní mám pár výhrad, tak si myslím, že je dějově i jazykově o dost bohatší než většina představitelů tohoto žánru u nás z poslední doby. Ten lehce (místy i těžce) ironický tón se mi líbil, přišel mi celkem osvěžující. Co jsem ale rozdýchával o poznání hůř bylo střídání vypravěčů děje bez výstrahy - možná v papírové knize je to zřejmější, ale v elektronické, kterou jsem četl já, jsem se občas ztrácel - co popisuje Berenika a co Štolba (takový Marlowe z malých českých poměrů; možná o skleničku méně by mu slušelo více). Také mi přišlo, že některé dějové odbočky tak nějak vyšuměly. Ale třeba se pletu a za nějakou chvíli tady budeme mít druhou detektivku z Tábora, kde se děj uzavře ;-).
Věřím, že drobné zádrhely autorská dvojice vychytá a příště to třeba bude i na pět hvězdiček.

16.08.2015 4 z 5

Ještě že nejsem kat Ještě že nejsem kat Vlastimil Vondruška

Tato kniha mi oproti autorovým ostatním knihám přišla dost jiná: 1. Nějak se mi nepodařilo najít opravdu hlavní postavu a vlastně ani detektiva. 2. Vraždy tam sice byly, ale jen tak nějak sekundovaly korupci, klintelismu... 3. Dlouho mi trvalo, než jsem se do knihy začetl, minimálně začátek byl psán jinak než bývá u pana Vondrusky zvykem. Skoro jsem to vzdal. 4. Historických reálií, často velmi přesných, kterých jsou jinak Vondruškovy knihy plné a které mě bežně motivují k dohledávání dalších podrobností a souvislostí, bylo tentokrát jako šafránu. 5. Nějak více bylo i nelogičností... To se opravdu mohl stát jen tak kdokoli katem?
Když to shrnu, tak tahle knížka není ani tak detektivka o řešení zločinu a dopadení pachatele, jako spíše balada o komunální politice, která působí až děsivé současně. Špatná kniha to není, ale v porovnání s ostatními autorovými knihami působí spíše mdle.

13.08.2015 3 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Námět to byl zajímavý, ale způsob, jakým je to napsané mi drásal duši od začátku do konce. Do dalších knih od tohoto autora se určitě nepustím.

11.08.2015 2 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Kniha je jako obvykle výborná, jen ten konec je takový useknutý. Škoda, že poslední kapitola není o dvě či tři stránky delší.

05.08.2015 4 z 5

Vodní labyrint Vodní labyrint Eric Frattini

Kniha ve mne vzbudila hodně rozporuplné pocity. Námět je zajímavý, ale podání je takové... naivní (?). No jako bych se na Anděle a démony díval optikou Medvídka Pú. Ale jedna myšlenka mi přece jen v mysli po přečtení zůstala: Pokud se dá dohromady lidská zaslepenost, fanatismus a odtržení od reality světa, tak to má naprosto katastrofální následky.

28.07.2015 2 z 5

Kapitán Fracasse Kapitán Fracasse Théophile Gautier

Měl jsem štěstí, že se mi před mnoha lety dostal do ruky tenhle překlad (vydání z roku 1967) a knihu jsem přečetl nespočetněkrát. Je to stejná klasika jako Tři mušketýři nebo Hrbáč. Před pár lety se mi do ruky dostal nějaký jiný překlad (proč to někdo překládal znovu mi rozum nebere) a byl to šok. V té verzi jsem to nedokázal dočíst. Ještě že se mi po nějakém shánění podařilo znovu sehnat to původní vydání!

23.07.2015 5 z 5

Třikrát komisař Palmu Třikrát komisař Palmu Mika Waltari

Knihy jsou zajímavé, jiné než je obvyklé, kultivovanější než současné severské detektivky, ale... Měl jsem takový divný pocit, že autor nebere tenhle žánr vážně.

23.07.2015 2 z 5