TeaPeter TeaPeter komentáře u knih

Zásah Zásah Lee Child

Velmi povedený thriller. Jen konec byl tak splašený, že nevím, jak to Jack vlastně všechno oběhal a objezdil. Být superhrdina je často těžká a nevděčná práce. Je škoda, že Jack na konci rozerve osobní vazby a zůstane sám jako vítr. Susan by byla skvělý parťák i do dalších dílů. Bude mi chybět.

04.07.2023 4 z 5

Posedlost Posedlost Blake Pierce

Nebýt toho zaúčtování s Petersonem, tak bych uvažoval o plném počtu. Hlavní dějová linie by si to zasloužila. Když se člověk přenese přes strašlivý překlad a hromadu překlepů a pravopisných chyb, tak je to vlastně dobrá detektivka.

01.07.2023 4 z 5

Navždy pryč Navždy pryč Blake Pierce

Velmi dobrý detektivní příběh. I když moc nechybělo a měl by špatný konec a autor by musel hledat jinou hlavní hrdinku.
Překlad byl tragický, možná nejhorší, co jsem za posledních pár let viděl. To i strojové překlady bývají lepší.

29.06.2023 4 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Za mě nejslabší díl série. Asi díky Xanthe mi kniha opravdu nesedla. Ani všestranně romantické prostředí hradu, kam i prší, už to zachránit nedokázalo. Jen ty přípravy na vánoční vaření mě bavily - vždyť i vykouzlily "zkrocení mrzutého akademika" a nalezení opravdického pokladu, ne?

25.06.2023 3 z 5

Další dveře Další dveře Blake Pierce

Velmi dobrá detektivka. I když... Rodinné a partnerské vztahy tu měly také velmi silné zastoupení. A možná další vývoj vztahů je to, co mě vábí k dalšímu dílu.
Překlad a redakční práce dostaly pořádně na frak. Jak už je v dnešní době smutným zvykem. Dalo se ale přes to přenést.

23.06.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Tentokrát to byl opravdu eko-, bio-, local- román. Předpokládám, že originál byl vytištěný na recyklovaném papíru rostlinnou barvou. Ale vážně. Po opravdu prudkému začátku se děj uklidnil a odvíjel se klidným tempem od dobrůtky k dobrůtce. Zajímavá byla právnická klička v závěru. Ta rodina musela být opravdu dobře za vodou, když tucet let neřešila, co jim na louce vyvádí nezvedený soused. Ale stihli to vyřešit včas.

22.06.2023 4 z 5

Nedokončený rukopis Nedokončený rukopis Franck Thilliez

Asi nejvýstižnějsí charakteristika této knihy je "bizarní a zvrácená". A přestože se na začátku omílá, jak literárních kvalit svého otce nehodný syn doplnil konec, tak je i bez konce. Na rozdíl od mnoha hodnotících poslední události v "doplněné" části považuji spíše za výraz autorovy bezradnosti co s překombinovaným dějem - proč by si jinak musel pomoci pošlapáním desátého přikázání pátera Knoxe. Podtrženo a sečteno nechávám dvě hvězdičky jen za dobrý styl psaní.

10.06.2023 2 z 5

Temný oheň Temný oheň Christopher John Sansom

Dobré pokračování prvního dílu. Plný počet hvězdiček ale dát nemohu - až příliš často utíká od toho, co je fyzicky možné. Třeba představa, že by se ropné produkty uchovaly po takovou dobu v soudku... Je chvályhodné, že se autor nebál pojmenování některých z hnacích motorů této reformace - chamtivosti, nenávisti, chtíče... Opravdu to nebyla lehká doba.

09.06.2023 4 z 5

Dům na Riviéře Dům na Riviéře Natasha Lester

Dobře napsaná kniha, která staví na skutečné historii tak dobře, že by jeden i uvěřil, že se to tak opravdu mohlo stát. Je to asi jediná kniha, co jsem četl, která má opravdu tragický epilog. A poslední dva odstavce to nezachrání.

18.05.2023 5 z 5

Dům na Riviéře Dům na Riviéře Natasha Lester

Dobře napsaná kniha, která staví na skutečné historii tak dobře, že by jeden i uvěřil, že se to tak opravdu mohlo stát. Je to asi jediná kniha, co jsem četl, která má opravdu tragický epilog. A poslední dva odstavce to už nezachrání.

18.05.2023 5 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

Tak překombinovanou knihu jsem už nějakou dobu nečetl. Páně Vondruškova knihotepecká huť se právě nevyznamenala. Zástupy postav s podivnými jmény, které se pletly jedna s druhou. A Ota snad nebyl ani Ota... Tentokrát se ale alespoň na konci shrnulo (na vysvětlení to bylo přece jen dost krkolomné) co kdo udělal a trochu i proč.

13.05.2023 2 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Slušný díl série. Jen trochu uspěchaný konec. Chudák Josefínka...

11.05.2023 4 z 5

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

Špičková pohádka pro dospělé - geniální variace na Popelku, Sněhurku, Hvězdný prach a spoustu dalších. Výborně se čte. Svět umění je světem opravdu velkých peněz a myslím, že to je tady ukázáno moc pěkně - i s backstage, která je všechno jen ne pěkná.

10.05.2023 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Takový švédský Hercule Poirot lite a místo Jappa milá a ambiciózní Tove. Oproti Agátě Christie jsou v duchu současné doby postavy významně inkluzivnější a je to zajímavá partička. Děj je hezky plynulý a knížka se dobře čte, i když mírná zeštíhlující kůra by jí pomohla ke zlepšení.

01.05.2023 5 z 5

Vandrovní apatykářka Vandrovní apatykářka Iny Lorentz

Docela hezká pohádka pro dospělé klasického střihu. Nevím jestli to bylo originálem nebo spíše slabým překladem, ale text působil dost neosobně a suše. Rozhodně povedená je ale obálka knihy.

30.04.2023 3 z 5

Všechno je jinak! Všechno je jinak! Gilles Legardinier

Celkem mile zmotaná knížka. Jen ten konec (nebo spíše nekonec?) byl takový už za čárou a hůře stravitelný. Andrew byl sympatický a vážně by mě zajímalo, co se dělo za stránkou č. 378 neboli poslední.

23.04.2023 3 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Opět kniha plná neotřelých nápadů. Trochu mě překvapilo, když se ukázalo, odkud se vzal název knihy - Američané mívají nápady, které člověk chápe jen těžko. Možná to je tím, jak hluboko jsou v nich vrostlé různé varianty protestantského křesťanství.
Po plném počtu hvězdiček tentokrát nesáhnu kvůli pro mě těžko stravitelnému konci. Dozvěděli jsme se sice, kdo to udělal, ale těžko se věří tomu, že by to tak fyzicky opravdu mohlo být. Stejně tak je to u toho proč. Ano, na začátku bylo něco ostudného. Bohužel v době sdílení kdečeho s kdekým nikoli nepředstavitelného. Nicméně výsledná reakce po takové době a u člověka, který se podobnými problémy léta zabývá profesionálně, opravdu překvapí. Nejspíš ale právě ta kvalifikace tomu celému propůjčila tu mrazivou zvrácenost a metodičnost.
A řečnická otázka na závěr. Co myslíte, zavolá Denise?

16.04.2023 4 z 5

Kavárna na pláži Kavárna na pláži Lucy Diamond (p)

Trochu slátanina, ale celkem milá.

14.04.2023 4 z 5

Genesis Genesis Karin Slaughter

Velmi dobrá kniha. Už ale někteří napsali přede mnou, jak série pokračuje, některé nedějové motivy se stále opakují - doufám, že to postupně sérii nezabije. Že posedlost jakýmkoli náboženstvím dokáže napáchat hrozné věci, je obecně známé a je to i vděčný motiv mnoha knih. Stejně je ale vždy šokující, jak daleko to lidé nechají dojít. Ve Spojených státech to asi i vzhledem k rozloze země a některým kulturním faktorům může dojít dále, než si dokážeme připustit.

11.04.2023 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Hezké, milé. Škoda, že děj na Islandu neskončil, ale přesunul se do "většího" světa. Nicméně pohádkovým zůstal až do poslední stránky.

10.04.2023 4 z 5